משקפיים

התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט

התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט

“וואו, סבתא, את הולכת בלי משקפיים! עשית ניתוח לייזר?” לא, סבתא לא עשתה ניתוח לייזר, היא כנראה עברה ניתוח קטרקט שבמהלכו הושתלו לה עדשות שמתקנות את הראייה. אבל לא תמיד אפשר להיפטר מהמשקפיים לאחר ניתוח קטרקט ואז נדרשים לבצע התאמת משקפיים.

הקטרקט (או ירוד בעברית) הוא עכירות של העדשה בעין, הגורמת לפגיעה בראייה. ללא ניתוח הפגיעה בראייה תלך ותחמיר. היום, בניגוד לעבר, אין צורך לחכות עד שהקטרקט יהיה “בשל”, אלא ניתן לבצע את הניתוח בכל שלב של הקטרקט. ההחלטה על הניתוח צריכה להיעשות בהתייעצות עם רופא עיניים, שגם ימליץ על סוג העדשה שתושתל.

ניתוח קטרקט: סוגי העדשות להשתלה

היום עושים שימוש בעיקר בעדשות רכות ומתקפלות אשר נפתחות לאחר החדרתן אל תוך העין. את העדשות ניתן לחלק לשלושה סוגים:

  • עדשה חד מוקדית – עדשה חד מוקדית מתקנת אחת משתיים: או את הראייה לרחוק או את הראייה לקרוב. ברוב המצבים תהיה העדפה להשתלת עדשה המתקנת את הראייה לרחוק, אלא אם כן ליקוי הראייה הוא לקרוב בלבד. כך שיהיה צורך לרוב במשקפי קריאה גם לאחר הניתוח.
  • עדשה מולטיפוקלית – בדומה למשקפי מולטיפוקל, מאפשרת עדשה זו ראייה טובה גם לרחוק וגם לקרוב. החיסרון של עדשה מסוג זה הוא שזמן ההסתגלות אליה יכול להיות ארוך יותר וגם שאינה מתאימה לכל אחד.
  • עדשה טורית – במקרים שבהם יש אסטיגמטיזם (צילינדר), כלומר התקמרות בלתי שווה של קרנית העין או של העדשה הגורמת ליצירת שתי נקודות מיקוד במקום נקודה אחת, ניתן לתקן את המצב בעזרת עדשה טורית. עדשה זו יכולה להיות חד מוקדית או מולטיפוקלית.

איך נעשית ההחלטה על סוג העדשה להשתלה?

העיקרון המרכזי המנחה את הרופאים בבחירת העדשה להשתלה הוא יצירת איזון יחסי בין שתי העיניים. בהתאם, הרופאים שוקלים את הנתונים הבאים:

  • מהו סוג ומידת ליקוי הראייה בעין המנותחת: האם ראייה לרחוק, לקרוב או שניהם ובאיזו חומרה והאם יש צילינדר?
  • מהו סוג ומידת הליקוי בעין השנייה? במקרה שבו תיקון הראייה בעין המנותחת ייצור פער גדול מדי, תהיה העדפה להשתיל עדשה הדומה בנתוניה לעדשה הטבעית שאותה מחליפים, כשכל ההבדל הוא צלילות העדשה המלאכותית לעומת עכירות העדשה הטבעית – ומבלי לנסות לתקן באופן חד את ליקויי הראייה.
  • האם יידרש בקרוב ניתוח גם בעין השנייה? במקרה כזה ניתן לתכנן איזון עתידי בין שתי העיניים.
  • אם נדרש ניתוח בעין השנייה, האם מומלץ, בהתחשב בכל נתוניו של המטופל, מצב של מונווויז’ן – הבאת עין אחת למצב שבו תהיה ראייה טובה מרחוק, ואת העין השנייה למצב של ראייה טובה מקרוב? מצב זה יכול לבטל את הצורך במשקפיים, אלא אם כן נוצר צילינדר לאחר הניתוח, אך בגלל חוסר האיזון בין שתי העיניים יש לו חסרונות מבחינת הראייה לעומק ותפיסת התלת ממד ולכן לא נוקטים דרך זו בכל מצב.

התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט: איך ומתי?

התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט מתבצעת לרוב כארבעה שבועות לאחר הניתוח, אז מסתיים תהליך של התייצבות העין וניתן לבדוק את הנתונים המדויקים ובהתאם להם להתאים משקפיים. זאת כמובן בתנאי שלא נוצרו בצקת או סיבוכים והרופא המנתח סיים את המעקב שלאחר הניתוח ונותן אישור לכך.

המשקפיים החדשים יותאמו על פי סוג העדשה התוך עינית שהושתלה בעין המנותחת והצרכים שישנם כעת מבחינת הראייה:

  • אם העדשה שהושתלה היא עדשה חד מוקדית שתיקנה את הראייה לרחוק אך ישנו ליקוי בראייה לקרוב, יהיה צורך במשקפי קריאה בהתאם למספר שישנו כעת, תוך התאמת עדשות המשקפיים לנתוני כל אחת מהעיניים.
  • אם הוחלט על תיקון חלקי של ראייה לרחוק בעין המנותחת או השארת ליקוי הראייה כפי שהיה בכדי לא ליצור פער משמעותי מדי בין שתי העיניים, יהיה צורך במשקפי ראייה לרחוק וגם במשקפי קריאה.
  • כאשר מושתלת עדשה מולטיפוקלית טורית המתקנת את הראייה לכל המרחקים וגם צילינדר, ייתכן שלא יהיה צורך במשקפיים כלל. עם זאת, לעיתים בגלל שינוי בצילינדר שנוצר לאחר הניתוח עדיין יהיה צורך במשקפיים לראייה מרחוק או במשקפי קריאה בהתאם לצילינדר החדש.

לסיכום: עומדים לעבור ניתוח קטרקט? חשוב להבין את שיקולי הרופאים ואת השלכותיהם על התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט. לאחר הניתוח אתם מוזמנים להגיע לבדיקה מקיפה ויסודית כדי להתאים משקפיים במידת הצורך.

לא בטוחים כיצד להתאים משקפיים אחרי ניתוח קטרקט? צרו איתי קשר ואסייע.

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט
3.7 (73.33%) 3 vote[s]

קרא עוד
מכשיר לבדיקת ראייה l80 visonix‏

פיתוח ישראלי חדש: מכשיר אבחון חדשני לבעיות ראייה

עוד הישג למדענים ישראלים והפעם בתחום רפואת העיניים: מכשיר חדשני לבדיקת עיניים מהווה פריצת דרך בתחום האבחון ברפואת עיניים והתאמה אישית של עדשות מגע. המכשיר כבר נמצא בשימוש אצל כמה אופטומטריסטים בישראל

פיתוח ישראלי חדש: מכשיר אבחון חדשני לבעיות ראייה
2.7 (54.29%) 7 vote[s]

קרא עוד
אישה מסתכלת באייפד

עדשות דיגיטל: לכל מי שמשתמש הרבה במחשב או בסמארטפון

 

המהפכה הדיגיטלית מגיעה גם אל עולם הראייה: עדשות ראייה חכמות שפותרות את הבעיות שיוצרים הטלפונים החכמים. לאחרונה פותחו ואושרו לשימוש עדשות ראייה מתוחכמות, ראשונות מסוגן בעולם: עדשות הדיגיטל של צייס גרמניה. העדשות בעלות המבנה והמאפיינים המיוחדים מיועדות לשימושם של אלה שעובדים שעות רבות מול מסכי מחשב או סמארטפון וסובלים מעייפות בעיניים, כאבי ראש ו”תסמונת ראיית המחשב”.

 מכירים את התחושה הלא נעימה של עיניים צורבות או כאבי ראש לאחר עבודה מול המחשב או קריאה מהסמארטפון? אתם לא לבד. עדשות דיגיטל שפותחו על ידי חברת ZEISS מיועדות לשימושם של בני דור המסכים, אשר משלמים מחיר יומיומי עקב עבודה ממושכת מול מחשב ושימוש בסמארטפון או בטאבלט. מתברר שהעיניים שלנו מתקשות ליישר קו עם הדרישות החדשות של בהייה במסכים במשך שעות רבות ביממה ומפתחות את “תסמונת ראיית המחשב” הכוללת יובש בעיניים, צריבה, לחץ, כאבי ראש וצוואר ועוד שלל תסמינים לא נעימים. למה זה קורה?

עדשות דיגיטל: לכל מי שמשתמש הרבה במחשב או בסמארטפון
2.6 (52%) 5 vote[s]

קרא עוד

משקפי מולטיפוקל: התאמת עדשות משקפים מולטי פוקל

אם אבקש מכם לעצום את העיניים ולחשוב על חנות אופטיקה, מן הסתם התמונה בראשכם תהיה של קירות מלאים במסגרות משקפיים. השפע של סוגי מסגרות, עיצובים וסגנונות הוא אינסופי כמעט. אך כשמגיעים לבחירת מסגרת מולטיפוקל העניין הופך למורכב: המבנה והמאפיינים של עדשות המולטיפוקל מחייבים בחירת מסגרת מתאימה, ובדרך לאיתור המסגרת הזו יש לא מעט אילוצים שעשויים לפסול חלקים נרחבים מהקירות העמוסים. החדשות הטובות: כיום ניתן למצוא מגוון רחב של מסגרות למולטיפוקל, אם רק יודעים לבחור נכון.

משקפי מולטיפוקל: התאמת עדשות משקפים מולטי פוקל
3 (60%) 2 vote[s]

קרא עוד
ילדה מרכיבה משקפיים

כיצד רוכשים משקפי ראיה בפעם הראשונה?

כל מה שרציתם לדעת על רכישת משקפים ראשונים. כאשר יש לנו קשיים לראיה למרחק, כמו סרט, טלביזיה, שלטים קושי בראיית לילה, יתכן ואתם זקוקים למשקפים לרחוק.

כיצד רוכשים משקפי ראיה בפעם הראשונה?
2.3 (46.67%) 3 vote[s]

קרא עוד
אשה עם משקפיים ואייפאד

עדשות מולטיפוקל – מה צריך לדעת

לקראת גיל 40, אנשים שמים לב שיש להם קושי בראיה לקרוב וביניים. קושי זה נובע מהזדקנות העדשה התוך עינית שאפשרה לבצע פוקוס למרחקי הקרוב השונים. הסיבים: זונולות שמחזיקות את העדשה, אינן מאפשרות להם להתקמר ולהשתטח. ואז יש לנו בעזרה לקרוב. מה שקורה האנשים מתחילים להרחיק את היד לקרוב, להתלונן על עייפות בעיניים, צריבה, טשטוש כאבי ראש ואי נוחות.

עדשות מולטיפוקל – מה צריך לדעת
4.8 (96.28%) 43 vote[s]

קרא עוד
משקפי ראייה מולטיפוקל

משקפי ראיה מולטיפוקל

מהם משקפי ראייה מולטיפוקל ומה חשוב לדעת עליהם? על כך במאמר הבא.

משקפי ראיה מולטיפוקל
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
משקפי ראיה למבוגרים

משקפי ראיה למבוגרים

כל מה שכדאי לדעת ריכזתי לכם:

בדיקות ראיה להתאמת משקפי ראיה למבוגרים נבצע אצל אופטומטריסט מוסמך. בבדיקת עיניים ניתן לגלות סימנים מוקדמים למחלות רבות.

משקפי ראיה למבוגרים
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
טיפים חשובים עבור משקפי ראיה

משקפי ראיה – טיפים חשובים

חדשים בעולם המשקפיים? רוצים לדעת יותר על משקפי ראייה? קבלו מארזה טיפים שחשוב להכיר בנוגע למשקפי ראיה.

משקפי ראיה – טיפים חשובים
3 (60%) 2 vote[s]

קרא עוד
אופטומטריסט מוסמך

מיתוסים על הראייה

האם קרינה ממסך מזיקה לעיניים? אסור לצפות בטלויזיה מקרוב? שימוש בעדשות מגע מזיק לילדים?  זה הזמן לעשות סדר מה נכון ומה לא.

מיתוסים על הראייה
2.3 (46.67%) 3 vote[s]

קרא עוד
Call Now Button