עדשות מגע סקלרליות

עדשות מגע הן אמצעי נפוץ לתיקון לקויות שונות בעיניים. ישנם מקרים שבהם כדאי להשתמש בעדשות ייחודיות שנקראות סקלרליות. בעמוד זה תמצאו מידע לגבי המצבים שעבורם עדשות סקלרליות מהוות פתרון מוצלח, פירוט של היתרונות של העדשות האלה ועוד המלצה חשובה לגבי הפקת מלוא התועלת האפשרית.

באילו מצבים מומלץ השימוש בעדשות סקלרליות?

קרטוקונוס – קרטוקונוס היא מחלת עיניים נפוצה יחסית שמתפרצת אצל צעירים (לעתים כבר במהלך גיל ההתבגרות, כלומר 15-16, ולעתים מאוחר יותר – עד גיל 35 פחות או יותר). מהות המחלה היא עיוות של צורת הקרנית לכדור לחרוט. עקב העיוות קרני האור לא נופלות על הרשתית ולכן הראייה נפגעת, ובפרט ישנו קושי הולך וגובר למקד את המבט באובייקט בספציפי, להבחין בגוונים ולראות בלילה. תופעה נפוצה נוספת אצל בעלי קרטוקונוס היא הופעה של הילות מסביב למקורות אור. עדשות מגע סקלרליות לא מתקנות את הקרנית, אולם כן מתקנות את הראייה בשלבים הראשונים של המחלה.

טריכיאזיס – מצב לא שכיח אבל בעייתי מאוד שבו הריסים גדלים כלפי פנים.

אמטרופיה – שם כולל לליקויי ראייה שנוצרים עקב תשבורת אור לא תקינה. 

אניזומטרופיה – שוני של ממש בין שתי העיניים.

* יובש בעין – מצב שבו ישנה תחושה כאילו יש חול בתוך העין, ובכל מקרה נוצרת גם רגישות גבוהה לאור, אי נוחות ולפעמים גם כאב.

היתרונות של עדשות מגע סקלרליות

עדשות מגע סקלרליות נקראות כך משום שהן מונחות על הסקלרה (Sclera), כלומר לובן העין, ולא על הקרנית. למאפיין זה יש מספר יתרונות משמעותיים:

* כיסוי מלא של קרניות העין – בזכות העובדה שהן מונחות על לובן העין, העדשות הסקלרליות מכסות את כל הקרנית במלואה. בזכות הגודל והיקף הכיסוי מושג תיקון אופטימלי של לקויות הראייה שמחייבות שימוש בסוג זה של עדשות.

* מקסימום נוחות – הגודל, בצירוף היכולת הגבוהה להעביר חמצן, הופך את השימוש בעדשות הסקלרליות לנוח במיוחד, גם כשהן נשארות בעין במשך שעות רבות.

* היצמדות יעילה – עדשות סקלרליות כמעט ולא זזות בתוך העין, כולל בזמן שהאדם ממצמץ, וגם זהו כמובן יתרון בלתי מבוטל.

* נוזל בין הקרנית לבין העדשה – המנח הייחודי של העדשה מאפשר ליצור שכבת נוזל בינה לבין הקרנית. גם לנוזל זה תרומה משמעותית לנוחות השימוש בעדשה וכמו כן הוא מסייע למי שסובל מיובש בעין.

עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג'ל

איך להפיק את מלוא התועלת האפשרית מהעדשות הסקלרליות?

עדשות מגע בהתאמה אישית למאפיינים הספציפיים של המטופל או המטופלת תמיד מניבות תועלת רבה יותר ממוצר מדף סטנדרטי – ובפרט כך הדבר כשמדובר על עדשות מגע סקלרליות.

רק אבחון מדויק לחלוטין יבטיח מנח מדויק לחלוטין של העדשה על הסקלרה בכל אחת משתי העיניים, ועוד בדיקה הכרחית בטרם ייצור העדשות היא לגבי מידת העיוות בקרנית (אצל חולי קרטוקונוס) כדי לדעת מהי עוצמת התיקון הדרוש ושאותו תספק העדשה הגדולה.

בנוסף ישנן יצרניות רבות של עדשות מגע כולל אלה הסקלרליות, ולכן כדאי להגיע לאופטומטריסטית מנוסה. הניסיון הוא מפתח חשוב לבחירה מושכלת של עדשות ועוד קודם לכן ביצוע מיומן של בדיקות כגון מיפוי קרנית ואחרות. בדרך זו מובטח לכם פתרון יעיל במיוחד ללקות בראייה שאיתה אתם מתמודדים, ולא “רק” אפקטיבי מאוד אלא גם ארוך טווח.

עדשות מגע סקלרליות
4.3 (85.45%) 11 vote[s]

Call Now Button