עדשות מגע

עדשות מגע – כל מה שצריך לדעת

המדריך לעדשות מגע: למי מיועדות? סוגים, למי להתאים? מתי מתחילים?

התגלית על העדשות מגע התגלתה לגמרי במקרה, במלחמת העולם השנייה. חלק מפלסטיק של מטוס קרב אמריקאי התנפץ לתוך עיני טייס, ואז, נפל האסימון לרופאים, הם מהר מאד הבינו שאת גלגל הזכוכית המגושם שהיה הרוב המכריע של משתמשי העדשות מגע סובלים מקוצר ראיה. הגיל הממוצע של המשתמשים 20-40,  השימוש העיקרי הוא מטעמים קוסמטיים, אולם ישנם מקרים כמו במקרה של פצע בקרנית, שבהם הן מהוות גם פתרון רפואי.
העדשות הקיימות היום בישראל עומדות בתקנים מחמירים של איכות, רובן טובות ובכל זאת חשוב לבצע התאמה ורכישה אצל אופטומטריסט מוסמך, שיידע לאבחן את מצב העין במדויק, ולהתאים עדשה במקצועיות המרבית. במידה ואתם מחפשים אופטומטריסט בתל אביב – ארזה פרוכטר היא הכתובת!

האם העדשות מתאימות לכל אחד?

היום ניתן להתאים כמעט לכל עין עדשות מגע. גם לאנשים הסובלים מיובש, מחלת הקרטוקונוס, ופציעות קרנית, יש פתרונות.

איזה סוגים קיימים?

היום כמעט כל העדשות מכילות מסנני קרינה, הם אינן מחליפות את משקפי השמש, אלא משלימות אותם, שכן יש צורך להגן על העין מפני השמש.
בשוק העדשות קיימים עדשות רכות, קשות נושמות (rgp), עדשות לשימוש ממושך למשך  שנה, או עדשות יומיות, דו שבועיות, חודשיות, ותלת חודשיות (disposable).

במשפחת הרכות : אנחנו מבחינים בחומר חדש ומתקדם. מסיליקון: הדרוג’ל הנותן פי 7 חמצן לעין, נוחות מרבית, סופח שומן ודוחה חלבון, אותו חלבון המזיק לעין. הוא גם מאפשר הרכבה ארוכה, ניתן לישון עם העדשות אך לא כל אחד מתאים לשינה, את זה ניתן לבדוק אצל האופטומטריסט המוסמך. במשפחת העדשות הרכות אנחנו מבחינים בעדשות צלינדריות (טוריות), לאנשים בעלי צלינדר. יש לנו עדשות צילינדר מ”המדף’ ‘ויש לנו על פי הזמנה אישית. אנחנו מתאימים היום עדשות היברידיות חצי רכות וחצי קשות במקרים של מחלת הקרטוקונוס. עדשות מגע רכות מולטיפוקליות ועדשות מגע צבעוניות.

במשפחת הקשות נושמות:

עדשות נושמות, עם עבירות חמצן גבוהה  מתאימים לאנשים בעלי צילינדר גבוה, או לאנשים עם בעיות מיוחדות: ליקויים בקרנית, כמו במחלת הקרטוקונוס, או אחרי אפאקיה (כאשר הוציאו מהעין את העדשה מסיבות של ירוד (cat). במידה ולא השתילו את עדשה מחשד לווירוס או סיבוך אחר.
היום יש עדשות קשות נושמות המיועדות לשיפור הראיה:
Orto k , מטרתן לשטח את הקרנית ולהוריד את המספר. הדבר נעשה בלילה. המטופל ישן עם העדשה הקשה ואחרי זמן קצר המספר יורד. העדשה הרכה מתלבשת לעין כמו ניר צלופן. בעוד שהעדשה קשה היא כמו פלסטיק קשיח. גמישות ונוחות הפכו את העדשות הרכות לפופולאריות מאד. כיום 80% ממרכיבי העדשות בוחרים בסוג זה. העדשות הקשות נושמות דורשות זמן הסתגלות ממוצע חודש וחצי וצריך מוטיבציה ורצון עז להסתגל להן. העדשות הרכות היומיות אינן דורשות חומרים לניקוי חיטוי והשריה והן טובות ובריאות לעין, חסרונן היחיד הוא מחירן הגבוה. המענה המצוין לטיפול צילינדר נותנות לנו העדשות הקשות נושמות וגם הרכות עם הצילינדר( טוריות).

לסיכום:

בכל גיל ניתן להתאים עדשות מגע מכל סוג, הדבר תלוי בבעיה ובבחירת הסוג על ידי אופטומטריסט מוסמך המפקח על העיניים בהתאם למצב. רצוי וחובה להיבדק לפחות פעם בשנה אצל אופטומטריסט מוסמך ומיומן בתחום, כיון שהקרנית מאבדת את תחושתה והמטופל לא ידווח על בעיה . הירידה ברגישות הקרנית ואי הקפדה על היגיינה וחיטוי העדשות עלולים להביא להתפתחות כיב בקרנית, לירידה בראיה ובמקרים קיצונים לאובדן העין. לכן חשוב להתאים את העדשות אצל אופטומטריסט מוסמך ולעבור מעקב כל תקופה.
הבריאות היא בידיים שלכם ולכן הקפידו על ביקורת תקופתית. שימוש נכון בעדשות מגע מאפשר ונותן שדה ראיה גדול, גודל תמונה אמיתית למוח כמו תקין ראיה.

2.3/5 - (3 votes)
Call Now Button