אילו משקפיים נדרשים למניעת בעיות ראייה מול המחשב?

עדשות מסוג Office מפחיתות את הסיכון לתסמונת הצפייה במחשב, ולכן מומלץ להשתמש בהן במקום עדשות מולטיפוקל לצורך עבודה משרדית ממושכת

יושבים שעות מול המסך? ייתכן שאתם בסיכון לתסמונת הצפייה במחשב (Computer Vision Syndrome), אשר גורמת לתסמינים כגון תחושת עייפות ומאמץ בעיניים, יובש וצריבה בעיניים (במצבי יובש קשים עלולה להתפתח בהן דלקת כרונית והן הופכות אדומות, מגורות ומפרישות), טשטוש ראייה, ראייה כפולה, ראיית קווים, וכאבי ראש.   

הסיבות העיקריות להתפתחות התסמונת הן הפעלה מאומצת של השריר התוך-עיני, מאמץ במיקוד העיניים לקרוב והתעייפותן, ומצמוץ מופחת שגורם ליובש בעיניים. כדי לפזר נכון את הדמעות על פני קרנית העין ולסלק חלקיקי לכלוך אנו ממצמצים כשש עד עשר פעמים בדקה. עבודה ממושכת מול מסך גורמת לירידה בתדירות המצמוץ, בעיקר בשל הריכוז במסך, וכך עלולה לגרום להיעדר התחדשות הדמעות ופיזורן על גבי הקרנית.

גורמים שיכולים להחמיר את התסמונת הם למשל מסך עם רזולוציה נמוכה, ניגודיות נמוכה בין האותיות לרקע, סנוור (בשל השתקפות אור חוזר על הצג), תאורת חדר חלשה, מיקום המסך בזווית ומרחק לא מתאימים, ומשקפי ראייה שאינם מתאימים לעבודה משרדית.

כיצד מונעים?

המניעה יכולה להתבצע בכמה דרכים, ובהן: הפחתת תאורה מסנוורת והשתקפויות במסך, תאורת חדר חמה (החלפת נורות פלואורסצנט בנורות צהובות), מיקום המסך 70-50 סנטימטרים מהעיניים וכ-20-10 מעלות מתחת לגובהן, הפסקות עבודה (התבוננות על פרט מרוחק למשך כ-20 שניות פעם ב-20 דקות כדי לתת לעיניים לנוח ממאמץ המיקוד לקרוב, ומנוחה של כמה דקות לאחר שעתיים עבודה ברציפות), מצמוץ מספק למניעת התייבשות העין, ושימוש במשקפיים משרדיים – משקפי Office/ Computer – בייחוד בגילים שבהם צריך משקפי קריאה (לרוב מעל גיל 45).

מהם משקפי Office ומדוע הם כה חיוניים?

עדשות מגע Office למניעת בעיות ראייה מול המחשב

משקפי Office בנויים מעדשות רב-מוקדיות שמעניקות ראייה חדה לכל נקודה במרחב ממרחק של 40-30 סנטימטרים עד כשני מטרים. עדשות אלו מתוכננות במיוחד לעבודה משרדית ובפרט לשעות ארוכות מול המסך (מעל ארבע ביום). הן בנויות כמו עדשות מולטיפוקל אך יש להן מבנה ייחודי שמתאים בדיוק לסביבת המשרד.

עדשות מולטיפוקל נותנות מענה לשלושת מוקדי הראייה – קרוב (לקריאה), רחוק וטווח ביניים – ובאמצעותן ניתן לראות לכל המרחקים. בחלק התחתון שלהן נמצא אזור הטווח הקרוב, בחלק העליון אזור הטווח הרחוק, ובמרכז – אזור טווח הביניים. כלומר, כאשר אדם מביט דרך חלקן התחתון הוא רואה לקרוב, וככל שירים את עיניו מעלה הוא יראה לרחוק. כך, עדשות המולטיפוקל מבטלות את הצורך לשאת כמה זוגות משקפיים (לראייה מקרוב, ראייה מרחוק ולזו שביניהן), וגם מסייעות לראייה תקינה ומונעות מאמץ ועייפות של העיניים וכאבי ראש שעלולים להיגרם עקב שימוש בכמה זוגות משקפיים.

כיום משתמשים בעדשות מולטיפוקל בעיקר בני 45 ומעלה. אז למה שלא יוכלו להסתפק בהן גם במשרד? כיוון שלעדשות ה-Office יש כמה יתרונות ייחודיים, ובהם: שלושת המוקדים שלהן – מוקד בחלקה העליון של העדשה שמיועד למרחק של חדר (עד כשני מטרים); מוקד ביניים שנמצא מול האישון, גדול ורחב הרבה יותר מזה של עדשת מולטיפוקל ומאפשר חופש תנועה של הראש והעיניים ומותאם למרחק מהמחשב (70-60 סנטימטרים), כך שבמבט ישר המסך ממוקד וברור (בעדשות מולטיפוקל לעומת זאת, הצופה נדרש להרים את הראש כדי לצפות דרך מוקד הביניים, מה שגורם למתח בצוואר ובכתפיים); ומוקד בחלקה התחתון של העדשה שמיועד לקריאה (מרחק של 40-30 סנטימטרים) אשר גם הוא גדול יותר מזה של עדשת מולטיפוקל. כך עדשות ה-Office גם מסייעות למעבר התכוף הנדרש בין מרחקי הראייה השונים בעבודה המשרדית (מסך המחשב נמצא במרחק של כ-60 סנטימטרים, המקלדת והניירת במרחק של כ-40 סנטימטרים, וסביבת החדר ואנשים נמצאים במרחק רב יותר).

בנוסף, שדות הראייה הצדדיים של עדשות Office (אזורי הטשטוש בצדי העדשה) רחבים יותר משל עדשות מולטיפוקל. כך אזור הקריאה מתפרש על שטח רב יותר של העדשה, מה שמאפשר לקרוא יותר בנוח ולראות את כל רוחב המסך בחדות מבלי להזיז את הראש.

יש לציין כי לפני רכישת עדשות Office חשוב מאוד למדוד את מרחקי העבודה, למשל בין העיניים למסך, ואת גודל המשרד כדי לתכנן אותן בהתאם לצורכי המשתמש. בנוסף, ניתן לבקש שיורכבו מחומר גלם או ציפוי שמונע את המעבר של האור הכחול שבוקע מהמסכים, אשר עלול להזיק לעיניים ובעיקר לרשתית. כמובן שלשם כך מומלץ לתכנן ולהזמין את העדשות אצל אופטומטריסט מומחה. חשוב לציין עוד כי משקפי Office הם פתרון משלים/ אלטרנטיבה למשקפי מולטיפוקל ולא מחליפים אותם.

לדברי האופטומטריסטית הקלינית ארזה פרוכטר, “עדשות Office משפרות משמעותית את הראייה שנדרשת לעבודה משרדית וכך מונעות או מפחיתות את הסיכון לתסמונת ראיית המחשב. אני מתכננת ללקוחות שלי משקפיים איכותיים בהתאמה אישית, Office ומולטיפוקל, באמצעות בדיקת ראייה אובייקטיבית במכשור מתקדם ובדיקת ראייה סובייקטיבית (שאילת שאלות שבוחנות את חדות הראייה, גם מול המסך). בנוסף אני עובדת רק עם חברות העדשות המובילות וממפה את האיכות האופטית של כלל העדשות המוזמנות”.

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button