משקפי מולטיפוקל לילדים: הפתרון האידאלי

משקפי ראייה בקרב ילדים הם דבר נפוץ ושכיח ביותר. בייחוד עם העלייה בטכנולוגיה ובתרבות המסכים של היום, ילדים רבים נזקקים למשקפי ראייה כבר בגיל מוקדם. למעשה, נתונים מסקר שנערך בארץ בשנת 2020, מצביעים על כך כי כמעט בכל בית שני בישראל, לפחות אחד מהילדים מרכיב משקפיים, כאשר 70% מהם מתחילים להרכיבם כבר לפני גיל 14. ברוב המקרים, משקפי הראייה לילדים הם חד מוקדיים, כלומר עם מספר אחד. עם זאת, לעיתים נדרשים משקפיים מיוחדים בעלי כמה מוקדים – לטווח קרוב ולטווח רחוק. משקפי מולטיפוקל לילדים מסייעים לפתור מגוון בעיות שעלולות להיווצר עקב קוצר ראייה, כדוגמת פזילה, כאבי עיניים וכאבי ראש.

מתי יעלה הצורך במשקפי מולטיפוקל לילדים?

הצורך במשקפי מולטיפוקל לילדים יכול להתעורר בכל גיל ובמספר מקרים. כאשר אנו קוראים או מסתכלים על משהו מטווח קרוב, העיניים מפעילות תהליך הנקרא אקומודציה. בתהליך זה שרירי העיניים מתכווצים על מנת למקד את הראייה. ילדים הזקוקים למשקפיים, סובלים לרוב ממצב המכונה היפרופיה (רוחק ראייה). ילדים מפעילים אקומודציה על בסיס קבוע על מנת לחדד את הראייה. התהליך נעשה באופן בלתי רצוני וקורה מעצמו. לילדים בעיקר, יש כוח יוצא דופן להפעיל תהליך זה אינספור פעמים ביום, מה שיכול לאמץ את עיניהם יתר על המידה. העיניים שלהם מתמקדות מחדש ו”מתקנות” את הראייה בהתאם. תיקון זה מגיע עם השלכות כמו עייפות בעיניים, כאבי ראש ואף פזילה. בשל כך, נוצר מצב בו הילד שהיה זקוק למשקפיים עם מרשם אחד, עלול להזדקק גם למרשם נוסף לתיקון יעיל של הראייה. 

מכאן נובע הצורך במשקפי מולטיפוקל לילדים, אשר בחלקם התחתון ישנה תוספת של מספר פלוס. המשקפיים מסייעים לעיניים לחדול מלהתאמץ ומאפשרים לילדים לזכות בראייה חדה, ברורה וממוקדת. 

מולטיפוקל לעומת ביפוקל

בעבר, כאשר ילדים הזדקקו ליותר ממרשם אחד בעדשות המשקפיים שלהן, נעשה שימוש במשקפי ביפוקל. משקפיים מסוג זה מעניקים מענה דומה למשקפי מולטיפוקל, אך קיים ביניהם הבדל עיקרי ומשמעותי. בניגוד למשקפי המולטיפוקל המודרניים אשר מיועדים להתמודד עם כל הטווחים, משקפי הביפוקל ידעו להתמודד עם 2 טווחים בלבד, קרוב ורחוק. היום, נהוג להתאים עדשות מולטיפוקל לילדים הזקוקים לכך. 

לעדשות מולטיפוקל קיימים כמה יתרונות בולטים על פני עדשות הביפוקל. בעדשות מולטיפוקל המעבר בין המוקדים הינו הדרגתי. המעבר החלק מעניק לשטח הפנים של העדשה מראה נקי ואסתטי. למביט מהצד הן נראות ממש כמו עדשות רגילות. זהו יתרון משמעותי בייחוד עבור ילדים, משום שהמראה החיצוני והשיוך ל”נורמה” בעלי משמעות גבוהה יותר בגילאים המוקדמים. כמו כן, מעבר לעובדה שעדשות משקפי המולטיפוקל לילדים נראות טוב יותר ולא קיים בהן קו מפריד – הו גם הרבה יותר פונקציונליות. ילדים המרכיבים משקפי מולטיפוקל, יכולים לקבל טווח ראייה רחב הרבה יותר ואפשרות למקד את עיניהם בקלות.

התאמה נכונה של משקפי מולטיפוקל לילדים

חשוב שתהליך ההתאמה של המשקפיים יתבצע רק על ידי אופטומטריסט מומחה ומנוסה. בזכות התאמה נכונה ומדויקת, ניתן להביא לשיפור משמעותי באיכות חייהם, בכושר הריכוז וביכולת הלמידה שלהם. כאשר ההתאמה מתבצעת באופן נכון ומדויק, בהחלט לראות תוצאות טובות ולהעניק לילדים כלי הכרחי וחשוב לחיים – ראייה חדה וממוקדת, בכל מצב.

 

אולי יעניין אותך גם:

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

פוסטים אחרונים:

Call Now Button