גבר עם עדשות סקלרליות

עדשות סקלרליות (Scleral Lenses) – התאמה מדויקת עדשות לקרטוקונוס

 

טום קרוז ידוע כמי שאוהב לבצע כמה שיותר פעלולים בעצמו וללא פעלולנים שיחליפו אותו. במסגרת ההכנות לצילום סצנה ב”משימה בלתי אפשרית” שבה היה על טום קרוז להיצמד למטוס הדוהר על מסלול המראה ואף ממריא, ניתן לראות שמצמידים לו עדשות מגע לעין.

אין המדובר בעדשות מגע רגילות, אלא בעדשות מגע סקלרליות, המאפשרות לו לפתוח את עיניו גם כאשר רוח חזקה במיוחד מכה על פניו. איך העדשות האלה עושות את זה?

אל תמצמצו בשנייה ה-20 לסרטון

מהן עדשות סקלרליות?

עדשות מגע סקלרליות הן עדשות מגע בעלות קוטר גדול במיוחד המאפשר לשוליהן לגעת בלובן העין – הסקלרה, ומכאן שמן. עדשה סקלרית, אפוא, אינה נוגעת בקרנית עצמה אלא בלובן העין, והחלל שנוצר בין העדשה לבין הקרנית מכיל נוזל שאותו ממלא המטופל בעת התקנת העדשה על העין. גודל העדשה, ההיצמדות שלה ללובן העין וגם הנוזל שבתוכה הגנו על עיניו של טום קרוז מפני הרוח העזה שנשבה בעת ההמראה ואיימה לייבש את עיניו היפות בעת ההמראה ההרואית.

אולם השימוש החשוב באמת של עדשות סקלרליות הוא לא הוליוודי בכלל. עדשות סקלרליות נותנות מענה מצוין למחלות עיניים מורכבות היוצרות יובש חריף בעין או יוצרות מבנה קרנית שאינו מאפשר הרכבת עדשות מגע רגילות. אחד השימושים הנפוצים לעדשות מגע סקלרליות הוא לטיפול במקרים מורכבים של מחלת קרטוקונוס.

הטיפול בקרטוקונוס

קרטוקונוס היא מחלה ניוונית של הקרנית שבה שטח הקרנית הופך מבעל צורת כיפה האידאלית לראייה לצורת חרוט. מכאן גם נובע שמה של המחלה: Kerato (קרנית) Conus (חרוט) ובעברית: “קרנית חרוטית” או “ניוון קרנית”.

קרטוקונוס

קרנית בצורת חרוט

המחלה מתחילה להתפתח, בדרך כלל, בגיל ההתבגרות ונמשכת עד אמצע שנות השלושים לחיים. אולם אין מדובר בכללי ברזל והמחלה עלולה להופיע גם בטווחי גיל שונים.

המחלה תבוא לידי ביטוי בירידה הדרגתית באיכות הראייה, החלפות משקפיים תכופות, ראייה לא חדה גם כאשר המשקפיים החדשים מורכבים וכן כאבי ראש, סִנוורים ביום וטשטוש אורות בלילה. בדרך כלל ניתן לאתר את המחלה בבדיקה רגילה אצל הרופא או אופטומטריסט המתמחה בכך, אולם האבחון המדויק נעשה על ידי מיפוי קרנית המאפשר לעמוד על צורתה ועל מרכיביה.

גורמי המחלה לא אותרו עדיין וההשערות נסמכות על סטטיסטיקות הקושרות את המחלה למאפיינים גנטיים (קרובי משפחה החולים במחלה), קליניים (דלקות עיניים כרוניות או אלרגיות) והתנהגותיים (שפשוף מוגבר של העיניים).

עדשות מגע סקלרליות | ארזה פרוכטר

הטיפול בקרטוקונוס משתנה בהתאם להתפתחות המחלה וחומרתה ויכול לכלול משקפי ראייה, עדשות מגע מסוגים שונים, טיפול כירורגי של השתלת טבעות, טיפול בקרוסלינקינג (ייצוב רקמת הקרנית) ואף השתלת קרנית.

עדשות מגע סקלרליות לטיפול בקרטוקונוס

אחד הפתרונות הנפוצים לטיפול בקרטוקונוס הוא, כאמור, עדשות מגע. קיימים כמה סוגים של עדשות מגע לטיפול בקרטוקונוס: עדשות מגע קשות נושמות, עדשות היברידיות עם מרכז קשיח ושוליים רכים, עדשות מותאמות אישית למבנה הקרנית – rose k, עדשות פיגיבק (עדשה כפולה) והעדשות שבהן השתמש טום קרוז במסגרת הפעלול המרהיב שביצע – עדשות סקלרליות.

כזכור, העדשה הסקלרלית אינה נוגעת בקרנית אלא בלובן העין ועל כן היא מתאימה לשימוש גם כאשר הגאומטריה של הקרנית מורכבת. הנוזל הממלא את החלל בין העדשה לבין הקרנית אף מונע בעיות יובש בעין. בנוסף, מבנה העדשה תורם להיצמדות העדשה לעין ועל כן גם לתזוזה מופחתת של העדשה בזמן מצמוץ.

קרטוקונוס

עדשות מגע סקלרליות. צילום: L8rgator

לאחרונה בדק מחקר את נוחות השימוש בעדשות סקלרליות בהשוואה לסוגי עדשות אחרים, בקרב הסובלים מקרטוקונוס.

המחקר התבסס על שאלון סובייקטיבי של המשתתפים, שכולם התנסו לפני העדשות הסקלרליות בעדשות מסוגים אחרים (לרבות פיגיבק, עדשות היברידיות ועדשות קשות נושמות), והתבקשו להשיב על שאלות בנוגע לנוחות השימוש בעדשות לאורך היום.

תוצאות המחקר היו:

  1. העדשות הסקלרליות התקבלו בהתלהבות על ידי משתתפי המחקר.
  2. המשתתפים דיווחו על חדות ראייה טובה, נוחות שימוש גבוהה ויובש מופחת בעין.
  3. עם זאת, חלק מהמשתתפים דיווחו על ערפול מסוים בראייה באמצע היום.

לסיכום

עדשות מגע סקלרליות מתאימות לטיפול בשלבים שונים של קרטוקונוס, במיוחד כאשר גאומטריית הקרנית מורכבת. אולם בצד היתרונות הרבים יש להן גם חסרונות מסוימים.

זו הסיבה שהתאמת עדשות מגע לטיפול במחלת קרטוקונוס היא עניין פרטני שיש להתאים לשלב המדויק של המחלה, למבנה הקרנית הספציפי וגם לאישיות המטופל.

מניסיון רב מאוד בטיפול בקרטוקונוס אני יכולה להרגיע אתכם שביחד נצליח למצוא את העדשה המתאימה בדיוק לכם, גם אם אתם פעלולנים בסרט “משימה בלתי אפשרית”.

 

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה

 

עדשות סקלרליות (Scleral Lenses) – התאמה מדויקת עדשות לקרטוקונוס
2.2 (44%) 20 vote[s]

Call Now Button