לקות ראייה

מתי צריך בדיקת עיניים אחרי ניתוח לייזר

מתי צריך בדיקת עיניים אחרי ניתוח לייזר?

כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שעשה ניתוח לייזר בעיניים, ואולי אפילו עשה אותו בעצמו. ניתוח לייזר בעיניים הוא ניתוח נפוץ ופופולרי. אף על פי שהניתוח נחשב בעל אחוזי הצלחה גבוהים, תמיד ישנם סיכונים. אחרי ניתוח, העיניים שלנו הופכות לרגישות יותר וחשוב לא להזניח אותן. אם אתם לקראת ניתוח לייזר בעיניים או אחריו, כדאי שתדעו מתי צריך בדיקת עיניים לאחר ניתוח לייזר.

מה כוללת בדיקת עיניים אחרי ניתוח לייזר?

בבדיקת העיניים האופטומטריסט יבחן את מבנה העין, הלחץ התוך-עיני, חדות הראייה, ואת המקטע הקדמי והאחורי של העין. מומלץ להגיע לבדיקה אצל אופטומטריסט שמחזיק במכשיר החדשני ה-visionixI80. מכשיר זה מסוגל למפות את מבנה העין ולאתר ליקויים שונים.

מומלץ לבצע את בדיקת העיניים עם ה-visionixI80 גם לפני ניתוח לייזר. הבדיקה הזו מסוגלת להצביע על גורמי סיכון רבים. הבדיקה יכולה לזהות קרנית דקה מידי, יובש בעיניים, ראייה לא יציבה, אישונים מורחבים ועוד. גורמים אלה יכולים להשפיע על ההליך הניתוחי ועל תוצאות הניתוח.

בדיקת העיניים לאחר ניתוח לייזר למעשה מייצרת “פרופיל ראייה אישי” המורכב מנתונים רבים על מבנה העין. בעזרת הנתונים האלה אפשר להתאים את הפתרון לסיבוכים השונים באופן אישי לכל מטופל. בדיקת העיניים אינה כואבת וקצרה מאוד (כ-30 שניות).

מהם הסיבוכים המחייבים בדיקת עיניים אחרי ניתוח לייזר?

ניתוח לייזר בעיניים לרוב עובר בהצלחה. אך משום שהעין היא איבר רגיש מאוד, כל סיבוך עלול להוביל לנזק משמעותי. בדיקת עיניים לפני ואחרי ניתוח לייזר יכולה לזהות שלבים מוקדמים של סיבוכים שונים. זיהוי וטיפול מוקדם יכול למנוע נזקים בלתי הפיכים. הסיבוכים הנפוצים הם:

יובש בעיניים

יובש הוא אחד הסיבוכים הנפוצים של ניתוחי לייזר. עקב פגיעה בעצבים באזור הקרנית נוצרים סימפטומים בעוצמות שונות. החל מאי נוחות קלה הנפתרת עם טיפות, ועד לנזקים חמורים.

דלקות וזיהומים

שיוף הקרנית בניתוח חושף אותה לזיהומים רבים. לעתים רחוקות הטיפול עם אנטיביוטיקה או סטרואידים לא מועיל, ומתפתח זיהום המסכן את הראייה.

צמיחה פנימית של תאי אפיתל

במהלך הניתוח מתרחשת פגיעה בתאי אפיתל, המהווים שכבת הגנה על הקרנית. ישנם מקרים בהם הפגיעה בתאי האפיתל מובילה לצמיחה פנימית שלהם. צמיחה זו גורמת לטשטוש הראייה ועלולה להוביל להתפתחות תאים סרטניים.

צילינדר (אסטיגמציה לא סדירה)

סיבוך זה נגרם כתוצאה מפגיעה לא מדויקת של הלייזר בשטח העין. פגיעה זו מייצרת התקמרות בלתי שווה של הקרנית וכתוצאה מכך ראייה מטושטשת, כפולה, והופעת “הילות” סביב אובייקטים.

אקטזיה

אקטזיה הוא מצב שבו בעקבות שיוף הלייזר, קרנית העין הופכת לדקה מידי. היחלשות הקרנית גורמת להיווצרות בליטה דמוית חרוט המעוותת את הראייה.

אל תהססו לקבוע בדיקת עיניים אחרי ניתוח לייזר

אתם מרגישים שראייתכם הולכת ומתדרדרת? חשתם באי נוחות או כאבים בעין? אל תדחו בדיקת עיניים לאחר ניתוח לייזר. בדיקה איכותית ויסודית על ידי אופטומטריסט מומחה יכולה למנוע סיבוכים בלתי הפיכים. בקליניקה של ארזה פרוכטר תוכלו לבצע בדיקות עיניים מקיפות עם מכשיר ה-visionixI80. ארזה מתמחה בזיהוי של בעיות עיניים ומציאת הפתרונות המדויקים להן. עם ציוד מתקדם וניסיון של למעלה מ-25 שנים, תוכלו להרגיש בטוחים, שהעיניים שלכם בידיים טובות.

קרא עוד
ניתוח לייזר עם קרטוקונוס

האם אפשר לעשות ניתוח לייזר עם קרטוקונוס?

ניתוח לייזר להסרת משקפיים הוא ניתוח פופולרי ושכיח. ניתוח לייזר ניחן בהחלמה פשוטה ואחוזי הצלחה גבוהים מאוד. אך ישנם מצבים רפואיים מסוימים שבהם ניתוח לייזר עלול להוות בעיה. כאשר אדם סובל מקרטוקונוס, ניתוח לייזר עלול לייצר נזק יותר מתועלת, ולכן במצב כזה נדרשת בחינה מעמיקה של המצב הרפואי. מהו קרטוקונוס? והאם בכל זאת ניתן לבצע ניתוח לייזר עם קרטוקונוס לאנשים שמעוניינים להיפטר מהמשקפיים? כל התשובות במאמר.

קרטוקונוס, מהו?

מקור המילה קרטוקונוס הוא ביוונית ומשמעותו קרטו (קרנית) וקונוס (חרוט). כלומר, קרנית בצורת חרוט. כשמה כן היא, מחלת הקרטוקונוס גורמת לקרנית להיות מקומרת ודקה, היוצרת גבשושית בצורת חרוט. הצורה המשתנה של הקרנית גורמת להסתה של האור כאשר הוא נכנס לעין. התוצאה של הסתה זו היא ראייה מעוותת.

קרטוקונוס מתחיל לרוב בגילאי העשרה או בשנות ה-20 המוקדמות. על פי מחקר מהשנים האחרונות, הגורם להחלשת רקמת הקרנית אשר מובילה לקרטוקונוס הוא חוסר איזון באנזימים בקרנית. חוסר האיזון הזה כולל נטייה גנטית, מה שמסביר מדוע במקרים רבים קרטוקונוס מופיע אצל יותר מבן משפחה אחד. גורמים נוספים המשפיעים על קרטוקונוס הם גירוי כרוני של העין, היסטוריה של הרכבת עדשות מגע, שפשוף מוגזם של העיניים או חשיפת יתר לקרני שמש.

מדוע ניתוח לייזר עלול להסב נזק במקרה של קרטוקונוס?

בניתוח לייזר להסרת משקפיים הפעולה העיקרית היא שיוף קרנית העין, שלאחריו קרנית העין דקה יותר. הקרנית של אדם הסובל מקרטוקונוס מתאפיינת בחוסר יציבות, קמירות בלתי סדירה ובצורה לא אופטימאלית. ברגע שמשייפים את הקרנית הרגישה הזו היא עלולה לאבד ביתר שאת את יציבותה. כתוצאה מכך היא עלולה להאיץ את התפתחות הקרטוקונוס, להוביל להחמרת המחלה ולפגיעה נוספת בראייה.

האם יש מצב שבו ניתן לעשות ניתוח לייזר עם קרטוקונוס?

כיום ישנם טיפולים חדשניים המאפשרים לאנשים הסובלים מקרטוקונוס לבצע ניתוח לייזר להסרת משקפיים. ניתוח לייזר במצב כזה מצריך תנאים מסוימים וזהירות רבה. ניתוח לייזר עם קרטוקונוס מצריך פרוטוקול טיפולים מיוחד, הכולל בין יתר טיפול בשם קרוס לינקינג וטיפול לייזר מונחה טופוגרפיה.

המשמעות של טיפול קרוס לינקינג הוא חיזוק הקשרים בין סיבי הקולגן והמולקולות שבקרנית. חיזוק הקשר מתבצע על ידי הזלפת טיפות של רובופלבין (B2) אל העין, והקרנת אור אולטרה סגול שמפעיל את החומר. הפעולה הזו משפרת את יציבות הקרנית ומגבירה את הסיכוי לביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

איך אדע אם אני יכול לבצע ניתוח עיניים עם קרטוקונוס?

כמו שלכל אדם יש מבנה קרנית ייחודי, כך גם לכל אדם הסובל מקרטוקונוס יש מבנה ייחודי ודרגת חומרה שונה. על מנת לקבוע האם אדם הסובל מקרטוקונוס יכול לבצע ניתוח לייזר חייב לעבור אבחון מקצועי, מקיף ויסודי על ידי אופטומטריסטית קלינית מנוסה. בזכות בדיקה מקיפה באמצעות מכשור מתקדם ופענוח מדויק ניתן יהיה לקבוע האם לחולה הקרטוקונוס יש היתכנות לביצוע ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

אופטומטריסטית קלינית תוכל לסייע במציאת פתרונות נוספים מלבד לניתוח לייזר. ישנם פתרונות מגוונים לטיפול בקרטוקונוס כמו עדשות מגע שונות לקרטוקונוס. בנוסף האופטומטריסטית תוכל לזהות האם המחלה נמצאת בשלב מסוכן שמחייב ניתוח אחר. במקרה כזה יבוצע ניתוח השתלת טבעות או השתלת קרנית.

יש לכם או לבני המשפחה שלכם קרטוקונוס?
קבעו תור. יש לי פתרונות! 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
פיכמן 19, תל אביב
טל’ נייד: 052-2512312

ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

קרא עוד
איך בוחרים עדשות ראייה במספרים גבוהים?

איך בוחרים אופטומטריסט מומחה למחלות עיניים?

העיניים שלנו הן אחד החלקים הרגישים ביותר בגוף שלנו, והטיפול בהן הוא בעל חשיבות עליונה לבריאות ולרווחה הכללית של כולם. מחלות עיניים עלולות להיות מתישות, וחשוב לבחור את האופטומטריסט הנכון שמתמחה במחלות עיניים כדי לאבחן, ולטפל בהן. בחירת האופטומטריסט המתאים דורשת שיקול דעת ותשומת לב, אז הנה כמה טיפים כיצד לבחור אופטומטריסט המתמחה במחלות עיניים.

חפשו אופטומטריסט מוסמך למחלות עיניים

כשאתם בוחרים אופטומטריסט מומחה למחלות עיניים, חפשו מישהו בעל הסמכה מתאימה על ידי מוסד אקדמי ומשרד הבריאות. יש לשים לב שאתם פונים לאופטומטריסט ולא לאופטיקאי, אופטיקאי לומד שנתיים ואינו מוסמך לזהות מחלות. אופטומטריסט לומד ארבע שנים, אחריהן הוא צריך לעבוד מבחן תיאורטי ומעשי של משרד הבריאות. הוא מוסמך לבדוק את העיניים, לאבחן ליקויים, מחלות, פתולוגיות, ולהתאים משקפיים ועדשות.

בדקו את האישורים והניסיון שלהם

בעת בחירת אופטומטריסט המתמחה במחלות עיניים, חיוני לבדוק את הסמכות והניסיון שלו. גלו היכן הם למדו, מהי ההתמחות שלהם וכמה זמן הם עבדו. חפשו איש מקצוע בעל התמחות מוכרת וניסיון רב באבחון וטיפול. נקודת בונוס היא אופטומטריסט החבר בוועד הארצי של מועצת האופטומטריסטים. בדרך כלל תוכל למצוא מידע זה באתר האינטרנט של האופטומטריסט או על ידי יצירת קשר עם משרדו.

קראו ביקורות של מטופלים

ביקורות של מטופלים יכולות לספק תובנה חשובה לגבי איכות האופטומטריסט. חפשו ביקורות ממטופלים שסבלו מבעיות עיניים דומות לאלו שלכם. תוכל למצוא ביקורות באתר האינטרנט של האופטומטריסט, בדפי המדיה החברתית ובאתרי ביקורות.

קחו בחשבון את הטכנולוגיה שבה הם משתמשים

כאשר בוחרים אופטומטריסט המתמחה במחלות עיניים, חיוני לקחת בחשבון את הטכנולוגיה בה הוא משתמש. חפשו אופטומטריסט המשתמש במכשור חדיש ומתקדם. טכנולוגיות אלו יכולות לספק אבחנה מדויקת יותר ואפשרויות טיפול טובות יותר.

חפשו אופטומטריסט בעל גישה חיובית

אופטומטריסט טוב צריך להיות בעל גישה חיובית למטופלים. הם צריכים להיות נגישים, סבלניים ומוכנים לענות על השאלות שלכם. בעת בחירת אופטומטריסט, שימו לב לאופן שבו הוא מתקשר אתכם במהלך הייעוץ שלכם. ישנם אופטומטריסטים חסרי סבלנות ולא נעימים, לעומתם אופטומטריסטים אדיבים שיהיו שותפים טובים לתהליך הטיפול. חשוב שתרגישו נוח בכל שלבי הטיפול.

בקשו המלצות לאופטומטריסט מומחה למחלות עיניים

אחת הדרכים הטובות ביותר למצוא אופטומטריסט טוב היא לבקש המלצות מחברים, בני משפחה או מהרופא הראשי שלך. ייתכן שהם יוכלו להמליץ על האדם המתאים, שתחום מחלות העיניים הוא הפורטה שלו, ושהוא בעל רקורד טוב.

לוקים במחלות עיניים? מגיע לכם הטיפול הטוב ביותר מאופטומטריסט

בחירת האופטומטריסט הנכון המתמחה במחלות עיניים חיונית לשמירה על בריאות עיניים מיטבית. חפשו אופטומטריסט מוסמך עם ניסיון רב, ביקורות חיוביות של מטופלים ומכשור רפואי מתקדם. העריכו את גישת הטיפול שלהם, ואל תפחדו לבקש המלצות. על ידי ביצוע טיפים אלה, תוכלו למצוא אופטומטריסט שיעזור לכם לשמור על ראייה תקינה ועיניים בריאות. העיניים שלכם ראויות לטיפול הטוב ביותר, ובחירה באופטומטריסט המתאים היא הצעד הראשון בשביל להבטיח זאת.

אם אתם מחפשים אופטומטריסטית מנוסה באזור תל אביב, וודאי תשמעו על ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית בעלת ניסיון של למעלה מ-25 שנה. בזכות הניסיון והיכולות של ארזה, יחד עם המכשור המתקדם במרפאתה תוכלו לקבל את הטיפול הרפואי הראוי לכם.

אולי יעניין אותך גם:

קרא עוד

עדשות מגע לחולי קרטוקונוס שחשוב להכיר

קרטוקונוס היא מחלה של הקרנית שמתפתחת לרוב בשנות העשרה המאוחרות או בשנות העשרים המוקדמות. המחלה גורמת לקרנית העין להתקמר בהדרגה ולשנות את צורתה מכיפה סימטרית לצורה חרוטית קמורה ולא סימטרית. התוצאה היא ראייה מעוותת, לא ברורה וצילינדר הולך וגדל. במקרים חמורים יותר קרטוקונוס מחייב ניתוח השתלת קרנית או השתלת טבעות. בשלבים מוקדמים של המחלה ניתן להיעזר בעדשות מגע לחולי קרטוקונוס. קיבצנו בשביליכם מידע חשוב על עדשות המגע השונות לחולי קרטוקונוס.

עדשות פיגיבק – שילוב עדשת מגע קשה עם רכה

שיטת עדשות זו כוללת הנחת עדשת מגע רכה העשויה מסיליקון הידרוג’ל על העין ומעליה עדשה קשה כך שהעדשה הרכה יוצרת חיץ בין העין לבין העדשה הקשה. העדשה הרכה מספקת ריפוד ונוחות בעוד העדשה הקשה מבצעת את התיקון האופטי. בהרכבת עדשות פיגיבק יש לשים לב שמספיק חמצן מגיע לעין, חוסר חמצן זו בעיה שעלולה להיווצר בהרכבת שתי עדשות.

עדשות Rose K – מורכבות גיאומטרית

עדשות אלו הן עדשות המותאמות אישית לכל מטופל, על ידי ממצאי האבחון ומערכת ממוחשבת המייצרת מבנה גאומטרי מורכב והתאמה למגוון רחב של פני קרנית לא סימטריים. עדשות אלו מיועדות למצבים שבהם הקרטוקונוס מייצר קמירות א-סימטרית וכאשר היא משמעותית יותר בחלקה התחתון של הקרנית.

עדשות היברידיות – מבנה משולב

עדשות היברידיות לחולי קרטוקונוס מורכבות ממרכז קשיח עם חדירות חמצן גבוהה, המאפשר תיקון אופטי מיטבי, יחד עם היקף רך שמסייע בהרכבה נוחה ושימוש קל לאורך זמן. שני חלקי העדשה חדירים לחמצן.

עדשות סקלרליות – העדשה שלא נוגעת בקרנית

עדשות סקלרליות הן עדשות בעלות קוטר רחב המתיישבות על לובן העין או בשמו המקצועי הסקלרה ולכן שמן סקלרליות. עדשות סקלרלריות מתאימות לחולי קרטוקונוס במצב חמור יותר המתבטא בקמירות מתקדמת, אך לא במצב שמצריך טיפול מורכב יותר. העדשה אינה נוגעת בקרנית ובחלל שנוצר בין הקרנית לעדשה ישנו נוזל שאותו ממלאים במהלך התקנת העדשה.

האם ישנם פתרונות נוספים לחולי קרטוקונוס?

עדשות מגע לחולי קרטוקונוס הן הפתרון היעיל והמומלץ לטיפול בשלבים מוקדמים של המחלה. המגוון הרחב של סוגי העדשות מאפשר התאמה מדויקת לצורך המטופלים. חשוב להתייעץ עם אופטומטריסטית קלינית מנוסה על מנת לבצע את ההתאמה המדויקת ביותר של העדשה. במקרים חמורים יותר של קרטוקונוס, עלול לעלות צורך בניתוח, ישנם שני ניתוחים עיקריים לטיפול בקרטוקונוס:

 • השתלת טבעות (Intacs): השתלת טבעות הוא ההליך הפשוט יותר לתיקון עיוותים במבנה הקרנית וחזרה לראייה תקינה. בניתוח זה משתילים טבעות קשיחות בחלק ההיקפי של הקרנית שגורמות להשטחה של הקרנית ומצמצמות את רמת הקמירות. אחד היתרונות של השתלת טבעות הוא שהן ניתנות להסרה או להחלפה.
 • השתלת קרנית: ניתוח השתלת קרנית יבוצע רק כאשר אין ברירה, משום שהוא הניתוח המורכב ביותר. הקרניות שמושתלות מגיעות מתורמים אנושיים. השתלת קרנית היא הליך כירורגי מורכב המחייב החלמה ממושכת ותקופת הסתגלות לקרנית החדשה. חשוב לדעת שבקרנית אין כלי דם מה שמקל על הגוף לקלוט אותה ומפחית סיכויים לדחייה.

איך אדע מהן עדשות המגע האידיאליות בשבילי?

על מנת להתאים עדשות מגע או כל טיפול אחר חייב לבצע בדיקה מקיפה ויסודית אצל אופטומטריסטית קלינית מנוסה, שתבחן את מבנה הקרנית לעומק ותדע מהו הטיפול הספציפי שמתאים לכל חולה קרטוקונוס. 

יש לכם או לבני המשפחה שלכם קרטוקונוס?
קבעו תור. יש לי פתרונות! 

רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
פיכמן 19, תל אביב
טל’ נייד: 052-2512312

ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

קרא עוד
עיניים יבשות

עיניים יבשות – מדוע זה קורה ואיך תטפלו במצב

בעשור האחרון המסכים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, ורבים מאתנו בוהים בהם במשך שעות ארוכות, בין אם מדובר במטרות עבודה או פנאי. אחת ההשפעות של המצב יחד עם עוד גורמים נוספים, יכולים להוביל לתסמונת של עיניים יבשות. היא מלווה בתסמינים שונים עליהם נפרט כאן, אשר יכולים להוריד מאיכות החיים ואף להוות מטרד ממשי. במידה ואתם סובלים מעיניים יבשות, חשוב לגשת לבדיקה אצל האופטומטריסט המומחה שלכם לקבלת דרכי טיפול ופתרונות מותאמים אישית.

מהו מצב של עיניים יבשות? כיצד זה מתרחש? איך נוכל לטפל בו? כל מה שחשוב לדעת בהמשך המאמר.

מהן עיניים יבשות?

העיניים שלנו זקוקות לדמעות באיכות ובכמות אופטימלית על מנת שהן ירגישו בנוח וגם יתפקדו באופן מיטבי. הדמעות חיוניות לבריאות העיניים ויש להן תפקיד מרכזי – הן שוטפות את העיניים מלכלוך וחיידקים, שומרות עליהן מהתייבשות ומאפשרות לעפעפיים לזוז מבלי שייווצר חיכוך, וכמו כן גם מהוות תנאי הכרחי לראייה טובה. כאשר אין כמות מספקת של דמעות ולחות בעיניים, הן נוטות להתייבש במהרה עד למצב של יובש כרוני, המכונה תסמונת עיניים יבשות. במקרים אלו יופיעו תסמינים שונים, אשר לרוב מלווים בתחושת אי נוחות ויכולים להשפיע באופן שלילי על איכות החיים.

תסמינים

תסמונות עיניים יבשות היא לא נעימה בלשון המעטה, ומלווה עם כמה וכמה תסמינים שיש לשים לב אליהם. במידה ואתם חווים את התסמינים הללו או חלק מהם, מומלץ לגשת לאופטומטריסט מומחה שיבדוק את מצב העיניים שלכם ויציע את דרכי הטיפול הנכונים. ד”ר ארזה פרוכטר תסייע לכם לטפל בתופעה והתסמינים שלה, עם טיפול מותאם אישית בהתאם למצבכם.

חלק מהתסמינים אשר מופיעים בתסמונת עיניים יבשות הם:

 • עקצוצים בעיניים, תחושת גרד או תחושת “גרגרי חול” בעין
 • עיניים מגורות ואדומות, בעיקר בעת חשיפה לרוח או לעשן
 • חוטי ריר סביב העין ועיניים דומעות יתר על המידה
 • כאב בעיניים בזמן שימוש או בהורדת עדשות מגע
 • עייפות כרונית, כאבי ראש ומיגרנות
 • רגישות לאור וראייה מטושטשת בשעות הלילה

מה גורם לתסמונת עיניים יבשות?

אז איך תסמונות עיניים יבשות נוצרת? ובכן, יכולות להיות מספר סיבות, כאשר החומרה של המצב הינה אינדיבידואלית לחלוטין ותלויה בפרמטרים שונים.

בין גורמי הסיכון לתסמונת עיניים יבשות נמנים:

 • בהייה ממושכת במסכים, בין אם מדובר במחשב, טלוויזיה, סמארטפון או טאבלט
 • שימוש ממושך בעדשות מגע או ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר 
 • שימוש נרחב וקבוע במיזוג אויר, מזגנים ומאווררים אשר מייבשים את העיניים
 • שימוש תכוף בתרופות כמו לאיזון לחץ דם, אנטי היסטמינים, כדורי שינה, וכדומה
 • מחלות סיסטמיות או אוטואימוניות כגון דלקת פרקים, מחלות בלוטות התריס, סוכרת 
 • התבגרות הגיל, התסמונת שכיחה במיוחד בקרב בני 50 ומעלה 

טיפול אצל אופטומטריסט מומחה

יובש בעיניים יכול להיות מצב לא נוח ומתסכל אשר משפיע על אנשים רבים ולעיתים מהווה מטרד ממשי בנוחות החיים. אופטומטריסטים מאומנים לאבחן ולטפל במצב זה במטרה להקל על הסימפטומים. היום אתם יכולים לקבל את הפתרון המתאים ביותר עבורכם עם מגוון טיפולים זמינים למיגור התופעה. הטיפול מותאם באופן אישי למצב העיניים והדמעות של כל מטופל ומטופלת, על מנת שתוכלו לחזור לשגרת חיים משופרת.

אולי יעניין אותך גם:

קרא עוד
קרטוקונוס ביטוח לאומי

קרטוקונוס ביטוח לאומי

כל אדם שסובל ממחלה כלשהי עשוי להיות זכאי לסיוע כספי מהמדינה. הגוף שמופקד על בירור הזכאות ועל הושטת העזרה הוא המוסד לביטוח לאומי שהחל לפעול ב-1954. בהתאם מומלץ לבעלי ובעלות קרטוקונוס, מחלת עיניים שפוגעת באנשים צעירים ועלולה להוביל לפגיעה ממשית בראייה, לברר מהן הזכויות שלהם מבחינת הביטוח הלאומי. בעמוד זה תוכלו למצוא מידע כללי בנושא, כבסיס לבדיקה מעמיקה יותר בהתאם למאפיינים הספציפיים שלכם (מאחר שישנם הבדלים משמעותיים בחומרת הפגיעה בראייה, יש גם הבדלים בזכויות).

כיצד מתנהל התהליך מול המוסד לביטוח לאומי?

השלב הראשון הוא הגשת תביעה לקבלת קצבת נכות כללית. על-מנת לקבוע האם אכן ישנה זכאות לקצבה (או להטבות אחרות), המוסד לביטוח לאומי צריך כמובן לדעת מהי מידת החומרה של המחלה. על-מנת לדעת מהו היקף הפגיעה בכל מקרה של קרטוקונוס ביטוח לאומי מבקש מסמכים – אבחונים וחוות דעת של אופטומטריסטים ורופאי עיניים. מומלץ לצרף לתביעה את כל המסמכים שיש בידיכם. רצוי שהמסמכים יהיו עדכניים, כשבמידת הצורך ניתן לעבור בדיקות רלוונטיות כמו מיפוי קרנית.

השלב הבא הוא התייצבות בפני ועדה רפואית. בהקשר זה חשוב להדגיש שהחוק מאפשר לכל אדם להגיע לוועדה עם עורך דין שייצג אותו וגם יענה בשמו על שאלות חברי הוועדה. כל לקות ראייה מזכה באחוזי נכות בהתאם לסוג הלקות ומידת החומרה שלה. כשיש מספר פגיעות, כולל באיברים אחרים, המוסד לביטוח לאומי מסכם את האחוזים של כל פגיעה.

לאחר שנקבעים אחוזי הנכות, פקיד תביעות קובע את דרגת אי הכושר – בתנאי שיש לפחות 60% נכות רפואית. לעקרות בית הרף המינימלי הוא 50% נכות רפואית, ויש עוד מצב שבו נקבעת דרגת אי כושר: נכות רפואית בשיעור 40% ומעלה כשאחד הליקויים מקנה 25% או יותר.

דרגת אי כושר מקנה זכאות לקצבת נכות. ניתן לערער הן על החלטת הוועדה הרפואית לגבי אחוזי הנכות והן על החלטת פקיד התביעות לגבי דרגת אי הכושר. כמו כן ניתן להגיש תביעה נוספת אם הקרטוקונוס מחמירה והפגיעה בראייה הופכת לקשה יותר.

מהן ההטבות המגיעות לחולי קרטוקונוס על בסיס קביעת הביטוח הלאומי?

אם נקבעה דרגת אי כושר לבעל או בעלת קרטוקונוס ביטוח לאומי ישלם להם קצבה חודשית.

נכון לכ-2021, גובה הקצבה עבור דרגת אי כושר של 60% הוא 1,908 ש”ח, עבור דרגת אי כושר של 65% התשלום הוא 2,027 ש”ח, אם דרגת אי הכושר היא 74% הקצבה היא 2,242 ש”ח והקצבה המרבית (75% או 100% אי כושר) היא 3,321 ש”ח.

כמו כן ישנה תוספת אם ישנם ילדים ו/או בן/בת זוג. למשל עבור 2 ילדים (עד גיל 18), וכשישנה קצבה מרבית, התוספת היא של כ-1,900 ש”ח. תוספת עבור בן/בת זוג משולמת בתנאי שההכנסה של בן/בת הזוג היא פחות מ-6,000 ש”ח בחודש.

עוד כדאי לדעת שעבור חולי קרטוקונוס ביטוח לאומי הוא התחנה הראשונה גם בדרך להטבות אחרות. כך למשל נכים בשיעור 40% ומעלה משלמים עמלות מופחתות בבנקים, נכים בשיעור 20% ומעלה זכאים לעזרה בהכוונה לתעסוקה, ונכות של 60% או יותר מקנה תג נכה (וגם אגרת הרישוי תהיה מופחתת). 


 

אולי יעניין אותך גם:

קרא עוד
עדשות מגע צלינדר | ארזה פרוכטר

כיצד ניתן להתאים עדשות מגע באופן אישי?

בישראל, נכון לשנת 2022, כ-3 מיליון(!) ישראלים מרכיבים משקפיים או עדשות מגע. הרבה מאוד אנשים מעדיפים עדשות מגע על פני משקפי ראייה, ומשתמשים דווקא בהן כחלופה נוחה יותר. לפי נתונים סטטיסטיים, התעשייה של עדשות מגע בעולם עומדת על כ-15 ביליון דולר בשנה. בכל שנה, עוד ועוד אנשים זונחים את משקפי הראייה שלהם ועוברים לאלטרנטיבה של עדשות מגע. העדשות יושבות ישירות על קרנית העין ומתקנות את הראייה בדומה למשקפי ראייה. הן שימושיות, נוחות ולפעמים גם יעילות יותר ממשקפיים. לכן כל כך הרבה אנשים בוחרים להשתמש בהן. 

אז כיצד בעצם ניתן להתאים עדשות מגע לכל אחד באופן אישי? מהם הסוגים השונים שקיימים היום? כל התשובות מחכות לכם כאן.

מתי נדרשת הרכבה של עדשות מגע?

ברוב המקרים, אנשים מרכיבים אותן בעל מנת לתקן ליקויים בראייה. אנשים אחרים מרכיבים עדשות צבעוניות מסיבות אסתטיות, כאשר הם רוצים לקבל אפקט של צבע עיניים שונה משנולדו אתו. אלו מכם שצריכים להרכיב משקפיים ורוצים ליהנות מצבע עיניים שונה, עדיין יכולים לעשות זאת בקלות באמצעות עדשות מגע צבעוניות המשלבות את המספר שלכם. 

ומה בנוגע לגיל המותר להרכיב בו עדשות מגע? ובכן, לרוב ההמלצה תהיה להרכיבם רק מגיל 13-14. במקרים מסוימים, במידה והילדים אחראיים, הם יוכלו להרכיבן גם בשלב מוקדם יותר בחייהם. כאשר מתנהלים עם עדשות, חשוב לעשות זאת באופן נכון ולהקפיד על טיפול נכון.

איך אפשר להתאים עדשות מגע באופן אישי?

כאשר אתם ניגשים לבחור ולהתאים את עדשות המגע שלכם, ישנם דברים שונים שחשוב לקחת בחשבון. לפני הכל, במידה ואתם זקוקים לעדשות עם מספר – העדשה הנבחרת חייבת לספק לכם כמה פרמטרים עיקריים. חדות ראייה, תיקון של ליקוי הראייה בהתאם (בין אם זה קוצר ראייה, רוחק ראייה, או צילינדר), וגם איכות העדשות ואורך חייהן. 

כאן נפרט עבורכם על כמה מהסוגים השונים שקיימים. לפני שאתם מקבלים את ההחלטה בנוגע לאילו עדשות מגע הכי מתאימות עבורכם, חשוב מאוד להתייעץ עם אופטומטריסט או רופא עיניים מומחה. הם יכווינו אתכם ויעזרו לכם לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם.

עדשות מגע רכות

עדשות מגע רכות מתאימות לרוב העיניים, לאנשים מכל הגילאים. יתרון בולט שלהן הוא שעדשות מגע מסוג זה קלות מאוד להסתגלות. הן סופגות נוזלים בטווח של 30% עד 80%. דבר זה מאפשר מעבר גבוהה של חמצן דרך עדשות המגע והעין נשארת לחה כפי שהיא באופן טבעי. קיימים לא מעט סוגים שונים של עדשות מגע רכות. במקרה זה, הבחירה שלכם צריכה להיעשות בהתאם לתקופת השימוש שלכם בהן. תוכלו לבחור בין עדשות מגע יומיות, שבועיות, חודשיות ושנתיות.

עדשות מגע קשות

בשונה מהעדשות הרכות, עדשות מגע קשות לרוב מתאימות לאנשים בעלי מספרים מורכבים וגבוהים במיוחד – כאלו שלא קיימות עבורם עדשות רכות מתאימות. עדשות מסוג זה מחזיקות לרוב לתקופת שימוש של שנה עד שנתיים. בנוסף לכך, הן גם דורשות ניקוי ותחזוקה שוטפים.

חשוב מאוד להתאים את עדשות המגע שלכם באופן אישי למצב העיניים שלכם. הבחירה תיעשה לאחר בדיקת עיניים מקיפה שתאשר את מצב העיניים שלכם, וכמובן גם לאחר אישורו של האופטומטריסט המומחה שבדק אתכם. העיניים הן אזור עדין במיוחד ויש להתייחס אליו ברצינות רבה. התייעצו עם מומחים בתחום והם יעזרו לכם להתאים את עדשות המגע האידאליות עבורכם.

 

אולי יעניין אותך גם:

קרא עוד
קרטוקונוס טיפול טבעי

קרטוקונוס טיפול טבעי

קרטוקונוס היא מחלת עיניים כרונית שעלולה להחמיר עם השנים. בהתאם חשוב להתייחס אליה במלוא הרצינות, להקפיד על ביקורות תקופתיות בתדירות המומלצת ולמלא את הנחיות הגורמים המקצועיים הרלוונטיים – אופטומטריסטית ורופאת עיניים (או רופא עיניים, כמובן). בנוסף ניתן לשלב בטיפול גם אמצעים טבעיים, שיכולים תמיד להועיל.

טיפול בקרטוקונוס באמצעות תזונה

מהות הקרטוקונוס היא פגיעה בקרנית העין. הפגיעה באה לידי ביטוי בהתעוותותה של צורת הקרנית, שהופכת בהדרגה לכדור לחרוט. ככל שהצורה נהיית חרוטית יותר, כך הפגיעה בראייה מחמירה. נכון לעכשיו אין תרופה למחלה, אבל כן ניתן לטפל בסימפטומים ובנוסף לנסות להאט את קצב החמרת המצב – כולל באמצעות טיפולים טבעיים.

בהקשר של קרטוקונוס טיפול טבעי עשוי לכלול תזונה נכונה. במיוחד חשוב לכלול בתפריט מאכלים שכוללים נוגדי חמצון. הסיבה לכך היא שנוגדי חמצון מנטרלים רדיקלים חופשיים – צורונים כימיים שגורמים נזקים לגוף, וכחלק מכך גם לעיניים. חשוב להדגיש שגם התזונה המוקפדת ביותר לא בהכרח תבלום את הקרטוקונוס, אבל מצד שני היא תספק תועלת רבה בהיבטים חשובים אחרים, ולכן בכל מקרה כדאי לבחור בה.

בין המאכלים הטובים ביותר מבחינת כמויות נוגדי החמצון בהם: פלפל אדום, רימונים, נבט חיטה, סלק, עגבניות, ברוקולי, תותים, גזר, בטטות, עלים ירוקים, שיבולת שועל, אגוזים ועוד מזונות עשירים בויטמין C, ויטמין E, פוליפנולים וסלניום.

טיפול בקרטוקונוס בעזרת צמחי מרפא

אופציה נוספת של טיפול טבעי בקרטוקונוס היא צמחי מרפא. החוקרים עדיין לא יודעים לקבוע בוודאות מדוע מתפרצת המחלה, אם כי ההשערה המובילה היא שהגורם הוא גן מסוים שפוגם בחלבונים שהתפקיד שלהם הוא בניית הקרניות בעיניים. עוד אופציה אפשרית היא פעילות אנזימטית לא מאוזנת שכתוצאה ממנה חלקים מהקרנית הופכים לדקים יותר מאחרים. גם חוסר האיזון האנזימטי עלול לעבור בתורשה, כך שככל הנראה ליסוד הגנטי יש תפקיד מכריע בהתפתחות קרטוקונוס.

צמחי מרפא כמובן לא יכולים לשנות גנים, וגם אין שום צמח מרפא שיכול לתקן את העיוות בצורת הקרנית. יחד עם זאת כל מערכות הגוף קשורות זו לזו, ומשפיעות האחת על השנייה, וכך למשל בריאות העין מושפעת מתפקודה של המערכת ההורמונלית. גם לנפש יש השפעה על הראייה (וגם להפך כמובן) ולכן צמחי מרפא יכולים לשפר את המצב באופן כללי. באופן עקרוני כשמשתמשים בצמחי מרפא חשוב להקפיד על התאמה למאפיינים הייחודיים של כל אדם. 

טיפול בקרטוקונוס עם ויטמין B2

כשמחפשים עבור קרטוקונוס טיפול טבעי כדאי להכיר גם הליך שנקרא קרוס-לינקינג. אמנם מדובר בטיפול שאינו טבעי לגמרי, אבל הוא מבוסס על ריבופלבין (ויטמין B2) וגם עשוי להאט במידה ניכרת את קצב ההתפתחות של המחלה.

טיפול זה מבוסס על היכולת של הוויטמין הנ”ל לבנות קשרים חדשים בין סיבי קולגן שכבר נפגעו עקב הקרטוקונוס. בדרך זו מואטת הפגיעה בקרנית העין והירידה באיכות הראייה איטית יותר. כדי שהריבופלבין יהיה אפקטיבי במיוחד חושפים אותו לקרני UV – כך שהטיפול כולל גם הזלפת טיפות שכוללות את הוויטמין וגם הפעלת קרני UV.

עדשות מגע בהתאמה מלאה לכל מטופל ומטופלת

כאמור גם כשבוחרים עבור קרטוקונוס טיפול טבעי כדי להקל על הסימפטומים ולהאט את קצב ההתקמרות הלא רצויה של הקרנית, חשוב להגיע לנשות ואנשי מקצוע בתחום הראייה ובריאות העין. הבסיס הוא ביקורים אצל אופטומטריסטית בתדירות המומלצת, בעיקר על-מנת להתאים באופן מושלם עדשות מגע לכל אדם. חשוב להדגיש כי כשהקרטוקונוס מתקדם, עדשות מגע “רגילות” כבר לא יתקנו את העיוות בראייה – אלא רק עדשות מגע היברידיות או עדשות סקלרליות.

יש לכם או לבני המשפחה שלכם קרטוקונוס?
קבעו תור. יש לי פתרונות! 

רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
פיכמן 19, תל אביב
טל’ נייד: 052-2512312

ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

 

 

קרא עוד
בחנו את עצמכם: האם יש לכם קרטוקונוס

מחלות עיניים גנטיות: סקירה

מחלות עיניים גנטיות הן הגורם מספר אחד לראיה ירודה ועיוורון בילדים בארץ. גם בגילאים מבוגרים יותר עלולים גנים שונים להוביל להתפתחות מחלת עיניים וכתוצאה ממנה לפגיעה ביכולת הראייה. את ה-DNA המין האנושי עדיין לא יודע לתקן, ולכן הפתרון במקרים אלה הוא אבחון מוקדם ככל האפשר ומציאת פתרונות שיצמצמו ככל האפשר את הפגיעה. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי אודות מחלות העיניים הגנטיות הנפוצות ביותר.

רטיניטיס פיגמנטוזה, סטרגרדט ומחלות נוספות של רשתית העין

המרכיב הפגיע ביותר עקב מחלות עיניים גנטיות הוא הרשתית. שכבה זו, שהתפקיד שלה הוא לתרגם אור לאותות עצביים (שמועברים לאחר מכן למוח לצורך פענוח), נפגעת בעיקר בגלל מחלת סטרגרדט וכן רטיניטיס פיגמנטוזה (RP).

במחלת סטרגרדט (Stargardt) נפגע מרכז הרשתית. חלק זה, שנקרא מקולה, אחראי על שדה הראייה המרכזי, ולכן הסימפטום העיקרי שממנו סובלים ילדים עם סטרגרדט הוא ירידה בחדות הראייה. הראייה ההיקפית לא נפגעת. סימפטום אפשרי נוסף הוא קושי להפריד בין צבעים.

חולים ב-RP סובלים מפגיעה בשדה הראייה ההיקפי, שבהדרגה מתרחבת עד שבסופו של דבר היא מגיע גם למרכז שדה הראייה. בהתאם הסימפטום הבולט ביותר של רטיניטיס פיגמנטוזה, שבמרבית המקרים מתפרצת בגילאי 10-30, הוא הצטמצמות שדה הראייה – האדם מרגיש כאילו הוא מסתכל על העולם דרך צינור, כשאותו צינור נהיה צר יותר ויותר עם השנים.

מחלת עיניים תורשתיות נוספות שפוגעות ברשתית הן אכרומטופסיה, Coat’s disease ומחלת BEST.

אנאירידיה

מחלת עיניים גנטית שבה השכבה שנגעת היא הקשתית – החלק שמקיף את האישון ומקנה לעין את הצבע שלה. אצל ילדים עם אנאירידיה הקשתית לא מתפתחת, ולכן הם מתקשים להסתגל לאור ורגישים מאוד לסינוור. בחלק מהמקרים תסמינים נוספים הם ראייה מטושטשת וריצוד (ניסטגמוס).

קטרקט מורש

קטרקט היא מחלה שפוגעת בעדשת העין. ליתר דיוק מדובר על הפיכת העדשה משקופה לעכורה, ולכן הראייה נהיית מטושטשת. בגילאים מבוגרים זוהי תופעה נפוצה למדי שלא קשורה לגנטיקה אלא לשינויים מטבוליים. קטרקט בגיל צעיר הוא כן תוצאה של פגם גנטי, ומעבר לראייה המטושטשת עכירות העדשה עלולה להוביל גם להתפתחות עין עצלה. 

הטיפול בקטרקט מורש הוא בדרך כלל ניתוח. למרות הרגישות המובנת של העיניים, מדובר בהליך בטוח שזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד. הניתוח כולל את הסרת העדשה הלא תקינה והתקנת עדשה מלאכותית, כמובן שקופה. כשיש קטרקט מורש בשתי העיניים יתבצעו שני ניתוחים נפרדים בהפרש של מספר שבועות זה מזה. במקרים שבהם לא מתבצע ניתוח, ייתכן שעדשות מגע קשות או משקפיים ימנעו פגיעה בראייה.

לבקנות

לבקנות היא מחלה תורשתית שגורמת להיעדר פיגמנטים – בעיניים וכידוע גם בעור ובשיער. עקב חוסר הפיגמנטציה בעיניים, האדם סובל מרגישות גבוהה מאוד לאור, וזאת משום שהקשתית, שבה מרוכז הפיגמנט, לא יכולה למלא את ייעודה – ויסות כמות האור שנכנסת לעין. בדומה לאנאירידיה, גם לבקנות עלולה להוביל לניסטגמוס (ריצוד בלתי רצוני מהיר).

בדרך כלל מחלות עיניים גנטיות מתגלות כשההורים מבחינים בהתנהגות יוצאת דופן של התינוק או הפעוט. כשהמחלה מתפרצת בגיל הילדות, הילדים עצמם עשויים להתלונן על קשיים בראייה. לבקנות ניתן כמובן לזהות מיד על סמך גוון העור. בכל מקרה חשוב להגיע לגורמים מקצועיים מוסמכים כדי למצוא את הפתרונות המתאימים לתיקון הראייה.

אולי יעניין אותך גם:

קרא עוד
ניתוח קרטוקונוס

ניתוח קרטוקונוס

אחד המאפיינים הבולטים של מחלת הקרטוקונוס היא ההחמרה שלה לאורך השנים. בנוסף היא מתפרצת בגיל צעיר יחסית – לרוב בין 15-16 ל-30-35. כשבשלב מוקדם כל כך של החיים ישנה פגיעה של ממש בראייה, ישנה גם כדאיות גבוהה לפתור את הבעיה באמצעות הליך כירורגי. בעמוד זה תמצאו מידע אודות האפשרויות השונות של ניתוח לתיקון קרטוקונוס, המצבים שבהם נדרש ניתוח וההחלמה בעקבותיו.

באילו מקרים מומלץ לבצע ניתוח קרטוקונוס?

מחלת הקרטוקונוס גורמת לעיוות בצורתה של קרנית העין – במקום מבנה דמוי כיפה מתקבל חרוט. העיוות משבש את האופן שבו נשברות קרני האור בעין, והתוצאה היא ראייה מטושטשת. בשלב ראשוני, כשהעיוות יחסית קל, ניתן לתקן את הלקות באמצעות עדשות מגע בהתאמה מדויקת למבנה העדכני של הקרנית.

עדשות איכותיות – ובפרט עדשות סקלרליות או עדשות קשות RGP, וגם עדשות פיגיבק – מספקות מענה מתאים במשך מספר שנים, עד שהעיוות הופך משמעותי במיוחד. במצב כזה הפתרון היחיד הוא ניתוח. כאמור קרטוקונוס היא מחלה שמתאפיינת בהחמרה הדרגתית, ומתחילה להתפתח כבר בגיל צעיר, ולכן חלק לא מבוטל מהחולים בה מגיעים בסופו של דבר לחדר ניתוח.

הסוגים השונים של ניתוחי קרטוקונוס

ישנם שני סוגים של ניתוח קרטוקונוס: השתלת טבעות והשתלת קרנית.

השתלת טבעות

ניתוח השתלת טבעות לתיקון קרטוקונוס מתבצע בעיקר כשהרכבת עדשות המגע נתקלת בקשיים מסוגים שונים. הטבעות הן פיסות פלסטיק שמושתלות לתוך הקרנית הקיימת. בזכות הטבעות הקרנית הופכת לשטוחה יותר ולכן העדשה תשב עליה טוב יותר. חשוב להדגיש שהשתלת הטבעות לכשעצמה לא מתקנת את הראייה וגם לא בולמת את התקדמות המחלה. יחד עם זאת הן מאפשרות במקרים רבים להמשיך ולהשתמש בעדשות מגע במשך מספר שנים – וזו כמובן תועלת בלתי מבוטלת. השתלת טבעות מתאימה למקרים של קמירות קלה או בינונית בקרנית, ומבוצעת באמצעות מכשיר לייזר מתקדם שמבטיח דיוק מרבי והחלמה מהירה ככל האפשר.

השתלת קרנית

ניתוח שמיועד לתקן מקרים חמורים במיוחד של קרטוקונוס ומתבצע אצל בערך 1 מכל 5 חולים. הקרנית המושתלת נלקחת מתורמים לאחר מותם, ובהקשר זה כדאי לציין שבישראל ישנם מעט אנשים יחסית שמוכנים לתרום קרנית לאחר המוות.

סוג זה של ניתוח קרטוקונוס נחלק ל-2 תת סוגים: השתלה מלאה, כלומר של כל שכבות הקרנית החדשה, או השתלה שכבתית – ניתוח שנקרא גם DALK ושבו המנתח משאיר את השכבה הפנימית של הקרנית הקיימת ומלביש עליה את השכבות החיצוניות של קרנית התורם. השתלה מלאה כוללת תפרים עדינים לחיבור הקרנית המושתלת לחלק ההיקפי של הקרנית הקיימת שאותו כן משאירים. 

החלמה בעקבות ניתוח לקרטוקונוס – דגשים חשובים

לניתוחי השתלת קרנית אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, בעיקר בזכות העובדה שבקרנית אין כלי דם ולכן המערכת החיסונית לא “מתעניינת” בה – והסיכוי לדחייה נמוך. הניתוח מתבצע כיום בעזרת ציוד משוכלל שמאפשר מינימום פגיעה בעין, כך שבדרך כלל נדרש אשפוז של לילה אחד ולאחר שבוע עד שבועיים ניתן לחזור לשגרה מלאה.

יחד עם זאת מבחינת תיקון הראייה יש צורך להתאזר בסבלנות. במרבית המקרים חולפים מספר חודשים עד שהראייה מתייצבת ואפשר ליהנות מתוצאות ההליך הכירורגי. גם לאחר השתלת קרנית יש צורך בעדשות מגע – וחשוב מאוד להתאים אותן בעזרת אופטומטריסטים מנוסים במיוחד.

 

יש לכם או לבני המשפחה שלכם קרטוקונוס?
קבעו תור. יש לי פתרונות! 

רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
פיכמן 19, תל אביב
טל’ נייד: 052-2512312

ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

קרא עוד
Call Now Button