הגנה על העיניים

תמיסות לעדשות מגע - ארזה

תמיסות לעדשות מגע: איך לבחור את התמיסה המתאימה?

עדשות מגע הן כמו מערכות יחסים. כדי לקבל מהן את המקסימום, חייבים תחזוקה שוטפת. לכן, כל מרכיבי העדשות, חוץ מעדשות מגע יומיות שאותן זורקים בסוף כל יום, חייבים להשקיע בניקוי ובחיטוי העדשות בסוף כל שימוש, כדי להכין אותן לשימוש הבא.

הניקוי והחיטוי נעשים בעזרת תמיסות ייעודיות. תמיסות אלה מסירות את השומנים, החלבונים והלכלוך המצטבר על עדשות המגע במשך השימוש בהן, וזאת הן כדי לשמר את עדשות המגע עצמן לאורך זמן והן כדי למנוע נזק לעיניים.

עדשות מגע שאינן מטופלות ומתוחזקות היטב עלולות לגרום לדלקות ולזיהומים ובמקרים מסוימים אף לפגוע בראייה. חוץ מהסיכון הבריאותי, עדשות שאינן נקיות גורמות לחוסר נוחות, צריבה וכאבים מיותרים.

בשוק קיימות תמיסות מסוגים שונים וחשוב להתאים את סוג העדשות לתמיסה המתאימה.

עדשות מגע רכות

עדשות מגע רכות הן גדולות יחסית ונצמדות לעין בנוחות ובקלות. את סוגי התמיסות המיועדות לניקוי עדשות מגע רכות ניתן לחלק לכמה סוגים:

 • תמיסות רב תכליתיות: תמיסות אלו מכילות חומרי חיטוי שמטרתם להשמיד את החיידקים אשר מתיישבים על העדשה ולהסיר את הלכלוך. השימוש בתמיסה אף שומר על רעננות העדשה כך שהרכבת עדשות המגע נוחה יותר בשימוש הבא.
 • תמיסות רב תכליתיות עם ערך מוסף: תמיסות אלה כוללות, למשל, תמיסות ללא חומר משמר וכך מונעות הכתמה של הקרנית, תמיסות שתורמות ללחות העין ומאפשרות יותר נוחות, או תמיסות המיועדות לעיניים רגישות במיוחד (תמיסות אלו נקראות גם “תמיסות ללא שפשוף” משום שהן מיועדות לניקוי עדשות המגע ללא שפשוף שלהן).
 • תמיסות המבוססות על מי חמצן (hydrogen peroxide-H2O2): זהו חומר חיטוי חזק אשר מנקה ביסודיות את עדשות המגע. השימוש בתמיסות אלו מורכב יותר משום שמי החמצן הנם רעילים לקרנית ואסור שייכנסו לעין. לכן, נדרש זמן לנטרול התמיסה הפעילה על מנת לא לפגוע בעין. ניקוי עדשות המגע במי חמצן יכול להיות תהליך של שלב אחד או שניים, תלוי במוצר שאותו בוחרים. בשיטת השלב האחד מכניסים את עדשות המגע למחסנית מיוחדת. בתחתית המחסנית יש דסקית או טבלייה המנטרלות את מי החמצן. את מי החמצן שופכים לתוך המחסנית ובתום הפעולה התמיסה תהיה מנוטרלת. בשיטת שני השלבים משרים את עדשות המגע במחסנית שבה נמצאים רק מי החמצן, ולאחר הזמן המיועד מוסיפים חומר נוסף אשר מנטרל את מי החמצן והופך אותם לבטוחים לשימוש.
 • תמיסת סליין: זוהי תמיסה ללא פעולת חיטוי והמטרה שלה היא לספק סביבה נוזלית לעדשות המגע על מנת שלא יתייבשו. התמיסה הזו אינה רב תכליתית משום שהיא אינה מחטאת את עדשת המגע. תמיסות אלו מיועדות לשטיפה של העדשה לפני או אחרי סיום תהליך הניקוי בתמיסת מי חמצן, על מנת להשיג נוחות רבה יותר בהרכבת עדשת המגע. בנוסף, משמשות תמיסות אלה לרענון עדשות מגע יומיות.

עדשות מגע קשות

עדשות אלה עשויות מחומר קשיח והן קטנות יחסית לעדשות אחרות. החומר הקשיח מאפשר מעבר חמצן דרכו לעין ובכך מאפשר לעין לנשום.

גם הטיפול בעדשות מגע קשות יכול להיות בעזרת תמיסה אחת רב תכליתית, אשר מיועדת גם לניקוי וגם לחיטוי ולהשריה, או בעזרת שתי תמיסות, אשר אחת מהן מיועדת לניקוי והשנייה מיועדת לחיטוי ולהשריה.

בעבר היה נהוג לנקות את עדשות המגע עם סבון, לשטוף במים ולהכניס לחומר החיטוי וההשריה. היום מומלץ לא לשטוף עדשות מגע קשות במי ברז, זאת כיוון שיש במי הברז מיקרואורגניזמים אשר עלולים לגרום לדלקות ולזיהומים בעין.

לכן, בכל הנוגע לשימוש בעדשות קשות, ההמלצה היא לשטוף את תמיסת הניקוי בעזרת תמיסה רב תכליתית או תמיסת סליין סטרילית.

לעדשות המגע הקשות מומלץ להוסיף גם פעם בשבוע ניקוי בעזרת כדורים אנזימטיים, המנקים את החלבון המופרש מן העין ומצטבר על העדשה. הטיפול בכדורים אנזימטיים שומר על שקיפות העדשה ועל צלילותה וכך הראייה נשארת חדה לאורך זמן.

לסיכום, על מנת להפיק את המרב מעדשות המגע יש לבחור את הדרך המתאימה ביותר לשמור עליהן. לא בטוחים איזו תמיסה להתאים לעדשות המגע שלכם? אשמח לסייע.

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
  קרא עוד
  בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר

  בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר: סקירה ופתרונות

  כל מי שחתם על טופס הסכמה לניתוח מכיר את רשימת הסיכונים הבלתי נגמרת. אם היד רועדת לנו לפני חתימה על ההסכמה במצב של ניתוח של חוסר ברירה, הרי שהיא רועדת שבעתיים כשמדובר בניתוח של יש ברירה. כזה בדיוק הוא ניתוח לייזר להסרת משקפיים, הנחשב לניתוח קוסמטי שמטרתו, לכאורה, אינה להבריא מחלה. אנשים שלא רואים טוב אינם נחשבים לחולים והניתוח שמתבצע באיבר הרגיש ביותר בגוף, אינו נחשב להכרחי.אך יש בו, כמו בכל ניתוח, סיכונים.

  בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר: תופעות לוואי או סיבוכים?

  ישנם שני סוגים מרכזיים של ניתוחי לייזר לעיניים:

  1. ניתוח שיוף של הקרנית: בניתוח מסוג זה, קרני הלייזר מקלפות את שכבת התאים (תאי אפיתל) וכך משנות את מיקוד העין ומתקנות ראייה.
  1. ניתוח מתלה: ניתוח שבו חותכים את החלק החיצוני של הקרנית כדי ליצור מתלה (flap) זמני. לאחר מכן, משייף המנתח את הקרנית על מנת לתקן את הראייה ואז מחזיר את המשטח החיצוני למקומו וסוגר את המתלה.

  ראשית, חשוב להפריד בין תופעות לוואי או קשיי הסתגלות לאחר ניתוח לייזר בעיניים לבין סיכונים וסיבוכים של הניתוח.

   

  בתקופה שלאחר הניתוח ניתן לצפות לזמן הסתגלות שכולל ראייה מטושטשת, כאב, וראיית הילות סביב אובייקטים, בעיקר בחשכה. סימפטומים אלו אמורים להיעלם עד חצי שנה מזמן הניתוח, כשברוב המקרים אכן זהו המצב.

   

  בניגוד למצבי הסתגלות מעין אלה, הרי שמתוך כלל המנותחים בעשרים השנים האחרונות, 1% נותרים לאחר הניתוח עם סיבוכים משמעותיים בעיניים שנותחו.

   הסיבוכים הנפוצים לאחר ניתוחי לייזר

  אקטזיה: קרנית העין הופכת לדקה מדי בעקבות השיוף ומאבדת את צורתה הקמורה. בעקבות כך נוצרת בליטה דמויות חרוט על הקרנית, היוצרת ראייה מעוותת.

   

  אסטיגמציה לא סדירה: נגרמת מפגיעה לא מדויקת של הלייזר ויוצרת סימפטום של ראייה כפולה וראיית “הילות” סביב לאובייקטים. במקרה כזה יש לבצע ניתוח נוסף.

   

  צמיחה פנימית של תאי אפיתל: תאי אפיתל מהווים רקמה המגנה על הקרנית, אולם פגיעה בהם עלולה לגרום לצמיחה פנימית ולא טבעית שלהם, ואף להתפתחות תאי סרטן. גם במקרה כזה יש צורך בניתוח נוסף כדי להסיר את התאים ולתקן את הראייה המטושטשת הנגרמת בעקבות צמיחת התאים פנימה.

   

  זיהום ודלקות שונות: לאחר הניתוח, העין חשופה לזיהומים רבים, והמטופל ממשיך טיפול אנטיביוטי או בסטרואידים. אצל מטופל אחד מתוך 2,000 הטיפול האנטיביוטי מתגלה כלא יעיל ומתפתח זיהום שעלול להוביל לאבדן ראייה. אחד הסוגים של דלקת נפוצה הנגרמת מזיהום מכונה “חולות סהרה” והיא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות העין.

   

  יובש: ישנם מקרים שבהם קרן הלייזר פוגעת בעצבים באזור הקרנית ומזיזה אותה ממקומה, דבר הגורם לטווח רחב של סימפטומים, מאי נוחות וגירוד ועד נזק חמור בראייה.

   

  איך לטפל במצב של בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר

  ראשית, לפני שאתם ניגשים לניתוח בואו להיבדק אצל רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך, עדיף אצל אופטומטריסט שבקליניקה שלו יש את מכשיר ה-visionixI80 שמאבחן מגוון בעיות ראייה. זה אולי נשמע לכם מובן מאליו, אך בפועל, אחוזים ניכרים מהמטופלים שמבצעים ניתוח לייזר בעיניים לא מבצעים בדיקה כזו לפני שהם מחליטים לבצע את הניתוח. בבדיקה שכזו ניתן לגלות גורמי סיכון שיכולים להשפיע על ההחלטה הראשונית אם בכלל להתחיל בתהליך הכירורגי, למשל: קרנית דקה מדי, אישונים מורחבים, ראייה לא יציבה, יובש בעיניים ומאפיינים נוספים כמו גיל, היריון, מחלות גנטיות ומערכת חיסון חלשה.

   

  אולם, גם אם לא נמצאו גורמי סיכון – עדיין קיים סיכון לסיבוכים של בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר. בחלק מהמקרים, ניתן לפתור את הבעיה על ידי ניתוח חוזר ובחלק מהמקרים יש צורך בשימוש בעדשות מגע המותאמות לטיפול במצב שבו פני הקרנית נמצאים במבנה לא שגרתי כתוצאה מניתוח לייזר. בין עדשות מגע אלה ניתן למנות: עדשות קשות נושמות, עדשות היברידיות עם מרכז קשיח ושוליים רכים, עדשות מותאמות אישית למבנה הקרנית, עדשות כפולות או עדשות סקלרליות.

   

  עדשה סקלרלית היא עדשה בעלת קוטר גדול אשר שוליה נוגעים בלובן העין במקום בקרנית ועל כן מתאימה מאוד לשימוש כאשר מבנה הקרנית הוא בעל גאומטריה לא רגילה, מצב נפוץ לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים שבמהלכו משויפת הקרנית או מוסרות ממנה רקמות .בנוסף, החלל שנוצר בין העדשה לבין הקרנית מלא בנוזל מיוחד המלחלח את העין ומטפל בבעיה של יובש בעין, שהיא בעיה נפוצה נוספת האופיינית לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

   

  לא בטוחים אם כדאי לכם לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

  עברתם ניתוח ואתם חווים קשיים? בואו להיבדק.

  רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

  ארזה פרוכטר,
  אופטומטריסטית קלינית B.Sc
  פיכמן 19, תל אביב
  טל’ נייד: 052-2512312

  ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

  לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

  ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
  מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

  קרא עוד
  ילד עם יובש בעיניים

  יובש בעיניים אצל ילדים: האם הסמארטפון אשם?

   

  כולנו מכירים את התחושה הלא נעימה שיש לנו בסוף יום עבודה או לאחר נהיגה ממושכת: צריבה בעיניים, תחושה כללית של חוסר נוחות וצורך לשפשף את העיניים. למה זה קורה לנו? כי כמעט כולנו סובלים מצורות שונות של תופעה של יובש בעיניים שמכונה בעגה המקצועית: “תסמונת העין היבשה”.

  קרא עוד
  משקפי שמש בחורף

  הגנה על העיניים בחורף? בהחלט

  החורף מקושר בראשינו בעיקר לדרכי הנשימה: הצטננויות, דלקות גרון, סינוסיטיס, שיעול, שפעת ושאר רעות חולות שהופכות אותנו לחולים ולחולות. אבל מה לגבי העיניים? מתברר שגם הן עשויות להיפגע מנזקי החורף ולכן חשוב להגן עליהן, ואפילו במיוחד

  קרא עוד
  Call Now Button