פיתוח ישראלי חדש: מכשיר אבחון חדשני לבעיות ראייה

עוד הישג למדענים ישראלים והפעם בתחום רפואת העיניים: מכשיר חדשני לבדיקת עיניים מהווה פריצת דרך בתחום האבחון ברפואת עיניים והתאמה אישית של עדשות מגע. המכשיר כבר נמצא בשימוש אצל כמה אופטומטריסטים בישראל

תחום הרפואה המותאמת אישית מגיע גם אל רפואת העיניים. לכל עין “טביעת אצבע” ייחודית משלה ומאפיינים שונים שניתן לכנות “תבנית אופטית סובייקטיבית”, או “מפה טופוגרפית של העין”. התבנית האופטית הייחודית היא זו שגורמת לכך שלא כל ליקוי ראייה הוא זהה. גם כשיש, למשל, שני מטופלים שהמספר שנקבע להם הוא -2, הם לא בהכרח יגיעו לראייה מושלמת גם אם ישתמשו באותן העדשות. כדי להתאים לכל ליקוי ראייה את האמצעי האופטי היעיל ביותר, יש צורך למפות את מבנה העין ואת תפקוד מערכת הראיה.

 

Visionix I80: מכשיר אבחון חדשני

הבשורה שמביא עמו מכשיר ה-visionixI80 היא שאין צורך ללכת להיבדק בכמה בדיקות ראייה שונות, במכשירים שונים, כדי למפות את מבנה העין ולאבחן ליקויי ראייה שונים. המכשיר, פרי פיתוח ישראלי וצרפתי, משלב כמה מכשירי בדיקה במכשיר אחד: אוטורפרקטומטר, קרטומטר, מודד עיוותים (aberrometer) וטופוגרפיית הקרנית.

התוצאה: בבדיקת ראייה שגרתית אצל אופטומטריסט ניתן לאבחן מגוון ליקויי ראייה וגם למפות את מבנה העין, ולהשתמש בנתונים להתאמה מיטבית של פתרונות לליקויים השונים.

המכשיר כבר נמצא בשימוש במספר מוגבל של מכונים ומרפאות, בין השאר אצל האופטומטריסטית הקלינית ארזה פרוכטר, מחלוצות השימוש במכשיר הייחודי בישראל. נפגשנו עם ארזה כדי להבין קצת יותר לעומק מה נותן לה המכשיר כאופטומטריסטית וכיצד הוא מסייע לה לסייע למטופלים ולמטופלות שלה.

 

ארזה, זה נראה מכשיר מרשים מאוד. אבל מה הוא בעצם עושה?

הוא לא רק נראה מרשים, הוא באמת מרשים. המדובר במכשיר מיפוי ואבחון המאפשר לבצע בדיקה יסודית ומקיפה, במינימום זמן ובמקסימום נוחות, ואני מעריכה שהוא יהפוך לחלק משגרת הבדיקות המומלצת. בפועל, המכשיר מייצר סוג של “פרופיל ראייה אישי” לכל לקוח, הכולל נתונים רבים ומדויקים על מבנה העין.

 

ומה את, כאופטומטריסטית קלינית, עושה עם הנתונים האלה?

ראשית, הנתונים שמתקבלים ובונים את פרופיל הראייה האישי משמשים אותי כדי לבצע התאמה אישית של עדשות המתאימות לאותו מטופל ספציפי, מה שיבטיח ראייה משופרת ואיכותית גם בתנאי ראייה ירודים. בנוסף, הנתונים מאפשרים לי לאבחן ולזהות את קיומן של מחלות וליקויי ראיה, ביניהן קרטוקונוס, קטרקט ואברציות (עוותים) תוך עיניות.

 

המכשיר נראה קצת מפחיד. הבדיקה כואבת?

ממש לא. מבחינת המטופל זו אותה בדיקת ראייה שהוא רגיל אליה. זו אותה חוויה בדיוק. המטופל לא נדרש לשתף פעולה, מערכת הבדיקה היא אוטונומית ואוטומטית, והבדיקה לא כרוכה בכאבים או באי נוחות כלשהי. והיא גם מאוד מהירה: בתוך 30 שניות תוצאות האבחון מתקבלות.

 

מה מיוחד כל כך טכנולוגית במכשיר הזה?

מכשיר ה-l80 visionix רותם את חזית הטכנולוגיה לעולם רפואת העיניים. בין השאר, נעשה במכשיר שימוש בטכנולוגיית WAVE FRONT. המדובר בטכנולוגיה המתמקדת בבדיקה של חזית הגל – wave front – כלומר הצורה שבה נעות קרני האור ועוברות דרך איברי העין. בחינה של תנועתיות זו מאפשרת איתור של עיוותי ראייה ואי סדירויות מזעריים, שזיהוים יכתיב את מאפייני האמצעים האופטיים הנחוצים ויכתיב בחירה של עדשות בעלות מאפיינים מסוימים. בנוסף, המערכת כוללת את חיישן ה-Shack–Hartmann Sensor, חיישן חדשני המשולב במערכת המיפוי המתקדמת ואשר מאפשר, בזכות רגישותו הגבוהה, לאתר עיוותים ואי סדירויות בתפקודי הראייה של הנבדק, שלא תמיד היה ניתן לאבחן קודם.

 

איך מגיבים המטופלים למכשיר החדש?

מצוין. כאמור, הבדיקה אינה כואבת, היא קצרה, והם מקבלים בסוף הרבה נתונים על הראייה שלהם.

 

הבדיקה השגרתית הופכת לבדיקה מקיפה

הטכנולוגיה הגלומה במכשיר ה-Visionix I80 ומאפשרת לראות את המבנה הייחודי של העין, לזהות אי סדירויות, מחלות, פתולוגיות, ועוד, מהווה פריצת דרך רוחבית בענף אבחון בעיות הראייה. הסיבה: במהלך בדיקה שגרתית אצל אופטומטריסט שמחזיק את המכשיר ומוסמך להפעילו, ניתן לאבחן בעיות ראייה מורכבות באבחנה מוקדמת. בנוסף מאפשר המכשיר עליית מדרגה טכנולוגית בהתאמת עדשות מגע לעין, לפי המבנה הספציפי שלהן.

 

זקוקים לבדיקת ראייה? נצלו זאת כדי להיבדק בVisionix I80 וקבעו תור:
ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
   

  לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

  * שדות חובה מסומנים בכוכבית.

  לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

  ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
  מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

  Call Now Button