בדיקת ראייה לבעלי צילינדר בעיניים

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?

קרטוקנוס היא מחלת עיניים נפוצה למדי, כשעל-פי הערכות שונות השכיחות שלה נעה סביב ה-1 ל-2,000. המחלה, שמגבילה במידה משמעותית את הראייה והולכת ומחמירה עם השנים, פוגעת בעיקר באנשים צעירים – ההתפרצות שלה היא כבר במהלך גיל ההתבגרות ולאורך העשור השלישי לחיים. באופן טבעי פגיעה של ממש ביכולת הראייה מגבילה מאוד את האדם ומקשה עליו להתפרנס וגם לבצע פעולות יומיומיות שלאחרים נראות מובנות מאליהן. בהתאם המוסד לביטוח לאומי עשוי לסייע לבעלות ובעלי קרטוקונוס – וכאן בעמוד תוכלו למצוא את הקריטריונים הרלוונטיים וכן את דרכי העזרה העיקריות בהתאם לאחוזי הנכות.

כיצד נקבעים אחוזי נכות במקרה של קרטוקונוס?

כמו במקרים של ליקויים גופניים אחרים, גם אצל חולי קרטוקונוס אחוזי נכות נקבעים בהתאם לשיקול הדעת של ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

תקנות הביטוח הלאומי מפרטות מהם אחוזי הנכות עבור לקויות ראייה שונות. כך למשל אובדן ראייה ברבע החיצוני העליון של העין מזכה ב-5% נכות ואם התופעה מתרחשת בשתי העיניים, ייקבעו 10% נכות. אובדן הראייה ברבע החיצוני התחתון של עין אחת מקנה 10% נכות, ובשתי העיניים – 30%. אובדן ראייה במחצית התחתונה של עין אחת פירושו 20% נכות, ואם התופעה מתרחשת במקביל בשתי העיניים האדם זכאי ל-65% נכות.

בנוסף ייתכנו עוד שיקולים בקביעת אחוזי הנכות – למשל אי סבילות לעדשות מגע, הפתרון המקובל במקרים של קרטוקנוס, עשויה להעלות את אחוזי הנכות. גם מעבר ניתוח השתלת קרנית, הטיפול היחיד שעשוי לסייע כשהמחלה מחמירה, עשוי לשנות את אחוזי הנכות בהתאם למצב הראייה העדכני.

על-מנת למצות את הזכויות שלכם אם חליתם בקרטוקונוס, יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי, בצירוף כל המסמכים המעידים על המחלה וכמובן בדיקות ראייה עדכניות. בפרט נדרשים לצורך האבחון וקביעת אחוזי הנכות המתאימים בדיקת שדה ראייה, מיפוי קרנית ופאכימטריה (מדידה של עובי הקרנית).

באילו מקרים מקבלים קצבת נכות?

לאחר שנקבעים לבעלות ובעלי קרטוקונוס אחוזי נכות, כאמור ע”י הוועדה הרפואית, השלב הבא הוא קביעת דרגת אי כושר (לעבוד). הליך זה מבוצע רק כשאחוזי הנכות הרפואית הם 60 ומעלה. מצב נוסף בו תיקבע דרגת אי כושר הוא כשישנם 40% נכות או יותר ובתנאי שיש לפחות ליקוי אחד שהוא בשיעור של 25% ומעלה. אצל עקרות בית המינימום הוא נכות רפואית של 50%.

את דרגת אי הכושר קובע פקיד תביעות על סמך קריטריונים שונים. דרגות אי הכושר שמובילות לקבלת קצבת נכות חודשית הן 60%, 65%, 74% ו-100%. גובה הקצבה, כשישנה זכאות לכך, תלוי בדרגת אי הכושר הספציפית. גמלת נכות כללית מלאה, עבור 100% אי כושר, עומדת על 3,321 ש”ח נכון ל-2021. 

זכויות בעלי ובעלות קרטוקונוס

גם כשנפסקים לזכות חולי קרטוקונוס אחוזי נכות שלא מקנים קצבה, עדיין ישנן זכויות שונות שאפשר לממש וכך לשפר את החיים. בעלי 20% נכות או יותר זכאים לקבל עזרה בכוונה לתעסוקה, נכות של 40% או יותר מקנה הנחה בעמלות בבנקים השונים ועם 60% נכות ניתן לקבל תג חנייה לנכה (אם כי קחו בחשבון שיש גם מקרים שבהם הרישיון נשלל עקב הקושי המשמעותי לנהוג עם קרטוקנוס).

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?
5 (100%) 1 vote[s]

Call Now Button