קרטוקונוס: כל מה שצריכים לדעת

קרטוקונוס תסמינים – כך תדעו אם יש לכם קרטוקונוס

הראייה היא אחת היכולות החשובות ביותר לכל אדם. כשיש מחלה שגורמת ללקות ראייה, השאלה הראשונה שעולה היא מהם התסמינים שלה בעצם. חשוב לדעת שבמקרה של קרטוקנוס תסמינים שונים יכולים להופיע, ויש הבדלים בין החולים במחלה (הנפוצה למדי – השכיחות שלה היא 1:2,000). יש כמובן גם מכנה משותף, ובעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות הסימפטומים, השפעתם על חיי היומיום וגם הדרכים להתמודד עם הפגיעה בראייה.

התסמינים המשמעותיים של מחלת הקרטוקונוס

הסימפטום הבולט ביותר הוא פגיעה הולכת ומחמירה בחדות הראייה. בפרט באה לידי ביטוי פגיעה זו בקושי להבחין באובייקטים קטנים ומרוחקים מהעין, ולכן יש גם מקרים שבהם האבחון הראשוני הוא קוצר ראייה – אבחון שגוי כמובן.

תסמין שני שקיים אצל רבים מבין בעלי ובעלות קרטוקונוס הוא הופעה של הילות סביב אובייקטים בוהקים או מקורות אור. עוד סימפטום הוא קושי להבחין בין גוונים שונים וצבעים, וכמו כן תיתכן הופעת כתמים באזורים שונים של שדה הראייה (מעין צלליות).

כשהמחלה בשלבים מתקדמים – ובהקשר זה חשוב להדגיש שנכון לעכשיו אין תרופה לקרטוקונוס והיא מתאפיינת בהחמרה הדרגתית – ניתן גם לראות פיזית את הקימור בקרנית, כלומר את הפיכתה מכדור לחרוט.

אילו תסמינים יש במקרים של קרטוקונוס בעין אחת?

כשיש רק בעין אחת קרטוקונוס תסמינים נוספים אפשריים הם ירידה באיכות ראיית העומק, כלומר הראייה בתלת מימד, וכן ראייה מטושטשת. קרטוקונוס בעין אחת בלבד, או מצב שבו יש הבדל בלתי מבוטל במידת החומרה של המחלה בין שתי העיניים – כלומר אחת הקרניות היא בעלת צורת חרוט מובהקת יותר בהשוואה לשנייה – הם תופעות נפוצות יחסית.

איך משפיעים תסמיני הקרטוקונוס על שגרת היומיום?

קרטוקונוס תסמינים נפוצים

הפגיעה בחדות הראייה, הופעת ההילות סביב מקורות האור, הצלליות והתסמינים הנוספים מייצרים באופן טבעי הפרעות שונות לשגרת היומיום. בין השאר ישנו קושי לקרוא, קושי לנהוג וגם הראייה בשעות הלילה הופכת לפחות ופחות טובה. מאחר שהקרטוקונוס מתאפיינת כאמור בהחמרה הדרגתית, כל הקשיים הנ”ל עלולים להחמיר ולייצר פגיעה משמעותית בשגרת היומיום.

ככל שהאבחון המקצועי – כלומר הידיעה שאכן מדובר בקרטוקונוס ולא בקוצר ראייה למשל – מוקדם יותר, כך ניתן למצוא את המענה הטוב ביותר ללקויות, ולשפר את איכות החיים.

התמודדות עם תסמיני המחלה

לחולי קרטוקונוס תסמינים רבים שמחייבים מציאת פתרונות. בשלבים הראשוניים של המחלה הפתרון הוא פשוט עדשות מגע – ובעצם לא כל-כך פשוט משום שבדרך כלל נדרשות עדשות ייעודיות לקרטוקונוס. בין האפשרויות: עדשות סקלרליות (עדשות בעלות קוטר גדול מהרגיל שמונחות על לובן העין במקום על הקרנית), עדשות היברידיות (שכוללות מרכז קשיח והיקף רך), עדשות פיגיבק (עדשה קשה שמונחת על העין ומעליה עדשה רכה) וגם עדשות מגע קשות נושמות עשויות להתאים.

כשהמחלה מחמירה והתסמינים הופכים לנוכחים יותר, ייתכן שההמלצה תהיה על מעבר טיפול חדשני בשם קרוס לינקינג. טיפול זה מחזק את הקשרים בין סיבי הקולגן בקרנית ונועד להאט את קצב ההתקדמות של המחלה. במקרים חמורים ייתכן צורך בניתוח – האפשרויות הן השתלת טבעות או השתלת קרנית. לאחר הניתוח נמשך השימוש בעדשות מגע, וחשוב במיוחד להגיע לאופטומטריסטית מוסמכת לצורך התאמה מושלמת שלהן.

אולי יעניין אותך גם

קרטוקונוס תסמינים – כך תדעו אם יש לכם קרטוקונוס
5 (100%) 1 vote[s]

Call Now Button