פעילות במים עם עדשות מגע

 זהירות סכנה  !

כמעט כל מרכיב משקפים אשר עובר להרכיב עדשות מגע, חולם לשחות עם העדשות וללא המשקפיים. זוהי תחושה נהדרת לשחות במים ולראות את העולם בחדות ללא מכשול המשקפיים. כמעט כל מרכיב עדשות שואל אותנו את השאלות הבאות:

האם מותר לשחות עם העדשות ?

כאשר אנו שוחים במים עם עדשות מגע אנו בסיכון של זיהום עדשות המגע בחיידקים הרבים הנמצאים בבריכות המים. חידק שכיח ומסוכן מאוד, הנמצא בבריכות המים הוא אמבה הנקראת אקנטמבה – חיידק זה מסוכן מאוד ועלול לגרום לזיהום הקרנית. לכן, באופן חד משמעי יש להימנע משחייה עם עדשות מגע.
במקרה ומישהו בכל זאת שוחה עם עדשות מגע, מומלץ להשתמש במשקפי שחייה צמודים ולמנוע את חשיפת עדשות המגע למים.

מה הסיכון לאבד את עדשות המגע בבריכה ?

בעת השהייה בבריכת מים מתוקים עדשות המגע נצמדות מאד לעין, מכיוון שמי הבריכה מלוחים פחות מהדמעות שלנו. כתוצאה מכך, נדיר מאד לאבד את עדשות המגע בבריכת מים מתוקים.
כאמור, בעת השהייה במים מתוקים העדשה צמודה לעין יותר מהרגיל. לכן, כאשר מעוניינים להסיר את העדשות מהעין יש לעשות זאת בעדינות, על מנת שלא לגרום לפגיעה באזור הלובן של העין והקרנית. לפני הוצאת עדשות  המגע יש לוודא אפשרות תזוזתן, להרטיב את העיניים ולחכות מעט.

מה הסיכון לאבד את עדשות המגע בים ?
במי הים יש סיכון גדול יותר לאבד את עדשות המגע. מי הים הם היפוטונים, כלומר מכילים יותר מלחים מהדמעות. לכן, בעת שהייה בים עדשות המגע תהיינה פחות צמודות מהרגיל על העיניים ויותר חופשיות. בנוסף, הגלים הפתאומיים בים עלולים לגרום לאיבוד עדשות המגע. יחד עם זאת,  אנו נתקלים במעט מקרים של אובדן עדשות מגע בים.

האם מותר לשחות בים עם עדשות מגע ?
לא מומלץ להרכיב עדשות מגע בעת שחייה בים. למרות זאת, אם אתם מחליטים לשחות בים או לגלוש עם עדשות מגע, מומלץ מאוד למנוע את חשיפת עדשות המגע למי הים. מומלץ להשתמש במשקפי שחייה צמודים היטב, ולאחר הפעילות במים יש לחטא את העדשות, או לזרוק אותן. בנוסף, מומלץ להשתמש בעדשות מגע חד פעמיות.

האם מותר לצלול עם עדשות מגע ?
רוב מרכיבי העדשות מגע מעדיפים לצלול עם עדשות מגע מתחת למסכת הצלילה, מאשר לצלול עם מסיכה ומשקפיים. יתכן שהסיבה לכך קשורה לעובדה שלא ניתן להרכיב על מסכת הצלילה מרשם מדויק של משקפיים.
למעשה, המים מעוותים את הראייה הרגילה שלנו ותמיד יותר קשה לנו לראות מתחת למים: במים הדברים נראים לנו גדולים יותר בשליש, ובה בעת כמות האור שמצליחה לחדור מתחת למים קטנה.
אם החלטתם לצלול עם עדשות מגע, יש להרכיב עדשות מגע עם עבירות חמצן גבוהה בשל הסיכון לבצקת עיניים. בזמן הציפה מעלה הצוללן נחשף לכמות גבוהה של ניטרוגן, במידה והצולל ירכיב עדשות מגע בעלות עבירות חמצן נמוכה עלולה להיווצר בצקת  בעיניים (נפיחות בקרנית).

האם מותר להתקלח עם עדשות מגע ?
גם במקלחת ובאמבטיה המים מכילים חיידקיים מסוכנים, לכן יש להימנע מחשיפת עדשות המגע למים אלה. מומלץ להתרחץ לפני הרכבת עדשות המגע, או לעצום את העיניים בזמן מקלחת.

לסיכום: יש להימנע משחייה עם עדשות מגע וחשיפתן למים. במקרה של חשיפת עדשות המגע למים, יש להסיר מיד את העדשות ולזרוק אותן.

שחייה נעימה !

ייתכן ותירצו לקרוא גם על עדשות מגע מולטיפוקל

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button