עדשות מגע בהתאמה אישית

ניתוח קרטוקונוס

אחד המאפיינים הבולטים של מחלת הקרטוקונוס היא ההחמרה שלה לאורך השנים. בנוסף היא מתפרצת בגיל צעיר יחסית – לרוב בין 15-16 ל-30-35. כשבשלב מוקדם כל כך של החיים ישנה פגיעה של ממש בראייה, ישנה גם כדאיות גבוהה לפתור את הבעיה באמצעות הליך כירורגי. בעמוד זה תמצאו מידע אודות האפשרויות השונות של ניתוח לתיקון קרטוקונוס, המצבים שבהם נדרש ניתוח וההחלמה בעקבותיו.

באילו מקרים מומלץ לבצע ניתוח קרטוקונוס?

מחלת הקרטוקונוס גורמת לעיוות בצורתה של קרנית העין – במקום מבנה דמוי כיפה מתקבל חרוט. העיוות משבש את האופן שבו נשברות קרני האור בעין, והתוצאה היא ראייה מטושטשת. בשלב ראשוני, כשהעיוות יחסית קל, ניתן לתקן את הלקות באמצעות עדשות מגע בהתאמה מדויקת למבנה העדכני של הקרנית.

עדשות איכותיות – ובפרט עדשות סקלרליות או עדשות קשות RGP, וגם עדשות פיגיבק – מספקות מענה מתאים במשך מספר שנים, עד שהעיוות הופך משמעותי במיוחד. במצב כזה הפתרון היחיד הוא ניתוח. כאמור קרטוקונוס היא מחלה שמתאפיינת בהחמרה הדרגתית, ומתחילה להתפתח כבר בגיל צעיר, ולכן חלק לא מבוטל מהחולים בה מגיעים בסופו של דבר לחדר ניתוח.

הסוגים השונים של ניתוחי קרטוקונוס

ישנם שני סוגים של ניתוח קרטוקונוס: השתלת טבעות והשתלת קרנית.

השתלת טבעות

ניתוח השתלת טבעות לתיקון קרטוקונוס מתבצע בעיקר כשהרכבת עדשות המגע נתקלת בקשיים מסוגים שונים. הטבעות הן פיסות פלסטיק שמושתלות לתוך הקרנית הקיימת. בזכות הטבעות הקרנית הופכת לשטוחה יותר ולכן העדשה תשב עליה טוב יותר. חשוב להדגיש שהשתלת הטבעות לכשעצמה לא מתקנת את הראייה וגם לא בולמת את התקדמות המחלה. יחד עם זאת הן מאפשרות במקרים רבים להמשיך ולהשתמש בעדשות מגע במשך מספר שנים – וזו כמובן תועלת בלתי מבוטלת. השתלת טבעות מתאימה למקרים של קמירות קלה או בינונית בקרנית, ומבוצעת באמצעות מכשיר לייזר מתקדם שמבטיח דיוק מרבי והחלמה מהירה ככל האפשר.

השתלת קרנית

ניתוח שמיועד לתקן מקרים חמורים במיוחד של קרטוקונוס ומתבצע אצל בערך 1 מכל 5 חולים. הקרנית המושתלת נלקחת מתורמים לאחר מותם, ובהקשר זה כדאי לציין שבישראל ישנם מעט אנשים יחסית שמוכנים לתרום קרנית לאחר המוות.

סוג זה של ניתוח קרטוקונוס נחלק ל-2 תת סוגים: השתלה מלאה, כלומר של כל שכבות הקרנית החדשה, או השתלה שכבתית – ניתוח שנקרא גם DALK ושבו המנתח משאיר את השכבה הפנימית של הקרנית הקיימת ומלביש עליה את השכבות החיצוניות של קרנית התורם. השתלה מלאה כוללת תפרים עדינים לחיבור הקרנית המושתלת לחלק ההיקפי של הקרנית הקיימת שאותו כן משאירים. 

החלמה בעקבות ניתוח לקרטוקונוס – דגשים חשובים

לניתוחי השתלת קרנית אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, בעיקר בזכות העובדה שבקרנית אין כלי דם ולכן המערכת החיסונית לא “מתעניינת” בה – והסיכוי לדחייה נמוך. הניתוח מתבצע כיום בעזרת ציוד משוכלל שמאפשר מינימום פגיעה בעין, כך שבדרך כלל נדרש אשפוז של לילה אחד ולאחר שבוע עד שבועיים ניתן לחזור לשגרה מלאה.

יחד עם זאת מבחינת תיקון הראייה יש צורך להתאזר בסבלנות. במרבית המקרים חולפים מספר חודשים עד שהראייה מתייצבת ואפשר ליהנות מתוצאות ההליך הכירורגי. גם לאחר השתלת קרנית יש צורך בעדשות מגע – וחשוב מאוד להתאים אותן בעזרת אופטומטריסטים מנוסים במיוחד.

 

אולי יעניין אותך גם:

ניתוח קרטוקונוס
3.6 (72%) 5 vote[s]

קרא עוד
שלבי התפתחות מחלת קרטוקונוס

החזר כספי על עדשות קרטוקונוס בקופות החולים

עדשות מגע הן הפתרון המומלץ לבעלי ובעלות קרטוקונוס, גם בשלבים המוקדמים של המחלה וגם כשהיא מחמירה עד כדי צורך בניתוח – לאחריו נמשך השימוש בעדשות. עוד חשוב להדגיש שבמרבית המקרים נדרשות עדשות מורכבות: עדשות מגע סקלרליות, עדשות היברידיות, עדשות Rose K, עדשות פיגיבק (Piggyback) או עדשות מגע קשות RGP. באופן טבעי עדשות מגע משוכללות הן מוצר לא זול – אבל כמובן שגם התמורה גבוהה מאוד, ובנוסף, אם יש לכם תוכנית שב”נ (כללית מושלם / מכבי זהב / לאומית כסף וכו’), תוכלו לקבל החזר על חלק מהסכום דרך קופת החולים שבה אתם חברים. בעמוד זה תמצאו פירוט של זכויות החברים בקופות החולים השונות.

קופת חולים כללית

חולים בקרטוקונוס מעל לגיל 18 שהם עמיתי כללית מושלם זכאים להחזר בגובה 75% מהסכום ששילמו עבור עדשות המגע המתאימות להם. ההחזר המקסימלי הוא 1,230 ש”ח לכל עדשה (כלומר לכל עין). את הזכאות הזו, ששווה לכם לא מעט כסף, תוכלו לממש אחת לשנה.

חשוב לציין שאם תצטרפו עכשיו לכללית מושלם תתבקשו להמתין 3 חודשים עד שתהיו זכאים להטבה המשמעותית הזו. ההחזר ניתן כנגד קבלה עם חותמת מקורית. בפעם הראשונה שמבקשים החזר יש לצרף הפניה של רופא עיניים.

מכבי שירותי בריאות

בעלי “מכבי כסף” משלמים עבור עדשות לקרטוקונוס סכום כסף מסוים בהתאם למחירון השתתפות עצמית שמפרט את התשלומים עבור הסוגים השונים של העדשות. ניתן לממש את האופציה פעם אחת בשנה קלנדרית.

בעלי “מכבי זהב” משלמים השתתפות עצמית מופחתת, וגם הם יכולים לנצל את ההטבה אחת לשנה קלנדרית. בעלי מכבי זהב וכסף נדרשים להציג אישור מאופטומטריסט/ית והפניה של רופא/ה.

ב”מכבי שלי” מופעלת תוכנית שנקראת “צ’ק כיסוי” ובמסגרתה ניתנת הנחה של 50% של עדשות מגע כשהסכום המצטבר במשך 3 שנים הוא 1,018 ש”ח.

קופת חולים לאומית

עמיתי “לאומית כסף” ו”לאומית זהב” זכאים להחזר בגובה 80% עבור 2 עדשות מגע לקרטוקונוס בכל שנה, כלומר עדשה לכל עין. סכום ההחזר המרבי בתוכנית הראשונה הוא 794 ש”ח לכל עדשה, ובתוכנית השנייה – 1,134 ש”ח. נדרשת הפניה של רופא עיניים לצורך מימוש הזכאות.

תקופת האכשרה היא 3 חודשים.

חולי קרטוקונוס עד גיל 18

קרטוקונוס היא מחלה שמתפרצת בגיל צעיר, כך שישנם גם חולים מתחת לגיל 18. בגילאים אלה סל הבריאות הממלכתי כולל מימון מלא של 2 עדשות מגע קשות בכל שנה קלנדרית. את הבקשה למימון יש להגיש למשרד הבריאות בצירוף הפניה של רופא עיניים מוסמך.

על מה חשוב להקפיד כשרוכשים עדשות קרטוקונוס?

מחיר כל מוצר הוא תמיד שיקול בכל קנייה. יחד עם זאת בגלל מורכבות הפתרון במקרים של קרטוקונוס, והצורך בעדשות מגע שמותאמות באופן מושלם למצב של הקרניות הספציפיות אצל כל מי שלקה במחלה זו, המשקל של המחיר צריך להיות נמוך יחסית – והדגש צריך להיות על איכות העדשות והתאמתן לאדם. מאחר שמדובר במחלה שנכון לעכשיו אין לה תרופה, כדאי לבחור קופת חולים גם על סמך הסיוע הכספי שהיא מעניקה עבור קניית עדשות קרטוקונוס – וכך לחסוך סכומים גבוהים לאורך השנים.

אולי יעניין אותך גם:

החזר כספי על עדשות קרטוקונוס בקופות החולים
3.5 (70%) 6 vote[s]

קרא עוד
אופטומטריסט מגישה עדשת מגע

עדשות מולטיפוקל תוצרת גרמניה – מדריך

מרצדס בעולם הרכב, אדידס בתחום ההנעלה, בוש בעולם כלי העבודה ומכשירי החשמל, קונטיננטל בתחום הצמיגים – חברות גרמניות ידועות באיכות הגבוהה של המוצרים שלהן, ברמת הגימור המוקפדת ובעמידות המרבית, תוצר של השקעה עצומה במחקר ובפיתוח. גם האופי הגרמני שכולל הקפדה על כל פרט ופרט וחתירה למצוינות תורם לכך ש-Made in Germany היא חותמת שמעידה על מקסימום תמורה למחיר.

כמו בתחומים אחרים, גם עדשות מולטיפוקל תוצרת גרמניה הן מוצר שמספק תועלת גבוהה. ישנן שתי חברות גרמניות בולטות בתחום עדשות המגע: רודנשטוק (Rodenstock) וצייס (ZEISS) – וכדאי להכיר את שתיהן.

עדשות מולטיפוקל גרמניות של רודנשטוק

רודנשטוק החלה לפעול בשנת 1877 ומציעה עדשות מולטיפוקל בטכנולוגיה מתקדמת שנקראת Free Form. הייצור מבוצע כולו במפעל החברה בגרמניה, על בסיס הזמנה שמועברת לחברה מהאופטומטריסט או האופטומטריסטית. ניתן לבחור בין 3 רמות התאמה למאפיינים הספציפיים של כל לקוח: Superior, Excellence ו-Perfection. ככל שהעדשות הן מקטגוריה יוקרתית יותר, נלקחים בחשבון במהלך הייצור יותר פרמטרים ובהם המרחק בין האישונים, גודל האישונים, המסגרת של המשקפיים ועוד.

כך לדוגמה בסדרות Excellence ו-Perfection ישנם 3 סוגי עיצובים: Active למקרים שבהם יש צורך באזור ראייה רחב עבור הראייה למרחק, Allround למקרים שבהם יש צורך באיזון בין שלושת האזורים (רחוק, ביניים, קרוב) ו-Expert לבעלי מלאכה או למי שעובדים שעות רבות מול מחשב (עיצוב זה מתאפיין בטווח ביניים נרחב מהרגיל).

מאפיין נוסף של הסדרות המובחרות הוא ציפוי חדשני שנקרא X-tra Clean – ציפוי ששומר על העדשות נקיות במיוחד גם בשימוש אינטנסיבי.

כשלקות הראייה לא מאוד משמעותית ההבדלים בין הסדרות הנ”ל לא משמעותיים, אבל כנדרש תיקון של ממש לקוצר הראייה ולרוחק הראייה כדאי להעדיף את ה-Perfection וכך ליהנות מראייה מיטבית ומשימוש נוח בעדשות.

הטכנולוגיות המתקדמות של עדשות מולטיפוקל של צייס

צייס (Zeiss) היא חברה ותיקה אף יותר לאחר שהחלה לפעול כבר ב-1846. עדשות מולטיפוקל גרמניות של צייס הן מוצר איכותי וגם פופולרי, כמו כל העדשות של החברה שהיקף ההכנסות שלה עומד על למעלה מ-6 מיליארד דולר בשנה.

הסדרות האיכותיות ביותר של עדשות צייס הן Precision ו-SmartLife. בין הטכנולוגיות שעליהן מבוססות עדשות מולטיפוקל צייס ניתן לציין את ה-Digital Inside שמותאמת לעידן הדיגיטלי שבו אנחנו חיים. בזכות טכנולוגיה זו עדשות המולטיפוקל מאפשרות ראייה חדה במיוחד בכל פעם שמשתמשים במכשיר דיגיטלי כזה או אחר וכן שדה ראייה רחב במיוחד.

טכנולוגיה נוספת היא Adaptation Control. טכנולוגיה זו לומדת את הרגלי התנועה של העיניים ומתאימה אליהן את התעלה של העדשות. הרווח: הסתגלות במינימום זמן. טכנולוגיה שלישית שבזכותה עדשות מולטיפוקל גרמניות אלה הן אכן מתקדמות מאוד היא FrameFit. בזכות טכנולוגיה זו נמנעת התופעה של חיתוך אזור הקריאה עקב צורתה של המסגרת.

איך להבטיח מקסימום תועלת משימוש בעדשות מולטיפוקל תוצרת גרמניה?

עדשות מולטיפוקל גרמניות הן כאמור מוצר מתקדם שמספק תיקון אופטי אופטימלי וכן נוחות מרבית כולל הסתגלות מהירה. על-מנת להבטיח מקסימום תועלת חשוב מאוד לייצר את העדשות על בסיס מרשם מדויק לחלוטין – ולכן כדאי להגיע לבדיקה אצל אופטומטריסטית בעלת ניסיון רב. המרשם שתספק אשת מקצוע מיומנת ו-ותיקה יעמוד בסטנדרטים הגבוהים של החברות הגרמניות ויתורגם לעדשות שמתאימות לכם באופן מושלם.

 

אולי יעניין אותך גם:

עדשות מולטיפוקל תוצרת גרמניה – מדריך
3 (60%) 6 vote[s]

קרא עוד

זכויות חולי קרטוקונוס

קרטוקונוס היא מחלה לא פשוטה, שהולכת ומחמירה עם השנים. בנוסף היא מתפרצת בגיל צעיר יחסית, ולכן למי שחולה בה צפויות הוצאות כספיות גבוהות לאורך החיים. על-מנת להקל על ההתמודדות בהיבט הכלכלי, כדאי לדעת מהן הזכויות של חולי קרטוקונוס – ופירוט מלא תמצאו בעמוד זה.

זכויות חולי קרטוקונוס בביטוח לאומי

גוף אחד שבו יש לחולי קרטוקונוס זכויות הוא באופן טבעי המוסד לביטוח לאומי. ההתנהלות מול גוף זה מתחילה בהגשת תביעה – באמצעות טופס בל/7801 לקבלת קצבת נכות כללית. לטופס התביעה יש לצרף אבחונים רלוונטיים וחוות דעת מטעם רופאי עיניים ואופטומטריסטים מוסמכים. בפרט נדרשות תוצאות בדיקות כמו מיפוי קרנית ואחרות.

לאחר הגשת התביעה תזומנו לוועדה רפואית. על בסיס הלקויות הקיימות (גם בראייה וגם אחרות) נקבעים אחוזי הנכות, ועל בסיס אחוזי הנכות נקבעת דרגת אי כושר. הרף המינימלי הוא 60% נכות או 40% ומעלה בתנאי שיש ליקוי אחד שמקנה זכאות ל-25% (וליקויים נוספים שמצטברים ליותר מ-40%). עבור עקרות בית הרף הוא 50%.

כשאחוזי הנכות מובילים לדרגת אי כושר, המוסד לביטוח לאומי משלם קצבה חודשית. גובה הקצבה נע בין 1,908 ל-3,321 ש”ח בהתאם לחומרת הליקויים, וכמו כן ייתכנו תוספות עבור בן/בת זוג עם הכנסה נמוכה ועבור ילדים עד גיל 18.

זכויות בקופות החולים

קופות החולים השונות מעניקות זכויות לחולי קרטוקונוס בהקשר של רכישת עדשות מגע. בהקשר זה חשוב להדגיש שבעלי ובעלות קרטוקונוס, מחלה שמעוותת את צורת הקרנית והופכת אותה מכיפה לחרוט, זקוקים לעדשות מגע מיוחדות כדי לתקן את לקות הראייה שגורם העיוות.

האופציות המתאימות הן עדשות מגע היברידיות (כלומר עדשות שחלקן רך וחלקן קשה), עדשות סקלרליות (עדשות מגע גדולות מהרגיל שמונחות לא על הקרנית אלא על לובן העין), עדשות פיגיבק (מערך של 2 עדשות בכל עין, אחת רכה שמונחת על הקרנית ואחת קשה שמונחת על זו הרכה ולא ישירות על הקרנית כדי שהשימוש יהיה נוח גם לטווח ארוך), עדשות Rose K (שמתאימות למקרים ספציפיים של קרטוקונוס) ועדשות קשות RGP.

עדשות מגע לקרטוקונוס יכולות להיות יקרות יחסית, וקופות החולים מציעות השתתפות במימון. בקופת חולים כללית תקבלו החזר של 75% ממחיר העדשות, בתנאי שיש לכם כללית מושלם, וזאת עד לתקרה של 1,230 ש”ח לכל עדשה, פעם בשנה.

זכויות חולי קרטוקונוס ב”מכבי שירותי בריאות” משתנות בהתאם לסוג הביטוח המשלים. כך למשל בעלי ובעלות “מכבי שלי” מקבלים הנחה בגובה 50% על עדשות המגע בסכום מצטבר של כ-1,000 ש”ח במשך 3 שנים. בקופת חולים לאומית מי שיש להם “לאומית כסף” או “לאומית זהב” מקבלים החזר של 80%, עד לתקרה של כ-800/1,150 ש”ח לכל עדשה (בהתאם לתוכנית הספציפית).

זכויות חולי קרטוקונוס מתחת לגיל 18

קרטוקונוס עשויה להתפרץ כבר בסביבות גיל 15. צעירים וצעירות מתחת לגיל 18 שזקוקים לעדשות מגע קשות עקב המחלה מקבלים מימון מלא על בסיס סל בריאות ממלכתי. לצורך מימוש זכויות חולי קרטוקונוס בגילאים אלה יש להגיש בקשה למשרד הבריאות ולצרף אליה הפניה מטעם רופא עיניים.

חולי קרטוקונוס – זכויות במוסדות אחרים על בסיס אחוזי נכות

גם במוסדות נוספים זכויות חולי קרטוקונוס תלויות באחוזי הנכות שקבע המוסד לביטוח לאומי. למשל – עם 40% נכות ומעלה הבנקים גובים עמלות נמוכות מהרגיל, עם 20% ומעלה ישנה זכאות להכוונה תעסוקתית ובעלי ובעלות קרטוקונוס עם 60% נכות ומעלה זכאים לתג נכה ולתשלום אגרת רישוי מופחתת.

 

אולי יעניין אותך גם:

זכויות חולי קרטוקונוס
3.3 (65%) 4 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע צלינדר | ארזה פרוכטר

עדשות מגע לקוצר ראייה

על-פי הערכות שונות 1 מכל 3 בני אדם סובל מקוצר ראייה בדרגה מסוימת. זוהי עלייה של ממש לעומת המצב לפני כ-20-30 שנים, אז הנתון עמד על כ-25%. במצב כזה הביקוש לעדשות מגע שמתקנות את הלקות הזו נמצא באופן טבעי במגמת עלייה – וכדאי לדעת אילו סוגים של עדשות הם היעילים ביותר ואיך לבחור את הדגם האופטימלי עבורכם.

כיצד מוגדר קוצר ראייה ומדוע הוא עלול להחמיר עם הזמן?

כדי לדעת איך בוחרים עדשות מגע לקוצר ראייה, כדאי קודם כל להבין מהו בעצם קוצר ראייה. הלקות הנפוצה נגרמת עקב יחס לא תקין בין המוקד האופטי של העין לבין האורך שלה: בגלל שגלגל העין מוארך יתר על המידה, קרני האור נשברות עוד לפני הרשתית ולא עליה, ולכן התמונה שהאדם רואה הופכת למטושטשת. לקוצר ראייה יש מרכיב גנטי, אבל גם השימוש הממושך מאוד במסכים מכל הסוגים והשהות המצומצמת מחוץ לבית (שם אנחנו מתרגלים ראייה למרחק) מגדילים את הסיכון להיווצרות הלקות.

המונח המקצועי לקושי לזהות אובייקטים רחוקים מהעין הוא מיופיה. אבחון קוצר ראייה הוא משימה לאופטומטריסטים מוסמכים ומנוסים. האבחון כולל גם מדידה של חומרת הבעיה, כשיחידת המידה היא דיופטר. עד 3 דיופטר מוגדר כמיופיה קלה, 3-6 דיופטר נחשבים למיופיה בינונית ובמקרים של יותר מ-6 דיופטר זהו קוצר ראייה חמור.

במקרים רבים המיופיה מחמירה עם הזמן. אחת הסיבות לכך היא דווקא תיקון הלקות: עדשות (גם עדשות מגע וגם משקפיים) מחזירות את חדות הראייה אבל גורמות לטשטוש בחלק ההיקפי של הרשתית. הטשטוש ההיקפי גורם להתארכות נוספת של גלגל העין, ובכך מחמיר את המיופיה.

תיקון הראייה בלי לגרום להארכת גלגל העין

התובנה לפיה עדשות מגע לקוצר ראייה עלולות להחמיר את דרגת המיופיה התבססה רק בשנים האחרונות – והיא כמובן מחייבת מציאת פתרונות מתאימים. בפרט נדרשות עדשות שמבטיחות ראייה חדה בלי להאריך את גלגל העין. זהו שילוב קריטי בעיקר אצל ילדים שחשופים במיוחד לסכנת החמרת קוצר הראייה, כשבהקשר זה כדאי לדעת שבטווח הארוך מיופיה חמורה מגדילה את הסיכון ללקות במחלות עיניים קשות ואף לאבד את הראייה!

המוצר האופטימלי כיום הוא עדשות מגע בשם MISIGHT. עדשות אלה מיוצרות ע”י חברת קופר ויז’ן, אחת המובילות בתחום באופן כללי, והייחוד שלהן הוא שהן כוללות 4 אזורים ייעודיים. שני אזורים אחראים לתיקון לקות הראייה וגורמים לשבירת קרני אור בנקודה המדויקת על הרשתית, ועוד 2 אזורים מונעים את תופעת הטשטוש ההיקפי ולכן מאטים במידה משמעותית את התארכותו של גלגל העין. מחקרים שבחנו את השפעת עדשות MISIGHT על ילדים מצאו האטה של למעלה מ-50% בקצב ההתארכות (בהשוואה לילדים שהשתמשו בעדשות מגע “רגילות”).

עדשות אורתוקרטולוגיה

עדשות אורתוקרטולוגיה – שנקראות גם Ortho K – הן עדשות שמרכיבים בשעות הלילה, ואילו בשעות היום אין צורך בעדשות. הן מתאפיינות במבנה גיאומטרי ייחודי וביחד עם הלחץ של העפעפיים על העדשה התוצאה היא שינוי קמירות הקרניות בעיניים. הקמירות הנמוכה יותר מהווה למעשה תיקון אופטי של המיופיה והוא נשמר לאורך כל היום לאחר הרכבת העדשות בלילה.

בנוסף, מחקרים שבחנו את השפעת עדשות אורטו-קיי על התארכות גלגל העין מצאו האטה של כ-50% בקצב ההחמרה.

איך לבחור את העדשות האופטימליות במקרים של קוצר ראייה?

האתגר הכפול – גם לתקן את הלקות וגם למנוע את התארכות גלגל העין – מחייב התאמה מדויקת מאוד לכל אדם. למעשה מדובר באתגר משולש, כשלצד שתי המטרות החשובות הנ”ל ישנה גם השאיפה להסתגלות מהירה ככל האפשר לעדשות. אופטומטריסטית ותיקה ובעלת בקיאות ספציפית לגבי סוגי עדשות מגע לקוצר ראייה היא הכתובת גם לאבחון מדויק וגם למציאת המענה המושלם על סמך המצב העדכני של שתי העיניים.

 

אולי יעניין אותך גם:

עדשות מגע לקוצר ראייה
2.8 (56%) 5 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע מולטיפוקל

עדשות מגע MiSight

קוצר ראייה בקרב ילדים הוא תופעה שהופכת לשכיחה יותר ויותר, בעוד ועוד מדינות. למעשה יש כבר מי שמגדיר את המיופיה – המונח המקצועי שמתאר את הלקות שגורמת לאובייקטים רחוקים מהעין להיראות מטושטשים – כמגפה של ממש. עדשות MISIGHT מספקות תיקון אופטי מוצלח וגם מונעות את החמרת קוצר הראייה, ולכן הן נחשבות לפתרון אפקטיבי במיוחד לבעיה הנ”ל. בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים אודות המאפיינים הייחודיים של מיופיה בילדים, וגם פירוט של היתרונות המשמעותיים של העדשות החדשניות.

על מה חשוב להקפיד כשמתגלה קוצר ראייה אצל ילד או ילדה?

המיופיה מתחילה להתפתח בגיל צעיר, לרוב בשלב בית הספר היסודי, כלומר גילאי 6-12. זהו גם שלב בחיים שבו קוצר הראייה בא לידי ביטוי מוחשי, בעיקר בפגיעה בלמידה אבל גם באינטראקציות חברתיות ובפרט משחקים שמחייבים ראייה חדה.

תמונת המצב העדכנית מעוררת דאגה: שיעור הילדים שלוקים בקוצר ראייה הולך ועולה, ולפי סקר משנת 2020 למשל בכל בית שני בארץ יש לפחות ילד אחד בעל לקות זו. גם על-פי נתוני צה”ל חל זינוק בשיעור המתגייסים עם קוצר ראייה – מכ-30% בתחילת המאה לכ-40% בשנים האחרונות.

הסיבה העיקרית היא השימוש ההולך וגובר במסכים, ובמקביל החשיפה ההולכת ומתמעטת לאור טבעי. בהקשר זה כדאי לדעת שילדים שמבלים זמן רב יותר במשחקים בחוץ סובלים פחות ממיופיה, וגם כשהלקות קיימת, היא פחות חמורה.

בכל מקרה חשוב להקפיד על אבחון מדויק. שימו לב: מיופיה בגיל הילדות שלא תטופל באופן מקצועי מגדילה במידה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות עיניים קשות בגיל מבוגר, עד כדי סכנה לאובדן הראייה!

היתרונות של עדשות MiSight

עדשות מיסייט (MiSight) בנויות כך שהן מצליחות גם לתקן את לקות הראייה וגם למנוע את ההחמרה של המיופיה.

בהקשר זה חשוב להבין שעדשות רגילות מבטיחות גם הן ראייה תקינה לכל מרחק, אבל במקביל הן עלולות לגרום להתארכות נוספת של גלגל העין, הסיבה שבגללה מלכתחילה נפגעה הראייה. כלומר, עצם השימוש בעדשות מגע פותר את הבעיה בטווח הקצר אבל עלול להחמיר אותה בטווח הארוך.

עם עדשות MiSight לעומת זאת אין סיבה לחשוש. לעדשות אלה 4 אזורים מיוחדים – שניים מהם מתקנים את הלקות כך ששבירת האור בעין תהיה מדויקת והאובייקטים הרחוקים לא ייראו מטושטשים, והשניים האחרים מייצרים טשטוש מיופי שמאט את קצב התארכות גלגל העין.

מקסימום שיפור בראייה, מקסימום נוחות

היצרנית של עדשות MiSight היא קופר ויז’ן (CooperVision), אחת החברות הבולטות בתחום. לפי נתונים שפרסמה החברה, קצב החמרת המיופיה הואט ביותר מ-50% אצל ילדים שהשתמשו בעדשות אלה בהשוואה לילדים שהשתמשו בעדשות רגילות.

עוד כדאי לציין שעדשות מיסייט הן עדשות רכות, ולכן כמעט כל הילדים שהשתמשו בהן סיפרו שהרכבתן נוחה מאוד, ושהם בכלל לא הרגישו את העדשות בתוך העיניים.

על-מנת להפיק מקסימום תועלת מעדשות מתקדמות אלה, נדרש כמובן מרשם מדויק. עקב השינויים היחסית משמעותיים בגיל צעיר, חשוב להקפיד על שגרת בדיקות אצל אופטומטריסטים מוסמכים, כך שבכל נקודת זמן הילד ירכיב עדשות מגע עם מספר שבאמת פותר עבורו את לקות הראייה – ומאפשר לו למידה בלי מגבלות מיותרות ומשחקים מהנים עם החברים.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע MiSight
3.7 (73.33%) 3 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע מספקות פתרון יעיל ונוח ללקויות ראייה שונות – הן קוצר ראייה, כלומר מצב שבו אובייקטים רחוקים נראים מטושטשים, הן רוחק ראייה שמתאפיין בקושי למקד את המבט באובייקטים קרובים לעין והן אסטיגמציה (שמוכרת גם בשם צילינדר). ככל שהלקות חמורה יותר, כך המספר שמופיע במרשם של העדשות גבוה יותר, ועל כן נדרשת תשומת לב רבה יותר לבחירה נכונה של עדשות המגע. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי לגבי עדשות למספרים גבוהים, והמלצות שיעזרו לכם להגיע לפתרון האופטימלי עבורכם.

מה זה מספר גבוה?

עוד לפני המידע אודות הדגשים הייחודיים של עדשות מגע למספרים גבוהים, כדאי כמובן לדעת מהו בעצם מספר גבוה.

כל מרשם לעדשות מגע (וגם למשקפיים, כמובן) כולל מספר לכל עין. במקרים של רוחק ראייה המספר יהיה חיובי, וככל שהוא גבוה יותר כך רוחק הראייה חמור יותר. במקרים של קוצר ראייה – כאמור קושי להבחין ולזהות פרטים במרחק גדול – המספר הוא שלילי. ככל שהערך האבסולוטי של המספר גדול יותר, כך הבעיה חמורה יותר. למשל, אדם שהמספר שלו הוא מינוס 6 סובל מקוצר ראייה חמור יותר בהשוואה לאדם שהמספר שלו הוא מינוס 3.

בטווח המספרים החיוביים מספר גבוה נחשב 4+ ומעלה. בטווח המספרים השליליים המספרים ממינוס 6 ומטה (כלומר גם 8-, 10- וכו’) נחשבים גבוהים.

היתרונות של עדשות המגע עם המספרים הגבוהים על פני משקפיים

בעלי ובעלות מספרים גבוהים שמעדיפים עדשות מגע על פני משקפיים נהנים ממספר יתרונות משמעותיים.

היתרון הראשון והחשוב מכולם הוא ששדה הראייה רחב יותר בהשוואה לזה שמספקים המשקפיים. הסיבה לכך היא שאין את המגבלה של מסגרת המשקפיים. גם העובדה שהעדשות נמצאות צמוד לקרנית (ולא במרחק של כסנטימטר או אפילו שניים ממנה כמו העדשות של המשקפיים) תורמת לשיפור מיטבי של הראייה.

עוד כדאי לזכור שעדשת מגע יציבה בתוך העין ואילו המשקפיים עלולים לזוז, ועוד יתרון לעדשות המגע הוא שאין סכנה להתעקמות או לשבירה שלהן.

כשהמספר גבוה, כלומר לקות הראייה משמעותית ואפילו חמורה, מתעצמת החשיבות של השגת תיקון אופטי מקסימלי – ולכן כדאי להיעזר בעדשות מגע, וכמובן להקפיד שהן תהיינה איכותיות ומותאמות באופן מושלם למצב העיניים.

אילו סוגים של עדשות מגע מתאימים למספרים גבוהים?

אופציה אחת של עדשות מגע למספרים גבוהים היא עדשות קשות נושמות. אופציה שנייה היא עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל, לרבות כאלה שמיועדות לשימוש ממושך (חודשי ואפילו תלת חודשי).

עדשות מגע קשות נושמות הן מוצר משוכלל. מצד אחד הן מתאפיינות ביתרון הבולט של עדשות קשות, העובדה שאין בהן נוזלים – ולכן הן לא סופחות אליהן שומנים, חיידקים וחלבונים, והסיכון להיווצרות זיהום בעין או דלקת מזערי. מצד שני הן מיוצרות מחומרים מתקדמים שמאפשרים מעבר חמצן, ולכן ההרכבה שלהן נוחה יותר בהשוואה לעדשות הקשות של פעם. ניתן להשתמש בעדשות קשות לפרקי זמן ארוכים מאוד. במקרים שבהם תוך כדי השימוש המספר משתנה, אפשר ללטש עדשה קשה כך שהיא תותאם גם למרשם החדש.

עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל מתאפיינות בגמישות מרבית, ועל כן תקופת ההסתגלות אליהן קצרה, לפעמים במידה ניכרת בהשוואה לעדשות מגע קשות. התוספת של הסיליקון להידרוג’ל מגדילה את העבירות של העדשות לחמצן ולכן משפרת את נוחות ההרכבה.

בדרך כלל הייצור של עדשות המגע למספרים גבוהים מורכב יותר, ולכן על-מנת שהמוצר יהיה משתלם יש עדיפות לעדשות לטווח ארוך – חודשיות, תלת-חודשיות וכו’. יחד עם זאת בחלק מהמקרים ניתן למצוא גם עדשות מגע יומיות מסיליקון הידרוג’ל למספרים גדולים. עדשות יומיות מקטינות מאוד את הסיכון לזיהום, בגלל החד-פעמיות שלהן.

למה חשוב במיוחד לוודא התאמה מושלמת של עדשות המגע לעיניים?

סוגיית הקטנת הסיכון לזיהום רלוונטית לכל מי שמרכיב עדשות מגע, ועוד יותר מהרגיל לבעלי ובעלות מספרים גבוהים. הסיבה לכך היא שהם ממילא חשופים לסיכונים רבים עקב לקות הראייה החמורה, כולל שכיחות גבוהה יותר של מחלות עיניים חמורות דוגמת היפרדות רשתית.

מעבר לרגישות של העיניים, והצורך לשמור עליהן, ישנה כמובן גם המטרה להבטיח ראייה אופטימלית. מרשם עדכני ומדויק מהווה באופן טבעי מפתח עיקרי לכך – ולכן ההמלצה היא להגיע לאופטומטריסטים מוסמכים ומנוסים, וכך לדעת בוודאות שהמרשם שלכם אכן יוביל לרכישה של עדשות מגע למספרים גבוהים בהתאמה מושלמת אליכם.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע למספרים גבוהים
2.8 (55%) 4 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג'ל

עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג’ל: ליהנות מכל העולמות

אומנם כ-2% מאוכלוסיית העולם מרכיבים עדשות מגע, אך לא כל עדשות המגע נולדו שוות. בשוק קיים מגוון רחב של עדשות מגע מסוגים שונים, ועדשות המגע נבדלות אלה מאלה בחומר שממנו הן עשויות, במידת הקושי של העדשה, במשך הזמן שבו ניתן להשתמש בעדשה ובטכנולוגיות שונות המיושמות בה.

עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג’ל: ליהנות מכל העולמות

4.5 (89.09%) 22 vote[s]קרא עוד
סיבוכים לאחר ניתוח לייזר

סיבוכים לאחר ניתוח לייזר? עדשות סקלרליות יכולות לעזור

ניתוח לייזר לעיניים הפך עם השנים לפופולרי במיוחד ורבים בוחרים לעבור אותו על מנת לתקן את ראייתם. השיטות לביצוע הניתוח הולכות ומשתכללות עם הזמן ועימן יש ירידה ניכרת גם ברמת הסיכון. למרות זאת, עדיין עלולים להיווצר סיבוכים לאחר ניתוח לייזר, המצריכים לעיתים ניתוח חוזר ובמקרים אחרים גורמים נזק בלתי הפיך לראייה, מצב שיש לטפל בו. עדשות מגע סקלרליות הן פתרון נכון עבור מגוון מצבים שנוצרים כתוצאה מסיבוכים של ניתוחי לייזר.

סיבוכים לאחר ניתוח לייזר? עדשות סקלרליות יכולות לעזור

4.6 (91.11%) 36 vote[s]קרא עוד
תסמונת העין היבשה

תסמונת העין היבשה: עדשות מגע סקלרליות יכולות לעזור מאוד

סובלים מגירוי בעיניים? מרגישים כל הזמן כאילו גרגיר חול חדר לתוך העין? סביר שאתם סובלים מתסמונת העין היבשה (Dry Eye Syndrom – DES). תסמונת העין היבשה היא תופעה נפוצה יחסית ונחשבת לאחת הסיבות המרכזיות בפניות לרופא עיניים. במחקרים נמצא כי כ-15% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת העין היבשה ברמה כזו או אחרת. מה גורם לתסמונת, איך מטפלים ואיך יכולות עדשות מגע סקלרליות לשפר את המצב?

תסמונת העין היבשה: עדשות מגע סקלרליות יכולות לעזור מאוד

4.1 (82.42%) 33 vote[s]קרא עוד
Call Now Button