בדיקת ראייה לבעלי צילינדר בעיניים

צילינדר בעין תסמינים

צילינדר בעין הוא לקות ראיה נפוצה למדי. לפי הערכות שונות אצל 1 מכל 3 בני אדם הראייה מתעוותת ברמת חומרה כזו או אחרת בגלל הצילינדר, כשבמקרים רבים האדם כלל לא מודע לבעיה. בהתאם כדאי מאוד לדעת מהם התסמינים השכיחים, ואם זיהיתם אותם אצלכם השלב הבא הוא הגעה לאופטומטריסטית מוסמכת לצורך בדיקה מקצועית.

בעמוד זה תמצאו רשימה של התסמינים הנפוצים של צילינדר בעין, וגם הסבר לגבי מקור הלקות והדרכים לתקן אותה – כדי שתוכלו להתנהל באופן מושכל בדרך לפתרון המיטבי עבורכם.

התסמינים הנפוצים של צילינדר

התסמינים הנפוצים של צילינדר – או במונח המקצועי, אסטיגמציה – הם תמונה מטושטשת או מרוחה.

  • ראייה מטושטשת – זהו הסימן המובהק ביותר לקיומו של צילינדר. הטשטוש יכול להיווצר כשממקדים את המבט בעצם רחוק (לדוגמה תמרור), וגם כשמתבוננים באובייקט קרוב (למשל מסך מחשב). כדאי לדעת שטשטוש של הראייה עלול להתרחש גם עקב מחלות עיניים שונות או ליקויים מבניים בגלגל העין. אצל בעלות ובעלי צילינדר הטשטוש מתאפיין בכך שהוא לא אחיד, אלא מופיע בדרך כלל כשהמבט הוא בזווית מסוימת. בכל מקרה רק בדיקה מקצועית של אופטומטריסטית מוסמכת מאפשרת לאבחן צילינדר בעין.
  • מריחת אורות – חלק בלתי מבוטל מבעלות ובעלי הצילינדר כאמור לא מודעים לקיומה של הבעיה. דוגמה טובה לכך היא ציוץ שהעלה גולש בטוויטר עם שתי תמונות – אחת מציגה כלי רכב ורמזורים בלילה כפי שהם נראים בעין תקינה והשנייה של אותה מציאות בדיוק כפי שהיא נתפשת כשיש אסטיגמציה. ההבדלים בין התמונות, שבאו לידי ביטוי בעיקר במריחת האורות, עזרו לגולשים אחרים להבין שגם להם יש צילינדר בעין.
  • כמו כן מייצר צילינדר בעין תסמינים נוספים, ובפרט כאבי ראש ועייפות. כאבי הראש הם תוצאה של התחושה הלא נוחה והמאמץ לנסות למקד את התמונה. באופן דומה האסטיגמציה מובילה במקרים רבים גם לעייפות. צילינדר בעין שלא מטופל נכון עלול להתפתח לכדי פזילה.

מדוע נוצר צילינדר בעין?

מקור לקות הראייה הוא עיוות של הקרנית. כשהקמירות של שכבה זו בעין אינה סימטרית, הוא שמגיע אל העין נשבר בשתי נקודות במקום במוקד אחד, וכתוצאה מכך הראייה מיטשטשת או שמתקבלת בצורה מרוחה. יש מספר גורמים אפשריים לאובדן הסימטריה בקרנית העין, והתוצאה היא בכל מקרה אסטיגמציה – וכמובן צורך בפתרון מותאם אישית לאדם.

איך מטפלים בצילינדר?

אם גם אתם חושבים שאולי יש לכם צילינדר בעין תסמינים כמו תמונה מרוחה וכאבי ראש עוזרים לכם לקבל אינדיקציה ראשונית לצורך באבחון מקצועי. האבחון מהווה גם בסיס לטיפול, שכן בזכותו ניתן לדעת גם אם אן ישנה אסטיגמציה, וגם מהי מידת החומרה שלה.

באופן דומה למספר במשקפיים (לתיקון קוצר / רוחק ראייה), יש גם מספר לצילינדר בהתאם למידת העיוות בקרנית. פרמטר נוסף הוא הזווית של הצילינדר, בין 0 ל-180 מעלות, בהתאם למיקום המדויק של הא-סימטריה. על בסיס הנתונים הנ”ל ניתן לייצר עדשות שיספקו מענה גם לקוצר או רוחק הראייה וגם לצילינדר – כך שהראייה תחזור להיות תקינה לגמרי. עוד כדאי לדעת שיש גם עדשות מגע לצילינדר, ועבורן הדגש העיקרי הוא הוספת משקולת עדינה ומדויקת לחלק התחתון של העדשה, כך שהייצוב בעין יהיה בדיוק לפי ההטיה של הצילינדר – וינטרל אותו.

אולי יעניין אותך גם

צילינדר בעין תסמינים
5 (100%) 3 vote[s]

Call Now Button