בשורה לנשים: עדשות מגע לעיניים יבשות

 

תסמונת העין היבשה (Dry Eye Disease) היא נפוצה מאוד, במיוחד בקרב המשתמשים בעדשות מגע. הסדנה הבינלאומית לטיפול בעיניים יבשות (DEWS) דיווחה כי כ-50% מהמשתמשים בעדשות מגע מדווחים על סימפטומים הקשורים ליובש בעין – פי 12 יותר מאנשים בעלי ראייה תקינה ופי 5 יותר ממרכיבי משקפיים.

מדוע? הגורמים המרכזיים ליובש בעיניים קשורים למנגנון הפרשת הדמעות. שימוש בעדשות מגע עלול ליצור אידוי מוגבר של הדמעות, לפגום במנגנון ההפרשה של הדמעות ולגרום לפיזור לא תקין של הדמעה על העין. התוצאה: יובש מוגבר למרכיבי עדשות מגע.

עדשות מגע חכמות לעיניים יבשות

עם התפתחות הטכנולוגיה של עדשות מגע, נוצרו פתרונות המאפשרים שימוש בעדשות מגע גם לבעלי עיניים יבשות. כך, למשל, פיתחה חברת Alcon עדשות מגע מסוג Dailies total 1 העשויות מ-Water gradient ומאפשרות זרימת חמצן משופרת לעין (פי 6 מעדשות מגע יומיות רגילות). עדשות אלה נלחמות בתופעת היובש בעין לא רק באמצעות זרימת חמצן טובה יותר, אלא על ידי סיכה ולחלוח של העין. כיצד? העדשות כוללות בתוכן 80% מים המלחלחים את העין במהלך היום. המים בעדשה אף מוצבים בצורה חכמה באופן מדורג: החל ב-33% מים בסמוך לליבת העדשה וכלה בכמעט 100% מים בחלק החיצוני שלה. תכונות אלה של עדשות Dailies total 1 מעניקות לעדשה תכונות המזכירות את אלה של עין רגילה, מפחיתות משמעותית את הסיכון ללקות בתסמונת העין היבשה ומסייעות ללחום בתופעות הלא נוחות הנוצרות מיובש בעין.

אז אכן, יש בשורה: שימוש בעדשות מגע גם למי שחוששים מיובש בעין או שסבלו מתופעות לוואי של יובש בעין כאשר ניסו עדשות אחרות.

אבל רגע, למה זו בשורה דווקא לנשים?

נשים ועיניים יבשות

מפתיע לגלות שנשים נמצאות בקבוצת סיכון מוגברת לתסמונת העין היבשה. נתונים מקיפים שנאספו בארה”ב מצביעים על כך שמתוך כ-5 מיליון אמריקנים בגילאי 50 ומעלה שאובחנו כלוקים בתסמונת העין היבשה, כמעט 3.5 מיליון הן נשים.

במחקר שנערך ביפן בקרב עובדים ועובדות שעבודתם כוללת שימוש ממושך במסכי מחשב או טלפון, התגלו אצל 76.5% מהעובדות סימפטומים המעידים על עין יבשה, בעוד אחוז הגברים אצלם התגלו הסימפטומים עמד על 60.2% בלבד. באותו מחקר אף נמצא כי עובדים ועובדות שעבדו מעל 8 שעות ביום מול מסך היו בסיכון גבוה יותר לחוות סימפטומים של עין יבשה.

מחקר שנערך באוסטרליה אף גילה שנשים מדווחות על סימפטומים חריפים יותר של תסמונת העין היבשה בהשוואה לגברים, ומחקר אחר זיהה שנשים הלוקות בתסמונת העין יבשה מדווחות על יותר פעמים ביום שבהן חשו ביובש בעין בהשוואה לגברים.

מה הסיבה לכך שנשים לוקות יותר בתסמונת העין היבשה?

במילה אחת: הורמונים.

במסגרת מחקר שנערך בארה”ב, התגלה שאצל נשים ישנו זינוק בשכיחות סימפטומים של עין יבשה בערך סביב גיל 45, ובעיקר לאחר התחלת תופעות של הפסקת הווסת בגיל המעבר. למעשה התגלה כי נשים לאחר גיל המעבר נמצאות בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר לתסמונת העין היבשה, זאת בשל שינויים הורמונליים המובילים לירידה בנוגדי דלקת ולהפחתת כמות ואיכות הדמעות, שהן כזכור הגורם המוביל ליובש בעין.

בנוסף, במחקר שנערך בקרב 25,000 נשים שקיבלו טיפול הורמונלי הקשור לגיל המעבר, נקשר טיפול באמצעות אסטרוגן לתופעות של עין יבשה: שכיחות התופעה בקרב נשים שלא קיבלו טיפול הורמונלי עמד על 5.93% בהשוואה לנשים שקיבלו טיפול באסטרוגן (ללא שילוב של פרוגסטרון) שעמד על 9.05%, כלומר כ-66% יותר. ככל שהטיפול ההורמונלי היה ממושך יותר – כך עלתה גם שכיחות התופעה.

בנוסף התגלה כי נשים בהיריון עשויות לחוות יובש בעין, שוב – ככל הנראה בשל שינויים הורמונליים, שכן שינוי ברמות האסטרוגן  והפרוגסטרון משפיע על תפקוד בלוטות השומן שבעפעפיים ועלול ליצור יובש בעיניים.

עין יבשה? לא נורא

אם אתן או אתם סובלים מעין יבשה ונמנעים בשל כך משימוש בעדשות מגע, כדאי לכם להגיע לאבחון. ייתכן שמצב היובש בעין מאפשר שימוש בעדשות מגע יומיות חכמות שיפתרו את הבעיה. מהניסיון שלי – 90% מהסובלים מיובש בעין הצליחו להשתמש בעדשות המגע של total dailies 1 במשך רוב שעות היום ואף ציינו כי כמעט לא הרגישו את העדשה.

 

 

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה

  לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

  * שדות חובה מסומנים בכוכבית.

  לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

  ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
  מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

  פוסטים אחרונים:

  Call Now Button