הסתגלות לעדשות מולטיפוקל

ללכת עם…להרגיש בלי…… כיצד נסתגל במהירות ובקלות ?

יותר ויותר אנשים מעל גיל 45 מחליטים לעבור ולהרכיב משקפי מולטיפוקל. אין ספק שהרכבת עדשות מולטיפוקל משפרת את איכות הראייה ואת איכות החיים. כמו בכל דבר חדש, גם לאחר ההחלטה להרכיב משקפי מולטיפוקל, נדרש זמן כדי להסתגל למשקפיים החדשים ולראות איתם באופן טבעי ונוח.

למה כדאי לשים לב בעת קבלת המשקפיים ? איזו הדרכה אנו אמורים לקבל וכמה זמן יקח לנו להסתגל למשקפי המולטיפוקל ?

למה כדאי לשים לב בעת קבלת משקפי מולטיפוקל ?

על האופטומטריסט לבדוק את איכות הראייה של המטופל (עם משקפי המולטיפוקל) לכל המרחקים, ולוודא שהמטופל רואה היטב בכל המרחקים השונים. בנוסף,  האופטומטריסט צריך להסביר למטופל על המבנה הייחודי של עדשות המולטיפוקל – על איזורי המיקוד השונים שבעדשה, ובאיזה חלק של העדשה ניתן לראות לכל מרחק. על האופטומטריסט להסביר ולהדגים למטופל את העובדה שהמעבר בין איזורי המיקוד של העדשה הוא מעבר הדרגתי.

איזה הדרכה נקבל מהאופטומטריסט ?

בעת קבלת המשקפיים על האופטומטריסט לוודא שהמטופל אכן רואה היטב לכל המרחקים.  לאחר מכן, האופטומטריסט צריך להסביר ולתרגל עם המטופל תנועות ראש ועיניים עם משקפי המולטיפוקל. על האופטומטריסט להסביר שבעת הרכבת  משקפי מולטיפוקל חייבים להתאים את כיוון וקצב תנועות הראש עם כיוון וקצב תנועות העיניים. חשוב מאוד שהמטופל יתרגל תנועות אלה עם האופטומטריסט. בנוסף, יש להדגיש בפני המטופל מספר כללי ההתנהגות להסתגלות מהירה ולשימוש בטוח במשקפי המולטיפוקל:

  • בימים הראשונים עם משקפי המולטיפוקל מומלץ להשתמש במשקפיים רק בבית או בעבודה ועד כמה שאפשר רק במצב סטטי.

  • בימים הראשונים יש להימנע מנהיגה עם עדשות המולטיפוקל.

  • בימים הראשונים עם משקפי המולטיפוקל יש להקפיד ולאחוז במעקה בעת עלייה או ירידה במדרגות. בעת ירידה במדרגות יש להפנות את המבט כלפי מטה או להסתכל ישר וקדימה.

  • כדי לקרוא עם משקפי מולטיפוקל יש להוריד את המבט כלפי מטה, ולהישאר עם הסנטר ישר או אפילו מעט להרימו.

אל דאגה – לאחר כשבוע הפעולות הללו יהפכו להיות אוטומטיות וטבעיות.

כמה זמן לוקח להסתגל למשקפי מולטיפוקל ?

משך זמן ההסתגלות הממוצע למשקפי מולטיפוקל הוא חודש, כאשר משך זמן ההסתגלות האינדבדואלי משתנה בין אדם לאדם. ישנם אנשים שהסתגלו למשקפיים תוך מספר ימים ולאחרים לקח מספר שבועות. משך זמן ההסתגלות תלוי מאוד באופיו של המטופל, בציפיות שלו וברצון שלו להסתגל.

בנוסף לכך, משך ההסתגלות למשקפי המולטיפוקל תלוי גם באיכות עבודתו של האופטומטריסט. על האופטומטריסט להקפיד על בחירת סוג ואיכות העדשה – ובעיקר להקפיד על כך שהעדשה תהיה בעלת תעלה רחבה ומעברים רכים בין איזורי המיקוד השונים. איכות עבודתו של האופטומטריסט ורמתו המקצועית  חשובים גם בעת בדיקת העיניים הראשונית וסימון העדשה. איכות עבודתו של האופטומטריסט היא זו שתקבע את מידת התאמת העדשות למטופל וכתוצאה מכך גם את משך זמן ההסתגלות להן.

לסיכום, הסתגלות מהירה למשקפי מולטיפוקל תלויה בשילוב שבין אופטומטריסט מקצועי ומיומן,  המקפיד על בחירת עדשה טובה בעלת תעלה רחבה ומעברים קלים,  לבין מטופל בעל מוטיבציה גבוהה.

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button