בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר

בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר? יש פתרון

 

זה מאוד מאכזב, אבל קורה. ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הם מהניתוחים הנפוצים בישראל, ומציגים אחוזי הצלחה גבוהים, אולם תמיד יש אחוז קטן של אי הצלחה. אכן, כמו בכל פרוצדורה כירורגית, יש לניתוחי עיניים גם סיבוכים, אי הצלחות והצלחות חלקיות המצריכות לעתים ניתוח חוזר או ויתור על החלום לחיים ללא משקפיים.

המרכז לניתוחי עיניים במכון ווילמר במרילנד שבארה”ב ערך מחקר מקיף בקרב מטופלים שהגיעו אליו לייעוץ לאחר ניתוח לייזר קודם. בין השאר, אסף המחקר את התלונות הסובייקטיביות של המטופלים ואת הסיבוכים האובייקטיביים שאירעו להם בעקבות הניתוח.

המחקר מצא שהתלונות הסובייקטיביות הנפוצות היו: טשטוש בראייה לרחוק (59%), סִנוורים ובעיות בראיית לילה (43.5%) ויובש בעיניים (21.1%). הסיבוכים הנפוצים היו תיקון יתר (30.4%), אסטיגמציה הנגרמת מצורה לא רגילה של הקרנית לאחר הניתוח (29.8%) ויובש בעיניים (29.8%).

 

הטיפול בבעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים

הטיפול בסיבוכים שלאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים יכול להתבצע במגוון דרכים, החל מפרוצדורה ניתוחית נוספת, דרך טיפול תרופתי וכלה בעדשות מגע או אמצעים אחרים.

גם כאשר ניתוח לייזר להסרת משקפיים מצליח לתקן את הראייה באופן אופטימלי, באחוז מסוים מן המקרים בעיות הראייה יחזרו, בטווח הקצר או הארוך, לפחות באופן חלקי. ככל שקוצר הראייה שאותו בא הניתוח לתקן היה גדול יותר, הסיכוי שבעתיד תפקוד העין יֵרד הוא גדול יותר. ככל שהגיל שבו ביצעתם את הניתוח הוא גדול יותר, הסיכוי לצורך בניתוח נוסף גדול יותר.

בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוח נוסף לתיקון חוזר של הראייה, אולם בחלק מהמקרים מבנה הקרנית ועובייה הדק יותר לא מאפשרים ביצוע ניתוח חוזר ועל המטופל יהיה להרכיב עדשות מגע.

התאמת עדשות מגע לעיניים שעברו ניתוח להסרת משקפיים היא מורכבת יותר מהתאמת עדשות מגע לעין רגילה. הסיבה: במהלך ניתוח להסרת משקפיים צורת הקרנית, שאמורה להיות בצורת כיפה, משתנה שכן הרופא משייף אותה או מסיר ממנה רקמה.

במצבים מעין אלה, יש צורך להתאים עדשות מגע מיוחדות המיועדות למבנה קרנית מיוחד. אחוזי ההצלחה של התאמת עדשות מגע לתיקון בעיות ראייה או טיפול בסיבוכים שלאחר הניתוח הם גבוהים. מחקר שנערך בספרד בקרב מטופלים שחוו בעיות אסטיגמציה לאחר ניתוח לייזר, גילה שהתאמת עדשות מגע הצליחה לפתור את הבעיה ב-79.3% מהמקרים. כלומר: יש תקווה, במיוחד אם מי שמטפל בך הוא מקצוען בעל ניסיון.

 

שימוש בעדשות סקלרליות לטיפול בסיבוכים שלאחר ניתוח לייזר

עדשות מגע שיכולות להתאים לטיפול במבנה מיוחד של הקרנית עשויות להיות עדשות קשות נושמות, עדשות היברידיות עם מרכז קשיח ושוליים רכים, עדשות מותאמות אישית למבנה הקרנית, עדשות כפולות או עדשות מיני סקלרליות, וסקלרליות המשמשות גם לטיפול בקרטוקונוס.

עדשה סקלרלית היא עדשה בעלת קוטר גדול אשר שוליה נוגעים בלובן העין (סקלרה). כלומר, העדשה אינה נוגעת בקרנית ולכן מתאימה במיוחד לשימוש כאשר מבנה הקרנית הוא בעל גאומטריה מורכבת, מצב נפוץ לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים שבמהלכו משויפת הקרנית או מוסרות ממנה רקמות.

בנוסף, החלל שנוצר בין העדשה לבין הקרנית מלא בנוזל מיוחד המלחלח את העין ומטפל בבעיה של יובש בעין, שהיא בעיה נפוצה נוספת האופיינית לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

התחום של העדשות הסקלרליות הוא תחום מתפתח שעשה קפיצת מדרגה בעשרים השנים האחרונות, והוא ממשיך להתפתח בקצב מואץ. הקרן לחקר הראייה בבוסטון פרסמה בשנת 2015 מחקר על אודות שימוש בעדשות סקלרליות לטיפול במגוון סיבוכים שלאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים. בסופו של המחקר הובאה המלצה חד משמעית: רופאי עיניים ואנשי מקצוע חייבים להתעדכן בפיתוחים האחרונים שיש בתחום העדשות הסקלרליות, שכן אלה יכולות לשמש פתרון אופטימלי במצבים שבהם ניתוח חוזר אינו אפשרי או שעדשות מגע אחרות לא הצליחו לטפל בבעיה.

לאחרונה פותחו עדשות רכות מיוחדות לטיפול בקרטוקונוס עם מרכז קשיח בטכנולוגיה מיוחדת הנותנות מענה למקרים קלים עד בינוניים. היתרון שלהם הוא הנוחות למטופל הרגיש.

לסיכום

גם אם איתרע מזלכם להיות בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה המוצלחת של ניתוחים להסרת משקפיים; גם אם הראייה שלכם ירדה לאחר ניתוח לייזר מוצלח להסרת משקפיים; גם אם אמרו לכם שבגלל מבנה קרנית לאחר הניתוח לא ניתן להתאים לכם עדשות – יש סיכויים גבוהים שניתן להתאים לכם עדשות שיפתרו את הבעיה. ואני כותבת את זה מניסיון. הרבה ניסיון.

 

 

 

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה
בעיות ראייה לאחר ניתוח לייזר? יש פתרון
2.8 (56.67%) 6 vote[s]

Call Now Button