עדשות מגע

שלוש עדשות המולטיפוקל שיגרמו לכם לראות טוב יותר, בעיקר מול מסכים

דור חדש ומשוכלל של עדשות, שבין השאר משתמש בבינה מלאכותית, מותאם לאורח החיים המודרני ומעניק ראייה טובה, נוחה ודיגיטלית יותר

עברתם את גיל ה-40 ואתם מתקשים לראות למרחקים שונים ובייחוד מול מסכים? ייתכן שעדשות מולטיפוקל מתקדמות הן הפתרון עבורכם.

עדשות ראייה מסוג מולטיפוקל מסייעות לראות לשלושת מוקדי הראייה – קרוב (קריאה), רחוק (למשל בנהיגה וצפייה בטלוויזיה) וטווח ביניים (למשל מול המחשב). זאת לעומת עדשות חד-מוקדיות – שבהן יש מוקד אחד, רחוק או קרוב. בחלק התחתון של עדשות המולטיפוקל נמצא אזור הטווח הקרוב, בחלק העליון אזור הטווח הרחוק, ובמרכז – אזור טווח הביניים. כלומר, כאשר אדם מביט דרך חלקן התחתון הוא רואה לקרוב, וככל שירים את עיניו מעלה לאט לאט, הוא יראה לרחוק. כך עדשות אלו מבטלות את הצורך לשאת שלושה זוגות משקפיים (לראייה לקרוב/ רחוק/ ביניים), מדמות ראייה תקינה ומונעות מאמץ ועייפות של העיניים וכאבי ראש שעלולים להיגרם בעקבות שימוש בכמה זוגות משקפיים.

כיום משתמשים בעדשות מולטיפוקל בעיקר בני 40 ומעלה בשל הידרדרות טבעית בראייתם, אשר צריכים פתרון אופטי (זוג משקפיים איכותי אחד) לכמה טווחים ומרחקים. ככל שעדשות המולטיפוקל חדישות יותר, כך הן איכותיות יותר. למשל מבחינת  שדה ראייה רחב יותר, נוחות המעבר בין מוקדי הראייה, איכות חומרי גלם וציפויים, ופחות עיוותים אופטיים שעלולים להיווצר בתמונה שמתקבלת דרך העדשה.

כיום, באורח החיים המודרני והדיגיטלי, שבו רבים מאיתנו מבלים זמן ממושך מול מסכים, צורכי הראייה דינמיים ומהירים, וגם בגיל מתקדם אנו נדרשים לכיווני מבט ומרחקים מגוונים ושונים. אנחנו חיים בקצב מהיר, מחוברים כל הזמן למכשירים הדיגיטליים ולזרימת מידע, גם כשאנחנו בתנועה. כך, מבטים תכופים אל מכשירים אלו ומהם מובילים לעתים קרובות למאמץ ועייפות בעיניים, כאבי ראש, צוואר וכתפיים.

לאחרונה פותח דור חדש של עדשות מולטיפוקל שמותאם לאורח החיים המודרני ומעניק ראייה טובה ונוחה יותר לאורך היום. מדובר בשלוש עדשות: עדשת Autograph Intelligence של חברת שמיר (Shamir), עדשת SmatLife של חברת צ’ייס (ZEISS) ועדשת Varilux X של חברת אסילור (Essilor).

משקפיים

עדשת Autograph Intelligence היא עדשה ראשונה מסוגה, מבוססת על ביג דאטה ובינה מלאכותית וכוללת בנוסף לשלושת מוקדי הראייה הרגילים גם מוקד ראייה דיגיטלי. באמצעות טכנולוגיה מתקדמת היא קולטת בקביעות נתונים על אורח החיים של המשתמש – כגון משך השימוש במחשב, סמארטפון וטאבלט, תדירות המעברים בין מוקדי הראייה השונים, זמן קריאת ספרים/ עיתונים וזמן נהיגה ושהייה בחוץ – מטמיעה אותם בתוכה ומנתחת באמצעות בינה מלאכותית. כיום קיים מאגר נתונים עצום של אלפי אנשים בעולם שמשתמשים בעדשה.

כך העדשה מתעצבת ומתפתחת על בסיס קבוע, בהתאם לנתונים הייחודיים של המשתמש, מספקת לו חוויית ראייה אולטימטיבית בכל מוקדי הראייה, לפי צרכיו הוויזואליים הספציפיים, וחוויית משתמש דיגיטלית מיטבית. לדוגמה, היא משפרת את חדות הראייה לרחוק וקרוב, מרחיבה את שדה הראייה ומשפרת אותו בעת קריאה (גם במסך). בנוסף, היא עשויה מחומר גלם רך ולכן ההסתגלות אליה קלה ומהירה.

גם עדשת SmatLife מתאימה לסגנון החיים הדיגיטלי, הדינמי והייחודי של כל אדם. עיצובה לוקח בחשבון את קוטר האישון והגיל וכך מעניק שדה ראייה מותאם ומלא, נוחות ויזואלית, קלות צפייה וראייה בכל המרחקים והכיוונים לאורך כל היום, ומינימום עיוותים אופטיים. בנוסף, יש בה מוקד ראייה דיגיטלי וביצועיה האופטיים תוכננו במיוחד לשינויים התכופים בתנוחת הראש והעין הנובעים מהשימוש במכשיר הנייד. כך היא מאפשרת לקרוא טוב יותר במכשיר, מפחיתה את המאמץ העיני שגורמים המבטים התכופים אליו וממנו, ומסייעת למעבר חלק בין מוקדי הראייה. בנוסף, היא קלה ודקה, מה שמבטיח הסתגלות מהירה ואסתטיקה.

עדשות מגע מיוחדות

עדשת Varilux X מגדירה מחדש את הראייה בעידן הדיגיטלי. כיום רוב בני ה-40 ומעלה מבצעים משימות רבות בו-זמנית ונדרשים לתנודות זריזות ונגישות במרחקי הראייה השונים. חלק ניכר מהמשימות הללו (משרדיות למשל) מתקיימות בטווח עומק הזרוע (מוקד ראייה קרוב-בינוני, של 70-40 סנטימטרים) ודורשות הטיות ראש רבות, אופקיות ואנכיות, לצורך מיקוד בנקודות קרובות בחלל (מה שעלול ליצור תחושת חוסר איזון). עיקר החידוש של Varilux X הוא עיצוב מתקדם של טווח עומק הזרוע בעדשה, ששולט בקימוריה, מרחיב את מוקד הראייה לקרוב ולביניים, תורם לשדה ראייה רחב ביותר, ומפחית עיוותים אופטיים ואת אפקט השיוט (תחושת חוסר יציבות קלה שעשויה להיווצר בתקופת ההסתגלות לעדשה, בעיקר כשלא מביטים באזור המתאים לטווח המבוקש). כך מתקבלת ראייה נרחבת ונוחה בטווח עומק הזרוע ונדרשות תנועות ראש מועטות בלבד למציאת הזווית המתאימה לראייה.

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית זה 33 שנה, ניסתה את העדשות הללו על מטופליה ומספרת כי “מדובר בדור מתקדם של עדשות שיודעות להתאים עצמן ללקוח, בין השאר בזכות הבינה המלאכותית שעוקבת אחר התנהגותו. התוצאה היא הסתגלות מהירה ונוחות מידית ומרבית, בייחוד במרחב הדיגיטלי”.

לסיכום, מי שרוצה להתמודד בהצלחה עם צורכי הראייה והעומס החזותי של אורח החיים המודרני, לראות טוב ונוח יותר, לשמור על בריאות העיניים ולשפר את איכות חייו – מומלץ שישקול להחליף את עדשותיו למולטיפוקל מתקדמות.

 

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
  2.7/5 - (26 votes)
  Call Now Button