עדשות מגע סקלרליות

עדשות מגע סקלרליות Onefit: קפיצת מדרגה

באופן עקרוני, עדשות מגע רגילות נצמדות לקרנית העין. אולם, יש מקרים שבהם הדבר לא אפשרי או יוצר מצבים בעייתיים למשתמש. כך, למשל, כאשר מבנה הקרנית אינו סטנדרטי, או בעל גיאומטריה מורכבת, למשל עקב מחלת קרטוקונוס או מחלת עיניים אחרת. במקרים כאלה עדשות מגע הנצמדות לקרנית יוצרות יובש חריף בעין, או שיוצרות היצמדות לא טובה ותחושות קשות של חוסר נעימות. אחד הפתרונות למצב זה הוא שימוש בעדשות מיוחדות: עדשות מגע סקלרליות.

מה הן עדשות מגע סקלרליות?

עדשות מגע סקלרליות הן עדשות מגע בעלות קוטר גדול במיוחד בהשוואה לעדשות רגילות. קוטר זה מאפשר לשוליים של העדשה לגעת בלובן העין (הסקלרה), מבלי לגעת בקרנית, אלא “לרחף” מעליה. החלל שנוצר בין העדשה הסקלרלית לבין הקרנית אף מנוצל למילוי נוזל על ידי המשתמש, והתוצאה היא לא רק היצמדות טובה של העדשה לשולי הסקלרה, תוך עקיפת המבנה הבעייתי של הקרנית, אלא גם הגנה טובה מיובש ומניעת תופעות לוואי לא רצויות.

השימוש בעדשות מגע סקלרליות הולך וגובר עם השנים. מחקרים מצביעים על כך שהפתרון של עדשות מגע סקלרליות הופך לאופציה טיפולית ראשונה או שנייה בקרב המטפלים, במיוחד בכל הנוגע למצבים של מבנה קרנית לא רגיל (corneal irregularity), מחלת העין החיצונית (ocular surface disease) ובעיית שבירת אור (refractive error).

מחקרים אחרים מראים שחולי קרטוקונוס, מחלה הגורמת למבנה חרוטי של הקרנית, מדווחים על הקלה גדולה לאחר תחילת שימוש בעדשות מגע סקלרליות, כפתרון שלא הצליחו להגיע אליו עם עדשות מסוגים אחרים.

עדשות מגע סקלרליות מהדור החדש: Onefit

בעבר היו לעדשות מגע סקלרליות חסרונות בולטים, במיוחד בכל הנוגע לזרימת חמצן לעין. עם השנים פותחו חומרים נושמים המאפשרים שימוש טוב יותר בעדשות מגע סקלרליות, והתחום ממשיך להתפתח ולהשתפר.

לאחרונה הוציאה חברת עדשות המגע Blanchard סדרה חדשה של עדשות מגע סקלרליות, הנמכרת תחת השם המסחרי Onefit. עדשות אלה יוצרו לאחר שצוותי פיתוח ומחקר חקרו את הבעיות הנוצרות במהלך התאמת עדשות מגע סקלרליות ובמהלך השימוש בהן.

התוצאה היא עדשות מדע סקלרליות הכוללות כמה אלמנטים חדשניים ופורצי דרך:

 1. השגת זרימת חמצן גבוהה במיוחד. אחת הסיבות לכך היא פיתוח עדשות מגע סקלרליות דקות במיוחד, ובחירה מדויקת של עובי העדשה הרצוי בנקודות שונות בה.
 2. עדשות נוחות לשימוש באופן מיוחד, בשל קוטר מיוחד שפותח. הנוחות המושגת, כך מדווחים המשתמשים, אינה נופלת מנוחות השימוש בעדשות מגע רכות.
 3. תהליך התאמה מדויק ופשוט. כיוון שעדשות מגע סקלרליות מתאימות לפתרון מגוון מצבים רחב, החל ממחלות עין, דרך מבנה קרנית בעייתי ועד תופעות של יובש קיצוני בעין או אי סבילות לעדשות מסוימות – קיים קושי בהתאמת העדשות לפתרון בעיה ספציפי. עדשות Onefit מאפשרות התאמה מדויקת של העדשה הסקלרלית לבעיה שאותה יש לפתור, על ידי פילוסופיית התאמה שפותחה.

פילוסופיית התאמת העדשות של Onefit

בהתאם לעיצובן של עדשות מגע סקלרליות, עדשות Onefit נתמכות בלחמית ובשכבת הנוזל מתחת לעדשה – במקום על הקרנית עצמה.

עדשות Onefit מתוכננות לכסות את כל אזור הקרנית, לרבות את הלימבוס (limbus) – קו הגבול שבין הקרנית ללחמית. אולם, המרחק המדויק לקרנית משתנה בין מרכז העדשה לבין שוליה, כדי לאפשר זרימת חמצן אופטימלית, במיוחד באזור הלימבוס, שבו מצויים תאי האב של הקרנית (stem cells). כך, בניגוד לעיצובים אחרים של עדשות מגע סקלרליות, בעדשות Onefit החלק בעדשה הנמצא מעל הלימבוס הוא דק יותר ומאפשר זרימת חמצן טובה במיקום קריטי במיוחד.

יתרון נוסף של עדשות Onefit הוא מתודולוגיית התאמת עדשה מדויקת שמספקת היצרנית Blanchard לאופטומטריסטים המוסמכים, המאפשרת קביעה מדויקת של תצורת העדשה מעל האזורים השונים של הקרנית תוך התאמת העדשה לפתרון הבעיה הספציפית.

סיכום: עדשות מגע סקלרליות Onefit פותחות בפניכם אפשרויות חדשות

עדשות מגע סקלרליות מתאימות לטיפול במגוון רחב של מצבים, לרבות בשלבים שונים של מחלת הקרטוקונוס, במיוחד כאשר גיאומטריית הקרנית מורכבת.

החסרונות שאפיינו בעבר שימוש בעדשות מגע סקלרליות הולכים ונפתרים עם השנים ועם כניסת שימוש בחומרים נושמים חדשים ופיתוח עיצובים חדשניים של העדשה. עדשות המגע הסקלרליות של Onefit נחשבות לקפיצת מדרגה נוספת בתחום זה.

עם זאת, הפתרון של עדשות מגע סקלרליות לא מתאים לכל אחד. התאמת עדשות מגע, במיוחד במצבים מורכבים כמו קרטוקונוס, היא עניין אישי ופרטני המצריך התאמה סבלנית ומדויקת. התאמה זו לוקחת בחשבון לא רק את זיהוי השלב המדויק של המחלה ומיפוי מבנה הקרנית הספציפי אלא גם את אישיותו של המטופל.

סובלים ממבנה קרנית בעייתי או מקרטוקונוס? לא מצליחים להתרגל לעדשות מגע רגילות? בואו להיבדק. יכול להיות שעדשות מגע סקלרליות הן הפתרון עבורכם.

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
  2.5/5 - (10 votes)
  Call Now Button