עדשות מגע מולטיפוקל: איך מתאימים עדשות מולטיפוקליות?

יש לכם משקפיים או עדשות לרוחק ועברתם את גיל 40? כדאי שתתחילו לחשוב על עדשות מגע מולטיפוקל. הסיבה: בסביבות גיל 40 רבים מאתנו חווים ירידה בחדות ובאיכות הראייה לטווח הקצר. בעיית ראייה זו, המתפתחת עם הגיל, מכונה זוקן ראייה (פרסביופיה). כך, הרבה פעמים נוצר צורך לתיקון ראייה ליותר מטווח אחד.

למה עדשות מגע מולטיפוקל ולא משקפיים עם עדשות מולטיפוקל? כי סביר להניח שבגיל 40 אתם עדיין פעילים מאוד: הליכה, רכיבה על אופניים, ריצה, הקפדה על כושר גופני וספורט הן פעילויות שבני 40+ נהנים מהן באופן שגרתי. עדשות מגע מתאימות לפעילויות ספורטיביות הרבה יותר ממשקפיים.

הפתרון לאלו שאינם רוצים להרכיב משקפיים ובכל זאת רוצים ליהנות מראייה חדה וברורה לאורך כל היום, הוא עדשות מגע מולטיפוקליות. לחלק מעדשות המגע המולטיפוקליות יש שני מוקדים: אחד לקרוב ואחד לרחוק. לאחרות יש מבנה הדומה לעדשות משקפיים מולטיפוקל, כאשר יש שינוי הדרגתי בעצמת העדשה. השינוי ההדרגתי מאפשר מעבר טבעי ונוח יותר בין ראייה לקרוב לראייה לרחוק.

עדשות מגע מולטיפוקל: רכות, קשות והיברידיות

ניתן להשיג עדשות מגע מולטיפוקליות כעדשות רכות וגם כעדשות קשות נושמות (RGP או GP) וניתן לקבל עדשות המתאימות לשימוש יומי, חודשי או לשימוש מתמשך (עדשות שאפשר לישון איתן).

עדשות מגע מולטיפוקליות רכות נוחות מאוד לשימוש מזדמן, כך שאפשר להשתמש בהן באופן לא קבוע: בסופי שבוע, באירועים מיוחדים ובמקרים אחרים שבהם לא רוצים להרכיב עדשות מגע באופן יומיומי קבוע. למי שמחפש נוחות מרבית, ניתן להשתמש בעדשות מגע מולטיפוקליות רכות יומיות, שאותן זורקים בסוף כל יום וחוסכים את המאמץ הכרוך בתחזוקה שוטפת.

יש מקרים שבהם עדשות מגע מולטיפוקל קשות מאפשרות ראייה חדה יותרמעדשות מגע מולטיפוקל רכות. עם זאת, עדשות קשות מצריכות הסתגלות רבה, אך לאחר מכן הן נוחות מאוד להרכבה יומיומית.

חידוש נוסף הן עדשות המגע ההיברידיות. לעדשות אלו יש מרכז קשה אולם ההיקף החיצוני של העדשה רך, כך שההסתגלות אליהן קלה יותר ויש להן יתרונות משני העולמות.

הדמיית עדשת מולטיפוקל

ראייה אלטרנטיבית או ראייה סימולטנית?

באופן עקרוני מספקות עדשות מגע מולטיפוקל שני סוגי ראייה:

ראייה אלטרנטיבית: (מיוצר רק כעדשות מגע קשות) בעדשות מגע מולטיפוקליות אלו קיימים אזורי מיקוד ספציפיים לתיקון הראייה לכל אחד מהמרחקים, בחלקים שונים של העדשה. כמו בעדשות משקפיים מולטיפוקליות, החלק העליון מיועד לתיקון הראייה לטווח הרחוק והחלק התחתון מיועד לתיקון הראייה לטווח הקרוב (כגון קריאה). המטופל מסתכל דרך אזור המיקוד הרלוונטי של עדשת המגע, והעדשה זזה על הקרנית עם תנועות העיניים. כאשר הוא מסתכל ישר למרחק, הוא מסתכל דרך המוקד לטווח רחוק, ואילו כאשר הוא מוריד את עיניו למטה לספר או לסמארטפון, הוא מסתכל דרך המוקד לטווח קצר. מכיוון שלעדשות מגע מולטיפוקליות מסוג זה יש רק שני מוקדים, הן מספקות ראייה חדה ונוחה בזמן קריאה ונהיגה, אבל ייתכן שהן פחות יתאימו לשיפור הראייה בטווח הביניים. בסוג כזה של עדשות מגע חייבים להקפיד על התאמה מדויקת ע”י האופטומטריסט מכיוון שחובה לוודא שתנועת העדשה תתאים למעברים בין המוקדים למרחקים השונים.

ראייה סימולטנית: (מיוצר הן כעדשות קשות והן כעדשות רכות) בעדשות אלו שני המוקדים נמצאים מול האישון באותו הזמן כן שמתקבלות תמונות ברורות וסימולטניות של הטווח הרחוק וגם של הטווח הקרוב. המוח מתרגל לבחור את הטווח והתמונה שבהם הוא צריך להתמקד ולומד להתעלם מהטווח האחר. החיסרון בסוג כזה של עדשות הוא שלעתים נוצר בלבול בראייה וטשטוש הדמות שעליה אנו מסתכלים.

חשוב לציין כי הרכבת עדשות מגע בכלל ועדשות מגע מולטיפוקליות בפרט דורשת הסתגלות. סביר להניח שאדם שהרכיב עדשות מגע בעלות מוקד אחד יסתגל בקלות לעדשות מגע מולטיפוקליות. יחד עם זאת, עד שלא מנסים לא יודעים.

אם לא מצליחים להסתגל לעדשות מגע מולטיפוקליות יש אפשרות להשתמש בעדשות מגע חד-מוקדיות (מונו ויזן), כאשר לעין הדומיננטית מתאימים עדשת מגע שתתקן את הראייה לטווח הרחוק ולעין הלא דומיננטית מתאימים עדשת מגע שתתקן את הראייה לטווח קצר.

 

עדשות מגע מולטיפוקל

ישנם עוד שילובים שניתן לבצע ולכן כדאי מאוד להתייעץ עם האופטומטריסט ולשתף בקשיים, בקשות וצרכים ספציפיים.

לסיכום: הגעתם לגיל 40? בואו להיבדק ולקבל עצה טובה שתשפר את איכות חייכם.

 

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה




  לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

  * שדות חובה מסומנים בכוכבית.

  לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

  ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
  מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

  Call Now Button