משקפיים מולטיפוקל

הסתגלות לעדשות מולטיפוקל: קשה בהתאמה – קל בחיים

 

אם ניסיתם בעבר עדשות מולטיפוקל והתייאשתם, או שעצם החשש ממעבר לעדשות כאלה מונע מכם לנסות – הכתבה הזו מיועדת לכם. כי אין סיבה שלא תזכו לכל הטוב הזה.

היתרונות של עדשות מולטיפוקל ברורים: אין צורך להסתובב עם שני זוגות משקפיים ואין צורך להחליף בין משקפי קריאה למשקפי ראייה מרחוק, על אף הרושם המלומד שהרכבת משקפי קריאה עושה.

עם התקדמות תחום העדשות הרב מוקדיות אף לא ניתן לזהות בעין לא מקצועית אם העדשה שאדם מרכיב היא רגילה או רב מוקדית: אין יותר פסי רוחב בולטים על העדשות שאפיינו בעבר עדשות ביפוקל (דו מוקדיות). בקיצור: החיים במולטיפוקל כיום נראים בפוקוס יותר מאי פעם.

ובכל זאת: לא כולם משתמשים במשקפיים עם עדשות מולטיפוקל. למה? כי המעבר מעדשות רגילות לעדשות מולטיפוקל מצריך הסתגלות. ככל שהתאמת המשקפיים לאדם הספציפי מדויקת יותר – תקופת ההסתגלות קצרה יותר, אך יש כאלה שמתייאשים מההסתגלות, ואחרים שלא מנסים מלכתחילה עקב חשש מההסתגלות.

אז בואו ביחד ננפץ את הסטיגמות על ההסתגלות למשקפי מולטיפוקל.

 

מדוע עדשות מולטיפוקל דורשות הסתגלות?

עדשות מולטיפוקל הן עדשות רב מוקדיות, כלומר: המיקוד שלהן אינו אחיד בכל נקודה על פני שטח העדשה, וזאת כדי לאפשר מיקוד המתאים לזוויות ראייה שונות:

 • החלק העליון בעדשה מיועד לראייה מרחוק.
 • החלק התחתון בעדשה מיועד לקריאה.
 • במרכז העדשה ישנו אזור המותאם למיקוד ביניים כמו בקריאה מצג מחשב או תוויות על מוצרים בסופר.

עקב אותה רב-מוקדיות, העין צריכה להתרגל להסתכל לכיוון הנכון שיתאים לכל אובייקט והדבר עשוי לקחת מעט זמן ודורש אימון קל. כך, למשל, יש להרגיל את העין להסטה קלה של מבט לכיוונים שונים לפי המרחק של האובייקט הנצפה. כדי לקרוא בישיבה, למשל, צריך להשפיל מעט את המבט, אך לקריאה במיטה יש להרים את הסנטר. העיניים צריכות להסתנכרן עם תנועות הראש וזה לוקח תרגול וזמן.

טווח ההסתגלות למשקפי מולטיפוקל יכול לארוך בין שעות בודדות לחודש ובאותה תקופה עשויים לחוש תחושה של אי נוחות  קלה.

 

מדוע חשוב לרכוש עדשות מולטיפוקל אצל אופטומטריסט?

התאמת עדשות מולטיפוקל היא מורכבת במיוחד, שכן על עדשה אחת ישנם שלושה מרשמים שונים המחולקים לאזורי מיקוד: ראייה למרחק, ראייה מקרוב וראייה בינונית לטווח זרוע. חשוב שאת ההתאמה יבצע אופטומטריסט קליני, שכן כל סטייה קטנה מהמרשם המדויק תשבש את הראייה ותגרום לקשיי הסתגלות ארוכים שעשויים לגרום לכם לנטוש את הרעיון לעבור למולטיפוקל.

אופטומטריסט ידע לאבחן את מצב שרירי העין, להתאים מסגרת ולבדוק את הראייה במיקומים שונים מול האובייקט, למשל בישיבה ובעמידה. אופטומטריסט אף יאבחן מראש מגבלות גופניות באזור הצוואר והראש, צניחת עפעפיים או בעיות באוזן הפנימית – גורמים שיכולים להשפיע על הסתגלות לעדשות מולטיפוקל.

 

טיפים להסתגלות מהירה לעדשות מולטיפוקל

 1. שיתוף האופטומטריסט: שתפו את האופטומטריסט בהעדפות האישיות שלכם בנוגע למרחקים שבהם אתם רגילים לקרוא ספר, לעבוד על מחשב או לצפות בטלוויזיה. כדאי להשתמש בסרגל בבית ולמדוד מרחקים לפני ההגעה לאבחון.
 1. אימון: יש לשבת מול מחשב או ספר ולתרגל את הזזת העיניים בין המוקדים – ללא הזזה של הסנטר. את האימון יש לבצע לשלושה מרחקים:
  • מבט ישיר אל מסך המחשב.
  • העלאת המבט אל מעבר לצג המחשב – לתרגול ראייה מרחוק.
  • השפלת המבט אל המקלדת – לתרגול ראייה מקרוב.
 1. הדרגתיות: אם לאחר כמה שעות של הרכבה אתם חווים קשיי הסתגלות, אל תכריחו את עצמכם להמשיך מיד לשימוש מלא. תחילה תרגלו את העדשות כמה שעות בתוך הבית, ולאחר כמה ימים הרכיבו ליותר זמן ולפעילויות נוספות. את הנהיגה השאירו לסוף תהליך ההסתגלות.
 1. סבלנות: קשיי ההסתגלות הם טבעיים וחולפים. תנו זמן למשקפי המולטיפוקל שלכם. אולם, אם לאחר כחודש אתם עדיין חווים קשיי הסתגלות – חזרו אל האופטומטריסט לבדיקת כוונון העדשות והמשקפיים.

 

ניסיתם בעבר והתייאשתם? כדאי לכם לתת עוד הזדמנות

אם ניסיתם בעבר עדשות מולטיפוקל ולא הסתגלתם, והמשקפיים נמצאים אי שם במגירת השידה, אין משמעות הדבר שלא תצליחו להבא. רוב המקרים שבהם קשיי ההסתגלות גדולים ומתסכלים נובעים ממרשם שגוי, חוסר התאמה במרשם, בחירת עדשה לא מתאימה או הרגלי הרכבה לא נכונים.

 

עדיין חוששים? קבעו תור. החששות יפוגו.

 

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה
הסתגלות לעדשות מולטיפוקל: קשה בהתאמה – קל בחיים
3 (60%) 3 vote[s]

Call Now Button