קרטוקונוס

קרטוקונוס

מהי מחלת הקרטוקונוס ?

קרטוקונוס היא מחלה הגורמת לעיוות ושינוי מבני של קרנית העין. מבנה הקרנית הבריאה הוא בצורת כיפה קמורה ואחידה. קרטוקונוס היא מחלה הגורמת לעיוות הקרנית ומשנה את צורתה, מצורת כיפה הקמורה באופן אחיד לצורת חרוט שאינו קמור באופן אחיד. למעשה, הקרנית הופכת להיות דקה יותר ובולטת ממקומה. עיוות מבני זה של הקרנית משפיע על איכות הראייה וגורם להפרעות ראייה ולאסטיגמציה (עיוות התמונה המתקבלת על ידי העין והצורך בצילנדר).

מחלת קרטוקונוס היא מחלת עיניים נפוצה יחסית, ההערכה היא שאחד מכל 2000 אנשים סובל ממחלה זו.

איך מתפתחת המחלה ?

מחלת הקרטוקונוס מופיעה בדרך כלל בצעירים בתקופת גיל ההתבגרות המינית או בשנות העשרה המאוחרות. ברוב המקרים התקדמות המחלה תעצר בסביבות גיל 35. למרות זאת, ידועים מקרים בהם הקרטוקונוס מופיע דווקא מחוץ לטווח הגילאים המקובל.

מחלת הקרטוקונוס אינה מחלה דלקתית ובדרך כלל היא מתפתחת בקצב איטי ולאורך שנים. יחד עם זאת, המחלה מתפתחת אצל אנשים שונים באופן וקצב שונים. למעשה, אין שליטה על קצב התפתחות המחלה. לכן, יתכן שבמקרים מסוימים המחלה תתפתח בקצב מואץ ובטווח של חודשים.

מהם הגורמים לקרטוקונוס ? 

סיבות וגורמי המחלה אינם ידועים. מחקרים שנערכו בנושא מעלים מספר השערות ומוצאים כמה קשרים סטטיסטיים אודות גורמי המחלה:

גורמים גנטיים: ממחקרים עולה שיתכן וחלק מהגורמים לקרטוקונוס קשורים לליקוי גנטי של החולים במחלה. ממחקרים עולה כי קרוב ל- 13 אחוז מהחולים במחלה יש קרובי משפחה שגם הם לוקים במחלה זו.

גורמים נרכשים: בין גורמי המחלה הנרכשים העיקריים ניתן למנות דלקות עיניים – דלקות עיניים אלרגיות ומצבים דלקתיים כרוניים של העין. שפשוף עיניים – אצל חולי קרטוקונוס נמצא שפשוף עיניים מוגבר.

קרטוקונוס | ארזה פרוכטר

איך מזהים את הקרטוקונוס ?

הסימן הראשון והעיקרי למחלת הקרטוקונוס הוא טשטוש ועיוות הראייה. יחד עם זאת, החולים במחלה זו הם רואים מצוין ואינם מודעים לבעייה בעין או בראייה. לכן, אבחון מדויק של המחלה נעשה על ידי צילום ומיפוי הקרנית.

מהו הטיפול בקרטוקונוס ?

מטרת הטיפול בקרטוקונוס היא תיקון הראייה של החולה. תיקון הראייה נעשה בעזרת משקפי ראייה, עדשות מגע, טיפול כירורגי או השתלת קרנית. בנוסף, קיים טיפול חדשני  – קרוסלינקינג – העשוי למנוע את התקדמות המחלה.

משקפי ראייה: במקרים קלים של קרטוקונוס ניתן לפתור את בעיית הראיה בעזרת משקפי ראייה. יחד עם זאת, בעזרת משקפיים ניתן לתקן רק עיוות סימטרי בקרנית, כאשר במחלת הקרטוקונוס נוצר בדרך כלל עיוות א-סימטרי ואי-רגולרי בקרנית.

עדשות מגע: במצב מתקדם יש להתאים לחולה עדשות מגע קשות נושמות, או עדשות רכות עם צילינדר, או עדשות מגע היברידיות – משולבות. במקרים קשים, יש להתאים עדשות סקלרליות – עדשות המתלבשות על הלובן של העין..

השתלת טבעות: במקרים בהם עדשות המגע לא עוזרות, יש להתערב בטיפול כירוגי. הטיפול הכירורגי המקובל הוא השתלת טבעת בקרנית.  תפקיד הטבעת הוא לשטח את הקרנית כדי שעדשת המגע תשב באופן מתאים יותר על הקרנית. מטרת השתלת הטבעת היא לשפר את הראייה, אך הטבעת לא עוצרת את התקדמות המחלה.

קרוסלינקינג: קרוסלינקינג הוא הטיפול הקיים היחידי שנועד לעצור את התקדמות מחלת הקרטוקונוס. מטרת טיפול חדשני זה היא לחזק את קשרי תאי החלבון שבשלד הקרנית. במהלך טיפול זה נעשה שימוש בריבופלבין- B2 – ואור אולטרא סגול. לטיפול יש 95% הצלחה וניתן לחזור עליו. אפקטיביות הקרוסלינקינג תלויה בגילוי מוקדם יחסית של המחלה.

השתלת קרנית:  במקרים קשים בהם אף אחד מאמצעי הטיפול במלה לא עזר נהוג לבצע השתלת קרנית.

חשוב לזכור: אבחון מוקדם של מחלת הקרטוקונוס עשוי לסייע בעצירת התפתחות המחלה. אבחון מוקדם של המחלה מאפשר טיפול מונע ועשוי גם לשפר את איכות החיים של החולה. כדי לגלות את המחלה בשלב מוקדם, יש להיבדק מדי פעם אצל רופא עיניים וגם אצל אופטומטריסט. התאמת עדשות מגע לחולי קרטוקונוס מחייבת התמחות ומומחיות של האופטומטריסט ויש לבצע את ההתאמה בזהירות המירבית.

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה

מידע נוסף בנושא:

קרטוקונוס
3.7 (73.33%) 9 votes