עדשות מגע

האם כדאי לי לרכוש עדשות מגע צילינדר?

 

אם אתם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע, סביר להניח ששמעתם את המונח “צילינדר” יותר מפעם אחת. ייתכן אפילו שבמהלך בדיקת העיניים שלכם הרופא או האופטומטריסט ציינו ש”יש לכם צילינדר”, אף אם בסופו של דבר בחרו שלא להוסיף אותו למרשם מסיבות כאלה ואחרות. מה זה צילינדר, מה משמעותו בהתאמת משקפיים ועדשות מגע והאם כיום מומלץ לרכוש עדשות מגע צילינדר?

בואו נעשה סדר: מיופיה, היפראופיה, אסטיגמציה וצילינדר

לקויות הראייה הנפוצות ביותר הן קוצר ראייה (מיופיה) ורוחק ראייה (היפרופיה)

קוצר ראייה (מיופיה): זהו מצב שבו גלגל העין גדול בכמה מילימטרים מהגודל הרגיל וכתוצאה מכך התמונה לא מתקבלת על הרשתית עצמה – המצב האידאלי המוביל לראייה חדה – אלא לפני הרשתית. הדבר מתבטא בתמונה מטושטשת כאשר מסתכלים לרוחק, כלומר אנשים עם מיופיה לוקים ב”קוצר ראייה”. עדשות משקפיים או עדשות מגע יכולות לתקן את התמונה המתקבלת על ידי הזזת המוקד כך שיתקבל בחדות על הרשתית עצמה במקום לפניה. עדשות מסוג זה מסומנות במינוס, למשל: -5d (מינוס 5 דיאופטריה)

רוחק ראייה (היפרופיה): זהו המצב ההפוך, בו גלגל העין קטן מעט מהגודל הרגיל, דבר המוביל לתמונה המתקבלת מאחורי הרשתית במקום על הרשתית עצמה. כאן הבעיה באה לידי ביטוי בראייה מטושטשת מקרוב, למשל בזמן קריאה של ספר או התבוננות בסמארטפון. עדשות משקפיים או עדשות  מגע המסומנות בפלוס (למשל +5d) מתקנות את המצב ומחזירות את התמונה המתקבלת למצב שבו היא תתקבל באופן חד על הרשתית עצמה.

אז מהו צילינדר?

צילינדר הוא הכינוי למרכיב בעדשה המתקן בעיה של “אסטיגמציה”. אסטיגמציה היא מצב שבו הקרנית, שאמורה להיות עגולה, היא בצורה אליפטית ובולטת מעט החוצה. כתוצאה מכך, קרני האור העוברות בקרנית לא מתמקדות בנקודה אחת על הרשתית אלא בשתי נקודות כמומחש באיור:

עדשות מגע צילינדר

עיוות זה בא לידי ביטוי בטשטוש בראייה, חוסר יכולת להתמקד וריצוד. המחשה של ראייה עם בעיית אסטיגמציה תוכלו לראות כאן:

עדשות מגע צילינדר

האסטיגמציה יכולה להופיע כשלעצמה, ללא בעיות ראייה נוספות, או בשילוב של קוצר ראייה או רוחק ראייה. התיקון למצב זה נעשה באמצעות עדשה שיש בה צורת גליל (צילינדר) המבטלת את העיוות שנוצר מצורתה האליפטית של הקרנית. במילים אחרות, “עדשת צילינדר” היא הפתרון למצב של אסטיגמציה. סימול עצמת הצילינדר נעשה בנוסף לסימון הרגיל של פלוס או מינוס בעדשה.

התופעה של אסטיגמציה היא נפוצה ביותר. במחקר שנערך בקרב 11,624 אנשים שעברו בדיקות ראייה ונזקקו למשקפיים עלה כי ל-47.4% מתוכם הייתה אסטיגמציה של 0.75 דיופטרות ומעלה. אותו מחקר אף גילה שאסטיגמציה נפוצה יותר אצל אנשים הסובלים מקוצר ראייה בהשוואה לאנשים הסובלים מרוחק ראייה.

עדשות מגע צילינדר – מה הפתרונות הקיימים?

כאשר מדובר במשקפיים, ההתאמה של צילינדר פשוטה יחסית. נכון, יש הרבה יותר אפשרויות לבדוק לפני שקובעים סופית מה יהיה הצילינדר, אך אופטומטריסט מוסמך מנוסה יצליח לבצע את ההתאמה, ברוב המקרים, ללא בעיות מיוחדות.

עדשות מגע צלינדר | ארזה פרוכטר

לא כך הם פני הדברים כאשר מדובר בעדשות מגע צילינדר. למה? בניגוד למשקפיים שבהם העדשה קבועה במקומה, עדשות מגע חופשיות להסתובב בעין, דבר המקשה על התאמת צורת הגליל (צילינדר) לעין באופן קבוע. נדרשת כאן טכנולוגיה כדי לייצב את העדשה.

בעבר ניסו לפתור את הבעיה על ידי חיתוך החלק התחתון של העדשה בצורה אופקית באופן שבו הוא יונח על העפעף התחתון וכך יגרום לייצוב העדשה במקומה (truncated). הפתרון הנפוץ היום הוא עיבוי העדשה בחלק התחתון באופן המייצר מעין משקולת המייצבת את העדשה (prism ballast).

אולם, העדשות המעובות הובילו לתלונות של חלק מהמטופלים על עייפות בראייה, דמעות ועיניים אדומות. עם התפתחות הטכנולוגיה גם בעיות אלה נפתרו: אזורי העיבוי בעדשה הפכו לדקים יותר באופן המשפר את הנוחות ואת אספקת החמצן לעין, וכיום ניתן למצוא עדשות מגע צילינדר נוחות מאוד לשימוש. עדשות מגע צילינדר מסיליקון הידרוג’ל, למשל, מאפשרות אספקה של עד פי 7 חמצן לעין והן מומלצות לשימוש במרבית המקרים.

חשוב מאוד להבין שבחירה בעדשות מגע צילינדר חייבת להיעשות אצל אופטומטריסט מוסמך ומנוסה, שיודע לאבחן ולהתאים את העדשה למטופל. כלומר, לא רק חשוב לבצע בדיקת ראייה מעמיקה ומקצועית שתאבחן במדויק את הצילינדר הנדרש והמתאים לכם, אלא יש גם לבחור בסוג העדשה המתאים: עדשות “טוריות” רכות, עדשות קשות נושמות, עדשות הידרוג’ל עם מרכיב לחות, עדשות חודשיות, תלת שנתיות – ובמקרים מסוימים הפתרון האידיאלי הוא התאמת עדשות מגע צילינדר הנעשות בהתאמה אישית, שיושבות על העין היטב, מתקנות את הבעיה ומביאות לאיכות ראייה טובה יותר.

 

כך, למשל, הגיעה אליי לקליניקה אישה בת 37, מרצה באוניברסיטה, שהייתה מאוד מתוסכלת: אף אופטומטריסט לא הצליח להתאים לה עדשות מגע עם צילינדר. בבדיקה שערכתי גיליתי שיש לה בעיית ראייה משולבת שכללה, בין השאר, מבנה עין מאוד שטוח ויובש. כיוון שאני מכירה היטב את תחום ייצור העדשות, שממנו התחלתי למעשה את הקריירה, הבנתי שאכן צריכים כאן התאמה מורכבת של העדשה כך שתתאים למבנה העין המיוחד למטופלת, שתיתן מענה לבעיית היובש ושתפתור את בעיית הצילינדר. לשמחתי, היא הסתגלה  לעדשות הצילינדר שהתאמתי לה מהר מאוד ועד היום היא מתקשרת אליי להודות לי.

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה

האם כדאי לי לרכוש עדשות מגע צילינדר?
3.4 (68.89%) 9 votes