צילינדר – מה זה צילינדר בעין (אסטיגמציה גבוהה) ?

אז מהו צילינדר ?

 

צילינדר הוא הכינוי למרכיב בעדשה המתקן בעיה של “אסטיגמציה”. אסטיגמציה היא מצב שבו הקרנית, שאמורה להיות עגולה, היא בצורה אליפטית ובולטת מעט החוצה. כתוצאה מכך, קרני האור העוברות בקרנית לא מתמקדות בנקודה אחת על הרשתית אלא בשתי נקודות כמומחש באיור:

הדמייה אסטיגמציה גבוהה על ידי ארזה פרוכטר

עיוות זה בא לידי ביטוי בטשטוש בראייה, חוסר יכולת להתמקד וריצוד. המחשה של ראייה עם בעיית אסטיגמציה תוכלו לראות כאן:

צילינדר בעין

האסטיגמציה יכולה להופיע כשלעצמה, ללא בעיות ראייה נוספות, או בשילוב של קוצר ראייה או רוחק ראייה. התיקון למצב זה נעשה באמצעות עדשה שיש בה צורת גליל (צילינדר) המבטלת את העיוות שנוצר מצורתה האליפטית של הקרנית. במילים אחרות, “עדשת צילינדר” היא הפתרון למצב של אסטיגמציה. סימול עצמת הצילינדר נעשה בנוסף לסימון הרגיל של פלוס או מינוס בעדשה.

התופעה של אסטיגמציה היא נפוצה ביותר. במחקר שנערך בקרב 11,624 אנשים שעברו בדיקות ראייה ונזקקו למשקפיים עלה כי ל-47.4% מתוכם הייתה אסטיגמציה של 0.75 דיופטרות ומעלה. אותו מחקר אף גילה שאסטיגמציה נפוצה יותר אצל אנשים הסובלים מקוצר ראייה בהשוואה לאנשים הסובלים מרוחק ראייה.

עדשות מגע צילינדר – מה הפתרונות הקיימים?

כאשר מדובר במשקפיים, ההתאמה של צילינדר פשוטה יחסית. נכון, יש הרבה יותר אפשרויות לבדוק לפני שקובעים סופית מה יהיה הצילינדר, אך אופטומטריסט מוסמך מנוסה יצליח לבצע את ההתאמה, ברוב המקרים, ללא בעיות מיוחדות.

עדשות מגע צלינדר

לא כך הם פני הדברים כאשר מדובר בעדשות מגע צילינדר. למה? בניגוד למשקפיים שבהם העדשה קבועה במקומה, עדשות מגע חופשיות להסתובב בעין, דבר המקשה על התאמת צורת הגליל (צילינדר) לעין באופן קבוע. נדרשת כאן טכנולוגיה כדי לייצב את העדשה.

בעבר ניסו לפתור את הבעיה על ידי חיתוך החלק התחתון של העדשה בצורה אופקית באופן שבו הוא יונח על העפעף התחתון וכך יגרום לייצוב העדשה במקומה (truncated). הפתרון הנפוץ היום הוא עיבוי העדשה בחלק התחתון באופן המייצר מעין משקולת המייצבת את העדשה (prism ballast).

אולם, העדשות המעובות הובילו לתלונות של חלק מהמטופלים על עייפות בראייה, דמעות ועיניים אדומות. עם התפתחות הטכנולוגיה גם בעיות אלה נפתרו: אזורי העיבוי בעדשה הפכו לדקים יותר באופן המשפר את הנוחות ואת אספקת החמצן לעין, וכיום ניתן למצוא עדשות מגע צילינדר נוחות מאוד לשימוש. עדשות מגע צילינדר מסיליקון הידרוג’ל, למשל, מאפשרות אספקה של עד פי 7 חמצן לעין והן מומלצות לשימוש במרבית המקרים.

חשוב מאוד להבין שבחירה בעדשות מגע צילינדר חייבת להיעשות אצל אופטומטריסט מוסמך ומנוסה, שיודע לאבחן ולהתאים את העדשה למטופל.

 חשוב לבצע בדיקת ראייה מעמיקה ומקצועית שתאבחן במדויק את הצילינדר הנדרש והמתאים לכם וגם לבחור בסוג העדשה המתאימה:

  • עדשות “טוריות” רכות
  • עדשות קשות נושמות
  • עדשות הידרוג’ל עם מרכיב לחות
  • עדשות חודשיות, תלת שנתיות
  • במקרים מסוימים הפתרון האידיאלי הוא התאמת עדשות מגע צילינדר הנעשות בהתאמה אישית, שיושבות על העין היטב, מתקנות את הבעיה ומביאות לאיכות ראייה טובה יותר.

 

הגיעה אליי לקליניקה אישה בת 37, מרצה באוניברסיטה, שהייתה מאוד מתוסכלת: אף אופטומטריסט לא הצליח להתאים לה עדשות מגע עם צילינדר. בבדיקה שערכתי גיליתי שיש לה בעיית ראייה משולבת שכללה, בין השאר, מבנה עין מאוד שטוח ויובש. כיוון שאני מכירה היטב את תחום ייצור העדשות, שממנו התחלתי למעשה את הקריירה, הבנתי שאכן צריכים כאן התאמה מורכבת של העדשה כך שתתאים למבנה העין המיוחד למטופלת, שתיתן מענה לבעיית היובש ושתפתור את בעיית הצילינדר. לשמחתי, היא הסתגלה  לעדשות הצילינדר שהתאמתי לה מהר מאוד ועד היום היא מתקשרת אליי להודות לי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

 

מתלבטים אם להרכיב עדשות מגע צילינדר? אשמח לסייע.
500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה

צילינדר – מה זה צילינדר בעין (אסטיגמציה גבוהה) ?
3 (60%) 14 vote[s]

Call Now Button