עדשות ראייה דקות, מתי?

 עובי העדשות במשקפיים הוא עניין המטריד את מרכיבי המשקפיים.

רגישות מיוחדת לעובי העדשה יש לאנשים בעלי מספרים גבוהים, שבעבר יכלו להרכיב רק משקפיים עם עדשות עבות.

כיום עם התפתחות הטכנולוגיה של ייצור העדשות ושל החומרים מהם עשויות העדשות, יש לנו מבחר רב של אפשרויות לייצור עדשות דקות העשויות להתאים גם לבעלי מספרים גבוהים.

לפני שאסקור את הפרמטרים המשפיעים על עובי העדשה, חשוב להדגיש שעל האופטומטריסט להציע ללקוח את העדשה הנכונה והמתאימה ביותר לצרכיו ולבעיית הראייה הייחודית לו.

אילו פרמטרים משפיעים על עובי העדשה ?

  • סוג הליקוי: סוג הליקוי הוא הפרמטר המשמעותי ביותר להשגת מראה של עדשה דקה. הסיבה לכך היא שלליקויי הראייה השונים מתאימה עדשה בעלת מבנה פיסי שונה. מבנה העדשות המתאימות לסובלים מקוצר ראייה (בעלי המינוסים) הוא של עדשות דקות במרכז העדשה ועבות בצידי העדשה. לכן, כדי ליצור מראה של עדשה דקה במקרים של קוצר ראייה חשוב שהעדשה תהיה קטנה. לעומת זאת, מבנה העדשות המתאימות לסובלים מרוחק ראייה (בעלי הפלוסים) הוא של עדשות מגע עבות במרכז העדשה ודקות בצידי העדשה. לכן, כדי ליצור מראה של עדשה דקה במקרים של רוחק ראייה חשוב שהעדשה תהיה גדולה.

  • גודל המסגרת: כדי לקבל עדשה דקה יש לבחור את גודל המסגרת הנכון והמתאים. כתוצאה מהאילוצים הקשורים למבנה הפיסי של העדשות, לבעלי המינוסים תתאים מסגרת קטנה, ואילו לבעלי הפלוסים תתאים מסגרת גדולה יותר.

  • סוג החומר: באופן כללי, עדשות זכוכית דקות יותר מעדשות פלסטיק. החיסרון של של עדשות הזכוכית הוא העובדה שהן כבדות ושבירות יותר מעדשות הפלסטיק. גם בעדשות זכוכית וגם בעדשות פלסטיק קיים מבחר של דרגות עובי שונות (יפורטו בהמשך).

  • צפיפות החומר: ככל שהעדשה מיוצרת מחומר דחוס יותר כך העדשה המתקבלת תהיה דקה יותר. דרגת צפיפות החומר  שבעדשה נקראת אינדקס. לכן, ככל שהמספר המציין את אינדקס העדשה יהיה גבוה יותר כך העדשה תהיה דקה יותר. לדוגמא, עדשות בעלות אינדקס של 1.9 הן עדשות דקות יותר מעדשות בעלות אינדקס של 1.5.

  • סוגי הציפויים: ניתן להוסיף לעדשות ציפויים. לדוגמא, ציפויים מונעי סינוור המכונים אנטי רפלקס. ציפויים אלה מטשטשים את תחושת העובי של העדשה ונותנים לעדשה מראה אסתטי. בנוסף, ציפוי זה משפר את מידת השקיפות של העדשות ומונע החזר אור בזמן צילום.

אילו סוגי עובי עדשות קיומים?
כאמור, ככל שאינדקס השבירה של העדשה גבוה יותר, נקבל עדשה דקה יותר.

עדשות זכוכית:
אינדקס 1.5 עדשה סטנדרטית
אינדקס 1.6 עדשה דקה
אינדקס 1.7 פלינט עדשה יותר דקה
אינדקס 1.8 פלינט עדשה יותר דקה
אינדקס 1.9 פלינט עדשה מאד דקה

פלינט היא עדשת זכוכית דקה.

עדשות פלסטיק:
אינדקס 1.49 עדשה סטנדרטית.
אינדקס 1.56 עדשה דקה
אינדקס 1.61 עדשה יותר דקה

אינדקס 1.67 עדשה עוד יותר דקה

אינדקס 1.71 עדשה עוד יותר דקה

אינדקס 1.74 עדשה עוד יותר דקה

אינדקס 1.76 עדשת הפלסטיק הדקה ביותר

מה משפיע על מחיר העדשה ?
ככל שהעדשה דקה יותר והציפוי שלה איכותי יותר, כך מחיר העדשה יהיה גבוה יותר. מרכיב נוסף המשפיע על מחיר העדשה הוא העובדה שבמקרים מסוימים יש צורך לייצר עדשות במיוחד עבור הלקוח. במקרה כזה העדשות תהיינה יקרות יותר.

לסיכום, חשוב לזכור שעובי העדשה הוא שיקול משמעותי בעת התאמת העדשה למטופל, אך אין זה השיקול היחיד. חשוב מאוד שהאופטומטריסט יציע למטופל את העדשה הנכונה והמתאימה ביותר לצרכיו ולבעיית הראייה הייחודית לו. בנוסף, על האופטומטריסט גם להתאים את מסגרת המשקפיים לעדשות הראייה הנחוצות למטופל.

אולי יעניין אתכם: עדשות מולטיפוקל

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button