כיצד נימנע מסיבוכים הקשורים להרכבת עדשות מגע?

זהירות סכנה : אפשר להתעוור!!!

משרד הבריאות עומד לפרסם תקנות חדשות שיסדירו מכירת עדשות מגע תחת פיקוח:

לא עוד רכישת עדשות מגע באופן עצמאי ברשתות הפארם אלא רק מאנשי מקצוע, אופטומטריסט או רופא עיניים.

הסיבוכים בהרכבת עדשות מגע ללא התאמה וללא פיקוח:

עדשות מגע מאפשרות תיקון ראיה לסובלים מקוצר ראיה, רוחק ראיה, אסטיגמטיזם(צילינדר). מרבית המרכיבים עדשות מגע נהנים מראיה טובה, נוחות והרכבה לאורך זמן. יחד עם זאת יש לזכור שמדובר בגוף זר שמוכנס לעיניים, ובתגובה להרכבה של עדשות מגע, העיניים עוברות  שינויים במבנה ובחילוף החומרים .ישנן אף  סכנות של נזקים קשים ובלתי הפיכים, אשר לרוב קשורים לאי הקפדה על כללי הרכבת העדשות.

לפני תחילת הרכבה של העדשות מגע חשוב לפנות לבדיקה מקיפה של בריאות העיניים אצל רופא עיניים ורק לאחר מכן לפנות לבדיקת התאמת עדשות מגע אצל אופטומטריסט מוסמך.

ישנם מספר סוגים של עדשות מגע. רוב האנשים מרכיבים עדשות מגע רכות ואחרים מרכיבים עדשות מגע קשות נושמות. העדשות הרכות מתחלקות למספר סוגים על פי תדירות ההחלפה שלהן: יומיות, דו שבועיות, חודשיות, וקבועות שנזרקות אחרי הוראות היצרן עד שנה.

מומלץ לקבל הדרכה לגבי הטיפול בעדשות המגע אותן מרכיבים. מי שממלא אחר ההוראות יש לו סיכוי טוב לשמור על בריאות העיניים תוך כדי הרכבה נוחה ובטוחה.

לרוב ניתן להשתמש בתמיסות לעדשות המגע שהן רב תכליתיות כלומר מאפשרות ניקוי חיטוי ואחסון של העדשות בעזרת אותה תמיסה. בעדשות החד יומיות אין צורך בשום תמיסה משום שהן נזרקות מיד לאחר הסרתן.

יש לזכור ש”אין מידה אחת לכל המרכיבים”. תהליך התאמת העדשות הוא לעתים הדרגתי כיוון שיתכנו תגובות שונות של העין לחומרי עדשות המגע או לחומרי ניקוי שונים. בנוסף ההתאמה המדויקת של כוח האופטי, קוטר וקמירות עדשת המגע מתבצעת לעתים באופן מדויק רק לאחר מספר ניסיונות הרכבה.

גם במהלך הרכבה נוחה של עדשות המגע , חשוב מאד להקפיד על כללי ההרכבה  בהתאם לסוג של עדשות המגע. כמו כן, יש להחליף את חומר החיטוי של העדשות, לאחר פתיחת אריזתו, מדי חודש או 3 חודשים, בהתאם להוראות היצרן. (תאריך התפוגה הרשום על התווית הוא נכון טרם הפתיחה בלבד).

יש להיבדק מדי חצי שנה או שנה על מנת לשלול התפתחות שינויים סמויים.

לעתים עולות שאלות לגבי הרכבה של עדשות מגע , צריך לזכור שבכל מצב של אי נוחות בהרכבה, מראה שונה של העיניים, הפרעה בראיה, אדמומיות, צריבה או עקצוץ יש להסיר מיד את העדשות ולפנות לרופא עיניים.

מהם סימני האזהרה?

1-עיניים אדומות ומפרישות:

יש להפסיק מיד את הרכבת עדשות המגע ולפנות לרופא עיניים. אלא יכולים להיות סימנים מוקדמים לזיהום בקרנית והמשך השימוש עלול להחמיר את המצב.

2-עיניים צורבות כאשר מרכיבים את עדשות המגע:

יתכן והעדשות נגועות בחומרים שנדבקו אליהן בתהליך ההרכבה (תכשירי קוסמטיקה, בושם, איפור) לכן, מגע עם העדשות יש לשטוף את הידיים עם סבון נטול חומר לחות או בישום, לשטוף היטב במים, ולנגב אותן במגבת ללא סיבים.

3-תחושת גוף זר בזמן ההרכבה

יתכן והתאמת עדשות מגע אינה מדויקת, יש לבדוק שוב את התאמת מידות העדשה, למשל עדשות שטוחות מדי עלולות לזוז במהלך כל עפעוף. מצב זה יכול ליצור אפילו שריטה בעין החיצונית. כמובן שאסור למדוד עדשות מגע של אדם אחר.

על העדשות מצטברים חלבונים מהדמעות או משקעים אחרים, לכן יש לנקותן, אם מופיעים משקעים יש לשקול החלפה של נוזלי הניקוי או לעבור לעדשות מגע המיועדות להחלפה תדירה יותר.

4-הרכבת עדשות למשך שעות רבות מאד לאורך זמן:

מומלץ להסיר את העדשות בשעות שבהן אפשר להרכיב משקפיים, על מנת לאפשר התאוששות וחילוף חומרים בעיניים (אספקת חמצן, דמעות, הזנה לקרנית) אשר נפגעו בזמן הרכבת העדשות.

5-תחושת יובש במהלך השימוש:

יש להסיר את העדשות ולפנות לבדיקה. יתכן שזקוקים לתוספת של טיפות הרטבה, תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. אותם מטפטפים תוך כדי הרכבת העדשות ויתכן שיש להחליף את העדשות לסוג אחר המיועד לעיניים יבשות. יש לזכור שעישון עלול לגרום ליובש ולתחושת אי נוחות.

6-הקפדה על הוראות והרכבה, ההסרה והחיטוי:

שמירה על ניקיון ושלמות העדשות עשויה למנוע התפתחות מחלות בעין החיצונית, אשר עלולות לגרום לאי סבילות לעדשות מגע, יובש בעיניים, תהליך של הצטלקות בעין החיצונית ואף זיהומים מסוכנים מאד בקרנית. לכן יש להקפיד על החלפת העדשות בהתאם להוראות היצרן ולא ל”מתוח את הזמן שלהן”, כיוון שהן עלולות להזדהם ולהכניס את המזהמים לעין, לכן יש להחליף את נוזלי הניקוי בהתאם להוראות.

מתי אסור להרכיב עדשות מגע?

שינה עם עדשות מגע היא גורם סיכון משמעותי ביותר להתפתחות זיהום

בקרנית, אשר עלול להשאיר את העין עם צלקת בלתי הפיכה שתגרום לירידה משמעותית בראיה. אפילו נמנום קצר עם העדשות עלול לגרום לזיהום בקרנית. בזמן שינה אין עפעוף, ולכן אין החלפה של הדמעות ששוטפות את העין החיצונית ומזרימות חומר חיטוי והגנה טבעיים במצב זה הטמפרטורה עולה ומתאפשרת התרבות מהירה של חיידקים או מזהמים אחרים., אשר עלולים לחדור לקרנית ולגרום לזיהום מסוכן.

ככלל, רצוי מאד לשאת תמיד זוג משקפיים למקרה שיש להסיר בדחיפות את העדשות המגע. על מנת לאפשר המשך ראיה תקינה לאחר הסרת העדשות.

שחיה עם העדשות מגע מסוכנת כיוון שיש במים חומרי חיטוי בהם מזהמים כגון חיידקים וטפילים, אשר עלולים להידבק לעדשות להיצמד לעין ולגרום לזיהומים מסוכנים,לכן עדיף לשחות ללא עדשות מגע !

אם המספר קטן, אז ניתן לראות מספיק טוב גם ללא עדשות מגע ויש להרכיב משקפת. קיימות בחנויות ספורט משקפות אופטיות המאפשרות ראיה טובה לנזקקים לתיקון אופטי. אם מרכיבים עדשות חד פעמיות , יש להרכיב משקפת טובה והדוקה המונעת לחלוטין מגע של העיניים עם מים ולזרוק את העדשות מיד לאחר השחייה. יש להסיר עדשות מגע לפני כניסה לסאונה, ג’קוזי או מקלחת.

לסיכום

התאמה מסודרת של עדשות מגע , מעקב רפואי סדיר, הקפדה על כללי הרכבתן על ההיגיינה של העדשות,  הקפדה על ביקורת התאמת העדשות אצל אופטומטריסט מוסמך, יחד עם ערנות מתמדת לשינויים בעיניים או בעדשות המגע עשויים למנוע נזקים מסוכנים לעיניים.

בהצלחה!

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button