אופטומטריסט מוסמך

מיתוסים על הראייה

האם קרינה ממסך מזיקה לעיניים? אסור לצפות בטלויזיה מקרוב? שימוש בעדשות מגע מזיק לילדים?  זה הזמן לעשות סדר מה נכון ומה לא.

 1. עדיף לעשות בדיקת ראייה אצל רופא עיניים.
  לא בהכרח. 
  רופא עיניים מתמחה בבריאות ובפתולוגיה של העיניים. רופא העיניים מטפל בעיניים בעזרת תרופות או ניתוח. האופטומטריסט בודק את העיניים, מאבחן ליקויי ראיה ומתמחה בהתאמת משקפיים או עדשות מגע לעיניים. שיתוף פעולה בין רופא עיניים לאופטומטריסט יעניק למטופל את הטיפול הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר לאבחון מוקדם של מחלות עיניים.

 2. קרינה ממסך במחשב עלולה להזיק לעיניים.
  לא נכון. 
  קרינת המסך נפלטת בעיקר מצדו האחורי של הצג. כדי להימנע מקרינה זו מומלץ לעבוד, בדרך כלל,  מול צידו הקדמי של מסך המחשב. בכל מקרה, מסך המחשב אינו מזיק לעיניים אלא רק מעייף אותן.

 3. אסור לצפות במסך הטלוויזיה ממרחק קרוב.
  לא נכון.
  מעולם לא הוכח מדעית שאיכות הראייה מושפעת מהמרחק ממנו צופים במסך הטלוויזיה. הסיכון היחיד לעיניים במקרה של צפייה במסך הטלוויזיה ממרחק קרוב הוא עייפות.

 4. קטרקט אפשר לנתח גם בשלב התחלתי.
  נכון.
  קטרקט הוא בעיית עיניים שבה מתהווה עכירות בעדשת העין. הקטרקט מהווה את הגורם הנפוץ ביותר לירידה באיכות הראייה. קטרקט מתרחש לרוב כחלק מתהליכי ההזדקנות בגוף. בעבר החולה נדרש לחכות “להבשלתו” של הקטרקט,  כדי שניתן יהיה להסיר מהעין את הקרום העכור. אך כיום התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לנתחו בכל שלב כולל בשלב המוקדם שלו.

 5.  שימוש בעדשות מגע אינו בריא ומזיק לילדים.
  לא נכון. 
  ניתן להתחיל להרכיב עדשות מגע כבר בגיל שמונה. מחקרים עדכניים בנושא מוכיחים שילדים בגיל 8 ניהנים במיוחד מעדשות המגע שלהם. שימוש בעדשות מגע בגיל צעיר משנה לטובה את חיי הילד.

 6. אי הרכבת משקפיים מונעת את עליית המספר.
  לא נכון.
  טענה זאת מתבססת על הגיון שגוי הקובע שכאשר לא מרכיבים משקפיים שרירי העיניים מתאמצים ולכן גם מתחזקים. טענה זו אינה נכונה. מספר המשקפיים נקבע לפי מבנה גלגל העין, ולא ניתן לשנות את מבנה גלגל העין באמצעות אימון שרירים עם או בלי משקפיים.

 7. יש קשר בין בעיות ראייה להפרעות קשב.
  נכון.
  מחקרים מראים שיש קשר בין בעיות בראייה, וראייה דו עינית – מיקוד ראייה, לבין קושי בתהליכי למידה. מחקר נוסף הראה שכ – 30% מהילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז סבלו גם מבעית עיניים הנקראת – חסר בהתכנסות (קונברגנסיה). ממחקר זה עולה שיתכן ובעית עיניים זו תורמת לאבחון שגוי של ילדים אלה כסובלים מבעית קשב וריכוז.

 8. כאשר מרכיבים משקפיים יש להסירם לעיתים קרובות על מנת לתת לעיניים מנוחה.
  לא נכון.
  שימוש במשקפיים לא משפיע לרעה על הראייה ולא מעלה את הסיכוי לגירוי בעיניים. ההיפך הוא הנכון,  תיקון ראייה בעזרת משקפיים מסייע לשמירה על הראייה לאורך זמן. מי שזקוק למשקפיים ולא מרכיבם גורם למאמץ יתר לעיניו ובטווח הארוך הדבר עלול להשפיע על ראייתו.

2.3/5 - (3 votes)
Call Now Button