כיצד בוחרים עדשות ראייה במספרים גבוהים?

אנשים עם קוצר או רוחק ראייה משמעותיים זקוקים לעדשות ראייה במספר גבוה. אם הן לא יתוכננו כראוי, התוצאה הבריאותית והאסתטית תהיה עגומה

אנשים שסובלים מקוצר ראייה (Myopia) או רוחק ראייה (Hyperopia) משמעותיים (מצבים שנגרמים ממחלות ופתולוגיות שונות שפוגעות במבנה העין) זקוקים לעדשות ראייה במספר (דיופטר/D – יחידת מידה לעוצמה האופטית של עדשה) גבוה. מספר מינוס גבוה נדרש לקוצר ראייה, ומספר פלוס גבוה נדרש לרוחק ראייה. תפקידן של העדשות הוא לתקן את הליקוי בראייה ולהפוך אותה לחדה.

אצל אנשים עם ראייה תקינה, קרני האור מגיעות מבחוץ לקרנית – החלון הקדמי השקוף של העין – נשברות במעבר דרכה, משנות את הכיוון ואחר כך נשברות שוב בעדשה התוך-עינית, ומשנות את הכיוון מחדש. בעקבות שבירתן בשני השלבים הללו הן מתרכזות על הרשתית, מסך העין שנמצא בחלק האחורי שלה, ומתקבלת עליה תמונה חדה. משם תמונה זו מועברת כאותות כימיים וחשמליים דרך עצב הראייה למוח והוא מפענח אותה.

התמקדות קרני האור באופן תקין על הרשתית, במרכזה, תלויה בכוח שבירת קרני האורשל הקרנית והעדשה ובאורך של ציר העין (המרחק שבין הקרנית לרשתית).  

עדשות מגע מולטיפוקל

רואים רחוק, רואים מטושטש

קוצר ראייה הוא מצב שבו קרני האור הנכנסות לעין מתמקדות בחלל שנמצא לפני הרשתית, במקום ליפול על מרכזה – מה שגורם לעצמים מרוחקים להיראות מטושטשים ולעצמים קרובים להיראות בבירור. הוא נגרם מכיוון שציר העין ארוך מדי, או מכיוון שכוח שבירת קרני האור של הקרנית או העדשה גדול מדי, או בגלל שתי הסיבות הללו.

ברוחק ראייה המצב הפוך: קרני האור שנכנסות לעין מתמקדות במישור שנמצא מאחורי הרשתית במקום ליפול על מרכזה. ברוחק ראייה קל, רוב העצמים שנמצאים קרוב לעין נראים מטושטש, בעוד עצמים רחוקים נראים היטב. אולם ברוחק ראייה בינוני-קשה, גם עצמים שנמצאים רחוק מהעין אינם נראים ברור. הסיבות העיקריות לרוחק ראייה (כל אחת מהן בנפרד או כולן יחדיו) הן קמירות מועטה של הקרנית, כוח שבירת קרני האור של הקרנית או העדשה קטן מדי, וציר העין קצר מדי.

אנשים עם רוחק ראייה קל מצליחים לתקן אותו ולראות טוב, הם מכווצים את השריר הפנימי של העין, מה שמגדיל את כוח השבירה של הקרנית והעדשה וגורם להן לרכז את קרני האור על מרכז הרשתית. אך ככל שרוחק הראייה קשה יותר, ועם העלייה בגיל (לקראת 45), העין לא מצליחה לתקנו לבד.

עיניים גדולות או קטנות מדי

בעדשות ראייה במספר גבוה קיימת הקטנה או הגדלה גבוהה מאוד של התמונה המתקבלת. כך, אם לא יתוכננו כראוי, הן עלולות להעביר למוח תמונה לא מדויקת, להיות עבות מדי, לבלוט מצדי המסגרת של המשקפיים, ולהקטין או להגדיל מאוד את העיניים. וכך, בנוסף למראה הלא אסתטי, הראייה עלולה להיפגע.

קיימות עדשות מסוגים רבים, שנחלקים לפי חומרי הגלם, העיצובים ומאפיינים שונים, ויש להתאימן ללקוח לפי צרכיו, הרפואיים והיומיומיים. אופטומטריסט/ית ואופטיקאי/ת מוסמכ/ת יודע/ת לבחור את סוג העדשה ואת מסגרת המשקפיים המתאימים ביותר ללקוח וכך לסייע רבות לתוצאה הסופית.

כך למשל, אצל קצרי רואי עם מספר מינוס גבוה, נוצר אפקט אופטי של הקטנת העיניים בעת הרכבת המשקפיים. לכן, כדי לייצר תוצאה אסתטית משביעת רצון, מומלץ לתכנן עדשות שיפחיתו ב-20% את האפקט הזה. בנוסף, עבור מספר מינוס גבוה מומלץ לתכנן מסגרת משקפיים מפלסטיק, עגולה ולא מלבנית.

ואצל רחוקי רואי עם מספר פלוס גבוה, נוצר אפקט אופטי של הגדלת העיניים בעת הרכבת המשקפיים. לכן, כדי לייצר תוצאה אסתטית משביעת רצון, מומלץ לתכנן עדשות שיפחיתו ב-20% את האפקט הזה. וגם במקרה הזה, מומלץ לתכנן מסגרת משקפיים מפלסטיק, עגולה ולא מלבנית.

תכנון מדויק של עדשות במספר גבוה

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית ואופטיקאית, יודעת לתכנן לכל לקוח עדשות ראייה בהתאמה אישית. היא עובדת עם חברות העדשות המובילות והאיכותיות ביותר, ולדבריה, “בכל חברה אני בוחרת את העדשות הטובות ביותר, בהתאם לתקציב של הלקוח. אני לא מתפשרת על האיכות שלהן. ומכיוון שבכובע השני שלי אני אופטיקאית, אני יודעת לתכנן עדשות שייראו יפה במסגרת של המשקפיים, ברמה אסתטית גבוהה”.

אחד מדגמי העדשות שפרוכטר מספקת ללקוחותיה הוא Nulux של חברת HOYA האיכותית; מדובר בעדשות שמייצרות שדה ראייה טבעי, ברור ורחב ביותר ותורמות לראייה חדה ובלתי מוגבלת שיכולה לפנות לכל הכיוונים. בנוסף הן דקות, קלילות, ובעלות מראה אסתטי (“נותנות מראה יפה לעין”, מציינת פרוכטר), עמידות לשריטות, קלות לניקוי ותחזוקה ועומדות במבחן הזמן.

לסיכום מציינת פרוכטר כי כדי להשיג ראייה חדה ומראה עיניים אסתטי, “התכנון של עדשות במספרים גבוהים חייב להיות מדויק ביותר. חשוב לבחור מסגרת משקפיים נכונה (למשל קטנה במספרי המינוס וגדולה במספרי הפלוס) ועובי נכון של עדשה ולאתר את החלק הדק שלה. אני גם מסמנת את מרכז האישונים של הלקוח במסגרת כדי שיפול בדיוק על מרכז העדשות”.

5/5 - (1 vote)
Call Now Button