ילד עם יובש בעיניים

יובש בעיניים אצל ילדים: האם הסמארטפון אשם?

 

כולנו מכירים את התחושה הלא נעימה שיש לנו בסוף יום עבודה או לאחר נהיגה ממושכת: צריבה בעיניים, תחושה כללית של חוסר נוחות וצורך לשפשף את העיניים. למה זה קורה לנו? כי כמעט כולנו סובלים מצורות שונות של תופעה שמכונה בעגה המקצועית: “תסמונת העין היבשה”.

למה העיניים שלנו מתייבשות?

התופעה של עין יבשה נגרמת כתוצאה מירידה בכמות הפרשת הדמעות, או עקב שינוי באיכותן או הרכבן הכימי של הדמעות. התסמונת אף יכולה להיגרם כתוצאה מפעילות לא תקינה של העפעפיים, מה שמוביל לאידוי יתר של הדמעות.

הנזק: המשטח הקדמי של העין, שבו מצויות הקרנית והלחמית, ניזוק ומופיעים סימפטומים של אי נוחות, יובש, צריבה, אדמומיות, תחושה של גוף זר בעין ולעתים אף ירידה באיכות הראייה.

האם יש מה לעשות נגד התופעה?

את הגורמים לתסמונת העין היבשה אפשר לחלק לשתי קטגוריות:

1. גורמים שאינם בשליטתנו הישירה: שינויים הורמונליים, דלקות בעפעפיים, השפעות עקיפות של מחלות כמו סוכרת ועוד.

2. גורמים הנמצאים בשליטתנו: ישנם שני גורמים מרכזיים שנמצאים בשליטתנו ומשפיעים על יובש העין –

  • שימוש בעדשות מגע: סדנת ה-DEWS לטיפול בעיניים יבשות דיווחה כי כמחצית מהמשתמשים בעדשות מגע סובלים מסימפטומים הקשורים לעיניים יבשות – פי 12 יותר מאנשים בעלי ראייה תקינה ופי 5 יותר ממרכיבי משקפיים. השימוש בעדשות מגע משפיע על מנגנון הפרשת הדמעות וגורם לפיזור לא אופטימלי של הדמעות על העין, מה שיוצר יובש מוגבר. מי מכם שמשתמש בעדשות מגע וסובל מיובש בעין, כדאי שייתן מנוחה מוגברת לעיניים מהעדשות או שיצטייד בעדשות מגע ייעודיות לעיניים יבשות.
  • מצמוץ מופחת: המצמוץ עוזר לשמור על לחות הקרנית ומונע התאיידות של הנוזלים בעין. כאשר נפגעת פעולת המצמוץ, למשל כאשר אנחנו מתמקדים לזמן ממושך במוקדי עניין ו”שוכחים” למצמץ, הנוזלים בעין מתייבשים.

למה אנחנו שוכחים למצמץ?

מחקרים מהעבר שניסו למפות את הגורמים למצמוץ מופחת גילו שהתופעה מתרחשת בעיקר בעת נהיגה וקריאה. המחקרים האלה נערכו בטרם מהפכת הסמארטפונים, כך שכיום הבעיה הרבה יותר חמורה: אנחנו עדיין קוראים ספרים ועיתונים וממשיכים לנהוג, אבל נמצאים גם שעות רבות מול מייבשי עין עצמתיים: מסך המחשב, הטאבלט והסמארטפון. ההתמקדות בכל המסכים האלה גורמת לנו לשכוח למצמץ, ואנו נחשפים לאידוי יתר של הדמעות וממילא לעיניים יבשות יותר.

מילא אנחנו. אבל מה עם הילדים? בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מדאיגה שבה גם ילדים רבים סובלים מתסמונת העין היבשה. מחקר מעניין שנערך בקוריאה בירר את הסיבות לכך.

יובש בעיניים אצל ילדים: המחקר הקוריאני

בשנת 2014 נערך בקוריאה מחקר שבחן את התופעה של עין יבשה אצל ילדים, תוך התמקדות בשימוש בסמארטפונים כגורם משפיע. המחקר בדק 916 נבדקים, שנחלקו למספר קבוצות: כאלה שסובלים מעין יבשה, קבוצת ביקורת, ילדים עירוניים מול ילדים כפריים וכן שתי קבוצות גיל – הצעירה: גילאי 6-8, והבוגרת: גילאי 9-11.

מסקנות המחקר גילו נתון מעניין במיוחד: 8.3% מקבוצת הילדים העירוניים הוגדרו כסובלים מתסמונת העין היבשה, בהשוואה ל-2.8% בלבד מילדים מהמרחב הכפרי. הסיבה: שיעור השימוש בסמארטפונים. בקרב הילדים העירוניים היה שיעור השימוש 61.3%, בעוד בקבוצת הילדים מהכפר הוא עמד על 51% בלבד.

השימוש בסמארטפונים היה גם הגורם שמסביר את הפער בין שתי קבוצות הגיל: בקבוצת הילדים הבוגרת 9.1% אובחנו כסובלים מתסמונת העין היבשה, בעוד בקבוצה הצעירה 4% בלבד. ושוב – בקבוצת הילדים הבוגרת שיעור השימוש בסמארטפונים עמד על 65.1% ובקבוצה הצעירה 50.9% בלבד.

גם ממוצע השימוש היומי בסמארטפונים בקבוצת הסובלים מעין יבשה היה גבוה יותר מאשר בקבוצת הביקורת, ומנגד – ממוצע פעילויות החוץ היומי בקרב הסובלים מעין יבשה היה נמוך יותר. כלומר: ילדים שמשחקים בסמארטפון במקום לשחק בחוץ סובלים יותר מסימפטומים של עין יבשה.

עין יבשה אצל ילדים: יש מה לעשות?

החלק המעודד ביותר במחקר הקוריאני הוא שארבעה שבועות בלבד של הפסקת השימוש בסמארטפונים הובילה לשיפור הסימפטומים האובייקטיביים והסובייקטיביים בקרב קבוצת הסובלים מעין יבשה. בינינו, המחקר הקוריאני לא כזה מפתיע. הוא מאשש את התחושות שיש לכולנו: שימוש מוגבר בסמארטפונים יוצר תחושות לא נעימות של עייפות וחוסר נוחות בעין.

מסקנות המחקר מספקות לנו, אפוא, גם את הפתרונות לתופעה של עין יבשה אצל ילדים:

  1. נסו לאחר ככל שניתן את הגיל שבו ילדכם מתחיל להשתמש בסמארטפון.
  2. עודדו את הילדים לשחק במשחקי חברה ובמשחקי קופסה ולצאת לפעילויות מחוץ לבית.
  3. הגבילו את זמן השימוש בסמארטפון. כמו תמיד, הדוגמה האישית היא החשובה ביותר: הציבו קופסת מנוחה לסמארטפונים בסלון ועודדו את כל בני המשפחה להניח שם את הסמארטפונים מעת לעת. אתם חייבים להיות הראשונים ולשמש דוגמה.

אם גם לאחר הפחתת השימוש בסמארטפון ילדכם סובל עדיין מצריבות בעיניים, משפשף תכופות את העפעפיים בעת קריאת ספר או צפייה במסך, או סובל לעתים קרובות מעיניים אדומות – הביאו אותו לבדיקה. לעין יבשה יש פתרונות.

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312
פיכמן 19 תל אביב

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

יובש בעיניים אצל ילדים: האם הסמארטפון אשם?
2.3 (46.67%) 3 vote[s]

Call Now Button