טיפול בקרטוקונוס

ה-FDA אישר: טיפולי קרוס לינק לקרטוקונוס

 

אם היו מציעים לי להיכנס למכונת זמן ולחזור אל כל תקופה שארצה, הייתי בוחרת להגיע בדיוק להיום בבוקר. שימו את הנוסטלגיה בצד, והכירו תודה על כך שזכינו לחיות בתקופה המתקדמת ביותר מבחינה רפואית. אין לי שום כוונה לחזור אחורה רק כדי ללקות באיזו מגיפה שחורה.

ניקח לדוגמה את הקרטוקונוס, אחת ממחלות העיניים שאני מתמחה בטיפול בה. המחלה תוארה בספרות הרפואית כבר בשנת 1736, אולם עד לפני כ-20 שנה כמעט לא פורסמו מחקרים על אודות דרכי הטיפול בה. המצב הזה השתנה לבלי הכר: בשנת 1994 כבר התפרסמו כ-750 מחקרים על אודות המחלה ובשנת 2014 גדל המספר ל-5,000 מחקרים.

אחד הנושאים שנחקר רבות בשנים האחרונות בקשר לקרטוקונוס הוא טיפול חדש במחלה שנקרא “קרוס לינק”. מחקרים על אודות השימוש בקרוס לינק בבני אדם התפרסמו כבר בשנת 2003 והטיפול אף אושר באירופה ב-2007, אולם לא אושר על ידי ה-FDA, אשר דרש לקבל נתונים מלאים ומפורטים עוד יותר. רק ב-18.4.2016 אישר ה-FDA את טיפולי הקרוס לינק לטיפול בקרטוקונוס, ושלושה חודשים לאחר מכן אף אישר טיפולי קרוס לינק לטיפול בקרנית פגומה לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

אז מה זה קרוס לינק, וכיצד הוא משפר את חיי הסובלים מקרטוקונוס לבלי הכר?

מהי מחלת הקרטוקונוס?

קרטוקונוס היא מחלה ניוונית של הקרנית שבה שטח הקרנית הופך מבעל צורת כיפה לצורת חרוט, דבר הפוגם בראייה. המחלה מופיעה בטווחי גיל שונים אולם בדרך כלל היא תתחיל להתפתח בגיל ההתבגרות עד אמצע שנות השלושים לחיים.

התופעות שמהן סובלים אלו שלקו במחלה הן ירידה הדרגתית באיכות הראייה, ראייה לא מושלמת גם כאשר המשקפיים מותאמים לשלב הנכון במחלה, וכן סִנוורי יום, טשטושי אורות בלילה וכאבי ראש. המחלה ניתנת לאיתור בבדיקה רגילה אצל הרופא או אופטומטריסט המתמחה בכך, אולם האבחון הסופי נעשה על ידי מיפוי קרנית המאפשר לעמוד על צורתה ועל מרכיביה.

קרטוקונוס

קרנית בצורת חרוט

 

מהן דרכי הטיפול בקרטוקונוס?

הטיפול בקרטוקונוס מותאם לכל מטופל בהתאם להתפתחות המחלה אצלו. דרכי הטיפול הרגילות יכללו משקפי ראייה, עדשות מגע מסוגים שונים, לרבות עדשות סקלרליות, טיפול כירורגי של השתלת טבעות, ובמקרים חריפים של החמרה במחלה – גם השתלת קרנית. המטופלים שאצלם חלה החמרה מתמדת במחלה זכו, עד לאחרונה, רק לאופן טיפול אחד: השתלת קרנית. מטבע הדברים, השתלת קרנית היא טיפול שאינו נטול סיבוכים ובמדינות רבות אף סבוך מבחינה טכנית, שכן לא בכל מדינה קיים “בנק עיניים” מה שמעורר קשיים הנוגעים ליבוא תרומות קרנית להשתלה. רק בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת פותחה שיטה חדשה שנקראת “קרוס לינק” לטיפול בקרטוקונוס.

בהקשר ביולוגי, קרוס לינק, או “קשר צולב”, הוא מצב שבו שרשראות של פולימרים מתחברות זו לזו, ויוצרות מבנים יציבים בגוף כמו שיער, עור וסחוס. אחד החלבונים הנפוצים בגוף האדם הוא קולגן, הנמצא גם בקרנית ואחראי, בין השאר, לחוזקה וליציבותה באמצעות קרוס לינקינג שנעשה באופן טבעי על ידי הגוף.

קולגן פגום מפחית את הפעולה הטבעית של קרוס לינקינג בגוף, וכתוצאה מכך גורם להיחלשות הקרנית, מה שיוצר מצב של קרטוקונוס – שינוי במבנה הקרנית לצורה חרוטית. מה שהתגלה בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת הוא שניתן לייצר קרוס לינקינג באופן מלאכותי ובכך לחזק מחדש את הקרנית ולבלום את התקדמות הקרטוקונוס. תחילה בוצעו מחקרים על חיות ובהמשך הוכח הטיפול גם על בני אדם, במאמר שפורסם בשנת 2003. כיום ניתן לומר שהצטבר מספיק מידע המאשר את יעילות הטיפול, כפי שהוכח ל-FDA, שהוא ארגון הבריאות המחמיר בעולם.

 

איך מתבצע טיפול קרוס לינק?

יצירה מלאכותית של קרוס לינקינג בקולגן שבקרנית נעשית על ידי שילוב של הזלפת ריבופלבין (ויטמין 2B) והקרנת אור אולטרה סגול, שיוצרים תהליך פוטוסינתזי שיוצר בסופו של דבר את הקרוס לינקינג.

הטיפול כולל, בדרך כלל, את השלבים הבאים:

  1. הרדמה מקומית בעין.
    2. הסרת אפיתל הקרנית והזלפת ויטמין B2 – ריבופלבין.
    3. הקרנת אור אולטרה סגול על הקרנית תוך כדי הזלפה של הריבופלבין.
    4. שטיפת הקרנית באנטיביוטיקה ושימוש בעדשות מגע טיפוליות למספר ימים כדי לסגור את אפיתל הקרנית.

אורך הטיפול לא עולה, בדרך כלל, על שעה אחת, ומצריך גם יומיים-שלושה של חופשת החלמה.
לאחר טיפול קרוס לינק יש להימנע משפשוף העיניים, כדי למנוע עיוות בקרנית. לילדים מומלץ להרכיב מגן פלסטיק סביב העין ולהימנע מפעילות ספורטיבית חברתית כשבוע לאחר הטיפול.
טיפול קרוס לינק אושר, כאמור, על ידי ה-FDA ממש לאחרונה, לטיפול במצבים של קרטוקונוס וסיבוכים לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים, והוא יכול לסייע גם במצבים נוספים כמו בצקת בקרנית, זיהומים קשים העמידים לטיפול תרופתי, תמס של הקרנית ועוד.

אם אתה אחרי טיפול קרוס לינק או מחפשים פתרון ועזרה אני כאן בשבילכם -אוכל להתאים לכם עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס.

 

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312
פיכמן 19 תל אביב

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

 

ה-FDA אישר: טיפולי קרוס לינק לקרטוקונוס
3 (60%) 2 vote[s]

Call Now Button