האם העין פוזלת או עצלה ?

 זהירות התנגשות…

הורים שילדיהם סובלים מבעיית עיניים כמו פזילה או עין עצלה, נוטים לא פעם להתבלבל בין השתיים. חשוב לדעת שעין עצלה ועין פוזלת הן בעיות עיניים השונות אחת מן השנייה. לא כל עין עצלה היא עין פוזלת ולא כל עין פוזלת היא גם עין עצלה. הנה כל מה שצריך לדעת על עין עצלה, עין פוזלת ועל הטיפול בבעיות עיניים אלה. לא תמיד ניתן לדעת אם צריך עדשות לילדים פוזלים או טיפול מסוג אחר.

מהי עין עצלה ?

עין עצלה (אמבליופיה) היא עין שאינה רואה טוב בגלל הפרעה בהתפתחות הראייה. תינוק שנולד עם שתי עיניים תקינות אינו רואה כמו אדם מבוגר, הוא לומד בהדרגה לראות במשך השנים הראשונות לחייו. אם מסיבה כלשהי אין גירוי מספיק לאחת העיניים, הראייה גם היא לא תתפתח, וכתוצאה מכך העין אינה רואה טוב או נעשית עצלה. לפעמים, כתוצאה מחוסר השימוש בעין, היא בורחת החוצה או פנימה ונעשית פוזלת.

הסיבות להתפתחות עין עצלה:

  • הבדלי תשבורת בין שתי העיניים – מצב שבו עין אחת רואה היטב ואינה זקוקה למשקפיים ואילו העין השנייה אינה רואה טוב.  לעיתים, במצב כזה המוח יבחר ויעדיף את העין שרואה היטב והעין השנייה תהפוך להיות עין עצלה.

  • צניחת עפעף – עין עצלה עלולה להתפתח גם מבעייה פיסית, כתוצאה מצניחת עפעף שחוסם את ציר הראייה של העין. עכב חסימה זו יעדיף המוח להשתמש בעיקר בעין השנייה.

  • מחלות של העין – לעיתים עין עצלה מתפתחת כתוצאה מעכירות בעדשה של עין אחת. כתוצאה מעכירות העדשה העין לא תיראה היטב בשל חסימת מעבר קרני האור דרך העדשה העכורה.

מהי שכיחות התופעה ?

עין עצלה היא בעייה נדירה יחסית שרק אחוז קטן מהאוכלוסיה סובל ממנה – שכיחות התופעה היא כ –  2%-5% מכלל האוכלוסיה.

הטיפול בעין עצלה

חשוב להתחיל את הטיפול בעין עצלה בגיל צעיר ככל האפשר. ככל שהטיפול בעין עצלה מתחיל בגיל צעיר יותר כך הטיפול יהיה יעיל יותר. יחד עם זאת,  המחקרים האחרונים בנושא מראים שניתן לטפל בעין עצלה גם בגיל מאוחר.

מטרת הטיפול היא להכריח את העין העצלה להפוך להיות פעילה. בכדי להפוך את העין העצלה לפעילה יש לסגור את העין הבריאה ברטייה למשך מספר שעות ביום. כשיש צורך ניתן גם מרשם למשקפים ייעודיות במטרה לתת לעין את התנאים הטובים ביותר לראייה.

מהי עין פוזלת ?

פזילה היא מצב שבו העיניים אינן מקבילות או אינן מתואמות. כאשר עין אחת מסתכלת ישר קדימה, העין השנייה פונה החוצה או פנימה למעלה או מטה. פתרון אפשרי לבעיה זו היא עדשות לילדים פוזלים.

הטיפול בפזילה

הטיפול בפזילה נעשה בעזרת משקפיים או עדשות לילדים פוזלים (מידע נוסף על עדשות מגע). במקרים מסוימים מטפלים בפזילה גם על ידי ניתוח עיניים. ניתוח לתיקון פזילה אינו מהווה תחליף למשקפיים, אלא נועד לתקן את שארית הפזילה שלא הצלחנו לתקן בעזרת משקפיים. לכן, ברוב המקרים של עין פוזלת גם לאחר הניתוח נצטרך להרכיב משקפיים.

האם פזילה עלולה לגרום לעין עצלה ?

כשיש פזילה בעיניים המוח רואה בו זמנית ובכל עין תמונות שונות, והדבר גורם לבלבול. לעיתים, במצב כזה המוח עושה העדפה ובוחר באיזו עין להשתמש. כתוצאה מכך, יש חשש שהעין שלא בשימוש, העין שלא נבחרה על ידי המוח,  תהפוך להיות עין עצלה. לכן, חשוב מאוד להביא ילד עם פזילה לבדיקת עיניים מוקדם ככל האפשר, כדי שנוכל לאבחן ולגלות אם מתפתחת במקביל עין עצלה ולמנוע זאת.

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button