ארזה פרוכטר

אופטומטריסט ברמת אביב

העיניים שלנו הן נכס יקר ערך מצד אחד, ומצד שני הן חשופות לפגיעות שונות ולמחלות רבות. בנוסף חלק מהמרכיבים בעיניים משתנים עם השנים וחשוב לעקוב אחרי ההתפתחויות כדי שיכולת הראייה תישמר – עם עזרת משקפיים או עדשות או בלעדיהם. בהתאם ישנם מצבים רבים שבהם חשוב להגיע לאיש מקצוע (או אשת מקצוע, כמובן). האופציות הן רופאי עיניים ואופטומטריסטים, וכדאי לדעת מתי הכתובת הנכונה היא אופטומטריסט ברמת אביב, מתי הטיפול עובר לידי רופא/ת עיניים, מהם הסימנים לכך שכדאי להגיע אל מומחים בתחום ובאילו מקרים מטפלים האופטומטריסטים. בעמוד זה תמצאו את התשובות לכל השאלות הנ”ל ועוד.

מה ההבדל בין אופטומטריסט לבין רופא עיניים?

חלק גדול מהאנשים מתייחס לאופטומטריסט כאל איש מקצוע שמבצע פעולות טכניות בלבד. כדאי לדעת שבפועל מדובר באנשי ונשות מקצוע שעברו הכשרה יסודית ומעמיקה, ולכן הם עומדים בקו אחד עם רופאי העיניים וביחד איתם מספקים מענה כולל ומדויק לשורה ארוכה של לקויות ומצוקות.

כל אופטומטריסט ברמת אביב – וכמובן שגם אופטומטריסטית – עובר מסלול תובעני שכולל 4 שנות לימוד שבסופן תואר אקדמי. בין הנושאים הנלמדים ברמה גבוהה במיוחד: ביולוגיה, כימיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, פיזיקה, אנטומיה, פיזיולוגיה, גנטיקה, התפישה התחושתית של הראייה, פתולוגיה של העיניים, אופטיקה גריאטרית ועוד. כמו כן מושם דגש על התנסויות מעשיות.

לאחר מכן עוברים האופטומטריסטים מבחן רישוי ממשלתי שמבוצע ע”י משרד הבריאות. גם לאחר קבלת ההסמכה לעסוק במקצוע הם ממשיכים להעשיר את ידיעותיהם בעזרת השתלמויות רלוונטיות והתעדכנות מתמדת לגבי מכשירים לבדיקות עיניים, טיפולים חדשניים במחלות ועוד.

חשוב להדגיש שלפי החוק בישראל, בדיקות עיניים עד גיל 10 מבוצעות רק ע”י רופאי עיניים. הם גם אלה שמוסמכים לרשום תרופות כשהטיפול הדרוש הוא תרופתי, ויש רופאים שמבצעים הליכים כירורגיים בעיניים – פעולות שאופטומטריסט/ית לא מוסמכים לבצע. מצד שני את כל שאר הבדיקות, האבחונים והצעת פתרונות לצרכים שונים אופטומטריסטים כן מבצעים, כשבמידת הצורך הם יפנו את המטופל או המטופלת לרופא עיניים לשם המשך טיפול.

אילו בדיקות מבצע אופטומטריסט ברמת אביב?

אופטומטריסט ברמת אביב מבצע מגוון רחב של בדיקות ראייה וגם אבחונים של מצב העין. 

בדיקה יסודית תכלול 4 מרכיבים: בדיקה מערכתית של שתי העיניים, בדיקה של חדות הראייה ושל תשבורת האור, הערכת התפקוד של המערכת השרירית והמערכת העצבית בעיניים, ובדיקה כללית של בריאות העין.

באמצעות הבדיקות המקיפות יכולים אופטומטריסטים מנוסים לזהות ירידה ביכולת הראייה לרחוק (לקות שבשפה המקצועית נקראת מיופיה), ירידה ביכולת הראייה לקרוב (תופעה שמאפיינת את רוב בני האדם החל מסביבות גיל 40-45, והמונח המקצועי שלה הוא היפראופיה או רוחק ראייה), פזילה, עין עצלה, עיוורון צבעים, קטרקט ועוד.

בנוסף על סמך האבחונים הנ”ל יכולים אופטומטריסטים להתאים לכל אדם את העדשות הטובות ביותר עבורו.

אבחון קרטוקונוס

הציוד המשוכלל שבעזרתו מבוצעות הבדיקות

את בדיקות הראייה השונות, הן אלה הבסיסיות והן אלה המעמיקות יותר, מבצע אופטומטריסט ברמת אביב בעזרת ציוד משוכלל. בהקשר זה כדאי לדעת שמדובר בתחום שהשתכלל מאוד בעשורים האחרונים, וכי כיום ישנם מכשירים מתקדמים שמאפשרים לזהות במדויק כל בעיה או פגיעה, גם בלי אמצעים פולשניים ובמינימום אי נוחות לנבדקים.

בין המכשירים: הלוחות המוכרים שעליהם מוצגות ספרות או אותיות, רטינוסקופ (מכשיר ייעודי לבדיקת תשבורת האור), אופתלמוסקופ (מכשיר שבוחן את רשתית העין, השכבה שבה מתבצעת ההמרה של אותות אור לאותות חשמליים שאותם המוח יודע לפענח ולתרגם לתמונה), מנורת סדק ועוד.

החשיבות של הניסיון

מעבר להכשרה הנדרשת ולציוד האיכותי, המפתח החשוב ביותר לאיכות השירות שמספק אופטומטריסט ברמת אביב הוא הניסיון.

חשוב להבין שהעין היא כאמור איבר רגיש מאוד. זיהוי מוקדם של בעיה עוד לפני שהיא מחמירה מונע פגיעה מיותרת ביכולת הראייה ומאפשר למצוא פתרונות יעילים בזמן. הממצאים של הבדיקות השונות עשויים לכלול ניואנסים דקים, ורק איש מקצוע מנוסה או אשת מקצוע בעלת ניסיון עשיר יודעים לזהות כל אינדיקציה ולא לפספס שום סימן.

ארזה מתאימה משקפיים ללקוחה

אנושיות

בדיוק כמו רופאים, גם מאופטומטריסטים הציפייה היא לשירות מקצועי להפליא – אבל גם אנושי. במקביל לפעולות הטכניות שכמובן חייבות להתבצע באופן מוקפד במיוחד, כדאי להעדיף אופטומטריסט או אופטומטריסטית שמקפידים גם על יחסי אנוש טובים. אנושיות מייצרת אמון, ומקלה על המטופלים לשתף פעולה עם הבדיקות ועם המסקנות של אנשי המקצוע.

4.7/5 - (3 votes)
Call Now Button