אופטומטריסט - תמונת רקע של בדיקת ראיה

אופטומטריסט בדיקת ראייה מדוייקת ומעמיקה יותר

אופטיקאי, אופטומטריסט ורופא עיניים נכנסים לבדיקת ראייה – וזו לא התחלה של בדיחה. רובנו נוטים לבלבל בין המונחים האלה, וכתוצאה מכך עשויים לא לטפל בעצמנו בצורה חכמה ויעילה.

עושים סדר במקצועות העיניים

אז נתחיל בלעשות סדר: מה ההבדל בין אופטיקאי לאופטומטריסט?
אופטיקאי הוא מקצוע טכני בעיקרו. האופטיקאי יודע לקחת מרשם לעדשות משקפיים, לבחור את העדשה המתאימה ולחתוך אותה באופן הנכון והמתאים למסגרת. הוא גם מסייע בכוונון המשקפיים והתאמתם לפני המטופל. מקצוע זה לומדים במשך שנתיים. האופטיקאי אינו מוסמך לבצע בדיקות ראייה ולאבחן לקויות ראייה.
אופטומטריסט, לעומת זאת, לומד במשך ארבע שנים ועובר בחינות של משרד הבריאות. האופטומטריסט מוסמך לבצע בדיקות ראייה ולטפל בכל תפקודי הראייה, לאבחן לקויות ראייה ופתולוגיות שונות. חפשו את התעודה הירוקה על קירו של האופטומטריסט שלכם.
רופא עיניים מוסמך לאבחן ולטפל בפתולוגיות הקשורות בעיניים, הן באופן כירורגי והן בטיפול תרופתי. רופא העיניים אינו מטפל בהתאמת משקפיים.

השוואת בדיקות ראייה אופטומטריסט ואופטיקאי

רופא עיניים או אופטומטריסט?

התשובה לשאלה הזו היא: גם וגם. בדיקות תקופתיות לראייה ולעיניים צריכות להיעשות אחת לשנה – גם אצל רופא העיניים וגם אצל האופטומטריסט. אחוז האנשים שאכן דואג להיבדק בתדירות הנכונה ואצל שני סוגי המומחים נמוך מאוד: כ-20 אחוז בלבד. רוב האנשים מגיעים לאופטומטריסט או לרופא העיניים רק כשיש תלונה על כאב או על ירידה חדה בראייה. למה זה לא טוב? כי כשמדובר בעיניים, מהאיברים הרגישים בגוף האדם, עדיף לגלות את התסמינים לפני שהתפתחו לכדי פתולוגיה עמוקה, דבר המזרז את ההחלמה ומעלה את סיכוייה.
למה צריכים להיבדק גם אצל אופטומטריסט וגם אצל רופא עיניים? מכיוון שכל אחד מאנשי המקצוע האלה ניגש לבדיקה בזווית הסתכלות אחרת, תרתי משמע.
רופא עיניים יחפש תסמינים וחשדות למחלות עיניים תורשתיות ואחרות כמו גלוקומה, כאב בעין, הבזקי אור וראייה כפולה. אבחון פתולוגיות כאלה יצריך, בדרך כלל, טיפולים פולשניים על מנת לרפא את אותן מחלות. במידה שקיימות מחלות גנטיות במשפחה, הרופא יבדוק אתכם בשבע עיניים.
אופטומטריסט, לעומת זאת, מתמקד באיתור שינויים בראייה. הוא יבדוק, למשל, את כל מה שקשור באופן שבו קרני אור נכנסות לעין ומתקבלות ברשתית, דבר המשפיע על חדות, מיקוד הראיה וליקויי ראייה שונים כמו עיוורון צבעים.
כיוון שלאיכות הראייה יש השלכה גם על אבחון פתולוגיות, מומלץ שהאופטומטריסט יהיה זה שיעמוד בשער, יראה אתכם ראשון ויקבע אם יש צורך להפנות לרופא עיניים. לעתים גם רופאי העיניים מפנים מטופלים לאופטומטריסטים, ואני מוצאת את עצמי במשך הרבה שעות ביממה משוחחת עם רופאי עיניים, מייעצת להם ובעיקר משתפת פעולה עמם לטובת כל מטופל.

דוגמאות מהשטח: אופטומטריסטים מאבחנים

מטופלת שסבלה מכאבי ראש תכופים ומעייפות פיזית ונפשית הגיעה אליי לבדיקה. הבדיקה העלתה שאותה מטופלת סבלה מ-over correction (תיקון יתר) בעקבות שימוש במשקפי ראייה חדשים שלא הותאמו באופן מיטבי לעיניה. התוצאה: העין נאלצת להפעיל מנגנוני פיצוי על מנת לראות בצורה חדה, ונוצר עליה לחץ מתמיד – סטרס. כך, אנרגיות גופניות מוסטות למאמץ רב רק כדי “לראות רגיל”, הגוף מתעייף, והדבר מתבטא בכאב ראש ובעיניים עייפות. אותה מטופלת לא קישרה בין משקפי הראייה שלה לבין מצבה הפיזי. תפקידו של האופטומטריסט הוא לאבחן בעיות כאלה ולתקן אותן.

מומחיותו של האופטומטריסט יכולה לאתר גם בעיות קשות המצריכות טיפול רפואי מיידי. כך, למשל, בחורה צעירה בת 18 שעברה בדיקת רופא עיניים שבה לא נמצאה בעיה – הופנתה לאופטומטריסט שערך אנליזה וגילה שיש לה הגבלה בתנועות העיניים. הגבלה כזו מעידה על בעיה חמורה. הבחורה נשלחה מיד לחדר מיון, שם גילו שחשדות האופטומטריסט היו נכונים: התגלה גידול בשלב התחלתי.
אופטומטריסט מאבחן ומתאים פתרונות בבעיות רבות נוספות כגון מיקוד ראייה, פזילה, בחירה נכונה של עדשות בהתאם לצרכיו של המטופל ומיצוב המשקפיים במקום הנכון לפנים.
בהרבה מקרים נדרש שיתוף פעולה בין האופטומטריסט לבין רופא העיניים. כך, למשל, רק רופא עיניים מוסמך לטפטף טיפות הרחבה שמשתקות את שרירי העיניים. מנגד, רק אופטומטריסט מבין לעומק את אופן חדירת האור דרך העדשה, מיקוד וזוויות הסתכלות וסוגי העדשות השונים. לכן אופטומטריסטים נזקקים לפעמים לרופא עיניים שירחיב את האישונים, ורופאי עיניים מתייעצים עם אופטומטריסטים בקשר להתאמת משקפיים ועדשות ולבעיות ראייה מורכבות.
האופטומטריסט כעומד בשער
תפקידו של האופטומטריסט ותפקידו של רופא העיניים נושקים זה לזה. אולם בעוד רופא העיניים, מתוקף תפקידו, קשוב בראש ובראשונה לתסמינים פתולוגיים ולאיתור מחלות – האופטומטריסט, אשר בדרך כלל פוגש ראשון את המטופל, בוחן אותו בפריזמה רחבה, ואם הוא מאבחן חשד לבעיה פתולוגית, באחריותו להפנות לרופא עיניים.
זו הסיבה שאני ממליצה לראות באופטומטריסט כמי שעומד בשער, בוחן באופן קבוע את איכות הראייה, מטפל כשצריך, מפנה לרופא עיניים כשצריך – ובעיקר: רואה את המטופל ואת צרכיו.

אופטיקאי בתל אביב

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

טלפון (חובה)

תוכן ההודעה

אופטומטריסט בדיקת ראייה מדוייקת ומעמיקה יותר
3.7 (73.33%) 6 votes