תמונת פנים יבשות עם עיניים ירוקות

תחליפי דמעות לעין היבשה בשימוש עם עדשות מגע

מבנה הדמעות ותפקידן
הדמעות מתפזרות כשכבה עדינה (פילם) על פני קרנית העין. הן מקנות לקרנית שטח פנים חלק , שומרות על לחות העין , על אפיתל הקרנית ( השכבה החיצונית) והן מהוות את הקו הראשון בהגנה על העין מפני חדירה של זיהומים.
מחלקים את הדמעות לשלו שכבות:
1- השכבה המוצינית (רירית), היא השכבה הפנימית אשר באה במגע עם הקרנית. המוצין מורכב בעיקר מחלבון וסוכר, חומר של המערכת החיסונית ואנזימים ומופרש ברובו ע”י תאים (תאי גובלט) המפוזרים בלחמית העין. גירוי עצבי גורם לתאים הללו להפריש את תוכנם ופגיעה בכמות התאים תגרום לירידה בכמות החומר המוציני.
2- השכבה המימית, היא האמצעית – מורכבת ממים, מלחים, חלבונים, ויטמינים, חומרים אנטי בקטריאליים והורמונים. מהמלחים שומרים על רמה קבועה של חומציות (ph). הדמעות בכדי למנוע נזק לאפיתל הקרנית והחלבונים משמשים כמחסום נגד חדירת מזהמים לעין. השכבה המימית מופרשת מבלוטות העין, ובנוסף קיימת הפרשה רפלקטיבית בעת הצורך מבלוטת הדמע הראשית הממוקמת בחלל ארובת העין . גירויי פתאומי לעין יגרום לרפלקס והפרשה של כמות רבה של נוזל מבלוטת הדמע הראשית.
3- השכבה השומנית, היא החיצונית ונמצאת במגע עם האוויר. מורכבת משומן המופרש מבלוטות שפתחיהן נמצאים לאורך שולי העפעף העליון והתחתון של העין. השומן מייצב את שכבת הדמעות, נותן להן שטח פנים חלק ומהווה מחסום כנגד אידוי דמעות , קצב האידוי תלוי בעובי השכבה בשומנית והיא יכולה לצמצם את האידוי בכ 95%. השומן מופרש במהלך כל היממה ובכמות גדולה בזמן העפעוף בשעות הבוקר לאחר שינה, כמות שומן בבלוטות הדמעות היא הגבוהה ביתר והיא מופרשת עם תחילת העפעוף.

תחליפי הדמעות המומלצים:
בדור החדש של תחליפי הדמעות קיימים החומרים ללא חומר משמר.
החומר המשמר לאורך זמן עושה נזק.
תחליפי הדמעות מכילים חומרים צמיגים המשפרים את לחות העין ומקילים במידה מסוימת על תחושת היובש
את התחליפים ניתן לקבל מהאופטומטריסט המומחה. תחליפי הדמעות עם החומר המשמר הן מיועדים לזמן קצר. הם תכשירים זולים והשימוש בהם לזמן קצר
תחליפי הדמעות ללא חומר משמר נמצאים בשתי צורות. או בקבוקונים קטנים או באמצעות אמפולות לשימוש חד פעמי.
השימוש הוא ללא הגבלה, חומרים אילו יקרים אך מומלצים יותר.
בנוסף קיימים תחליפי דמעות בצורת ג’יל או משחה. הם ניתנים בעיקר לפני השינה אך אפשר גם להשתמש בהם ביום.

דוגמאות מתחליפי הדמעות המומלצים:
אולטרה סיסטין מבית אלקון: נותן הקלה מידית , הגנה מתמשכת , תחושת נוחות מוגברת , שמירה על חדות ראיה במהלך היום , ואפשרי בשימוש עם עדשות מגע.
סיסטין באלנס מבית אלקון : מכיל מרכיב שומן , תומך בשכבה השומנית של הדמעות , יש בו מרכיב liptech המשפר את יציבות דק הדמעות כל ידי שיקום מרכיב הליפידי ובכך משפר את הקטנת תדירות השימוש ומשפר את איכות הph.
ג’ייל דרופס מבית אלקון מתאים לשימוש בעיקר בלילה אך אפשרי גם ביום
נותן הגנה מוגברת

מאד חשוב להתאים את סוג תחליף הדמעות לבעיה. רצוי לדעת אם הפגיעה בשכבה השומנית או בשאר ואז לטפל

לשאלות נוספות
תתקשרו אלי
ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
נייד 052-2512312

תחליפי דמעות לעין היבשה בשימוש עם עדשות מגע
2 (40%) 4 vote[s]

Call Now Button