משקפי מולטיפוקל: התאמת עדשות משקפים מולטי פוקל

אם אבקש מכם לעצום את העיניים ולחשוב על חנות אופטיקה, מן הסתם התמונה בראשכם תהיה של קירות מלאים במסגרות משקפיים. השפע של סוגי מסגרות, עיצובים וסגנונות הוא אינסופי כמעט. אך כשמגיעים לבחירת מסגרת מולטיפוקל העניין הופך למורכב: המבנה והמאפיינים של עדשות המולטיפוקל מחייבים בחירת מסגרת מתאימה, ובדרך לאיתור המסגרת הזו יש לא מעט אילוצים שעשויים לפסול חלקים נרחבים מהקירות העמוסים. החדשות הטובות: כיום ניתן למצוא מגוון רחב של מסגרות למולטיפוקל, אם רק יודעים לבחור נכון.

לאחר שהותאמו לכם עדשות מולטיפוקל, אתם מחפשים אחר מסגרת מתאימה. איתור מסגרת למשקפי מולטיפוקל מהווה מלאכה מעט מאתגרת, משום שמעבר לשיקולי יופי, עיצוב והתאמה לפנים, המסגרת חייבת להיות מתאימה לעדשות ייחודיות אלה. אז לפני שאתם מושיטים יד אל המסגרת שקרצה לכם מהמדף, כדאי שתכירו  את המבנה של עדשות מולטיפוקל ואת הצורך לבחור להן מסגרת שתאפשר להן לעשות מקסימום עבודה.

למה עדשות משקפי מולטיפוקל מחייבות מסגרת מיוחדת?

עדשות מולטיפוקל מותאמות לאנשים הסובלים מלקות ראייה משולבת וזקוקים לשיפור של יותר מטווח ראייה אחד. משקפי מולטיפוקל למעשה מאחדים כמה זוגות משקפיים בזוג אחד, שמכיל עדשות עם מספר טווחי ראייה. כך נחסך הצורך של האדם להחליף משקפיים בכל פעם שהוא עובר מפעילות אחת לאחרת, כמו מעבר מקריאת עיתון לצפייה בטלוויזיה או מהליכה ברחוב לקריאה מהסמארטפון.

איך עדשות המולטיפוקל עושות את זה? הן מחולקות לאזורים, ומיקוד העדשה משתנה בכל אזור בהתאם לצרכים. כאשר האדם מזיז את עיניו לאזור מסוים – הוא ייעזר במיקוד הספציפי של האזור לצורך ביצוע הפעולה המתאימה לו. כך, למשל, אדם יוריד את עיניו מטה וייעזר בחלק בעדשה שמשפר את הראייה מקרוב כשירצה לקרוא ספר, יישיר מבטו וייעזר במשפר טווח ראיית הביניים כשירצה להביט במחשב ויביט מעט למעלה לשם שיפור הראייה לטווח רחוק.

מולטי פוקל

מבנה עדשת מולטיפוקל

אז איך בוחרים מסגרת מולטיפוקל למשקפיים ?

הנה כמה עצות שיסייעו לכם לבחור במסגרת מולטיפוקל שתאפשר לעדשות לעזור לכם באופן מיטבי בחיי היומיום:

 1. מסגרת רחבה: כיוון שעדשות מולטיפוקל כוללות מספר אזורי מיקוד על פני העדשה, והזווית שבה העין פוגשת את האזורים האלה חייבת להיות מדויקת, יש להקפיד שהמסגרת תהא רחבה כך שכל אזור ראייה יקבל מספיק שטח, מסגרת צרה תצמצמם את המעבר בין אזורי המיקוד ועלולה להקשות על ההסתגלות. מסגרת ברגים שמשאירה שטח אופטי נרחב יכולה לענות על צורך זה באופן מיטבי.

 

מסגרת ברגים משקפי מולטיפוקל

מסגרת ברגים

 

 2. מקפידים על נוחות: בעת בחירת מסגרת למולטיפוקל יש לקחת בחשבון שהעדשות הן יחסית עבות וכבדות יותר מעדשות רגילות. בנוסף, דווקא בגלל היתרון הגדול של ביטול הצורך בהחלפת משקפיים במהלך היום, משקפי המולטיפוקל יהיו מורכבים על הפנים רוב שעות היום. לכן יש לבחור מסגרת נוחה, בעיצוב ארגונומי, שיושבת על האף באופן מיטבי, לא לוחצת בצדעיים, בעצמות הלחיים ובגשר האף ואיננה כבדה. על דרישות אלה עונים המשקפיים מחוסרי המסגרת או כאלה עם מסגרת חלקית.

משקפיים מולטיפוקל חצי מסגרת

מסגרת משקפיים בעלת שטח ראייה רחב

3. מתרחקים ממסגרת צרה: יש אופטומטריסטים שיאפשרו לכם “לדחוס” את העדשות במסגרת המשקפיים הצרה והאופנתית, אז אל תתפתו גם אם המסגרת יושבת עליכם בול. האופטומטריסט לא טועה כשהוא מבטיח שתמורת תוספת כסף יוכל לספק עדשות מולטיפוקל צרות ודחוסות יותר שיתאימו למסגרת, אך העניין הוא שעם מסגרת רחבה יותר – תקבלו שטח ראייה רחב יותר עבור כל אזור מיקוד ותצליחו להקל על תהליך הסתגלות.

 4. מקרבים את המשקף לגבה: הטרנד הפופולרי האחרון מרחיק את המשקפיים מהגבות ומקרב את הקצה העליון שלהם אל האישון. המראה הקולי של משקפיים גולשים ומפגש של האישון עם מסגרת המשקפיים העליונה הוא בהחלט מגניב, אבל כשמדובר בעדשות מולטיפוקל יש להימנע מיישום הקדחת האופנתית הזו שפשוט לא מתאימה: במקרה שבו משקפי מולטיפוקל ימוקמו במרחק מהגבה ויישקו לאישון לא יתאפשר שימוש נכון בעדשה ויקשה על האדם להסתגל למשקפי המולטיפוקל וללמוד באיזו זווית עליו להסתכל כדי להשתמש במיקוד לראייה מרחוק, באיזו זווית לראייה מקרוב ובאיזו זווית לראיית טווחי הביניים. חשוב לזכור גם שממילא המשקפיים “נוזלים” וזולגים במורד האף ולכן אסור ש”יחתכו” את האישון כשהקצה העליון שלהם ממוקם נמוך, אלא עדיף לשמור על מרחק של לפחות 10-12 ס”מ בין האישון לקצה המסגרת העליונה.

מסגרת מולטיפוקל

גם אתם מסתכלים מעבר למשקפיים? אולי גם אתם צריכים מולטיפוקל

 5. מוותרים על הקימורים: קימורים יכולים להיות דבר יפה ומפתה גם כשמדובר במשקפיים, אך הם פחות נחשקים כשמדובר במסגרת לעדשות מולטיפוקל. מסגרת משקפיים מקומרת היא יפה ומיוחדת אולם ספק אם כדאי לקחת את הסיכון כשמדובר במשקפי מולטיפוקל. אמנם ניתן ליצור עדשות מולטיפוקל שיתאימו למסגרת מקומרת (לרוב בתוספת תשלום), אבל בהחלט עדיף לבחור במסגרת ישרה וזוויתית ללא קימורים וכך להבטיח התאמה אופטימלית לעדשות הייחודיות, מה שישפר גם את ההסתגלות למשקפי מולטיפוקל.

 

לסיכום, אם כבר בחרתם ללכת על משקפי מולטיפוקל – שימו לב קודם להתאמה ורק לאחר מכן לאופנתיות.

 

 

 

ארזה פרוכטר משווקת משקפי מולטי פוקל

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

משקפי מולטיפוקל: התאמת עדשות משקפים מולטי פוקל
3 (60%) 2 vote[s]

Call Now Button