הגנה על העיניים בחורף? בהחלט

החורף מקושר בראשינו בעיקר לדרכי הנשימה: הצטננויות, דלקות גרון, סינוסיטיס, שיעול, שפעת ושאר רעות חולות שהופכות אותנו לחולים ולחולות. אבל מה לגבי העיניים? מתברר שגם הן עשויות להיפגע מנזקי החורף ולכן חשוב להגן עליהן, ואפילו במיוחד

נפתח בגילוי נאות: העיניים הן חלק מהגוף שלכם. נשמע לכם מובן מאליו? הניסיון שלי מלמד שהעובדה הבסיסית זו לא מוטמעת בחשיבה שלנו, במיוחד בחודשי החורף. כלומר, החשיבה החורפית שלנו כוללת הגנה על הרבה איברים: גרביים חמות, כפפות, גופייה תרמית, מעיל, כובע שמגן על האזניים. אבל מה עם העיניים?

מדוע חשוב להגן על העיניים בחורף?

האקלים החורפי, וגם דרכי ההתגוננות שלנו מפניו, משפיעים על כל גופנו – וגם על העיניים:

 1. יובש

  אני יודעת, זה נשמע מוזר שבעונה הכי רטובה בשנה יש יובש, אבל עובדתית זה נכון. לחות נמדדת לא רק בקיץ, ובחורף יכול להיות אוויר יבש במיוחד כיוון שאוויר קר מכיל פחות אדי מים. הוסיפו לכך את האוויר היבש שנוצר בחללים מחוממים שבהם אנחנו נמצאים רוב שעות היום בחורף, ואת המעברים בין קור לחום – והרי לכם מתכון בדוק ליובש מוגבר דווקא בחורף. יובש זה עשוי להזיק למנגנונים שונים בגופנו: העור, דרכי הנשימה וגם – העיניים. כדי לשמור על בריאות העין יש להקפיד שתהיה לחה. הלחות מזינה את העין, מרחיקה פסולת ומזהמים, מונעת אי נוחות וכאב ושומרת על בריאות הקרנית והלחמית. עכשיו אתם מבינים למה אחת מתופעות החורף היא רגישות מוגברת לאור, מצמוץ תכוף והפרשה מוגברת של דמעות.

 2. רוח

  הרוח הנושבת בחורף לא רק מייבשת את העין, אלא עלולה גם להעיף אל תוך עינינו אבק, חול, וחלקיקים שונים העלולים לחדור אל העין ולפגוע בה. גופים זרים החודרים אל העין עלולים לפגוע בה ואף לגרום להיווצרות מחלות וזיהומים.

 3. שמש

  האקלים הארצישראלי מזמן לנו הרבה ימי חורף שמשיים. בנוסף, קרינת השמש חודרת עננים, כך שגם כאשר השמש מסתתרת מאחורי ענן – זה רק לכאורה.

  קרינת השמש בישראל היא חזקה במיוחד ורמתה ועצמתה לא משתנות עם החילוף בעונות השנה. בחורף, בדיוק כמו בקיץ, חשיפה בלתי מוגנת לשמש עלולה לגרום למחלות רשתית, לקטרקט, לכוויות, לפטריגיום (צמיחת רקמה על פני העין) ולשאר מרעין בישין. בחורף גם קיים בוהק מוגבר עקב שלוליות, מקווי מים ומשטחי זכוכית רטובים, הגורם לסנוור מזיק.

איך מגינים על העיניים בחורף?

לא, עדיין לא המציאו סוודר לעיניים, אך בהחלט ניתן להתמודד עם נזקי החורף לעיניים:

 1. לחלחו את העיניים

  מגוון תכשירים לסיכוך העין נמכרים ללא מרשם רופא וכוללים תחליפי דמעות (אמפולות של  דמעות מלאכותיות), משחות וג’ל, וכן טיפות הרטבה כגון סיסטין הידריישן המכיל חומצה היאלורונית המעכבת חומרי סיכה). תכשירים אלה מסייעים להפחתת הצריבה, הגירוד, האודם והגירוי ומגבירים את הלחות בעין לזמן קצר.

 2. לחלחו את האוויר

  שהייה בחלל מחומם, במיוחד אם הוא מחומם במזגן או במפזר חום, אינה בריאה. כדאי לשמור על לחות חללים אלה באמצעות פתיחת חלון מדי פעם, או האמצעות הפעלת מכשיר אדים קרים שיסייע לשמור על לחות טובה יותר בחדר.

 3. הצטיידו במגבונים סטריליים

  מגבוני עיניים ייעודיים להרגעת העיניים, הנמכרים בכל רשתות הפארם ובתי המרקחת, מסייעים בהרגעת עיניים יבשות ובהוצאת גוף זר שחדר אל העין בעקבות משב רוח חזק.

 4. משקפי שמש

  נכון, אין לנו בישראל שלג, אך משקפי שמש הכרחיים לשמירה על העיניים גם בחורף הישראלי: הם יגנו על העיניים מפני קרינת השמש, בוהק וסנוור וגם מפני חדירת גופים זרים בעת משבי רוח.

 5. זהירות עם העדשות

  מרק עדשים הוא מצוין לחורף, עדשות קצת פחות. השימוש בעדשות מגע מכביד על העין ופוגע בלחות שלה ללא כל קשר לשאלת הלחות שבאוויר. השימוש בעדשות מגע גורם לאידוי חלקי של נוזל הדמעות ושימוש ממושך בהן מפחית את המגע בין הקרנית לנוזל הדמעות, דבר שגורר ירידה באספקת החמצן לקרנית. לכן על מרכיבי העדשות לשמור על היגיינה מוגברת, שימוש תכוף בחומרי סיכה, ומתן מנוחה לעיניים על ידי הוצאה של העדשות כאשר העין מתעייפת. מומלץ להשתמש בעדשות מגע בעלות מרכיבי לחות או מדרג מים הנותנים כל הזמן לחות לעיניים.

לסיכום: בחורף הגשם אולי מטפטף על העורף, אבל האוויר הקר, הרוחות והשמש החורפית עלולים לפגוע דווקא בעיניים, שעליהן יש להגן באופן אקטיבי. כי העיניים הן ממש חלק מהגוף שלנו. מפתיע, נכון?

 

500x500-79

 ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc

טל’ נייד 052-2512312

 למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
  לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

  * שדות חובה מסומנים בכוכבית.

  לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

  ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
  מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

  Call Now Button