בחירה והתאמת עדשות מולטיפוקל

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לנצל את האופציה של עדשות מולטיפוקל למשקפיים. הרתיעה שהייתה קיימת בעבר – בגלל חוסר הנוחות בשימוש, הצורך בתקופת הסתגלות ממושכת וגם המראה הפחות מחמיא של המשקפיים עצמם – הולכת ונעלמת בזכות טכנולוגיות חדשניות ומוצרים איכותיים. על-מנת להפיק מקסימום תועלת וליהנות מראייה מיטבית לכל מרחק ובכל נקודת זמן, חשוב להקפיד על התאמה מדויקת של עדשות המולטיפוקל ועל בחירה מושכלת באופן כללי – והדגשים שמפורטים בעמוד זה יעזרו לכם לעשות זאת.

התאמת עדשות מולטיפוקל – רק על סמך מרשם מדויק ובדיקה עדכנית

הכלל הראשון שחשוב ליישם לצורך בחירת והתאמת עדשות מולטיפוקל הוא להסתמך על בדיקת ראייה עדכנית. העצה הזו תקפה מן הסתם לכל סוג של עדשות ומשקפיים, אבל כשבוחרים באופציה של מולטיפוקל הצורך להגיע בסופו של דבר לעדשות שמבטיחות ראייה תקינה גם למרחקים קצרים, גם למרחקים ארוכים וגם לטווח הביניים מחייב מקסימום דיוק.

בהתאם הצעד הראשון בדרך לעדשות מולטיפוקל מתאימות הוא הגעה לאופטומטריסטית עם ניסיון רחב היקף. אשת מקצוע כזו גם מכירה מן הסתם את הדגמים העדכניים ביותר של כל החברות המובילות בתחום ולכן יכולה לעזור לכם בבחירה באופן כללי.

מהי התעלה ואיך היא משפיעה על איכות עדשות מולטיפוקל?

התאמת עדשות מולטיפוקל היא רק השלב הראשון, וגם לאחר מכן ישנן עוד מספר בחירות שמשפיעות על נוחות השימוש ועל טיב הראייה. 

אחד המושגים שכדאי להכיר לקראת בחירת עדשות מולטיפוקל הוא “תעלה”. הכוונה היא למעשה לשדה הראייה שמספקת העדשה. מאחר שבאותה עדשה (לא גדולה מדי) ישנם כמה מוקדים, באופן בלתי נמנע נוצרים אזורים מעוותים בשוליים שלה. אם אותם עיוותים נמצאים בשטחים מתים מבחינת האדם בכל מקרה, הוא כלל לא ירגיש בכך – אבל אם התעלה צרה מדי, כלומר העיוותים משתלטים על שטח גדול יחסית, הראייה לא תהיה אופטימלית.

תכנון עדשה בהתאמה לשגרת היומיום של האדם

עדשות מולטיפוקל בהתאמה אישית לאדם מאפשרות לו שימוש נוח ויעיל במיוחד לאורך כל שעות היום. כך למשל מי שמבלה שעות ארוכות מול מחשב זקוק מן הסתם לשדה ראייה מרבי לטווח הבינוני ולטווח הקרוב, בעוד אדם שנמצא בחוץ רוב הזמן זקוק לשדה ראייה גדול יותר לרחוק ולשדה ראייה מצומצם יחסית לטווח הקרוב.

התכנון המדויק על סמך השגרה של כל אדם מחייב ניסיון – עוד סיבה טובה להגיע לאופטומטריסטית מיומנת.

סוג הליטוש

עוד סוגיה חשובה במיוחד לגבי בחירת עדשות מולטיפוקל היא צורת הליטוש שלהן. בעבר הגישה המקובלת הייתה ליטוש קדמי. בשנים האחרונות השתכללו כאמור הטכנולוגיות של ייצור העדשות ובפרט נוספה האופציה של ליטוש אחורי.

זוהי גם הטכנולוגיה הנבחרת עבור מרבית עדשות המולטיפוקל, וזאת משום שיש לה יתרון משמעותי: הליטוש הוא זה שמתאים למעשה את העדשות למצב של העין ולתיקוני הראייה הנחוצים. בהתאם, ליטוש אחורי מבטיח מקסימום קרבה בין העין לבין הגוף האופטי שדרכו מתבצעת הראייה. מאחר שחוק פיזיקלי בסיסי הוא שקרבה כזו מאפשרת שדה ראייה נרחב יותר, התוצאה היא שעדשות מולטיפוקל עם ליטוש אחורי מספקות ראייה אופטימלית.

עוד כדאי לדעת שככל שהמספר של העדשות גבוה יותר, כך נדרשת עדשה עבה יותר – וההבדל בין ליטוש קדמי לליטוש אחורי הופך למשמעותי יותר.

שיקולים נוספים במסגרת בחירת עדשות מולטיפוקל

זהות היצרנית היא שיקול שכדאי גם כן לקחת בחשבון ובפרט להעדיף את אלה המוכרות – כשמדובר על הראייה ועל בריאות העין רצוי לא להסתכן עם עדשות של חברה עלומת שם. שיקול אחר הוא סוג הציפוי כשחלק מהציפויים מונע סינוור ולכן משפר את נוחות השימוש. באופן טבעי גם למחיר של כל דגם של עדשות מולטיפוקל יש חלק בבחירה, אבל מומלץ לא לייחס לו משקל נכבד מדי.

אולי יעניין אותך גם:

לתיאום פגישה נא למלא את הטופס

* שדות חובה מסומנים בכוכבית.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button