ילדים עם קוצר ראייה

קוצר ראייה אצל ילדים – כיצד ומדוע הוא עלול להתפתח או להחמיר בתקופת הקורונה?

בעקבות ההסתגרות הממושכת בבית, חשיפה פחותה לאור שמש וצפייה מוגברת במסכים – עולה הסיכון להתפתחות קוצר ראייה או החמרתו בקרב ילדים ומתבגרים. כך ניתן לנסות למנוע את התופעה או לטפל בה.

על קוצר ראייה אצל ילדים

יותר ויותר ילדים סובלים מקוצר ראייה (מיופיה) כיום, ותקופת הקורונה עלולה להחמיר זאת.

קוצר ראייה הוא מצב שבו קרני האור שנכנסות לעין מתמקדות בחלל הזגוגית שנמצא לפני הרשתית, במקום ליפול על מרכז הראייה ברשתית – מה שגורם לעצמים מרוחקים להיראות מטושטשים (טשטוש ראייה לרחוק)

הרשתית היא השכבה הפנימית בדופן גלגל העין, שבה קרני האור שנכנסות לעין הופכות לאותות כימיים וחשמליים שעוברים דרך עצב הראייה למוח.

הפגם העיקרי שגורם לקוצר הראייה הוא התארכות יתר של גלגל העין; הוא מקבל צורת קמורה (כשל ביצה למשל) במקום צורה עגולה (כשל כדור למשל).

ככל שהזמן עובר, התארכות גלגל העין עלולה לגרום לרשתית לעבור שינויים ניווניים (כולל חורים)/

בסופו של דבר שינויים אלו עלולים לגרום לה להיפרד מדופן גלגל העין – תופעה שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון.

קוצר ראייה אצל ילדים

בעקבות ההסתגרות הממושכת בבית, חשיפה פחותה לאור שמש וצפייה מוגברת במסכים (כגון מחשב, סמארטפון וטאבלט) – עולה הסיכון להתפתחות קוצר ראייה או החמרתו (ההחמרה מגדילה את מספר המשקפיים, וככל שהמספר גדל כך עולה הסיכון לבעיות במערכת הראייה בעתיד, כגון: היפרדות רשתית, גלאוקומה וקטרקט).

וככל שגיל הופעת קוצר הראייה צעיר יותר (בייחוד מתחת לגיל 9) עולה הסיכוי שהוא יחמיר מהר יותר. באופן כללי, קוצר ראייה נוטה להחמיר עם הזמן.

מחקרים מראים כי המוליך הכימי דופמין מופרש ברשתית בתגובה לאור שמש ומונע את התארכות גלגל העין בעת התפתחות העין בתקופת הילדות. לפיכך ייתכן שמחסור באור שמש גורם להפרשה פחותה של דופמין וכך להתארכות יתר של גלגל העין בתהליך צמיחת העין.

בתאורה מעומעמת, כמו זו של הבית, הפרשת הדופמין פוחתת. לכן, חשיפה ממושכת לתאורה מעומעמת במקום לתאורת אור טבעי עלולה לגרום להארכת גלגל העין.

ייתכן שגם ראייה הדורשת מיקוד ממושך בעצמים קרובים (“ראייה לקרוב”), בדומה לאופן שבו ילדים מביטים במסכים (בייחוד כאלו שגודלם קטן), משנה את צמיחת גלגל העין ועלולה להוביל להתארכותו.

הסברה היא שהילד מאמץ את העיניים ומתעייף ורפלקס המיקוד (אקומודציה) שלו בעין עובד לאט יותר. כך, עובר זמן רב עד שגלגל העין מצליח למקד את קרני האור על מרכז הראייה ברשתית, ונוצר טשטוש שמאיץ את קוצר הראייה.

עבודה ממושכת מול מסך עלולה לגרום גם לתסמונת הצפייה במחשב (Computer Vision Syndrome – CVS) – מאמץ עיניים שנובע משימוש ממושך ורציף במסך שעלול לפגוע בתפקוד העין.

בנוסף, חשיפה מוגברת לאור הכחול שנפלט ממסכים עלולה להעמיס על העין, לגרום ללחץ על תאיה ואף למותם; בשל אנרגיית הקרינה הגבוהה שלו, הוא עלול לחדור מבעד לקרנית ולעדשת העין ולפגוע בהן וברשתית.

כיצד ניתן להפחית את הסיכון לקוצר ראייה או החמרתו אצל ילדים ונוער?

  • להגיע להערכת מצב אצל אופטומטריסט/ית.
  • להפחית את שעות השימוש במסכים.
  • כל 20-30 דקות להרים את המבט מהמסך ולצםפות למרחוק של כשישה מטרים.
  • לא להתבונן במסכים במרחק שקצר מ-40 ס”מ מהפנים לזמן ממושך.
  • לשהות יותר מחוץ לבית ולהיחשף לאור שמש בשעות המותרות כמה שניתן.

כיצד מטפלים?

אחד הטיפולים שנבדקו והוכחו אפקטיביים ביותר לקוצר ראייה אצל ילדים ומתבגרים הוא עדשות מגע יומיות ששמן MiSight 1 day.

הן גורמות למיקוד תקין של קרני האור על הרשתית, וכך משפרות את הראייה ומאטות את קצב התארכות גלגל העין ואת העלייה במספר. בנוסף, הן רכות ופשוטות להרכבה, ומתאימות לשימוש מהרגע שבו הילד יכול להרכיב ולהסיר אותן בעצמו ועד שהראייה מתייצבת.

לדברי ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית שהוסמכה על ידי חברת CooperVision (הנחשבת לאחת המובילות, הגדולות והאמינות בעולם בתחום פתרונות ראייה) להתאים עדשות MiSight, “העדשות הללו פותחו במיוחד עבור ילדים ומתבגרים לאחר מחקר קליני מקיף שהציג האטה משמעותית בהתארכות גלגל העין, בהתקדמות קוצר הראייה ובעלייה במספר.

בנוסף הוא הראה שיפור בחדות הראייה, שמירה על בריאות העין, שימוש עצמאי והסתגלות מהירה לאחר זמן קצר מאוד. בקיצור, עדשות  MiSight הן הפתרון היעיל, הנוח והקל ביותר לילדים והוריהם”.

עוד מציינת פרוכטר כי “כמי שמאבחנת ילדים רבים בקוצר ראייה ומכירה את כל שיטות הטיפול, אני מפצירה בהורים לא להזניח את התופעה כדי למנוע בעיות ראייה בעתיד”.

קוצר ראייה אצל ילדים – כיצד ומדוע הוא עלול להתפתח או להחמיר בתקופת הקורונה?
5 (100%) 1 vote[s]

Call Now Button