אבחון וטיפול בקרטוקונוס אצל ילדים

קרטוקונוס הינה מחלת עיניים בעלת היבטים תורשתיים, המופיעה בעיקר אצל מתבגרים (אם כי לעיתים היא מופיעה בילדים צעירים יותר), בשכיחות מוערכת של 1:2000 באוכלוסיה. מדובר במצב רפואי הגורם לעיוות של קרנית העין ופוגע באיכות הראייה. קרטוקונוס הינה מחלה המתחילה בדרך כלל בטשטוש ו/או עיוות קלים של הראייה, עיוותים שקל להסדיר באמצעות הרכבת משקפיים או עדשות מגע. המחלה נוטה להחריף, בממוצע עד גיל 40 אז בדרך כלל התפתחות הקרטוקונוס נבלמת. יש הרבה מה לעשות על מנת לטפל בקרטוקונוס אצל ילדים – לפניכם, המדריך המא על אבחון וטיפול בקרטוקונוס אצל ילדים.

דרכי האבחון של קרטוקונוס אצל ילדים

קרטוקונוס היא מצב פתולוגי המתאר עיוותים במבנה הקרנית, שהוא עגול במצב בריא, הגורמים להפרעות בראייה. כנראה שהסיבה המרכזית להתפתחות של קרטוקונוס היא תורשתית (גנטית), אם כי ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין דלקות עיניים חוזרות או תכופות בילדות לבין קרטוקונוס. כאמור, בדרך כלל ההופעה של קרטוקונוס אופיינית לגילאי העשרה. לעיתים, המחלה מתחילה כבר בגילאי הילדות אבל ברוב המכריע של המקרים קרטוקונוס מתחילה בעיוות ראייה קל שאותו ניתן להסדיר באמצעות חבישת משקפי ראייה אשר יתקנו את האסטיגמציה. במרבית המקרים, את המשקפיים יש להחליף לעיתים קרובות כתוצאה משינויים במבנה הקרנית.

החשד לקרטוקונוס אצל ילדים עשוי לעלות כאשר הילד מתאר עיוות פתאומי בראייה, בעין אחת או בשתי העיניים. ייתכן שהילד יספר כי הוא רואה מטושטש או כפול, או שהוא רואה נקודות זוהרות או נקודות אור לא מוסברות.

האבחון המקצועי של קרטוקונוס נעשה בבדיקת ראייה “רגילה”. בבדיקה זו נבחן מבנה הקרנית, שהוא עגול במצב בריא אולם בילדים עם קרטוקונוס נראית קרנית במבנה חרוטי ובעלת פני שטח שהם לא חלקים אלא גליים.

בדיקת קרטוקונוס אצל ילדים

הטיפול בקרטוקונוס בילדים

קרטוקונוס היא מחלה דגנרטיבית – כלומר, מחלה שהתפתחותה מתאפיינת בהתדרדרות הדרגתית של המצב. במרבית הילדים המאובחנים כסובלים מקרטוקונוס, ניתן לספק מענה איכותי לעיוות בראייה על ידי משקפיים ו/או עדות ראייה. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, ניתן לשקול טיפול באמצעות ניתוח לייזר או טיפול שנקרא Cross Linking – טיפול המשלב הזלפה של חומר בשם ריבופלבין וחשיפה של הקרנית לקרני A-UV, על מנת ליצור קשרים חדשים בסיבי הקולגן. טיפול זה עוצר את ההתדרדרות של הקרטוקונוס.

 

הילד מתלונן על שינויים בראייה? קחו אותו לאבחון מקצועי

גם הטיפול בקרטוקונוס, כמו בהרבה עיוותים בראייה, הוא איכותי ויעיל יותר כל שהאבחון מתבצע בשלב מוקדם יותר של התפרצות המחלה. ילדים הסובלים מקרטוקונוס סובלים מפגיעה משמעותית באיכות החיים שלהם – קשה להם להעיק מהלוח, קשה להם להתמצא במרחב, ולא תמיד הם בטוחים מספיק בעצמם על מנת לתמלל (להורה, למורה, וכולי) את הבעיה באופן ברור. אבחון מקצועי וטיפול מהיר ופשוט יהפכו את החיים שלהם נוחים יותר. אם יש לכם חשד שהילד שלכם סובל מקרטוקונוס – או מפגיעה בראייה בשל כל סיבה אחרת, אנחנו מזמינים אתכם להגיע לאבחון מקצועי מהיר ומדויק, ולהציע לילד פתרון שישיב לו את הראייה האיכותית ויקל על חייו.

יש לכם או לבני המשפחה שלכם קרטוקונוס?
קבעו תור. יש לי פתרונות! 

רוצים לדעת עוד? צרו איתי קשר: 

ארזה פרוכטר,
אופטומטריסטית קלינית B.Sc
פיכמן 19, תל אביב
טל’ נייד: 052-2512312

ארזה פרוכטר - טיפול במחלות עיניים

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים – צרו איתנו קשר עכשיו:

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc 
מומחית בקרטוקונוס ועדשות מגע מולטיפוקליות בהתאמה אישית

Call Now Button