ארזה פרוכטר אופטומטריסטית

עדשות מגע צילינדר: אתם חייבים התאמה אישית

בשנים האחרונות תהליך רכישת עדשות מגע הופך לקל ונגיש יותר. ניתן לרכוש עדשות מגע בכל רשת פארם, ואפילו לרכוש עדשות מגע באינטרנט. נשמע מעולה? כנראה שרק ל 50% ממרכיבי עדשות המגע.

נשים רגע בצד את הסיכונים הכלליים ברכישת עדשות מגע מהמדף, ונדבר על אלה שפשוט לא יכולים לרכוש עדשות מגע מהמדף: אלה הזקוקים לעדשות מגע צילינדר. וכן, מדובר על כ 50% ממרכיבי עדשות המגע.

עדשות מגע צילינדר: מה זה בכלל?

צילינדר הוא הכינוי למרכיב בעדשה האופטית המתקן בעיה שנקראת בשפה המקצועית “אסטיגמציה”. אסטיגמציה היא מצב שבו הקרנית, שאמורה להיות עגולה, היא בצורה של אליפסה, כלומר בולטת מעט החוצה. כתוצאה ממבנה מיוחד זה של העדשה, קרני האור העוברות בקרנית לא מתמקדות בנקודה אחת על הרשתית ומאפשרות לראות תמונה חדה, אלא בשתי נקודות מה שיוצר עיוות בתמונה המתקבלת. עדשת צילינדר מתקנת את העיוות וגורמת לכך שהתמונה תראה חדה כמו מנקודת מיקוד אחת.

התאמת עדשות מגע צילינדר מסובכת יותר מהתאמת עדשות משקפיים עם צילינדר. הסיבה: בעוד שבמשקפיים העדשה קבועה במקומה, עדשות מגע חופשיות להסתובב בעין, דבר המקשה על התאמת צורת העדשה לעין באופן קבוע. כמי שמתמחה בייצור והתאמת עדשות מגע, לרבות עדשות מגע צילינדר, אני נתקלת באינספור מקרים של אנשים שסבלו לחינם רק כי לא ידעו שהם זקוקים לעדשות מגע צילינדר או כתוצאה מהתאמה לא נכונה של עדשות מגע צילינדר.

הנה, למשל, שלשה מקרים שהיו אצלי בקליניקה לאחרונה וממחישים את מורכבות התאמת עדשות מגע צילינדר.

קרנית שטוחה וצילינדר אלכסוני גבוה – סיפורה של המורה א’

א’, מורה בת 28, נמנית על מרכיבי העדשות שלא אוהבים להיסחב עם הקופסה של העדשות או עם בקבוק התמיסה ולכן משתמשת בעדשות יומיות. א’ השתמשה בעדשות מגע יומיות עם צילינדר אך לטענתה למרות ניסויי התאמה רבים עדיין היו לה קפיצות בראייה וטשטוש, תופעות האופייניות לבעיות אסטיגמציה.

בסופו של דבר א’ הופנתה אליי על ידי הרופא שלה, כדי לנסות למצוא פתרון מקורי לבעיה. ערכתי לא’ סדרת בדיקות מקיפה והממצאים העלו כמה נקודות חשובות להתייחסות: ראשית, הצילינדר של א’ היה גבוה, דבר המחייב לייצב את העדשה במדוייק. בנוסף, הצילינדרים היו מסוג אלכסוני (בזווית של 45 מעלות, למשל) מה שמקשה על התאמת העדשות. ולבסוף, ואולי חשוב מכל: מבנה הקרנית של א’ היה שטוח. המסקנה שעלתה מצירוף הממצאים הייתה שלא היה כל סיכוי להתאים לא’ עדשות מהמדף, וכל ניסיון כזה היה נידון מראש לכישלון.

הפתרון היה פשוט למדי: כיוון וא’ רצתה רק עדשות יומיות, התאמתי לה עדשות מגע רכות טוריות מחברה המתמחה בתחום, וזאת לפי התאמת מבנה העין המדויק שלה. הרגעים האלה בהם הלקוחות שלי מרכיבים את העדשות ומתפעלים מאיכות הראייה והחוסר בתופעות לוואי, הם אלה שגורמים לי לאהוב את המקצוע שלי.

עדשות נושמות עם פרופילי קצה דקים – סיפורה של ח’

ח’ בת 60, אבל ממש לא חוששת מהגיל שלה. היא, למשל, משחקת טניס ואף מובילה בטורנירי טניס שונים. במהלך המשחק מרכיבה ח’ עדשות מגע. ח’ הגיעה אלי עם עיניים אדומות ולטענתה בזמן האחרון היא לא מצליחה לשחק טניס עם עדשות מגע והיא לא רואה טוב כבעבר.

בדקתי את מבנה העין של ח’ וגיליתי שיש לה מבנה עין לא שגרתי, שחייב התאמת עדשות שיישבו טוב יותר על העין. המתח בעפעפיים של ח’, האופייני לגילה תרם אף הוא לחוסר היציבות של העדשה בעין. הבנתי שסוג העדשות שח’ זקוקה להן הן עדשות סיליקון הידרוג’ל עם פרופילי קצה דקים במיוחד. עדשות אלה מתאפיינות בכך שהעדשה מתייצבת היטב ובנוסף לכך העין תנשום טוב יותר. הזמנתי לה עדשות בייצור מיוחד, ומקץ שבועיים היא חזרה לשחק טניס באופן חד, יחד עם שיפור בחדות הראייה.

צילינדר גבוה וזמני שימוש גבוהים – סיפורו של הכדורסלן ג’

ג’ הוא נער תוסס בן 17, שחקן כדורסל המרכיב משקפיים ורוצה לעבור לעדשות מגע בזמן המשחק. בבדיקה התגלה שלג’ צילינדר בגובה שלוש דיופטרות, שנחשב לגבוה מאוד. עם נתונים כאלה,  אסור שתהיה אפילו סטייה אפסית במעלות כדי שהעדשה תשב על העין. בנוסף לכך, היה חשוב לג’ שהעדשות יישבו על העין לזמנים ארוכים בזמן האימונים והמשחקים.

הפתרון היה ייצור עדשות הידרוג’ל והתאמה מאוד סבלנית ומדויקת שלהן. המעבר ממשקפיים לעדשות מגע עם צילינדר הפך אצל ג’ לחוויה חיובית, והוא מדווח על כך שהוא רואה טוב מאי פעם.

סיכום: עדשות מגע צילינדר? רק בהתאמה אישית

הרבה אנשים הזקוקים לעדשות מגע מעדיפים להיכנס לחנות ולצאת עם עדשות מהמדף. זה אולי נראה כמו פתרון מהיר ומתבקש, אך ההיפך הוא הנכון, במיוחד אם אתם זקוקים לעדשות מגע צילינדר. זה לא רק עניין של נוחות או חדות ראייה, שימוש בעדשה לא מותאמת עלול להזיק לראייתכם בטווח הארוך.

זקוקים לעדשות מגע או עדשות מגע צילינדר? בואו לבדיקת התאמה כדי לחסוך עגמת נפש בהמשך

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
  2.3/5 - (6 votes)
  Call Now Button