אישה מסתכלת באייפד

עדשות דיגיטל: לכל מי שמשתמש הרבה במחשב או בסמארטפון

 

המהפכה הדיגיטלית מגיעה גם אל עולם הראייה: עדשות ראייה חכמות שפותרות את הבעיות שיוצרים הטלפונים החכמים. לאחרונה פותחו ואושרו לשימוש עדשות ראייה מתוחכמות, ראשונות מסוגן בעולם: עדשות הדיגיטל של צייס גרמניה. העדשות בעלות המבנה והמאפיינים המיוחדים מיועדות לשימושם של אלה שעובדים שעות רבות מול מסכי מחשב או סמארטפון וסובלים מעייפות בעיניים, כאבי ראש ו”תסמונת ראיית המחשב”.

 מכירים את התחושה הלא נעימה של עיניים צורבות או כאבי ראש לאחר עבודה מול המחשב או קריאה מהסמארטפון? אתם לא לבד. עדשות דיגיטל שפותחו על ידי חברת ZEISS מיועדות לשימושם של בני דור המסכים, אשר משלמים מחיר יומיומי עקב עבודה ממושכת מול מחשב ושימוש בסמארטפון או בטאבלט. מתברר שהעיניים שלנו מתקשות ליישר קו עם הדרישות החדשות של בהייה במסכים במשך שעות רבות ביממה ומפתחות את “תסמונת ראיית המחשב” הכוללת יובש בעיניים, צריבה, לחץ, כאבי ראש וצוואר ועוד שלל תסמינים לא נעימים. למה זה קורה?

 

בעיות מיקוד

לעיניים יש יכולת להביט למרחקים שונים ולטווחים מגוונים. בטרם פרצו המסכים לחיינו וכבשו כל חלקה טובה נדרשה העין לעבור מטווח ראייה קרוב לטווח ראייה רחוק לעתים פחות תכופות. כיום השגרה שלנו דורשת מהעיניים מעבר בלתי פוסק בין טווחי הראייה השונים – מעבר קשה לביצוע שמכביד על העין וגובה ממנה מחיר. מעבר זה בין טווחי הראייה הופך למאתגר יותר עבור אנשים המתקשים בראייה של עצמים קרובים – מצב שמופיע בקרב 90% מהאוכלוסייה החל מגיל 40. עד כה המענה לבעיה הסתכם בתרגילים או בהרגלים שונים שנותנים מנוחה לעיניים, או בציפויים מיוחדים למסכים או למשקפיים שמפחיתים את הבעיה על ידי צמצום החשיפה לאור הכחול הבוקע מהמסכים ואחראי לחלק מהבעיה. עתה נחשף פתרון ממוקד לבעיית המיקוד: עדשות דיגיטליות.

 

מה הן עדשות דיגיטל?

עדשות דיגיטל הן עדשות ראייה בעלות עיצוב מיוחד המקל על העיניים בעת צפייה במסכים. איך הן עושות את זה? באמצעות עדשות משקפיים דו מוקדיות: החלק העליון של העדשה נועד לראייה מרחוק והוא מעוצב בזווית רחבה במיוחד. החלק התחתון פותח לטווח ייעודי של קריאה ממסכים דיגיטליים. אחד הדברים הייחודיים בעיצוב העדשה הוא מעבר מהיר וחד בין שטח הראייה למרחוק לבין שטח הצפייה מקרוב במסך, מה שמאפיין את השימוש במסכים. עדשות הדיגיטל מצליחות לעשות זאת באמצעות תעלה דחוסה בתוך העדשה שמבצעת את המעבר המהיר הזה. התוצאה: טווח רחב לראיית רוחק, בצד מעבר מהיר וחד לראייה מקרוב המותאם למרחקי צפייה במסכים.

עקב מאפיינים אלה, מי שירכיב משקפיים עם עדשות אלו יוכל להשתמש בנוחות רבה יותר במכשירים דיגיטליים. הסיוע של העדשות המאפשר לעין להתמקד בקלות מונע את ההשלכות הבלתי רצויות של המאמץ הנדרש מהעין בעת שימוש במסכים. בשורה התחתונה, מי שיצפה במסך יאמץ את העין פחות בזכות העדשות עם הטכנולוגיה החדשה ולא יסבול בתום המלאכה מעייפות, תחושות של שריפה, צריבה וחוסר נוחות בעיניים, הופעת טשטוש, יובש בעיניים וכאבי צוואר.

עדשות הדיגיטל של zeiss נבדקו, בין השאר, במחקר שטח שבוצע על משתמשים בסמארטפון. התוצאות היו מרשימות במיוחד: יותר מ-90% מהמשתתפים במחקר דיווחו שהם מרוצים מהפחתת הסימפטומים של עייפות בעיניים ולחץ על העין.

 

למי מומלץ להיעזר בעדשות דיגיטל?

בניגוד לעדשות מולטיפוקל, הכוללות שלושה אזורי ראייה: רחוק, בינוני וקרוב, השימוש בעדשות הדיגיטל, שהן דו מוקדיות (רחוק ומרחק ביניים למסכים הדיגיטליים – סמארטפונים וטאבלטים) מומלץ למי שרק מתחיל לסבול מאובדן הראייה מקרוב או לכאלה שמתחילים לסבול מאובדן יכולת ההתמקדות של העין. כיום, מתחיל אובדן יכולת המיקוד של העין (פרסביופיה) עוד לפני גיל 40, אובדן המתאפיין בקושי בביצוע מטלות מטווח קרוב על רקע ירידה הדרגתית ביכולת של העין להתמקד באובייקטים קרובים ולבצע אוקומדציה – שליטה בקביעת אורך המוקד של עדשת העין.

במילים אחרות, האוכלוסייה שיכולה להיעזר בעדשות אלו היא רחבה מאוד: בעידן המודרני, שבו כמעט כל עבודה דורשת חשיפה למסכים ועבודה עם מכשירים דיגיטליים, רוב בני ה-30-45 מרגישים באופן יומיומי את תסמונת ראיית המחשב ויכולים עכשיו להסתייע בעדשות דיגיטליות שפותרות את הבעיה.

ההחלטה אם קיים צורך בעדשות דיגיטל ואם יש לבחור בעדשות דיגיטל או בעדשות מולטיפוקל צריכה להיעשות תוך התייעצות עם אופטומטריסט מנוסה. מתלבטים אם מתאימות לכם עדשות הדיגיטל?
אשמח לקבוע פגישת ייעוץ

ארזה פרוכטר

ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

  שם (חובה)

  דואר אלקטרוני (חובה)

  טלפון (חובה)

  נושא

  תוכן ההודעה
   

  2.7/5 - (6 votes)
  Call Now Button