עדשות דיגיטליות מענה לדור המסכים

משקפיים מולטיפוקל

הראייה היא היכולת החשובה ביותר, וגם זו שסובלת מליקויים שונים בשכיחות גבוהה יחסית. לקות אחת היא קוצר ראייה (מיופיה), כלומר מצב שבו האדם מתקשה להבחין בפרטים רחוקים ממנו, ובפרט אם הם קטנים. לקות נפוצה אחרת היא רוחק ראייה (היפרופיה), שגורמת לקושי הולך וגובר למקד את המבט באובייקטים קרובים, כמו למשל בזמן קריאה או שימוש בסמארטפון. הפתרון לשתי הלקויות הוא משקפיים, אבל בגלל ההבדל המהותי ביניהן נדרשים למעשה שני זוגות משקפיים שונים – או לחילופין משקפיים מולטיפוקל.

מה זה מולטיפוקל?

פירוש המילה “פוקל” הוא מוקד, ואילו המשמעות של “מולטי” היא כמובן הרבה. בהתאם עדשות מולטיפוקל הן עדשות מרובות מוקדים וליתר דיוק 3. החלק העליון של עדשת מולטיפוקל מאפשר ראייה טובה למרחקים גדולים, יכולת חיונית לנהיגה, להליכה, לצפייה בסרטים והצגות וכו’. החלק התחתון של העדשה מספק מענה לרוחק ראייה, כלומר מבטיח שימוש נוח בסמארטפון וקריאה ללא קושי. החלק האמצעי בעדשות ייחודיות אלה נועד לאפשר ראייה מיטבית גם למרחקי הביניים, תכונה שמסייעת למשל להשתמש במחשב נייח ביעילות.

זמן הסתגלות ממושך יחסית

החיסרון העיקרי של משקפיים מולטיפוקל הוא הצורך להסתגל אליהם. בגלל שכל עדשה כוללת 3 מוקדים, המעבר בין מוקד למוקד, כלומר בין אזור ראייה אחד לשני, מחייב הסטה מסוימת של המבט. בדרך כלל תוך כדי שימוש הפעולה הנ”ל הופכת לאינטואיטיבית ואוטומטית, אם כי ישנם גם מקרים שבהם נדרשת תקופת הסתגלות ארוכה מעט יותר בהשוואה למשקפיים “רגילים”.

עוד כדאי לקחת בחשבון שבצדדים ישנם אזורי טשטוש, ובפרט אצל מי שזקוק לעדשה עם מספר גדול יחסית. יחד עם זאת עם סבלנות ואימוץ הרגלים נכונים, היתרונות המשמעותיים של עדשות מולטיפוקל גוברים על החסרונות.

עדשות מולטיפוקל

איך לבחור משקפי מולטיפוקל?

כל מי שמשתמש בשני זוגות משקפיים מודע היטב לאי הנוחות שטמונה בכך. בנוסף הסיכוי לשכוח את אחד הזוגות או לאבד את המשקפיים שמאפשרים קריאה (או לחילופין אלה של הנהיגה) גדול יחסית, מה גם שבמקרים של זוגות משקפיים נפרדים אין מענה נאות למרחקי הביניים. 

כדי לנצל באופן מיטבי את היתרונות של משקפיים מולטיפוקל חשוב לבחור אותם נכון. הדגש העיקרי הוא התאמה מדויקת למצב העדשה והקרנית בעיניים שלכם. כדאי גם לזכור שהמספר של המשקפיים עשוי להשתנות עם השנים, ובפרט בגילאים מבוגרים (החל מסביבות 40-45, כשהראייה למרחקים קצרים מתחילה להיחלש עקב היחלשותו של השריר שמאפשר לעדשה להתקמר כשממקדים את המבט באובייקט קרוב). בהתאם מומלץ להגיע לאופטומטריסטים מנוסים וכך לוודא התאמה מלאה.

דגש שני הוא איכות העדשות. הטכנולוגיות העכשוויות מאפשרות לייצר עדשות מולטיפוקל מעולות, וכך גם זמן ההסתגלות פוחת והתועלת עולה.

למידע ובירורים צרו קשר 

5/5 - (1 vote)
Call Now Button