כללי

קוצר ראייה אצל ילדים

מה מיוחד בעדשות מגע קשות?

עולם האופטיקה והפתרונות לתיקון לקויות ראייה משתכלל כל הזמן, ומציע לכולנו מגוון הולך ומתרחב של מוצרים. בפרט ישנם שינויים משמעותיים בתחום עדשות המגע הקשות, ולכן כדאי להכיר את כל המאפיינים העדכניים שלהן. בעמוד זה תמצאו הסברים לגבי ההבדלים בין עדשות קשות לרכות, פירוט של היתרונות והחסרונות של העדשות הקשות וגם סקירה של מוצר מתקדם במיוחד, עדשות מגע קשות נושמות.

מהן עדשות “קשות” ומהן עדשות “רכות”?

כשרק התחלנו להשתמש בעדשות מגע במקום במשקפיים, כל עדשות המגע היו “קשות”. הן אמנם סיפקו את התיקון האופטי הדרוש, ואפשרו למי שסבלו מלקויות ראייה לוותר על המשקפיים – אבל גם הרכבת העדשות האלה התאפיינה באי נוחות במידה כזו או אחרת. על-מנת להתמודד עם בעיה זו פותחו עדשות המגע הרכות, שנצמדות באופן מיטבי לקרניות העיניים והשימוש בהן נוח במיוחד.

עדשות קשות מיוצרות מפולימרים קשיחים, בעוד העדשות הרכות מבוססות על הידרוג’ל ובחלק מהמקרים על שילוב של חומר זה עם סיליקון. מאפיין מהותי נוסף של העדשות הקשות הוא שהן מיועדות לשימוש ארוך טווח – כולל של שנה שלמה.

חלק גדול מהעדשות הנמכרות כיום הן אלה הרכות – אבל יש גם מצבים שבהם ההמלצה תהיה על עדשות מגע קשות. בפרט כך הדבר כשיש צורך בתיקון אופטי מורכב יחסית: למשל אסטיגמציה משמעותית (כלומר צילינדר גבוה) או במקרים של קרטוקונוס (מחלת עיניים שגורמת לא-סימטריה במידת הקמירות של הקרנית, כך שהיא הופכת מכיפה לחרוט).

היתרונות של עדשות המגע הקשות

היתרון הראשון של העדשות הקשות הוא שהסיכון להצטברות חיידקים, חלבונים או שומנים על פני העדשה נמוך במידה ניכרת בהשוואה לעדשות הרכות. הסיבה לכך היא שאין בהן נוזלים, ולכן שכיחות הופעת הזיהומים ודלקות העיניים עקב הרכבת עדשות מגע – נמוכה אצל מי שבוחר באופציה של העדשות הקשות.

עוד יתרון של עדשות מגע קשות הוא האפשרות לייצר אותן כך שהן יתאימו באופן מדויק במיוחד ללקות הראייה ובהתאם יבטיחו תיקון מושלם שלה (וזאת בגלל שהשימוש ארוך הטווח הופך את ההשקעה בייצור לכדאית).

יתרון שלישי שכדאי לקחת בחשבון הוא היכולת של עדשות אלה לספק פתרון מצבים ספציפיים – כאמור קרטוקונוס, צילינדר גבוה וגם יובש בעין. 

החסרונות של עדשות קשות

היתרונות הנ”ל כבדי משקל, אבל לפני שמחליטים באיזה סוג של עדשות לבחור, כדאי להכיר גם את החסרונות.

החיסרון הראשון הוא אי נוחות מסוימת, בגלל הקשיחות של הפולימר ובגלל שהעדשה לא נצמדת לעין. בהתאם גם ההסתגלות לעדשות הקשות היא ממושכת יותר בהשוואה לאלה הרכות, שאליהן ההסתגלות היא כמעט מידית במרבית המקרים.

חיסרון שני הוא שבזמן פעילות ספורטיבית – כולל ריצה, משחקי כדור וכו’ – עדשות מגע קשות עלולות ליפול וזאת משום שהן כאמור לא צמודות לעין. חיסרון שלישי הוא חובת ההקפדה על תחזוקה נאותה. אם את העדשות הרכות היומיות אפשר פשוט לזרוק לפח אחרי שמוציאים מהעין, עדשות קשות לטווח ארוך יש לשמור במיכלים ייעודיים ולחטא אותן בסוף כל יום עם תמיסה מתאימה.

עדשות קשות נושמות

הקטגוריה המתקדמת ביותר בתחום היא עדשות מגע קשות נושמות. עדשות אלה מאפשרות מעבר של חמצן אל העין, ולכן נוחות ההרכבה שלהן מרבית. ישנן גם עדשות היברידיות, כלומר כאלה שמשלבות חלק קשה עם חלק רך, כשלכל חלק מטרה אחרת (הראשון מספק תיקון אופטי והשני משדרג את הרכות).

בכל מקרה חשוב מאוד להגיע לאופטומטריסטים ותיקים לצורך ביצוע בדיקת התאמה. בהתאם לתוצאות תוכלו גם לקבל המלצה האם עדשות קשות הן האופציה הנכונה עבורכם.

אולי יעניין אותך גם

מה מיוחד בעדשות מגע קשות?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
בדיקת ראייה לבעלי צילינדר בעיניים

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?

קרטוקנוס היא מחלת עיניים נפוצה למדי, כשעל-פי הערכות שונות השכיחות שלה נעה סביב ה-1 ל-2,000. המחלה, שמגבילה במידה משמעותית את הראייה והולכת ומחמירה עם השנים, פוגעת בעיקר באנשים צעירים – ההתפרצות שלה היא כבר במהלך גיל ההתבגרות ולאורך העשור השלישי לחיים. באופן טבעי פגיעה של ממש ביכולת הראייה מגבילה מאוד את האדם ומקשה עליו להתפרנס וגם לבצע פעולות יומיומיות שלאחרים נראות מובנות מאליהן. בהתאם המוסד לביטוח לאומי עשוי לסייע לבעלות ובעלי קרטוקונוס – וכאן בעמוד תוכלו למצוא את הקריטריונים הרלוונטיים וכן את דרכי העזרה העיקריות בהתאם לאחוזי הנכות.

כיצד נקבעים אחוזי נכות במקרה של קרטוקונוס?

כמו במקרים של ליקויים גופניים אחרים, גם אצל חולי קרטוקונוס אחוזי נכות נקבעים בהתאם לשיקול הדעת של ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

תקנות הביטוח הלאומי מפרטות מהם אחוזי הנכות עבור לקויות ראייה שונות. כך למשל אובדן ראייה ברבע החיצוני העליון של העין מזכה ב-5% נכות ואם התופעה מתרחשת בשתי העיניים, ייקבעו 10% נכות. אובדן הראייה ברבע החיצוני התחתון של עין אחת מקנה 10% נכות, ובשתי העיניים – 30%. אובדן ראייה במחצית התחתונה של עין אחת פירושו 20% נכות, ואם התופעה מתרחשת במקביל בשתי העיניים האדם זכאי ל-65% נכות.

בנוסף ייתכנו עוד שיקולים בקביעת אחוזי הנכות – למשל אי סבילות לעדשות מגע, הפתרון המקובל במקרים של קרטוקנוס, עשויה להעלות את אחוזי הנכות. גם מעבר ניתוח השתלת קרנית, הטיפול היחיד שעשוי לסייע כשהמחלה מחמירה, עשוי לשנות את אחוזי הנכות בהתאם למצב הראייה העדכני.

על-מנת למצות את הזכויות שלכם אם חליתם בקרטוקונוס, יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי, בצירוף כל המסמכים המעידים על המחלה וכמובן בדיקות ראייה עדכניות. בפרט נדרשים לצורך האבחון וקביעת אחוזי הנכות המתאימים בדיקת שדה ראייה, מיפוי קרנית ופאכימטריה (מדידה של עובי הקרנית).

באילו מקרים מקבלים קצבת נכות?

לאחר שנקבעים לבעלות ובעלי קרטוקונוס אחוזי נכות, כאמור ע”י הוועדה הרפואית, השלב הבא הוא קביעת דרגת אי כושר (לעבוד). הליך זה מבוצע רק כשאחוזי הנכות הרפואית הם 60 ומעלה. מצב נוסף בו תיקבע דרגת אי כושר הוא כשישנם 40% נכות או יותר ובתנאי שיש לפחות ליקוי אחד שהוא בשיעור של 25% ומעלה. אצל עקרות בית המינימום הוא נכות רפואית של 50%.

את דרגת אי הכושר קובע פקיד תביעות על סמך קריטריונים שונים. דרגות אי הכושר שמובילות לקבלת קצבת נכות חודשית הן 60%, 65%, 74% ו-100%. גובה הקצבה, כשישנה זכאות לכך, תלוי בדרגת אי הכושר הספציפית. גמלת נכות כללית מלאה, עבור 100% אי כושר, עומדת על 3,321 ש”ח נכון ל-2021. 

זכויות בעלי ובעלות קרטוקונוס

גם כשנפסקים לזכות חולי קרטוקונוס אחוזי נכות שלא מקנים קצבה, עדיין ישנן זכויות שונות שאפשר לממש וכך לשפר את החיים. בעלי 20% נכות או יותר זכאים לקבל עזרה בכוונה לתעסוקה, נכות של 40% או יותר מקנה הנחה בעמלות בבנקים השונים ועם 60% נכות ניתן לקבל תג חנייה לנכה (אם כי קחו בחשבון שיש גם מקרים שבהם הרישיון נשלל עקב הקושי המשמעותי לנהוג עם קרטוקנוס).

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע מולטיפוקל

עדשות מגע MiSight

קוצר ראייה בקרב ילדים הוא תופעה שהופכת לשכיחה יותר ויותר, בעוד ועוד מדינות. למעשה יש כבר מי שמגדיר את המיופיה – המונח המקצועי שמתאר את הלקות שגורמת לאובייקטים רחוקים מהעין להיראות מטושטשים – כמגפה של ממש. עדשות MISIGHT מספקות תיקון אופטי מוצלח וגם מונעות את החמרת קוצר הראייה, ולכן הן נחשבות לפתרון אפקטיבי במיוחד לבעיה הנ”ל. בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים אודות המאפיינים הייחודיים של מיופיה בילדים, וגם פירוט של היתרונות המשמעותיים של העדשות החדשניות.

על מה חשוב להקפיד כשמתגלה קוצר ראייה אצל ילד או ילדה?

המיופיה מתחילה להתפתח בגיל צעיר, לרוב בשלב בית הספר היסודי, כלומר גילאי 6-12. זהו גם שלב בחיים שבו קוצר הראייה בא לידי ביטוי מוחשי, בעיקר בפגיעה בלמידה אבל גם באינטראקציות חברתיות ובפרט משחקים שמחייבים ראייה חדה.

תמונת המצב העדכנית מעוררת דאגה: שיעור הילדים שלוקים בקוצר ראייה הולך ועולה, ולפי סקר משנת 2020 למשל בכל בית שני בארץ יש לפחות ילד אחד בעל לקות זו. גם על-פי נתוני צה”ל חל זינוק בשיעור המתגייסים עם קוצר ראייה – מכ-30% בתחילת המאה לכ-40% בשנים האחרונות.

הסיבה העיקרית היא השימוש ההולך וגובר במסכים, ובמקביל החשיפה ההולכת ומתמעטת לאור טבעי. בהקשר זה כדאי לדעת שילדים שמבלים זמן רב יותר במשחקים בחוץ סובלים פחות ממיופיה, וגם כשהלקות קיימת, היא פחות חמורה.

בכל מקרה חשוב להקפיד על אבחון מדויק. שימו לב: מיופיה בגיל הילדות שלא תטופל באופן מקצועי מגדילה במידה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות עיניים קשות בגיל מבוגר, עד כדי סכנה לאובדן הראייה!

היתרונות של עדשות MiSight

עדשות מיסייט (MiSight) בנויות כך שהן מצליחות גם לתקן את לקות הראייה וגם למנוע את ההחמרה של המיופיה.

בהקשר זה חשוב להבין שעדשות רגילות מבטיחות גם הן ראייה תקינה לכל מרחק, אבל במקביל הן עלולות לגרום להתארכות נוספת של גלגל העין, הסיבה שבגללה מלכתחילה נפגעה הראייה. כלומר, עצם השימוש בעדשות מגע פותר את הבעיה בטווח הקצר אבל עלול להחמיר אותה בטווח הארוך.

עם עדשות MiSight לעומת זאת אין סיבה לחשוש. לעדשות אלה 4 אזורים מיוחדים – שניים מהם מתקנים את הלקות כך ששבירת האור בעין תהיה מדויקת והאובייקטים הרחוקים לא ייראו מטושטשים, והשניים האחרים מייצרים טשטוש מיופי שמאט את קצב התארכות גלגל העין.

מקסימום שיפור בראייה, מקסימום נוחות

היצרנית של עדשות MiSight היא קופר ויז’ן (CooperVision), אחת החברות הבולטות בתחום. לפי נתונים שפרסמה החברה, קצב החמרת המיופיה הואט ביותר מ-50% אצל ילדים שהשתמשו בעדשות אלה בהשוואה לילדים שהשתמשו בעדשות רגילות.

עוד כדאי לציין שעדשות מיסייט הן עדשות רכות, ולכן כמעט כל הילדים שהשתמשו בהן סיפרו שהרכבתן נוחה מאוד, ושהם בכלל לא הרגישו את העדשות בתוך העיניים.

על-מנת להפיק מקסימום תועלת מעדשות מתקדמות אלה, נדרש כמובן מרשם מדויק. עקב השינויים היחסית משמעותיים בגיל צעיר, חשוב להקפיד על שגרת בדיקות אצל אופטומטריסטים מוסמכים, כך שבכל נקודת זמן הילד ירכיב עדשות מגע עם מספר שבאמת פותר עבורו את לקות הראייה – ומאפשר לו למידה בלי מגבלות מיותרות ומשחקים מהנים עם החברים.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע MiSight
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע מספקות פתרון יעיל ונוח ללקויות ראייה שונות – הן קוצר ראייה, כלומר מצב שבו אובייקטים רחוקים נראים מטושטשים, הן רוחק ראייה שמתאפיין בקושי למקד את המבט באובייקטים קרובים לעין והן אסטיגמציה (שמוכרת גם בשם צילינדר). ככל שהלקות חמורה יותר, כך המספר שמופיע במרשם של העדשות גבוה יותר, ועל כן נדרשת תשומת לב רבה יותר לבחירה נכונה של עדשות המגע. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי לגבי עדשות למספרים גבוהים, והמלצות שיעזרו לכם להגיע לפתרון האופטימלי עבורכם.

מה זה מספר גבוה?

עוד לפני המידע אודות הדגשים הייחודיים של עדשות מגע למספרים גבוהים, כדאי כמובן לדעת מהו בעצם מספר גבוה.

כל מרשם לעדשות מגע (וגם למשקפיים, כמובן) כולל מספר לכל עין. במקרים של רוחק ראייה המספר יהיה חיובי, וככל שהוא גבוה יותר כך רוחק הראייה חמור יותר. במקרים של קוצר ראייה – כאמור קושי להבחין ולזהות פרטים במרחק גדול – המספר הוא שלילי. ככל שהערך האבסולוטי של המספר גדול יותר, כך הבעיה חמורה יותר. למשל, אדם שהמספר שלו הוא מינוס 6 סובל מקוצר ראייה חמור יותר בהשוואה לאדם שהמספר שלו הוא מינוס 3.

בטווח המספרים החיוביים מספר גבוה נחשב 4+ ומעלה. בטווח המספרים השליליים המספרים ממינוס 6 ומטה (כלומר גם 8-, 10- וכו’) נחשבים גבוהים.

היתרונות של עדשות המגע עם המספרים הגבוהים על פני משקפיים

בעלי ובעלות מספרים גבוהים שמעדיפים עדשות מגע על פני משקפיים נהנים ממספר יתרונות משמעותיים.

היתרון הראשון והחשוב מכולם הוא ששדה הראייה רחב יותר בהשוואה לזה שמספקים המשקפיים. הסיבה לכך היא שאין את המגבלה של מסגרת המשקפיים. גם העובדה שהעדשות נמצאות צמוד לקרנית (ולא במרחק של כסנטימטר או אפילו שניים ממנה כמו העדשות של המשקפיים) תורמת לשיפור מיטבי של הראייה.

עוד כדאי לזכור שעדשת מגע יציבה בתוך העין ואילו המשקפיים עלולים לזוז, ועוד יתרון לעדשות המגע הוא שאין סכנה להתעקמות או לשבירה שלהן.

כשהמספר גבוה, כלומר לקות הראייה משמעותית ואפילו חמורה, מתעצמת החשיבות של השגת תיקון אופטי מקסימלי – ולכן כדאי להיעזר בעדשות מגע, וכמובן להקפיד שהן תהיינה איכותיות ומותאמות באופן מושלם למצב העיניים.

אילו סוגים של עדשות מגע מתאימים למספרים גבוהים?

אופציה אחת של עדשות מגע למספרים גבוהים היא עדשות קשות נושמות. אופציה שנייה היא עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל, לרבות כאלה שמיועדות לשימוש ממושך (חודשי ואפילו תלת חודשי).

עדשות מגע קשות נושמות הן מוצר משוכלל. מצד אחד הן מתאפיינות ביתרון הבולט של עדשות קשות, העובדה שאין בהן נוזלים – ולכן הן לא סופחות אליהן שומנים, חיידקים וחלבונים, והסיכון להיווצרות זיהום בעין או דלקת מזערי. מצד שני הן מיוצרות מחומרים מתקדמים שמאפשרים מעבר חמצן, ולכן ההרכבה שלהן נוחה יותר בהשוואה לעדשות הקשות של פעם. ניתן להשתמש בעדשות קשות לפרקי זמן ארוכים מאוד. במקרים שבהם תוך כדי השימוש המספר משתנה, אפשר ללטש עדשה קשה כך שהיא תותאם גם למרשם החדש.

עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל מתאפיינות בגמישות מרבית, ועל כן תקופת ההסתגלות אליהן קצרה, לפעמים במידה ניכרת בהשוואה לעדשות מגע קשות. התוספת של הסיליקון להידרוג’ל מגדילה את העבירות של העדשות לחמצן ולכן משפרת את נוחות ההרכבה.

בדרך כלל הייצור של עדשות המגע למספרים גבוהים מורכב יותר, ולכן על-מנת שהמוצר יהיה משתלם יש עדיפות לעדשות לטווח ארוך – חודשיות, תלת-חודשיות וכו’. יחד עם זאת בחלק מהמקרים ניתן למצוא גם עדשות מגע יומיות מסיליקון הידרוג’ל למספרים גדולים. עדשות יומיות מקטינות מאוד את הסיכון לזיהום, בגלל החד-פעמיות שלהן.

למה חשוב במיוחד לוודא התאמה מושלמת של עדשות המגע לעיניים?

סוגיית הקטנת הסיכון לזיהום רלוונטית לכל מי שמרכיב עדשות מגע, ועוד יותר מהרגיל לבעלי ובעלות מספרים גבוהים. הסיבה לכך היא שהם ממילא חשופים לסיכונים רבים עקב לקות הראייה החמורה, כולל שכיחות גבוהה יותר של מחלות עיניים חמורות דוגמת היפרדות רשתית.

מעבר לרגישות של העיניים, והצורך לשמור עליהן, ישנה כמובן גם המטרה להבטיח ראייה אופטימלית. מרשם עדכני ומדויק מהווה באופן טבעי מפתח עיקרי לכך – ולכן ההמלצה היא להגיע לאופטומטריסטים מוסמכים ומנוסים, וכך לדעת בוודאות שהמרשם שלכם אכן יוביל לרכישה של עדשות מגע למספרים גבוהים בהתאמה מושלמת אליכם.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע למספרים גבוהים
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
עדשות MiSight

עדשות מגע מולטיפוקל מחירים

עדשות מגע מולטיפוקל הפכו בשנים האחרונות לאופציה מבוקשת מאוד. הסיבה לכך ברורה: האפשרות לראות היטב גם עצמים קרובים לעין, למשל בזמן קריאה או שימוש בסמארטפון, וגם פרטים רחוקים מאיתנו. באופן טבעי בחירת עדשות מגע מסוג זה מושפעת גם מהמחיר של כל אופציה – ובעמוד זה תמצאו מידע שיעזור לכם להבין איך נקבע התמחור, ואיך להגיע לאופציה המשתלמת ביותר.

אינדקס

כשבוחרים עדשות מולטיפוקל מחירים של דגמים שונים הם כאמור אחד השיקולים בדרך להחלטה. הפרמטר הראשון שמשפיע על העלות של עדשות מתקדמות אלה הוא האינדקס.

הכלל פשוט: אינדקס גבוה פירושו עדשה דקה יותר (משום שהיא דחוסה יותר), וכזו שמתאימה גם למספר גדול (כלומר קוצר ראייה משמעותי יותר). האינדקסים הנפוצים הם 1.5, 1.56, 1.6, 1.67 ו-1.74. עדשות דקות יותר נחשבות גם לאסתטיות יותר, אבל מצד שני הן יקרות יותר.

גובה העדשה

עדשות מגע בנויות כך שהחלק העליון שלהן מאפשר את הראייה לרחוק, החלק המרכזי משדרג את הראייה לטווחי הביניים (למשל בזמן שימוש במחשב), והחלק התחתון מיועד לראייה מקרוב (לדוגמה בזמן קריאה).

גובה העדשה חייב להיות כזה שמשאיר מספיק שטח לכל חלק, ובנוסף הוא משפיע על תנועת העין שתידרש כדי לעבור מראייה לטווח אחד לראייה לטווח אחר. עדשות גבוהות מחייבות תנועות משמעותיות של העין ואילו עדשות נמוכות מאפשרות גם תנועות עין עדינות יותר.

ליטוש קדמי או אחורי

כשקובעים עבור דגמים שונים של עדשות מגע מולטיפוקל מחירים אחד השיקולים המרכזיים הוא תהליך הייצור שלהן, וליתר דיוק סוג הליטוש. הליטוש הוא השלב שבו העדשה הופכת למותאמת במדויק למאפיינים הספציפיים של העין (הן רוחק הראייה והן קוצר הראייה). ליטוש קדמי הוא השיטה המסורתית ואילו הליטוש האחורי מניב תוצאות טובות יותר ומעברים חלקים ובלתי מורגשים כשמעבירים את הפוקוס של המבט מפרט קרוב לרחוק ולהפך. בהתאם עדשות עם ליטוש אחורי יהיו יקרות יותר.

זהות היצרנית

בניגוד לתחומים שבהם קניית פריט של חברה מוכרת מעיד רק על מאמצי השיווק של אותה חברה, בתחום עדשות המגע, ובפרט המולטיפוקל, יצרניות ותיקות מבטיחות אמינות גבוהה ואיכות בלתי מתפשרת. חשוב להדגיש שהידע הרב שהצטבר בתחום האופטיקה ועדשות המגע מאפשר לייצר עדשות מולטיפוקל שמבטיחות (וגם מקיימות) ראייה משופרת במידה ניכרת, וכשבוחרים בחברה מובילה, גם אם המחיר מעט יקר יותר, התועלת גבוהה בהרבה.

טווח מחירים

עבור עדשות מגע מולטיפוקל יומיות טווח המחירים הוא 150-300 ש”ח לאריזה של 30 עדשות. באופן טבעי כשקונים מראש מספר אריזות תיתכן הנחה.

עבור עדשות מולטיפוקל חודשיות מחירים נפוצים הם 300-500 ש”ח לאריזה של 6 עדשות. עדשה תלת חודשית תעלה כמה מאות שקלים, ועבור עדשת מולטיפוקל שנתית תשלמו החל מ-1,000 ש”ח.

התאמה מדויקת

עוד פרמטר שמשפיע על מחירי עדשות מגע מולטיפוקל הוא הבחירה בין עדשות יומיות לחודשיות, תלת חודשיות ושנתיות. בחירה זו מסתמכת גם על ההרגלים הספציפיים של כל אחד ואחת – ובסופו של דבר כדאי לזכור שלמרות חשיבות העלות, כדאי לייחס משקל רב יותר לתועלת.

בכל מקרה דגש מהותי נוסף הוא בדיקה מקצועית אצל אופטומטריסטים מוסמכים. הבדיקה הכרחית כדי לדעת מהם הנתונים העדכניים של הראייה בכל עין: המספר, הצילינדר אם ישנו, הקימור ועוד. רק לאחר אבחון שנשען על ניסיון רחב היקף תוכלו לקבל מרשם לעדשות המתאימות לכם באמת, וכך ליהנות מראיה אופטימלית לכל מרחק במקסימום נוחות.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע מולטיפוקל מחירים
5 (100%) 3 vote[s]

קרא עוד
בדיקת ראייה לבעלי צילינדר בעיניים

צילינדר בעין תסמינים

צילינדר בעין הוא לקות ראיה נפוצה למדי. לפי הערכות שונות אצל 1 מכל 3 בני אדם הראייה מתעוותת ברמת חומרה כזו או אחרת בגלל הצילינדר, כשבמקרים רבים האדם כלל לא מודע לבעיה. בהתאם כדאי מאוד לדעת מהם התסמינים השכיחים, ואם זיהיתם אותם אצלכם השלב הבא הוא הגעה לאופטומטריסטית מוסמכת לצורך בדיקה מקצועית.

בעמוד זה תמצאו רשימה של התסמינים הנפוצים של צילינדר בעין, וגם הסבר לגבי מקור הלקות והדרכים לתקן אותה – כדי שתוכלו להתנהל באופן מושכל בדרך לפתרון המיטבי עבורכם.

התסמינים הנפוצים של צילינדר

התסמינים הנפוצים של צילינדר – או במונח המקצועי, אסטיגמציה – הם תמונה מטושטשת או מרוחה.

  • ראייה מטושטשת – זהו הסימן המובהק ביותר לקיומו של צילינדר. הטשטוש יכול להיווצר כשממקדים את המבט בעצם רחוק (לדוגמה תמרור), וגם כשמתבוננים באובייקט קרוב (למשל מסך מחשב). כדאי לדעת שטשטוש של הראייה עלול להתרחש גם עקב מחלות עיניים שונות או ליקויים מבניים בגלגל העין. אצל בעלות ובעלי צילינדר הטשטוש מתאפיין בכך שהוא לא אחיד, אלא מופיע בדרך כלל כשהמבט הוא בזווית מסוימת. בכל מקרה רק בדיקה מקצועית של אופטומטריסטית מוסמכת מאפשרת לאבחן צילינדר בעין.
  • מריחת אורות – חלק בלתי מבוטל מבעלות ובעלי הצילינדר כאמור לא מודעים לקיומה של הבעיה. דוגמה טובה לכך היא ציוץ שהעלה גולש בטוויטר עם שתי תמונות – אחת מציגה כלי רכב ורמזורים בלילה כפי שהם נראים בעין תקינה והשנייה של אותה מציאות בדיוק כפי שהיא נתפשת כשיש אסטיגמציה. ההבדלים בין התמונות, שבאו לידי ביטוי בעיקר במריחת האורות, עזרו לגולשים אחרים להבין שגם להם יש צילינדר בעין.
  • כמו כן מייצר צילינדר בעין תסמינים נוספים, ובפרט כאבי ראש ועייפות. כאבי הראש הם תוצאה של התחושה הלא נוחה והמאמץ לנסות למקד את התמונה. באופן דומה האסטיגמציה מובילה במקרים רבים גם לעייפות. צילינדר בעין שלא מטופל נכון עלול להתפתח לכדי פזילה.

מדוע נוצר צילינדר בעין?

מקור לקות הראייה הוא עיוות של הקרנית. כשהקמירות של שכבה זו בעין אינה סימטרית, הוא שמגיע אל העין נשבר בשתי נקודות במקום במוקד אחד, וכתוצאה מכך הראייה מיטשטשת או שמתקבלת בצורה מרוחה. יש מספר גורמים אפשריים לאובדן הסימטריה בקרנית העין, והתוצאה היא בכל מקרה אסטיגמציה – וכמובן צורך בפתרון מותאם אישית לאדם.

איך מטפלים בצילינדר?

אם גם אתם חושבים שאולי יש לכם צילינדר בעין תסמינים כמו תמונה מרוחה וכאבי ראש עוזרים לכם לקבל אינדיקציה ראשונית לצורך באבחון מקצועי. האבחון מהווה גם בסיס לטיפול, שכן בזכותו ניתן לדעת גם אם אן ישנה אסטיגמציה, וגם מהי מידת החומרה שלה.

באופן דומה למספר במשקפיים (לתיקון קוצר / רוחק ראייה), יש גם מספר לצילינדר בהתאם למידת העיוות בקרנית. פרמטר נוסף הוא הזווית של הצילינדר, בין 0 ל-180 מעלות, בהתאם למיקום המדויק של הא-סימטריה. על בסיס הנתונים הנ”ל ניתן לייצר עדשות שיספקו מענה גם לקוצר או רוחק הראייה וגם לצילינדר – כך שהראייה תחזור להיות תקינה לגמרי. עוד כדאי לדעת שיש גם עדשות מגע לצילינדר, ועבורן הדגש העיקרי הוא הוספת משקולת עדינה ומדויקת לחלק התחתון של העדשה, כך שהייצוב בעין יהיה בדיוק לפי ההטיה של הצילינדר – וינטרל אותו.

אולי יעניין אותך גם

צילינדר בעין תסמינים
5 (100%) 3 vote[s]

קרא עוד
שלבי התפתחות מחלת קרטוקונוס

שלבי ההתפתחות של קרטוקונוס – המחלה שבה קרנית העין מתעוותת

לרוב קרטוקונוס מתפתחת בהדרגה, בגיל ההתבגרות, ומגיעה לשיאה באמצע שנות ה-30. כיצד ניתן לעצור בזמן את הידרדרותה?

קרטוקונוס (קרנית חרוטית או ניוון קרנית) היא מחלה שבה קרנית העין מתעוותת – הופכת דקה מהרגיל ובמקום להיות מעוגלת נעשית חרוטית (קמורה יותר) ולא סדירה, בשתי העיניים או באחת מהן. הקרנית היא החלון הקדמי השקוף של העין. תפקידה למקד את קרני האור הנקלטות מבחוץ על הרשתית, שנמצאת בחלק האחורי של העין, כך שתתקבל עליה תמונה חדה שתועבר למוח. כדי שהקרנית תתפקד ותתרום לראייה תקינה, היא צריכה להיות אחידה בקמירותה, עגולה (או מעט אובלית), שקופה וסדירה. עיוות בצורתה או חוסר סדירות שלה עלולים לגרום לקוצר ראייה.

מהם שלבי התפתחות המחלה?

משקפיים לחולי קרטוקונוס

לרוב קרטוקונוס מתפתחת בהדרגה, בגיל ההתבגרות, ומגיעה לשיאה באמצע שנות ה-30. היא לא בהכרח תופיע או תתקדם באותו הקצב בשתי העיניים. כאשר היא בשלב ההתחלתי ניתן להשפיע היטב על התפתחותה. ככל שמאבחנים אותה ומטפלים בה בשלב מוקדם יותר, בטרם נוצר עיוות משמעותי בצורת הקרנית, כך מגבירים משמעותית את הסיכוי להצלחת הטיפול ולשימור הראייה.

קרטוקונוס – השלב ההתחלתי

שלב זה מאופיין ברמת אסטיגמציה (צילינדר) – ליקוי ראייה אופטי עקב צורה אסימטרית של הקרנית – קלה עד בינונית. ישנם שני סוגי אסטיגמציה: רגילה (הסוג השכיח יותר) ולא רגילה. באסטיגמציה רגילה צד אחד של הקרנית מקומר יותר מצדה האחר, ובאסטיגמציה לא רגילה קימור הקרנית אינו אחיד. אסטיגמציה שאינה מטופלת עלולה לגרום בין השאר לטשטוש ראייה, כאבי ראש ועיניים (בייחוד אחרי קריאה ממושכת), חוסר נוחות, עייפות, פזילה, והידרדרות בראייה.

הטיפול העיקרי בשלב ההתחלתי הוא Cross Linking (צילוב), אשר מאט את התפתחות המחלה ואף עשוי לעצור את התקדמותה (ומוריד משמעותית את הסיכוי להשתלת קרנית בהמשך). בקרנית בריאה ישנם חיבורים (קשרים ביוכימיים/ Crosslinks) בין סיבי הקולגן (חלבון מבני שמצוי ברקמת החיבור), אשר מחזקים אותה ותורמים לצורתה התקינה. בקרטוקונוס החיבורים הללו נחלשים וכך הקרנית יכולה לבלוט החוצה (צורת החרוט). ה- Cross Linking מוסיף חיבורים בין סיבי הקולגן בקרנית, וכך מייצב אותה, שומר על צורתה ומשנה דרמטית את מהלך המחלה.

הטיפול מתבצע בחדר ניתוח בהרדמה מקומית בלבד (טיפות). בתחילתו מוסרת השכבה החיצונית של הקרנית (תאי האפיתל), ולאחר מכן מטפטפים על הקרנית טיפות ויטמין B2 במשך חצי שעה ומקרינים באור אולטרה-סגול במשך עשר דקות. קרני האור משרות תגובה בוויטמין שגורמת לתהליך הכימי בקרנית שמביא לחיזוקה.

לרוב הטיפול מוצע למטופלים עם תסמינים שמעידים על התקדמות המחלה (כגון ירידה בחדות הראייה) או למטופלים צעירים מאוד, בעלי סיכון גבוה להתקדמות זו (המחלה דינמית אצל צעירים ונעשית סטטית מגיל 40). מטופלים עם אסטיגמציה קלה יכולים לעבור Cross Linking חלקי. לאחר שהטיפול מחזק את הקרנית, ניתן לשפר ולשמר את חדות הראייה באמצעות עדשות מגע.

קרטוקונוס – שלב הביניים

אבחון התפתחות קרטוקונוס אצל מבוגרים

שלב זה מאופיין ברמת אסטיגמציה גבוהה ובין השאר מתבטא בטשטוש ראייה בכל המרחקים וסנוור. קשה יותר להשיג חדות ראייה טובה עם עדשות מגע רגילות וניתן לטפל ב-Cross Linking ובעדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס, למשל עדשות מגע סקלרליות – בעלות קוטר גדול במיוחד, אשר מאפשר לשוליים שלהן לגעת בלובן העין (סקלרה) ולרחף מעל הקרנית, מבלי לגעת בה. החלל שנוצר ביניהן לבין הקרנית מתמלא בנוזל הדמעות. כך העדשה נצמדת ללובן העין באופן מיטבי ומתקבלת הגנה טובה מיובש ואי-נעימות; או עדשות מגע היברידיות – שמקנות לעין משטח שבירת אור קדמי חלק ולכן אידיאליות לתיקון אסטיגמציה. הן מקבעות את הקרנית וכך מפצות על חוסר הסימטריות שלה ומשפרות את הראייה. לעתים הן גם מצליחות לשטח מעט את קימורה. בנוסף, הן מלאות נוזל וכך מונעות חיכוך עם הקרנית ואינן מורגשות.

קרטוקונוס – השלב המתקדם

בשלב זה רמת האסטיגמציה בקרנית גבוהה מאוד ומתפתח עיוות משמעותי בראייה. לעתים רקמותיה של הקרנית אף נהרסות ומתפתחות בה הצטלקויות, בצקת ועכירות – מצב שמצריך ניתוח השתלת קרנית (כ-25% מחולי הקרטוקונוס מגיעים אליו).

בעת הצורך ניתן גם לפנות לטיפול פולשני יותר כמו השתלת טבעות – קשתות קטנות עשויות חומר פלסטי שקוף, שמונחות במרכז האופטי של הקרנית, מותחות אותה וכך משטיחות אותה. לאחר השתלתן עדיין תידרש התאמת עדשות מגע, ואם הראייה משתנה במשך הזמן ניתן להסירן (טיפול הפיך).

ניתן להבין אם כן כי קרטוקונוס מתפתחת בהדרגה וקיימים כיום טיפולים מגוונים ויעילים לכל אחד משלביה. הצלחתם במניעת התקדמותה ובשימור הראייה תלויה בעיקר בגילוי המחלה בשלב מוקדם. לכן, אם ידועים גורמי סיכון למחלה (כגון סיפור משפחתי של קרטוקונוס; גנטיקה היא הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה) או שמופיעים תסמינים מחשידים (כגון ראייה מטושטשת, מעוותת ולא חדה) – יש לגשת לאבחון אצל רופא עיניים או אופטומטריסט קליני מוסמך ומנוסה, שיקפיד לבצע את כל הבדיקות הנדרשות וישתמש בטכנולוגיות מתקדמות.

שלבי ההתפתחות של קרטוקונוס – המחלה שבה קרנית העין מתעוותת
5 (100%) 3 vote[s]

קרא עוד
אישה מגישה עדשת מגע

עדשות מגע צילינדר גבוה

“צילינדר” הוא השם המקובל לאסטיגמציה, לקות ראייה נפוצה למדי. צילינדר גבוה, כלומר מצב שבו הלקות משמעותית, מחייב מציאת פתרון יעיל – ואם הבחירה היא בעדשות מגע, חשוב שהן יהיו מותאמות באופן מושלם לאסטיגמציה. בעמוד זה תמצאו מידע אודות הדגשים החשובים של עדשות מגע לבעלי ובעלות צילינדר גבוה והמלצות שיעזרו לכם ליהנות מראייה מיטבית.

מה זה צילינדר גבוה?

כדי לדעת אילו עדשות מגע מתאימות לצילינדר גבוה, כדאי קודם כל להבין מהו בעצם צילינדר, כלומר מהי אסטיגמציה.

במצב תקין קרני האור שמגיעות אל העין נשברות במרכז הרשתית, בנקודה אחת. אצל בעלות ובעלי אסטיגמציה לעומת זאת תשבורת האור לקויה, ולכן הן מגיעות לשני מוקדים ולא לאחד בלבד. הסיבה לכך היא א-סימטריה של הקרנית או של העדשה, והתוצאה: ראייה מטושטשת. 

ככל שההתקמרות של הקרנית או העדשה פחות סימטרית, כך הצילינדר גדול יותר. את הצילינדר מודדים בדיופטר – צילינדר של 3 דיופטר או יותר נחשב לגבוה. בכל מקרה של אסטיגמציה המרשם של העדשות יכלול גם את המספר ה”רגיל” (זה שמבטא את מידת החומרה של קוצר הראייה), גם את המספר של הצילינדר וגם את הכיוון של הצילינדר (בזוויות, בין 0 ל-180).

מה עדיף לטיפול באסטיגמציה, משקפיים או עדשות מגע?

כדאי לדעת שבחלק מהמקרים הפתרון הנכון לבעיית הצילינדר הוא משקפיים. כך למשל כשבשתי העיניים יש צילינדר גבוה והכיוונים זהים, ההסתגלות למשקפיים תהיה קלה יותר. במצבים אחרים עדשות מגע מותאמות לצילינדר מספקות מענה טוב יותר לבעיה. בנוסף במרבית המקרים הרכבת עדשות מגע הינה פתרון אסתטי יותר בהשוואה למשקפיים שכוללות תיקון של הצילינדר.

הדגשים הספציפיים של עדשות מגע צילינדר גבוה

קוצר ראייה אצל ילדים

עדשות מגע צילינדר גבוה בנויות כך שהחלק התחתון שלהן מעט עבה יותר בהשוואה לחלק העליון. בדרך זו יש מעין משקולת קלה בתחתית העדשה ולכן היא תהיה מיוצבת בעין בזווית המדויקת שמנטרלת את ההטיה של הצילינדר.

דגש חשוב נוסף הוא משך השימוש. באופן כללי ישנן עדשות מגע יומיות, דו שבועיות, חודשיות, תלת חודשיות ושנתיות. בדרך כלל עדשות יומיות מוגבלות לצילינדרים של עד 2.25. גם עדשות דו שבועיות וחודשיות אפשר למצוא עם צילינדר של עד 2.75 בלבד. עדשות מגע צילינדר גבוה יותר, כלומר 3 ומעלה, הן כאלה שמיוצרות בייצור מיוחד, ולכן הן יהיו תלת חודשיות או אפילו שנתיות.

אבחון מדויק, התאמה מקצועית ותחזוקה מוקפדת

על-מנת להבטיח תיקון ראייה מרבי ובמקביל גם לשמור על בריאות העיניים, חשוב גם לבחור נכון את העדשות וגם להקפיד על הנחיות השימוש בהן.

בשלב ראשון חובה לעבור אבחון מקצועי אצל אופטומטריסטית מנוסה. מטרת הבדיקה היא לזהות את מידת הצילינדר ואת הכיוון שלו. אופטומטריסטים מיומנים יודעים גם להמליץ על הסוג הספציפי של עדשות המגע המתאימות לצילינדר. מאחר שכאמור עדשות מגע צילינדר גבוה הן לרוב תלת חודשיות או שנתיות, רצוי מאוד לשמור עליהן. תחזוקת העדשות כוללת חיטוי יסודי בסוף כל יום באמצעות תמיסה ייעודית (חל איסור מוחלט לשטוף עדשות מגע במי ברז!), ניקוי הידיים עם מים וגם סבון וכמובן ייבוש מלא לפני שנוגעים בעדשה (גם כשמכניסים אותה לעין וגם כששולפים אותה משם), אוורור של המחסנית והקפדה על כך שהיא תישאר סטרילית. כמו כן חשוב לא להמשיך להשתמש בעדשות מגע צילינדר אחרי שחלפו 3 חודשים או שנה ממועד פתיחת האריזה.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע צילינדר גבוה
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
ארזה מתאימה משקפיים ללקוחה

קרטוקונוס – אבחון המחלה

קרטוקונוס היא מחלת עיניים נפוצה יחסית וכזו שמשפיעה במידה רבה על הראייה. בנוסף היא עלולה להחמיר עם הזמן, ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה מוקדם ככל האפשר, באופן מקצועי ומדויק. בעמוד זה תמצאו מידע אודות האופן שבו מאבחנים קרטוקונוס והמלצות לגבי מציאת המענה האופטימלי ללקות הראייה.

הסימפטומים שמחייבים הגעה לאופטומטריסטית

ראשית, כדאי לדעת באילו מקרים כדאי לבצע אבחון מקצועי שיקבע אם אכן האדם סובל מקרטוקונוס. בדרך כלל המחלה מתפרצת בגיל ההתבגרות, לאורך העשור השלישי בחיים או מעט לאחר מכן. בהתאם בני ובנות 15-35 הם אלה שצריכים לבדוק אם מופיעים אצלם תסמינים רלוונטיים.

התסמינים העיקריים שמעידים על קיומה של המחלה הם:

  • היכולת לזהות במדויק עצמים רחוקים או כאלה שהם יחסית קטנית הולכת ונחלשת.
  • היכולת לזהות אובייקטים בהירים כשהרקע כהה, או להפך, נחלשת גם היא.
  • כשהתאורה חלשה יחסית, יכולת הראייה מוגבלת ואפילו במידה ניכרת.
  • הופעה של מעין הילות סביב מקורות שונים של אור, כך שהראייה מיטשטשת.
  • ירידה ביכולת הראייה בתלת מימד.

חשוב להדגיש שלא בהכרח כל הסימפטומים מופיעים, כשלמשל האחרון מאפיין רק בעלי ובעלות קרטוקונוס עם הבדל במידת החומרה של המצב בשתי העיניים. בנוסף כל התסמינים הנ”ל עשויים לנבוע גם מגורמים אחרים, ולכן אין תחליף לאבחון מקצועי.

מה כולל אבחון כשישנו חשד לקרטוקונוס?

אבחון קרטוקונוס

כשישנו חשש לקיומה של מחלת קרטוקונוס אבחון מקיף מבוסס קודם כל על מיפוי של הקרניות בשתי העיניים. מיפוי הקרניות מספק את המידע החיוני לגבי העובי שלהן בכל נקודה ונקודה בהן. בדיקה זו מתבצעת ע”י אופטומטריסטים מוסמכים, באמצעות מכשיר טופוגרפיה מאחד הסוגים המשמשים לצורך זה. האופציות העיקריות הן סליט, פנטאקאם ופלאסידו.

אם האבחנה היא שאכן האדם חולה בקרטוקונוס, הוא יופנה לבדיקה של רופא עיניים שכוללת פאכימטריה. בדיקה זו היא למעשה אולטרסאונד של הקרניות, ועל סמך הממצאים של המכשיר המשוכלל ניתן לדעת מהי מידת הקמירות של הקרנית בכל עין – מהות מחלת הקרטוקונוס היא התעוותות של שכבה זו מכדור לכדי חרוט, וחשוב כמובן לדעת עד כמה הקרנית הפכה לבעלת צורת חרוט, כלומר כמה חמור העיוות.

אילו החלטות מתקבלות על סמך ממצאי האבחון?

בכל מצב שבו ישנו חשד להתפתחות קרטוקונוס אבחון מקצועי מספק גם תשובה חד משמעית האם האדם אכן לקה במחלה, וגם מהי מידת החומרה שלה, אם הוא אכן חולה.

במקרים קלים הטיפול הוא משקפיים או עדשות מגע. חשוב להדגיש שנדרשות עדשות מגע מתאימות לבעיה בקרנית, כלומר לעיוות בצורה שלה. אופציה אחת היא עדשות סקלרליות שמתאפיינות בקוטר גדול ולכן הן לא מונחות על הקרנית אלא על לובן העין (סקלרה). אופציות נוספות הן עדשות היברידיות (שכולל גם חלק קשיח וגם חלק רך, כשזה הראשון מספק את התיקון לראייה וזה השני את הנוחות הרצויה) ועדשות rose K (עדשות עם גאומטריה שמותאמת באופן מדויק לא-סימטריה בקמירות של הקרניות).

אם הקרטוקונוס חמור יותר, ייתכן צורך בניתוח להשתלת קרנית (מלאה או חלקית). מדובר בהחלטה כבדת משקל: אמנם לניתוחים אחוזי הצלחה גבוהים, אבל לאחריהם נדרשת החלמה ממושכת יחסית וכן תקופת הסתגלות. בהתאם מומלץ לעבור אך ורק אבחון קרטוקונוס מוקפד במיוחד.

אולי יעניין אותך גם

קרטוקונוס – אבחון המחלה
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
אבחון וטיפול במחלת קרטוקונוס

כיצד מאבחנים קרטוקונוס, המחלה שמעוותת את קרנית העין – וכיצד מטפלים בה?

קרטוקונוס גורמת לשינויים במבנה הקרנית ועלולה להוביל לקוצר ראייה. מי נמצא בסיכון, וכיצד אבחון מוקדם יכול למנוע את הידרדרות המחלה?

קרטוקונוס (קרנית חרוטית או ניוון קרנית) היא מחלה שבהדרגה גורמת לשינויים במבנה הקרנית בשתי העיניים או באחת מהן. הקרנית היא החלון הקדמי השקוף של העין. תפקידה למקד את קרני האור הנקלטות מבחוץ על הרשתית, שנמצאת בחלק האחורי של העין, כך שתתקבל עליה תמונה חדה שתועבר למוח. כדי שהקרנית תתפקד ותתרום לראייה תקינה, היא צריכה להיות אחידה בקמירותה, עגולה (או מעט אובלית), שקופה וסדירה. עיוות בצורת הקרנית או חוסר סדירות שלה עלולים לגרום לקוצר ראייה.

אחת המחלות שבהן הקרנית מתעוותת היא קרטוקונוס – היא הופכת דקה מהרגיל ובמקום להיות מעוגלת, היא הופכת חרוטית (קמורה יותר) ולא סדירה. לרוב המחלה מתפתחת בגיל ההתבגרות ומגיעה לשיאה באמצע שנות ה-30. גורמי הסיכון המשוערים הם תורשה, מאפיינים קליניים (כגון דלקות עיניים ואלרגיות כרוניות) ומאפיינים התנהגותיים (כגון שפשוף מוגבר של העיניים, שיכול להחליש את הקרנית, למתוח ולעוות אותה).

בתחילה המחלה יכולה להיות לא מורגשת (ללא תסמינים), אך כאשר היא מתקדמת היא עלולה לגרום לתסמינים כגון ראייה מטושטשת, מעוותת ולא חדה (אסטיגמטיזם), יובש וגירוד של העיניים, רגישות יתר לאור (פוטופוביה), סינוור, וכאבים בעיניים או סביבן.

כיצד מאבחנים?

ארזה פרוכטר מטפלת במחלת קרטוקונוס

קרטוקונוס מתחילה בשכבה הפנימית (האחורית) של הקרנית. ולכן האבחון המוקדם היעיל ביותר, שכדאי לבצעו עוד לפני שמופיעים תסמינים אם נמצאים בסיכון למחלה, הוא מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) אחורי של הקרנית.

במיפוי קרנית מודגמים המבנה שלה, מידת קמירותה ויכולת שבירת האור שלה וניתן לזהות עיוות בצורתה. מדובר באמצעי הדמיה שיכול לגלות קרטוקונוס עוד לפני הופעת התסמינים; הוא מצלם את הקרנית ובונה מפה טופוגרפית של פניה אשר מראה במדויק, באמצעות סולם צבעים, את קמירות הקרנית בכל נקודה. אזורים שבהם הקרנית קמורה יותר מסומנים בצבע כתום ואדום, ואזורים שבהם הקרנית פחות קמורה מסומנים בצבע כחול וירוק. בקרנית תקינה הקמירות אחידה ולכן גם הצבע יהיה אחיד. ערכי הקמירות מיוצגים במספר (דיופטר/ D – יחידת מידה לעוצמה אופטית).

מדובר בבדיקה מהירה, קלה ולא פולשנית – הנבדק מניח את ראשו במכשיר סורק ובתוך כדקה מתקבל צילום צבעוני של הקרנית. אם אובחנה קרטוקונוס – נדרשים מיפויי קרנית חוזרים (שעוקבים אחר צורת הקרנית וערכי הקמירות שמופיעים על המפה). כך ניתן לעקוב אחר התקדמות המחלה ולהחליט על הטיפול המתאים.

כיצד מטפלים?

קרוס-לינקינג

אבחון מוקדם של קרטוקונוס יכול להוביל לטיפולים שמרניים וכך למנוע את התקדמותה והחמרתה. בשלבי המחלה המתקדמים – כאשר הקרנית דקיקה ביותר – הטיפול הוא השתלת קרנית. אחד הטיפולים השמרניים העיקריים הוא קרוס-לינקינג (צילוב). בקרנית תקינה ישנם חיבורים (קשרים ביוכימיים/ Crosslinks) בין סיבי הקולגן (חלבון מבני שמצוי ברקמת החיבור), אשר מחזקים אותה ותורמים לצורתה התקינה. בקרטוקונוס החיבורים הללו נחלשים וכך הקרנית יכולה לבלוט החוצה (צורת החרוט). הקרוס-לינקינג מוסיף חיבורים בין סיבי הקולגן בקרנית, וכך מייצב אותה ושומר על צורתה.

עדשות מגע סקלרליות

לאחר שהקרוס-לינקינג מחזק את הקרנית, ניתן לשפר ולשמר את הראייה באמצעות עדשות מגע סקלרליות. לעדשות אלו קוטר גדול במיוחד, אשר מאפשר לשוליים שלהן לגעת בלובן העין (סקלרה) ולרחף מעל הקרנית, מבלי לגעת בה. החלל שנוצר ביניהן לבין הקרנית מתמלא בנוזל הדמעות. כך העדשה נצמדת ללובן העין באופן מיטבי ומתקבלת הגנה טובה מיובש ואי-נעימות. אין להשתמש בעדשות מגע רגילות אם אובחנה קרטוקונוס מכיוון שהן נצמדות לקרנית, וכאשר המבנה שלה אינו תקין, היצמדות זו עלולה להזיק לה, ליצור יובש חריף בעין וחוסר נעימות קשה.

כיוון שעדשות מגע סקלרליות מיועדות לבעלי קרנית עם מבנה גיאומטרי מורכב, הן חייבות להיות מותאמות אישית. כדי ליצור התאמה שכזאת צריכה להתבצע בדיקת OCT (טומוגרפיה קוהרנטית אופטית) – סריקה שמדגימה את המבנה הפנימי של העין ויכולה למפות במדויק את הקרנית ולספק הדמיה אופטית של שכבותיה. היא מבוססת על טכנולוגיה מתקדמת שבה קרן לייזר בעוצמה נמוכה (קרינת גלי אור) נשלחת אל העין ויוצרת תמונות חתך רוחביות של הקרנית (ורכיבים נוספים בעין) ברזולוציה ובדרגת דיוק גבוהות ביותר (ברמת 7-5 מיקרונים).

הסריקה מתבצעת בישיבה, אינה כואבת ואינה פולשנית וכוללת הזלפת טיפות להרחבת אישונים. הנבדק מצמיד את עיניו לעינית מכשיר ה-OCT ומתמקד בנקודת אור מרכזית. קרני האור שבמכשיר סורקות את שתי העיניים אך לא באות עמן במגע.

למה כדאי לפנות לאופטומטריסט קליני מוסמך ומנוסה?

עדשות מגע סקלרליות לטיפול במחלת קרטוקונוס

אופטומטריסט קליני מוסמך ומנוסה יקפיד לבצע את כל הבדיקות הנדרשות לאבחון מדויק של קרטוקונוס ולהתאמת עדשות מגע סקלרליות וישתמש בטכנולוגיות מתקדמות.

ארזה פרוכטר היא אופטומטריסטית קלינית בעלת ניסיון של יותר מ-30 שנה. היא מבצעת מיפוי קרנית במכשיר מתקדם ביותר (Visionix 130) אשר מודד את פני הקרנית הקדמית והאחורית. חישוביו מדויקים ביותר והוא יכול למדוד את עובי הקרנית בכל נקודה וכך לזהות קרטוקונוס בכל שלב שלה. לקוח שאובחן במחלה נשלח על ידי פרוכטר לטיפול קרוס-לינקינג. בהמשך היא בודקת אותו במכשיר OCT מהמתקדמים בעולם (Optopol), בעל רזולוציה גבוהה ביותר, וכך מתאימה לו עדשות מגע סקלרליות. עדשות המגע הסקלרליות שהיא משתמשת בהן הן מהדור החדש: Onefit ו-Zenlens. הן עשויות מחומר נושם, המעביר חמצן לעין בכמות גדולה, דקות ב-30% מסוגי העדשות האחרים, נוחות מאוד להרכבה, מתאימות לשימוש ממושך, ומספקות משטח אופטי חדש, חלק, ללא עיוותים.

אולי יעניין אותך גם

כיצד מאבחנים קרטוקונוס, המחלה שמעוותת את קרנית העין – וכיצד מטפלים בה?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
Call Now Button