כללי

עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע סקלרליות – מחירים ועלויות

עדשות מגע סקלרליות הן מוצר יקר. עדשות אלה הן גם מוצר בעל יתרונות רבים ולמעשה מהוות את הפתרון האפקטיבי היחיד במגוון רחב של מקרים. מאפיין נוסף של עדשות סקלרליות הוא משך השימוש הארוך. בהתאם חשוב לבחור באופן מושכל במיוחד את העדשות, כך שהתמורה שתתקבל תהיה מרבית. בעמוד זה תמצאו פירוט של מחירי העדשות, הגורמים המשפיעים על העלות, ההשתתפות של קופות החולים והמצבים שבהם מומלץ להיעזר בעדשות הסקלרליות.

טווח המחירים של עדשות מגע סקלרליות

במקרים שבהם מומלצת הרכבת עדשות מגע סקלרליות מחיר הפתרון המתקדם הזה הוא כמה אלפי שקלים. הטווח במרבית המקרים הוא החל מ-6,000 ש”ח ועד 10,000 ש”ח לזוג עדשות. חשוב להדגיש כי מבוטחים רבים זכאים להשתתפות של קופת החולים שבה הם חברים, כך שבפועל התשלום יהיה נמוך יותר.

עוד כדאי לקחת בחשבון את תוחלת החיים של מוצר משוכלל זה. את העדשות הסקלרליות ניתן להרכיב במשך כשנתיים ולפעמים אפילו 3 שנים. בהתאם העלות החודשית הצפויה היא 110-400 ש”ח ובממוצע כ-250 ש”ח לחודש (כאמור לפני ההחזרים של קופות החולים).

הגורמים המשפיעים על מחיר עדשות סקלרליות

עדשות מגע סקלרליות הן עדשות המונחות על הסקלרה (Sclera), השכבה החיצונית בגלגל העין שמוכרת גם כלובן העין. עדשות אלה, שהקוטר שלהן גדול יותר בהשוואה לזה של עדשות “רגילות”, מאפשרות לתקן לקויות ראייה שנוצרו עקב פגמים בקרנית, והשימוש בהן נוח גם לאורך שעות רבות מדי יום. על-מנת לספק את התיקון האופטי הדרוש ואת ההתאמה המדויקת לכל אחד ואחת, תהליך הייצור חייב להיות מוקפד במיוחד – וזו גם הסיבה לעלות היחסית גבוהה.

כשמייצרים עדשות מגע סקלרליות מחיר כל דגם נקבע על סמך הטכנולוגיה שבה מיוצרות העדשות, חומר הגלם ורמת הגימור. באופן טבעי ייתכנו הבדלים במחירים בין חברות שונות.

מהו גובה ההחזר של קופות החולים ואיך מקבלים אותו?

אם בחרתם להצטייד בזוג עדשות מגע סקלרליות מחיר המוצר בפועל עשוי כאמור להשתנות בהתאם לקופת החולים שבה אתם חברים ולביטוח המשלים שלכם.

כך למשל חברי וחברות קופת חולים כללית בעלי ביטוח כללי מושלם זכאים להחזר של עד כ-1,200 ש”ח עבור כל עדשה. בקופת חולים לאומית ההחזר המרבי הוא כ-800 ש”ח לכל עין לבעלות ובעלי “לאומית כסף” וכ-1,100 ש”ח כשיש “לאומית זהב”. מי שמבוטח בתוכנית “מכבי זהב” או “מכבי שלי” יקבל החזר של כ-2,000 ש”ח עבור זוג עדשות.

הסכומים עשויים להשתנות ולכן חשוב לברר מול קופת החולים שבה אתם חברים מהם התנאים העדכניים. בכל מקרה נדרש אישור של אופטומטריסט/ית או הפנייה של רופא עיניים כולל אבחון.

באילו מקרים כדאי להשתמש בעדשות מגע סקלרליות?

העדשות הסקלרליות כוללות 3 מרכיבים: חלק היקפי אשר מונח על הסקלרה, חלק אופטי שהתפקיד שלו הוא תיקון לקות הראייה וחלק שנקרא קמרון – חלק זה מייצר את המרווח בין הקרנית לבין העדשה.

עדשות סקלרליות הן פתרון מומלץ לבעלי ובעלות קרטוקונוס, במקרים של אסטיגמציה אחרי ניתוח קרנית, כשישנו יובש כרוני בעיניים ובמקרים נוספים. מאחר שמדובר במצבים מורכבים, חשוב לקחת בחשבון שלגבי עדשות מגע סקלרליות מחיר המוצר הוא רק שיקול אחד בהחלטה. האיכות של העדשות, שמשפיעה באופן משמעותי על איכות החיים, היא שיקול חשוב לא פחות ואולי אפילו יותר.

אולי יעניין אותך גם:

עדשות מגע סקלרליות – מחירים ועלויות
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
השתלת טבעות קרטוקונוס

השתלת טבעות קרטוקונוס – איך זה מתבצע?

קרטוקונוס היא מחלה שעדיין אין לה מרפא. בנוסף הפגיעה בראייה מחמירה עם השנים, ומאחר שההתפרצות היא כבר בגיל צעיר, הנזק עלול להיות משמעותי וממושך. בחלק מהמקרים ייתכן צורך בניתוח השתלת טבעות במטרה לעצור את ההידרדרות ביכולת הראייה. בעמוד זה תמצאו מידע על המקרים שבהם מומלץ הליך זה, הדרך שבה מבצעים אותו, הסיבוכים שעלולים להתרחש והדגשים העיקריים לאחריו.

באילו מקרים מתבצע ניתוח השתלת טבעות קרטוקונוס?

קרטוקונוס היא כאמור מחלה כרונית שמחריפה ככל שהזמן עובר. מהות המחלה היא עיוות של צורת קרנית העין – שבמצב תקין נראית כמו כיפה ואצל חולים וחולות בקרטוקונוס הופכת לחרוט. עקב העיוות שבירת קרני האור בעין אינה תקינה, ונוצרת פגיעה בראייה.

כל עוד העיוות קל יחסית, ניתן לתקן אותו באמצעות משקפיים או עדשות מגע – כאלה שהותאמו במדויק למצב העדכני של הקרנית בכל עין (ייתכנו הבדלים בין שתי העיניים מבחינת חומרת הקרטוקונוס). כשגם עם עדשות מגע או משקפיים הראייה לא טובה מספיק, ומן הסתם נגרמת גם פגיעה בשגרת היומיום, השתלת טבעות עשויה להוות פתרון יעיל.

איך מתבצעת השתלת טבעות?

השתלת טבעות לחולי קרטוקונוס נועדה כאמור לייצב את מצב הקרנית ולהאט ככל האפשר את ההידרדרות בראייה. הטבעות הן צמד מקטעים בצורה של קשת (חצי עיגול) והן גורמות להשטחתה של הקרנית (באמצעות הפעלת לחץ עליה). כתוצאה מכך מושגת ירידה מסוימת בקמירות, כלומר הקרנית הופכת למעט פחות חרוטית. את הטבעות, שעשויות מפלסטיק קשיח, משתילים בחלק ההיקפי של הקרנית, לאחר שהרופא המנתח מכין 2 תעלות עבורן. יצירת התעלות אפשרית בעזרת לייזר שמבטיח דיוק מרבי או באמצעים מכניים (מערכת שנקראת מיקרו-קראטום).

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ואורך כ-15 דקות. במרבית המקרים תתבצע השתלת טבעות בעין אחת ולאחר מספר ימים גם בעין השנייה.

סיבוכים אפשריים אחרי ניתוח להשתלת טבעות

אחוזי ההצלחה של השתלת טבעות קרטוקונוס גבוהים במיוחד, ובפרט כשאת הניתוח מבצע רופא מיומן ומנוסה. יחד עם זאת חשוב להדגיש שכמו כל הליך רפואי, ובוודאי בעיניים הרגישות מטבען, יש סיכון מסוים להתרחשות סיבוכים. בין הסיבוכים הלא שכיחים אבל האפשריים: זיהום, דלקת כרונית בתעלות שבהן מונחות הטבעות, יציאה של הטבעת אל פני הקרנית או חדירת אחת הטבעות אל הלשכה הקדמת (דרך החלק האחורי בקרנית). במידת הצורך יוצאו הטבעות ממקומן.

איך משפיעה השתלת הטבעות על הראייה?

חשוב להדגיש שגם אחרי השתלת טבעות הקרטוקונוס עדיין קיימת, ועדיין ישנו צורך בעדשות מגע לתיקון הראייה. יחד עם זאת הניתוח מוביל לשיפור ממשי לעומת המצב לפני השתלת הטבעות – ובנוסף עשוי הליך זה לחסוך מכם את הצורך לעבור ניתוח להשתלת קרנית או לפחות לדחות במשך מספר שנים את הצורך בניתוח זה (שהוא מורכב יותר מהשתלת טבעות וגם כרוך בהחלמה ובהסתגלות ממושכות יותר).

בכל מקרה החזרה לשגרה מושלמת תוך מספר ימים. האתגר המרכזי הוא התאמת עדשות מגע שיספקו את התיקון המדויק ביותר למצב הקרניות עם הטבעות שהושתלו. בהתאם חשוב להגיע לאופטומטריסטית מוסמכת. רצוי מאוד שהיא תהיה גם בעלת ניסיון ספציפי בשירות לחולי וחולות קרטוקונוס אחרי השתלת טבעות.

אולי יעניין אותך גם:

השתלת טבעות קרטוקונוס – איך זה מתבצע?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
אישה מסתכלת במחשב דרך משקפי אופיס

אילו משקפיים נדרשים למניעת בעיות ראייה מול המחשב?

עדשות מסוג Office מפחיתות את הסיכון לתסמונת הצפייה במחשב, ולכן מומלץ להשתמש בהן במקום עדשות מולטיפוקל לצורך עבודה משרדית ממושכת

יושבים שעות מול המסך? ייתכן שאתם בסיכון לתסמונת הצפייה במחשב (Computer Vision Syndrome), אשר גורמת לתסמינים כגון תחושת עייפות ומאמץ בעיניים, יובש וצריבה בעיניים (במצבי יובש קשים עלולה להתפתח בהן דלקת כרונית והן הופכות אדומות, מגורות ומפרישות), טשטוש ראייה, ראייה כפולה, ראיית קווים, וכאבי ראש.   

הסיבות העיקריות להתפתחות התסמונת הן הפעלה מאומצת של השריר התוך-עיני, מאמץ במיקוד העיניים לקרוב והתעייפותן, ומצמוץ מופחת שגורם ליובש בעיניים. כדי לפזר נכון את הדמעות על פני קרנית העין ולסלק חלקיקי לכלוך אנו ממצמצים כשש עד עשר פעמים בדקה. עבודה ממושכת מול מסך גורמת לירידה בתדירות המצמוץ, בעיקר בשל הריכוז במסך, וכך עלולה לגרום להיעדר התחדשות הדמעות ופיזורן על גבי הקרנית.

גורמים שיכולים להחמיר את התסמונת הם למשל מסך עם רזולוציה נמוכה, ניגודיות נמוכה בין האותיות לרקע, סנוור (בשל השתקפות אור חוזר על הצג), תאורת חדר חלשה, מיקום המסך בזווית ומרחק לא מתאימים, ומשקפי ראייה שאינם מתאימים לעבודה משרדית.

כיצד מונעים?

המניעה יכולה להתבצע בכמה דרכים, ובהן: הפחתת תאורה מסנוורת והשתקפויות במסך, תאורת חדר חמה (החלפת נורות פלואורסצנט בנורות צהובות), מיקום המסך 70-50 סנטימטרים מהעיניים וכ-20-10 מעלות מתחת לגובהן, הפסקות עבודה (התבוננות על פרט מרוחק למשך כ-20 שניות פעם ב-20 דקות כדי לתת לעיניים לנוח ממאמץ המיקוד לקרוב, ומנוחה של כמה דקות לאחר שעתיים עבודה ברציפות), מצמוץ מספק למניעת התייבשות העין, ושימוש במשקפיים משרדיים – משקפי Office/ Computer – בייחוד בגילים שבהם צריך משקפי קריאה (לרוב מעל גיל 45).

מהם משקפי Office ומדוע הם כה חיוניים?

עדשות מגע Office למניעת בעיות ראייה מול המחשב

משקפי Office בנויים מעדשות רב-מוקדיות שמעניקות ראייה חדה לכל נקודה במרחב ממרחק של 40-30 סנטימטרים עד כשני מטרים. עדשות אלו מתוכננות במיוחד לעבודה משרדית ובפרט לשעות ארוכות מול המסך (מעל ארבע ביום). הן בנויות כמו עדשות מולטיפוקל אך יש להן מבנה ייחודי שמתאים בדיוק לסביבת המשרד.

עדשות מולטיפוקל נותנות מענה לשלושת מוקדי הראייה – קרוב (לקריאה), רחוק וטווח ביניים – ובאמצעותן ניתן לראות לכל המרחקים. בחלק התחתון שלהן נמצא אזור הטווח הקרוב, בחלק העליון אזור הטווח הרחוק, ובמרכז – אזור טווח הביניים. כלומר, כאשר אדם מביט דרך חלקן התחתון הוא רואה לקרוב, וככל שירים את עיניו מעלה הוא יראה לרחוק. כך, עדשות המולטיפוקל מבטלות את הצורך לשאת כמה זוגות משקפיים (לראייה מקרוב, ראייה מרחוק ולזו שביניהן), וגם מסייעות לראייה תקינה ומונעות מאמץ ועייפות של העיניים וכאבי ראש שעלולים להיגרם עקב שימוש בכמה זוגות משקפיים.

כיום משתמשים בעדשות מולטיפוקל בעיקר בני 45 ומעלה. אז למה שלא יוכלו להסתפק בהן גם במשרד? כיוון שלעדשות ה-Office יש כמה יתרונות ייחודיים, ובהם: שלושת המוקדים שלהן – מוקד בחלקה העליון של העדשה שמיועד למרחק של חדר (עד כשני מטרים); מוקד ביניים שנמצא מול האישון, גדול ורחב הרבה יותר מזה של עדשת מולטיפוקל ומאפשר חופש תנועה של הראש והעיניים ומותאם למרחק מהמחשב (70-60 סנטימטרים), כך שבמבט ישר המסך ממוקד וברור (בעדשות מולטיפוקל לעומת זאת, הצופה נדרש להרים את הראש כדי לצפות דרך מוקד הביניים, מה שגורם למתח בצוואר ובכתפיים); ומוקד בחלקה התחתון של העדשה שמיועד לקריאה (מרחק של 40-30 סנטימטרים) אשר גם הוא גדול יותר מזה של עדשת מולטיפוקל. כך עדשות ה-Office גם מסייעות למעבר התכוף הנדרש בין מרחקי הראייה השונים בעבודה המשרדית (מסך המחשב נמצא במרחק של כ-60 סנטימטרים, המקלדת והניירת במרחק של כ-40 סנטימטרים, וסביבת החדר ואנשים נמצאים במרחק רב יותר).

בנוסף, שדות הראייה הצדדיים של עדשות Office (אזורי הטשטוש בצדי העדשה) רחבים יותר משל עדשות מולטיפוקל. כך אזור הקריאה מתפרש על שטח רב יותר של העדשה, מה שמאפשר לקרוא יותר בנוח ולראות את כל רוחב המסך בחדות מבלי להזיז את הראש.

יש לציין כי לפני רכישת עדשות Office חשוב מאוד למדוד את מרחקי העבודה, למשל בין העיניים למסך, ואת גודל המשרד כדי לתכנן אותן בהתאם לצורכי המשתמש. בנוסף, ניתן לבקש שיורכבו מחומר גלם או ציפוי שמונע את המעבר של האור הכחול שבוקע מהמסכים, אשר עלול להזיק לעיניים ובעיקר לרשתית. כמובן שלשם כך מומלץ לתכנן ולהזמין את העדשות אצל אופטומטריסט מומחה. חשוב לציין עוד כי משקפי Office הם פתרון משלים/ אלטרנטיבה למשקפי מולטיפוקל ולא מחליפים אותם.

לדברי האופטומטריסטית הקלינית ארזה פרוכטר, “עדשות Office משפרות משמעותית את הראייה שנדרשת לעבודה משרדית וכך מונעות או מפחיתות את הסיכון לתסמונת ראיית המחשב. אני מתכננת ללקוחות שלי משקפיים איכותיים בהתאמה אישית, Office ומולטיפוקל, באמצעות בדיקת ראייה אובייקטיבית במכשור מתקדם ובדיקת ראייה סובייקטיבית (שאילת שאלות שבוחנות את חדות הראייה, גם מול המסך). בנוסף אני עובדת רק עם חברות העדשות המובילות וממפה את האיכות האופטית של כלל העדשות המוזמנות”.

אילו משקפיים נדרשים למניעת בעיות ראייה מול המחשב?
5 (100%) 2 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג'ל

עדשות מגע למספרים גבוהים – מחיר ועלויות

עדשות המגע השתכללו באופן משמעותי בשני העשורים האחרונים, והיום הן מספקות מענה מוצלח מאוד גם לקוצר ראייה (הקושי להבחין באובייקטים רחוקים מהעין) וגם לרוחק ראייה (קושי לראות ברור פרטים שנמצאים בקרבת העין, למשל בזמן קריאה או שימוש בסמארטפון – תופעה שמאפיינת את רוב בני ובנות ה-45 ומעלה). גם כשיש צורך בתיקון משמעותי של הראייה, עדשות מגע יכולות להוות פתרון מעולה. באופן טבעי ככל שהמספר גבוה יותר, כלומר לקות הראייה חמורה יותר, כך המחיר של העדשות עשוי להיות גם הוא גבוה יותר – ובעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי שיעזור לכם למצוא את העדשות המשתלמות ביותר מכל הבחינות.

היתרונות של עדשות מגע למספרים גבוהים

עוד לפני סוגיית המחיר, כדאי לזכור שהחלטה נכונה היא כזו שלאו דווקא מוזילה במידה כזו או אחרת את ההוצאה אלא זו שמובילה ליחס העלות-תועלת האופטימלי.

במקרה של עדשות מגע למספרים גבוהים מחיר המוצר נקבע על סמך מספר פרמטרים, אבל בכל מקרה יש להן מספר יתרונות על פני המשקפיים ובפרט שדה ראייה מיטבי – גם בגלל שהעדשה צמודה לקרנית (ולא מרוחקת ממנה כמו העדשות של המשקפיים), גם בזכות היציבות של העדשות בתוך העיניים וגם מפני שאין את מגבלת המסגרת.

עדשות מדף או עדשות בהתאמה אישית?

אחד הפרמטרים העיקריים שמשפיע על מחיר עדשות מגע למספרים גבוהים הוא הסוג שלהן – כלומר, האם מדובר בעדשות מדף שקיימות בכל מקרה או על עדשות שמיוצרות ספציפית עבור האדם, בהתאמה אישית מלאה.

חשוב להדגיש שבכל מקרה נדרשת התאמה מלאה, וזאת על בסיס בדיקה עדכנית של אופטומטריסטית מנוסה. עוד כדאי לדעת שעבור מספרים של עד מינוס 12 (הטווח הגבוה לקוצר ראייה הוא כל המספרים שאחרי מינוס 6) ישנם לא מעט דגמי עדשות כך שאין צורך בייצור מיוחד שמייקר את המחיר. באופן דומה עבור מספרים של עד פלוס 8 (הטווח הגבוה של רוחק ראייה נחשב זה שמעל לפלוס 4) יש שלל דגמים לבחירה.

בהתאם במרבית המקרים תשלמו עבור עדשות מגע למספרים גבוהים מחיר סביר לחלוטין, ובוודאי שביחס לתועלת. עבור עדשות מגע במספרים גבוהים מאוד ייתכן תג מחיר גבוה יותר.

טווח השימוש של העדשה

כשקונים עדשות מגע למספרים גבוהים מחיר המוצר נקבע גם על סמך טווח השימוש – ככל שהוא ארוך יותר כך העלות השנתית תהיה נמוכה יותר. בהתאם ההמלצה בהקשר זה היא להעדיף עדשות חודשיות ואפילו תלת חודשיות.

כמו כן ניתן לבחור בין עדשות מגע קשות שהיתרון העיקרי שלהן הוא מינימום סיכון לזיהומים לבין עדשות מגע רכות מסיליקון הידרוג’ל שהיתרון הבולט שלהן הוא מקסימום נוחות בהרכבה. בכל מקרה תג המחיר יישאר סביר.

כמה עולות עדשות מגע למספרים גבוהים של מותגים מובילים?

בתחום עדשות המגע, כמו בתחום הבריאות באופן כללי, יש יתרון למותגים המוכרים – משום שהם תוצר של השקעה עצומה במחקר ובפיתוח מצד החברות המובילות בעולם. בהתאם המלצה חשובה נוספת היא לבחור בעדשות מגע של ג’ונסון אנד ג’ונסון, אלקון, Bausch & Lomb ושאר מותגים מוערכים.

בדרך כלל גם כשיש צורך להרכיב עדשות מגע למספרים גבוהים מחיר הפתרון האיכותי של החברות הנ”ל יהיה כמה מאות שקלים עד אלף ש”ח בשנה.

אולי יעניין אותך גם:

עדשות מגע למספרים גבוהים – מחיר ועלויות
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית

המלצות על משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית

ישנם לא מעט אנשים שסובלים גם מקוצר ראייה וגם מרוחק ראייה – כלומר גם קושי להבחין בבירור באובייקטים רחוקים מהעין וגם קושי למקד את המבט באובייקטים קרובים לעין, למשל כשקוראים ספר או מתבוננים במסך של הסמארטפון. מאחר שלכל בעיה נדרש תיקון אופטי שונה לגמרי, עד לפני מספר שנים הזדקקו אותם אנשים לשני זוגות משקפיים – פתרון מסורבל ולא נוח. הפתרון לבעיית הסרבול הוא משקפי המולטיפוקל, כלומר משקפיים עם מספר מוקדים בכל עדשה, כך שהאדם יכול לראות באופן מושלם לכל טווח. על-מנת להפיק מקסימום תועלת חשוב לבחור נכון את המשקפיים – ההמלצות הבאות יעזרו לכם להגיע לזוג המושלם עבורכם.

התאמה מדויקת ללקויות הראייה הספציפיות

ההמלצה הראשונה והחשובה מכולן לגבי משקפיים מולטיפוקל היא התאמה אישית. לכל אדם יש מאפיינים שונים, הן מבחינת מידת חומרת קוצר הראייה והן מבחינת רמת רוחק הראייה. עוד כדאי לזכור שהקושי לראות אובייקטים קרובים לעין הולך ומחמיר ככל שמתבגרים (עקב היחלשות השרירים שגורמים לעדשה שבעין להתקמר, כך שהיא לא מצליחה להתאים את עצמה למרחק הקצר מהאובייקט שבו מנסים למקד את המבט – תופעה שנקראת זוקן ראייה או פרסביופיה).

על-מנת להבטיח שהעדשות של משקפי המולטיפוקל יספקו את התיקון הטוב ביותר האפשרי, חשוב להגיע לאופטומטריסטים מוסמכים. לאחר בדיקת ראייה מקיפה ומדויקת ניתן יהיה לדעת מהם הנתונים העדכניים של רוחק הראייה ושל קוצר הראייה, ולייצר את העדשות לפיהם.

מותג

באופן כללי משקפיים כוללות מסגרת ועדשות. עדשות איכותיות מיוצרות כמעט תמיד ע”י חברות מוכרות שהפכו עם השנים למותג מוביל בזכות ההשקעה הרבה בפיתוח דגמים מתקדמים ובשיפור המוצרים שלהן. בין החברות הטובות ביותר בתחום ייצור העדשות עבור משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית – אסילור הצרפתית (Essilor), הויה היפנית (Hoya), שמיר הישראלית (שנוסדה בקיבוץ שמיר ומכאן שמה) וצייס הגרמנית (Zeiss).

האינדקס של העדשות והעובי שלהן

נתון רלוונטי אחר בכל עדשה של משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית הוא האינדקס שלה. האינדקס הוא אינדיקציה לעובי העדשה, כשהמשוואה פשוטה: אינדקס גבוה פירושו עדשות דקות יותר ולכן משקפיים פחות בולטים לעין. אינדקסים מקובלים הם 1.74, 1.67, 1.6 ו-1.5, והפער מבחינת עובי העדשות בעלות האינדקסים השונים משמעותי מאוד. ככל שהמספר גדול יותר, כלומר נדרש תיקון משמעותי יותר, כך השפעת האינדקס הופכת גם היא למשמעותית יותר וכדאי לייחס לה משקל רב יותר בבחירה.

סוג הליטוש

ישנם שני סוגי ליטושים של עדשות מגע – קדמי ואחורי. הליטוש האחורי מוביל להרחבת שדה הראייה כך שהשימוש במשקפי המולטיפוקל יהיה נוח יותר. ליטוש קדמי הוא השיטה שהייתה נהוגה בעבר, וכיום היא נחשבת למיושנת (אם כי מצד שני כדאי לקחת בחשבון שליטוש אחורי מייקר את מחיר העדשות ואיתן את מחיר המשקפיים).

ציפויים

על-מנת לשדרג עוד יותר את התועלת מהשימוש במשקפי המולטיפוקל ניתן לבחור מספר סוגים של ציפויים עבורם. ביניהם: ציפוי שחוסם את קרינת השמש, ציפוי אנטי רפלקס להפחתת תופעת ההשתקפויות וכן ציפוי להפחתת האדים וציפוי להגנה מפני שריטות.

הסתגלות מהירה

מי שרק מתחיל להשתמש במשקפיים מולטיפוקל זקוק בדרך כלל לתקופת הסתגלות מסוימת כדי לבצע את המעברים בין התבוננות לקרוב לבין התבוננות לרחוק באופן חלק ומידי. משתמשים מנוסים כבר מורגלים בכך. בהתאם המלצה נוספת לגבי בחירת משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית היא לקחת בחשבון גם את הניסיון שיש לאדם בהרכבת משקפיים מסוג זה.

אולי יעניין אותך גם:

המלצות על משקפיים מולטיפוקל בהתאמה אישית
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד

מה זה קרטוקונוס? כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת העיניים קרטוקונוס

קרטוקונוס הינה מחלת עיניים שפוגעת באחד המרכיבים החשובים ביותר בגלגל העין – הקרנית. זוהי מחלה שכיחה יחסית, כשעל-פי מחקרים עדכניים 1 מכל 1,000 בני אדם סובל מראייה לקויה עקב הפגיעה בקרנית. מאפיין ייחודי נוסף הוא מועד ההתפרצות של המחלה: אם בעיות אחרות הקשורות לעיניים כגון גלאוקומה, קטרקט ו-AMD מאפיינות בעיקר מבוגרים ואפילו מבוגרים מאוד, קרטוקונוס עשויה להופיע כבר במהלך גיל ההתבגרות. נכון לעכשיו לא ניתן לרפא את המחלה, אבל כן ניתן לתקן את לקויות הראייה שהיא גורמת ולאפשר לבעלי ובעלות קרטוקונוס לחיות איתה בלי לפגוע באיכות החיים.

בעמוד זה תוכלו לקרוא מידע מקצועי מקיף אודות המחלה, ובפרט למצוא תשובות לשאלות הנפוצות ובהן מהם הגורמים לקרטוקונוס, מהם התסמינים הנפוצים, איך ניתן לאבחן את המחלה, הדגשים הייחודיים של קרטוקונוס בגיל ההתבגרות, התפתחות המחלה וכמו כן כל הפתרונות הקיימים עבורה.

מה זה קרטוקונוס?

השם קרטוקונוס (Keratoconus) הוא במקור מהשפה היוונית. זהו חיבור של שתי מילים – Kerato שפירושה קרנית, ו-Conus שהמשמעות שלו היא חרוט (קונוס). חיבור שתי המילים ושמה של המחלה מבטא את המהות שלה: קרנית העין, שבמצב תקין מתאפיינת בצורה של כיפה, הופכת בהדרגה לחרוטית יותר ויותר. 

הסיבה להיווצרות צורת חרוט היא שהחלק התחתון של הקרנית וגם החלק המרכזי שלה הופך לדק יותר, ולכן הקמירות של שכבה זו בגלגל העין אינה אחידה. במרבית המקרים (כ-90%) המחלה משפיעה על שתי הקרניות, אם כי ייתכנו גם הבדלים במידת העיוות של כל אחת מהקרניות.

מהן הסיבות למחלה?

המדע עדיין לא הצליח לפענח בוודאות את הגורמים להתפתחות קרטוקונוס, אם כי כבר יש מספר השערות מובילות לגבי התהליך שבסופו קרנית העין מקבלת צורה של חרוט.

בפרט ישנה הסכמה כי ככל הנראה מדובר במחלה עם יסוד גנטי, כלומר כזו שעוברת בתורשה. למעשה אף זוהו מספר גנים שגורמים לפגם בחלבונים שבונים את קרניות העין. אפשרות נוספת שנבדקת היא חוסר איזון של אנזימים מסוימים. על-פי תיאוריה זו, הפעילות האנזימטית הלא תקינה כרוכה בתוצרי לוואי חומציים, ואלה הופכים חלקים מהקרנית לדקיקים יותר כך שצורת האיבר משתנה.

סיבה אחרת היא שפשוף של העיניים לעיתים קרובות מדי, למשל עקב אלרגיה או בשל הרכבת עדשות מגע לא מתאימות. בהתאם ילדים שהעור שלהם מגורה או יבש נמצאים בקבוצת סיכון ללקות בקרטוקונוס. עוד מסקנה חשובה של מחקרים שניסו לזהות גורמים אפשריים למחלה היא שבעלי ובעלות תסמונת דאון נמצאים גם הם בקבוצת סיכון (מפני שהם נוטים לשפשף את העיניים לעיתים קרובות יחסית).

לכל הנ”ל, ובמיוחד למי שבמשפחה שלהם כבר יש חולים בקרטוקונוס כך שגם הם עשויים לשאת את הגנים הבעייתיים בהקשר זה, מומלץ להקפיד על בדיקות תקופתיות כדי שאם המחלה תתפרץ היא תאובחן מוקדם ככל האפשר (בהמשך העמוד תמצאו הסברים מפורטים לגבי אבחון קרטוקונוס).

הסימפטומים של קרטוקונוס

מילון מונחים ברפואת עיניים

תפקיד הקרנית במערכת הראייה

הקרנית ממוקמת בחלק הקדמי של העין, מיד אחרי לובן העין. יש לה שני תפקידים חשובים: האחד הוא להגן על העין ובפרט למנוע חדירת חיידקים או חומרים זרים אחרים, והשני הוא למקד כל קרן אור שמגיעה אל העין כך שהיא תישבר באופן מדויק ברשתית (שאחראית על המרת אור לאותות חשמליים שאותם המוח מתרגם למידע חזותי).

בסך הכל הקרנית מייצרת למעלה מ-70% מהכוח האופטי של כל עין, ולכן כל פגיעה בה מובילה ללקות ראייה משמעותית. במקרה של קרטוקונוס, עיוות הצורה של הקרנית מוביל בהכרח לשבירה לא תקינה של קרני האור כך שהן לא נופלות באופן הרצוי על הרשתית.

סימפטומים עיקריים

  • ירידה בחדות הראייה ובפרט לרוחק – כלומר קוצר ראייה (שעלול להחמיר עם הזמן)
  • אסטיגמציה – לקות שמוכרת גם בשם “צילינדר”, ושהמהות שלה היא שבירת האור בשני מוקדים שונים במקום במוקד אחד. כתוצאה מכך הראייה הופכת למטושטשת (גם לרחוק וגם לקרוב)
  • הופעת הילות סביב מקורות אור – עד כדי סינוור
  • רגישות מוגברת – ואף מופרזת לאור
  • עייפות של העיניים
  • שינויים תכופים יחסית במרשם של המשקפיים או עדשות המגע – גם של המספר וגם של הצילינדר (בשל העובדה שהמחלה מחמירה עם הזמן)

המצבים שבהם הסימפטומים באים לידי ביטוי

קוצר הראייה והאסטיגמציה באים לידי ביטוי כמעט כל הזמן. בלילה מחמיר חוסר היכולת לראות ברור, ועוד מצב שבו הקרטוקונוס עלולה להשפיע במידה ניכרת הוא בזמן נהיגה. למעשה ישנו קושי ממשי לנהוג, הן בשל הופעת ההילות והסינוורים והן בגלל הירידה בחדות הראייה והתמונות המטושטשות שמייצרת העין החולה. 

עוד מצב ספציפי שבו הקרטוקונוס נוכחת במיוחד הוא כשמנסים להביט בתמונה בעלת ניגודיות גבוהה – למשל כזו שמציגה פריטים יחסית בהירים על רקע כהה, כשהסיבה לכך היא הצלליות שנוצרות סביב האלמנטים השונים בתמונה.

כשיש הבדלים בין מידת החרוטיות של שתי הקרניות, תיווצר ירידה באיכות הראייה בתלת מימד.

איך מאבחנים קרטוקונוס?

הקרנית נמצאת כאמור מתחת ללובן העין ומעל לקשתית ולאישון. זהו האיבר בעל כמות תאי העצב הגבוהה ביותר ביחס לגודלו בכל הגוף, ויש בו 5 שכבות: אפיתל, באומן (Bowman), סטרומה (Stroma), דסמט (Descemet) ואנדותל. 

קוטר הקרנית הוא כ-11 מ”מ, ואצל אדם בריא העובי שלה הוא בערך חצי מ”מ בחלק המרכזי ובין 0.6 מ”מ ל-0.8 מ”מ בחלקים ההיקפיים. מחלת הקרטוקונוס גורמת כאמור לעיוות בצורת הקרנית כך שהיא הופכת מכיפה לחרוט, ולכן האבחון מבוסס על בדיקה שנקראת מיפוי קרנית ושמספקת מידע מדויק לגבי עובי שכבה זו בגלגל העין בכל נקודה ונקודה.

סוגי מכשירי טופוגרפיה לביצוע מיפוי קרנית

הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר טופוגרפיה ייעודי. למעשה יש מספר סוגים של מכשירי טופוגרפיה וטכניקות לביצוע הבדיקה. אופציה אחת היא פלאסידו (Placido topography), כשבשיטה זו מתקבל מידע רק לגבי החלק הקדמי של הקרנית. אופציה שנייה היא סליט טופוגרפי – מכשיר שמקרין חריצים של אור משני הצדדים של הקרנית, וההחזר נקלט ומתורגם להדגמה מדויקת של פני השטח הקדמיים והאחוריים גם יחד. השיטה המתקדמת ביותר נקראת פנטקאם (Pentacam) והיא מבוססת על עשרות צילומים של כל חלקי הקרנית עד לעומק העין.

חשוב להדגיש כי הבדיקה לא כואבת ולא משפיעה על הראייה. מיד לאחר סיום המיפוי ניתן לחזור לשגרת חיים מלאה, כולל נהיגה. על-מנת להפיק מקסימום תועלת ממיפוי קרנית חשוב מאוד להפקיד את ביצוע הבדיקה בידי אופטומטריסטית עם ניסיון רב, כך שהפענוח יהיה מדויק לחלוטין. 

קרטוקונוס בגיל ההתבגרות

קרטוקונוס מתפרצת כאמור במקרים רבים בגיל ההתבגרות, כלומר בסביבות גיל 15-16. לקויות ראייה בשלב זה של החיים עלולות להקשות גם על הלמידה וגם על פעילויות פנאי רבות. מאחר שלמחלה אין מרפא ובנוסף היא נוטה להחמיר עם הזמן, צפויות עשרות שנים של חיים לצד הקרטוקונוס ועל כן חשוב מאוד לאבחן אותה מוקדם ככל האפשר – ככל שהאבחון המדויק יגיע בגיל צעיר יותר, כך יש סיכוי טוב יותר למצוא פתרונות יעילים ובחלק מהמקרים גם להאט במידה מסוימת את קצב ההתפתחות של המחלה.

למעשה לצעירים שיש להם קרוב משפחה עם קרטוקונוס מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות באופן קבוע, אפילו החל מגיל 10, וכך להקדים תרופה למכה.

שלבי ההתפתחות של קרטוקונוס

אבחון קרטוקונוס

אחת התופעות העיקריות של קרטוקונוס היא החמרת לקויות הראייה עקב החמרת מידת העיוות של הקרנית. כתוצאה מכך גדל גם המספר של העדשות וגם הצילינדר.

בחלק מהמקרים קצב ההתפתחות של המחלה איטי למדי, ויש גם מצבים שבהם בסביבות גיל 30 היא נעצרת. עוד כדאי לדעת שהשינויים בשתי העיניים לא בהכרח אחידים, וכמו כן ייתכנו תקופות של החמרה מהירה במצב. בשלב הראשוני יש יכולת טובה יותר לייצב את הקרנית כשהבסיס לכך הוא אבחון מוקדם ומציאת מענה מדויק לקשיים שיצרה המחלה.

שלב ראשוני

בשלב הראשוני של קרטוקונוס הסימפטומים העיקריים הם ראייה מטושטשת ופגיעה בראייה בשעות הלילה. כמו כן ייתכנו הילות מסביב למקורות אור שונים. בדרך כלל הצילינדר יהיה בין 0.50 לבין 2.50, כלומר אסטיגמציה קלה-בינונית, ובמגמת עלייה. תיקון הראייה יושג באמצעות עדשות מגע או משקפיים. עדשות מגע לקרטוקונוס קל יכולות להיות גם רכות וגם קשות, כשבאופן טבעי כדאי להקפיד על מרשם עדכני מדויק.

שלב הביניים

בשלב זה הצילינדר כבר עובר את ה-2.50 ויכול להגיע גם ל-4.00, כך שמשקפיים כבר מתקשים לספק את חדות הראייה הנחוצה. התמונה שמתקבלת מהתבוננות גם למרחק קצר וגם למרחק גדול מטושטשת, וגם הסינוור הופך לשכיח.

בשלב זה הפתרון הוא עדשות לקרטוקונוס, כלומר עדשות מגע ייעודיות – סקלרליות, ROSE K, פיגיבק, היברידיות או SOFT K. כמו כן כדאי לשקול טיפולים כמו קרוס לינקינג או השתלת טבעות (פירוט לגבי כל אלה תמצאו בהמשך העמוד, בחלק שעוסק בטיפולים בקרטוקונוס).

מחלה מתקדמת

שלב שבו האסטיגמציה גדולה במיוחד (מעל 4.00) ובחלק מהמקרים רקמת הקרנית סובלת מהרס – עקב הצטלקויות, עכירויות ובצקות. כשזה המצב, נדרשת השתלת קרנית. עפ”י הסטטיסטיקות העדכניות, בין 20% ל-25% מהחולים בקרטוקונוס יגיעו לשלב המחלה המתקדמת ויזדקקו לניתוח.

אפשרויות הטיפול בקרטוקונוס

טיפול בקרטוקונוס מתמקד בתיקון לקויות הראייה שנגמרו עקב עיוות צורת הקרנית. ככל שהמחלה מתפתחת כך נדרשים פתרונות מורכבים יותר, לרבות ניתוחים שונים. בחירת הפתרון בכל נקודת זמן חייבת להתבסס על אבחון עדכני שבוצע באופן מקצועי. 

עדשות מגע רכות / משקפיים

בשלב הראשוני של המחלה אין צורך בפתרון מיוחד – עדשות מגע רכות או משקפיים יספקו את התיקון האופטי הדרוש. כשבוחרים עדשות לקרטוקונוס חשוב להקפיד על מרשם מדויק, וזאת מפני שגם מידת קוצר הראייה וגם הצילינדר משתנים ואפילו בקצב מהיר בתקופות מסוימות. בהתאם נדרשת ערנות מצד החולה ותשומת לב למצב הראייה – אם גם עם המשקפיים או עדשות המגע הראייה לא חדה מספיק, ייתכן שהגיע הצורך להתקדם לעדשות מגע קשות ובכל מקרה כדאי לקבל חוות דעת מקצועית של אופטומטריסטית מנוסה.

עדשות מגע קשות

מאחר שהעדשה קשה היא לא מקבלת את צורתה של הקרנית, ולכן העיוות של הקרנית למעשה מתבטל. עדשות מגע קשות לקרטוקונוס כוללות קימורים ייחודיים בהתאמה מלאה למצב העדכני של העין. חשוב להדגיש כי כיום עדשות המגע הקשות נוחות יותר להרכבה בהשוואה לעבר, ובפרט אם מקפידים לרכוש מוצר איכותי. אם בכל זאת ישנה אי נוחות שמונעת שימוש בפתרון זה, ניתן להיעזר בסוגים אחרים של עדשות מגע – עדשות היברידיות או עדשות פיגיבק.

עדשות היברידיות / עדשות פיגיבק (PiggyBack)

שני סוגי עדשות מגע לקרטוקונוס עם מכנה משותף: בשניהם יש שילוב של עדשות קשות ורכות. העדשות ההיברידיות בנויות כך שהמרכז שלהן קשיח ומספק תיקון אופטי אופטימלי ואילו ההיקף רך ובזכותו ההרכבה נוחה גם במשך שעות רבות מדי יום. מאפיין נוסף של עדשות מגע היברידיות הוא עבירות גבוהה לחמצן בחלק המרכזי שלהן.

עדשות פיגיבק בנויות במתכונת של עדשה על עדשה. על הקרנית עצמה מולבש החלק הרך שעשוי מסיליקון הידרוג’ל ומבטיח נוחות, ועל גבי העדשה הרכה מורכבת עוד עדשה, קשה, והיא מאפשרת לתקן גם פגם משמעותי בראייה במקרים של קרטוקונוס ברמת חומרה בינונית.

עדשות ROSE K

פתרון מתאים למקרי קרטוקונוס ספציפיים שבהם ישנה קמירות גבוהה במיוחד בחלק התחתון של קרנית העין. כשזה המצב, נדרש תכנון גיאומטרי מורכב מאוד על-מנת שהעדשה תתאים לקרנית ויתקבל התיקון הרצוי לראייה.

עדשות סקלרליות

עדשות מגע סקלרליות הן עדשות מגע בקוטר גדול מהרגיל. בזכות הגודל הן מונחות על שכבת לובן העין שמעל לקרנית (שכבה שנקראת סקלרה, ולכן העדשות נקראות סקלרליות). כתוצאה מכך העדשות לא מונחות על הקרניות ולכן זהו פתרון מתאים לקרטוקונוס ואפילו למקרים מתקדמים יחסית. גם אחרי ניתוח השתלת קרנית ייתכן צורך בסוג זה של עדשות. מאפיין נוסף של עדשות מגע סקלרליות הוא שבמהלך התקנתן בעין מוסיפים נוזל לחלל שביניהן לבין הקרנית – נוזל שמונע יובש בעין.

קרוס לינקינג

קרוס לינקינג הוא טיפול בקרטוקונוס שמטרתו להאט את קצב התפתחות המחלה. זוהי שיטה חדשנית שמיושמת בשלב הביניים של הקרטוקונוס ובלא מעט מקרים מצליח למנוע הגעה לשלב המתקדם ובכך חוסך לחולה ניתוח.

מהות הטיפול, שמבוצע ע”י רופא עיניים מיומן בלבד, היא יצירת קשרים חדשים בין סיבי הקולגן שמרכיבים את הקרנית (בשכבת הסטרומה). הקשרים הביו-כימיים שנוצרים במהלך הטיפול מקשיחים את הקרנית ומייצבים אותה כך שהתפתחות המחלה נבלמת או לכל הפחות מואטת במידה ניכרת.

כדי ליצור קשרים ביו-כימיים בין סיבי הקולגן מסיר רופא העיניים את שכבת האפיתל (השכבה החיצונית ביותר של הקרנית) ומזליף לעין טיפות שמכילות ריבופלבין (ויטמין B2). בשלב הבא הוא מקרין קרני UV (אור אולטרה סגול) על הקרנית ובזמן זה ממשיך להזליף את הוויטמין הנ”ל. האור האולטרה סגול מפעיל את הריבופלבין ובכך מתניע את התהליך הביו-כימי שבסופו הקרנית הופכת לחזקה יותר ומפסיקה להתעוות.

הטיפול מבוצע תחת הרדמה מקומית. לאחר השלמת הפעולות הנ”ל מונחת על העין עדשה טיפולית עד להיווצרות שכבת אפיתל חדשה. בימים הראשונים ייתכנו אי נוחות מסוימת וכאב קל, אולם ככלל ההחלמה פשוטה יחסית. במרבית המקרים טיפול קרוס לינקינג מבוצע בגיל צעיר – סוף גיל ההתבגרות או בשנות ה-20.

השתלת טבעות

עוד טיפול בקרטוקונוס שנועד לעכב את התפתחות המחלה הוא השתלת טבעות. ניתוח זה מאפשר להמשיך ולהיעזר באחד הסוגים של עדשות מגע לקרטוקונוס מבלי להזדקק לניתוח השתלת קרנית שהוא הליך כירורגי מורכב הרבה יותר ועל כן גם מחייב החלמה ממושכת.

הטבעות שאותן משתיל רופא עיניים, כמובן בעל ניסיון בתחום ספציפי זה, הן שני חצאי עיגולים שעשויים מחומר קשיח. לצורך השתלתן יוצר המנתח שתי תעלות בצידי הקרנית, בחלק ההיקפי שלה, לרוב באמצעות לייזר. הנחת הטבעות מובילה להשטחה מסוימת של הקרנית ולתיקון אופטי. משך הניתוח הוא כ-15 דקות, והוא מתבצע בכל אחת מהעיניים בנפרד בהפרש של מספר ימים.

השתלת קרנית

ניתוח מורכב אבל כזה שזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים כשהוא מופקד בידיים מיומנות. בנוסף, סיכויי הדחייה של האיבר המושתל נמוכים מאוד וזאת משום שאין כלי דם בקרנית. 

יש שתי דרכים להשתיל קרנית: שיטה אחת היא השתלה מלאה של כל 5 השכבות של הקרנית וליתר דיוק של החלק המרכזי בקרנית (שנלקחת מאדם שהלך לעולמו אשר הביע נכונות לתרום איברים). בשיטה השנייה מושתלות רק חלק מהשכבות של הקרנית, ובפרט נשארות שכבות האנדותל והדסמט של החולה בקרטוקונוס.

שני סוגי הניתוחים מחייבים החלמה ממושכת יחסית. לאחר הניתוח נמשך השימוש בעדשות לקרטוקונוס. בשל הצורך להתאים אותן באופן מושלם לקרניות המושתלות חשוב מאוד להגיע לאופטומטריסטית עם בקיאות מקצועית ספציפית וניסיון עשיר במתן שירות זה לבעלי ובעלות קרטוקונוס מתקדם.

שאלות ותשובות בנושא קרטוקונוס

כמה נפוצה מחלת הקרטוקונוס?

מחלת הקרטוקונוס נמצאת אצל %2 באוכלוסיה. שיעור המחלה גבוה פי 11 ביחס למדינות מערביות. המחלה נפוצה באזור הים התיכון . תוקפת בעיקר צעירים בגילאי 21 משני המינים. מתמשכת ומחמירה עד שהיא מגיעה להתייצבות לקראת גיל 40.

כיצד ניתן לזהות את מחלת הקרטוקונוס?

האבחון של מחלת הקרטוקונוס נעשה על ידי שילוב של מספר בדיקות וירידה גוברת בחדות העיניים. עליה בצילינדר, מציאת רפלקס מוזר בצורת מספריים במהלך בדיקה של האופטומטריסט, מיפוי ממוחשב של הקרנית במיוחד מיפוי אחורי יאבחן את המחלה לפני הופעת הסימנים.

מה עוצר את מחלת הקרטוקונוס?

קשרי צילוב (קרוס לינקינג) היא שיטת טיפול שמחזקת את הקרנית ובכך עוצרת את התקדמות המחלה. הטיפול הוא ניתוח שעל ידי חיזוק והקשחת רקמת הקרנית ניתן יהיה לעצור את תהליך ההתקמרות שלה וכדאי לבצע את זה בתחילה שבה מופיעה המחלה.

אם אפשר לחיות חיים איכותיים עם מחלת הקרטוקונוס?

כן, באמצעות עדשות מגע מיניסקלרליות או סקלראליות הנותנות מענה לראיה לנוחות וליובש של המחלה נוכל לחיות ”חיים טובים ”עם המחלה.

האם אפשר להרכיב עדשות מגע סקלרליות כל היום?

בוודאי, העדשות המגע הסקלרליות נוחות מאד ובתוכם יש נוזל שנותן רטיבות לעין במהלך שעות היום.

כל כמה זמן מומלץ להחליף את העדשות מגע הסקלרליות?

ממוצע אורח חיים של העדשות המגע הסקלרליות שנתיים. מומלץ פעם בשנה ללכת לרופא עיניים ולאופטומטריסט למעקב.

מאמרים נוספים של ארזה פרוכטר בנושא קרטוקונוס

מה זה קרטוקונוס? כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת העיניים קרטוקונוס
5 (100%) 2 vote[s]

קרא עוד
קוצר ראייה אצל ילדים

מה מיוחד בעדשות מגע קשות?

עולם האופטיקה והפתרונות לתיקון לקויות ראייה משתכלל כל הזמן, ומציע לכולנו מגוון הולך ומתרחב של מוצרים. בפרט ישנם שינויים משמעותיים בתחום עדשות המגע הקשות, ולכן כדאי להכיר את כל המאפיינים העדכניים שלהן. בעמוד זה תמצאו הסברים לגבי ההבדלים בין עדשות קשות לרכות, פירוט של היתרונות והחסרונות של העדשות הקשות וגם סקירה של מוצר מתקדם במיוחד, עדשות מגע קשות נושמות.

מהן עדשות “קשות” ומהן עדשות “רכות”?

כשרק התחלנו להשתמש בעדשות מגע במקום במשקפיים, כל עדשות המגע היו “קשות”. הן אמנם סיפקו את התיקון האופטי הדרוש, ואפשרו למי שסבלו מלקויות ראייה לוותר על המשקפיים – אבל גם הרכבת העדשות האלה התאפיינה באי נוחות במידה כזו או אחרת. על-מנת להתמודד עם בעיה זו פותחו עדשות המגע הרכות, שנצמדות באופן מיטבי לקרניות העיניים והשימוש בהן נוח במיוחד.

עדשות קשות מיוצרות מפולימרים קשיחים, בעוד העדשות הרכות מבוססות על הידרוג’ל ובחלק מהמקרים על שילוב של חומר זה עם סיליקון. מאפיין מהותי נוסף של העדשות הקשות הוא שהן מיועדות לשימוש ארוך טווח – כולל של שנה שלמה.

חלק גדול מהעדשות הנמכרות כיום הן אלה הרכות – אבל יש גם מצבים שבהם ההמלצה תהיה על עדשות מגע קשות. בפרט כך הדבר כשיש צורך בתיקון אופטי מורכב יחסית: למשל אסטיגמציה משמעותית (כלומר צילינדר גבוה) או במקרים של קרטוקונוס (מחלת עיניים שגורמת לא-סימטריה במידת הקמירות של הקרנית, כך שהיא הופכת מכיפה לחרוט).

היתרונות של עדשות המגע הקשות

היתרון הראשון של העדשות הקשות הוא שהסיכון להצטברות חיידקים, חלבונים או שומנים על פני העדשה נמוך במידה ניכרת בהשוואה לעדשות הרכות. הסיבה לכך היא שאין בהן נוזלים, ולכן שכיחות הופעת הזיהומים ודלקות העיניים עקב הרכבת עדשות מגע – נמוכה אצל מי שבוחר באופציה של העדשות הקשות.

עוד יתרון של עדשות מגע קשות הוא האפשרות לייצר אותן כך שהן יתאימו באופן מדויק במיוחד ללקות הראייה ובהתאם יבטיחו תיקון מושלם שלה (וזאת בגלל שהשימוש ארוך הטווח הופך את ההשקעה בייצור לכדאית).

יתרון שלישי שכדאי לקחת בחשבון הוא היכולת של עדשות אלה לספק פתרון מצבים ספציפיים – כאמור קרטוקונוס, צילינדר גבוה וגם יובש בעין. 

החסרונות של עדשות קשות

היתרונות הנ”ל כבדי משקל, אבל לפני שמחליטים באיזה סוג של עדשות לבחור, כדאי להכיר גם את החסרונות.

החיסרון הראשון הוא אי נוחות מסוימת, בגלל הקשיחות של הפולימר ובגלל שהעדשה לא נצמדת לעין. בהתאם גם ההסתגלות לעדשות הקשות היא ממושכת יותר בהשוואה לאלה הרכות, שאליהן ההסתגלות היא כמעט מידית במרבית המקרים.

חיסרון שני הוא שבזמן פעילות ספורטיבית – כולל ריצה, משחקי כדור וכו’ – עדשות מגע קשות עלולות ליפול וזאת משום שהן כאמור לא צמודות לעין. חיסרון שלישי הוא חובת ההקפדה על תחזוקה נאותה. אם את העדשות הרכות היומיות אפשר פשוט לזרוק לפח אחרי שמוציאים מהעין, עדשות קשות לטווח ארוך יש לשמור במיכלים ייעודיים ולחטא אותן בסוף כל יום עם תמיסה מתאימה.

עדשות קשות נושמות

הקטגוריה המתקדמת ביותר בתחום היא עדשות מגע קשות נושמות. עדשות אלה מאפשרות מעבר של חמצן אל העין, ולכן נוחות ההרכבה שלהן מרבית. ישנן גם עדשות היברידיות, כלומר כאלה שמשלבות חלק קשה עם חלק רך, כשלכל חלק מטרה אחרת (הראשון מספק תיקון אופטי והשני משדרג את הרכות).

בכל מקרה חשוב מאוד להגיע לאופטומטריסטים ותיקים לצורך ביצוע בדיקת התאמה. בהתאם לתוצאות תוכלו גם לקבל המלצה האם עדשות קשות הן האופציה הנכונה עבורכם.

אולי יעניין אותך גם

מה מיוחד בעדשות מגע קשות?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
בדיקת ראייה לבעלי צילינדר בעיניים

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?

קרטוקנוס היא מחלת עיניים נפוצה למדי, כשעל-פי הערכות שונות השכיחות שלה נעה סביב ה-1 ל-2,000. המחלה, שמגבילה במידה משמעותית את הראייה והולכת ומחמירה עם השנים, פוגעת בעיקר באנשים צעירים – ההתפרצות שלה היא כבר במהלך גיל ההתבגרות ולאורך העשור השלישי לחיים. באופן טבעי פגיעה של ממש ביכולת הראייה מגבילה מאוד את האדם ומקשה עליו להתפרנס וגם לבצע פעולות יומיומיות שלאחרים נראות מובנות מאליהן. בהתאם המוסד לביטוח לאומי עשוי לסייע לבעלות ובעלי קרטוקונוס – וכאן בעמוד תוכלו למצוא את הקריטריונים הרלוונטיים וכן את דרכי העזרה העיקריות בהתאם לאחוזי הנכות.

כיצד נקבעים אחוזי נכות במקרה של קרטוקונוס?

כמו במקרים של ליקויים גופניים אחרים, גם אצל חולי קרטוקונוס אחוזי נכות נקבעים בהתאם לשיקול הדעת של ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

תקנות הביטוח הלאומי מפרטות מהם אחוזי הנכות עבור לקויות ראייה שונות. כך למשל אובדן ראייה ברבע החיצוני העליון של העין מזכה ב-5% נכות ואם התופעה מתרחשת בשתי העיניים, ייקבעו 10% נכות. אובדן הראייה ברבע החיצוני התחתון של עין אחת מקנה 10% נכות, ובשתי העיניים – 30%. אובדן ראייה במחצית התחתונה של עין אחת פירושו 20% נכות, ואם התופעה מתרחשת במקביל בשתי העיניים האדם זכאי ל-65% נכות.

בנוסף ייתכנו עוד שיקולים בקביעת אחוזי הנכות – למשל אי סבילות לעדשות מגע, הפתרון המקובל במקרים של קרטוקנוס, עשויה להעלות את אחוזי הנכות. גם מעבר ניתוח השתלת קרנית, הטיפול היחיד שעשוי לסייע כשהמחלה מחמירה, עשוי לשנות את אחוזי הנכות בהתאם למצב הראייה העדכני.

על-מנת למצות את הזכויות שלכם אם חליתם בקרטוקונוס, יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי, בצירוף כל המסמכים המעידים על המחלה וכמובן בדיקות ראייה עדכניות. בפרט נדרשים לצורך האבחון וקביעת אחוזי הנכות המתאימים בדיקת שדה ראייה, מיפוי קרנית ופאכימטריה (מדידה של עובי הקרנית).

באילו מקרים מקבלים קצבת נכות?

לאחר שנקבעים לבעלות ובעלי קרטוקונוס אחוזי נכות, כאמור ע”י הוועדה הרפואית, השלב הבא הוא קביעת דרגת אי כושר (לעבוד). הליך זה מבוצע רק כשאחוזי הנכות הרפואית הם 60 ומעלה. מצב נוסף בו תיקבע דרגת אי כושר הוא כשישנם 40% נכות או יותר ובתנאי שיש לפחות ליקוי אחד שהוא בשיעור של 25% ומעלה. אצל עקרות בית המינימום הוא נכות רפואית של 50%.

את דרגת אי הכושר קובע פקיד תביעות על סמך קריטריונים שונים. דרגות אי הכושר שמובילות לקבלת קצבת נכות חודשית הן 60%, 65%, 74% ו-100%. גובה הקצבה, כשישנה זכאות לכך, תלוי בדרגת אי הכושר הספציפית. גמלת נכות כללית מלאה, עבור 100% אי כושר, עומדת על 3,321 ש”ח נכון ל-2021. 

זכויות בעלי ובעלות קרטוקונוס

גם כשנפסקים לזכות חולי קרטוקונוס אחוזי נכות שלא מקנים קצבה, עדיין ישנן זכויות שונות שאפשר לממש וכך לשפר את החיים. בעלי 20% נכות או יותר זכאים לקבל עזרה בכוונה לתעסוקה, נכות של 40% או יותר מקנה הנחה בעמלות בבנקים השונים ועם 60% נכות ניתן לקבל תג חנייה לנכה (אם כי קחו בחשבון שיש גם מקרים שבהם הרישיון נשלל עקב הקושי המשמעותי לנהוג עם קרטוקנוס).

האם חולי קרטוקונוס זכאים לאחוזי נכות?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע מולטיפוקל

עדשות מגע MiSight

קוצר ראייה בקרב ילדים הוא תופעה שהופכת לשכיחה יותר ויותר, בעוד ועוד מדינות. למעשה יש כבר מי שמגדיר את המיופיה – המונח המקצועי שמתאר את הלקות שגורמת לאובייקטים רחוקים מהעין להיראות מטושטשים – כמגפה של ממש. עדשות MISIGHT מספקות תיקון אופטי מוצלח וגם מונעות את החמרת קוצר הראייה, ולכן הן נחשבות לפתרון אפקטיבי במיוחד לבעיה הנ”ל. בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים אודות המאפיינים הייחודיים של מיופיה בילדים, וגם פירוט של היתרונות המשמעותיים של העדשות החדשניות.

על מה חשוב להקפיד כשמתגלה קוצר ראייה אצל ילד או ילדה?

המיופיה מתחילה להתפתח בגיל צעיר, לרוב בשלב בית הספר היסודי, כלומר גילאי 6-12. זהו גם שלב בחיים שבו קוצר הראייה בא לידי ביטוי מוחשי, בעיקר בפגיעה בלמידה אבל גם באינטראקציות חברתיות ובפרט משחקים שמחייבים ראייה חדה.

תמונת המצב העדכנית מעוררת דאגה: שיעור הילדים שלוקים בקוצר ראייה הולך ועולה, ולפי סקר משנת 2020 למשל בכל בית שני בארץ יש לפחות ילד אחד בעל לקות זו. גם על-פי נתוני צה”ל חל זינוק בשיעור המתגייסים עם קוצר ראייה – מכ-30% בתחילת המאה לכ-40% בשנים האחרונות.

הסיבה העיקרית היא השימוש ההולך וגובר במסכים, ובמקביל החשיפה ההולכת ומתמעטת לאור טבעי. בהקשר זה כדאי לדעת שילדים שמבלים זמן רב יותר במשחקים בחוץ סובלים פחות ממיופיה, וגם כשהלקות קיימת, היא פחות חמורה.

בכל מקרה חשוב להקפיד על אבחון מדויק. שימו לב: מיופיה בגיל הילדות שלא תטופל באופן מקצועי מגדילה במידה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות עיניים קשות בגיל מבוגר, עד כדי סכנה לאובדן הראייה!

היתרונות של עדשות MiSight

עדשות מיסייט (MiSight) בנויות כך שהן מצליחות גם לתקן את לקות הראייה וגם למנוע את ההחמרה של המיופיה.

בהקשר זה חשוב להבין שעדשות רגילות מבטיחות גם הן ראייה תקינה לכל מרחק, אבל במקביל הן עלולות לגרום להתארכות נוספת של גלגל העין, הסיבה שבגללה מלכתחילה נפגעה הראייה. כלומר, עצם השימוש בעדשות מגע פותר את הבעיה בטווח הקצר אבל עלול להחמיר אותה בטווח הארוך.

עם עדשות MiSight לעומת זאת אין סיבה לחשוש. לעדשות אלה 4 אזורים מיוחדים – שניים מהם מתקנים את הלקות כך ששבירת האור בעין תהיה מדויקת והאובייקטים הרחוקים לא ייראו מטושטשים, והשניים האחרים מייצרים טשטוש מיופי שמאט את קצב התארכות גלגל העין.

מקסימום שיפור בראייה, מקסימום נוחות

היצרנית של עדשות MiSight היא קופר ויז’ן (CooperVision), אחת החברות הבולטות בתחום. לפי נתונים שפרסמה החברה, קצב החמרת המיופיה הואט ביותר מ-50% אצל ילדים שהשתמשו בעדשות אלה בהשוואה לילדים שהשתמשו בעדשות רגילות.

עוד כדאי לציין שעדשות מיסייט הן עדשות רכות, ולכן כמעט כל הילדים שהשתמשו בהן סיפרו שהרכבתן נוחה מאוד, ושהם בכלל לא הרגישו את העדשות בתוך העיניים.

על-מנת להפיק מקסימום תועלת מעדשות מתקדמות אלה, נדרש כמובן מרשם מדויק. עקב השינויים היחסית משמעותיים בגיל צעיר, חשוב להקפיד על שגרת בדיקות אצל אופטומטריסטים מוסמכים, כך שבכל נקודת זמן הילד ירכיב עדשות מגע עם מספר שבאמת פותר עבורו את לקות הראייה – ומאפשר לו למידה בלי מגבלות מיותרות ומשחקים מהנים עם החברים.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע MiSight
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע למספרים גבוהים

עדשות מגע מספקות פתרון יעיל ונוח ללקויות ראייה שונות – הן קוצר ראייה, כלומר מצב שבו אובייקטים רחוקים נראים מטושטשים, הן רוחק ראייה שמתאפיין בקושי למקד את המבט באובייקטים קרובים לעין והן אסטיגמציה (שמוכרת גם בשם צילינדר). ככל שהלקות חמורה יותר, כך המספר שמופיע במרשם של העדשות גבוה יותר, ועל כן נדרשת תשומת לב רבה יותר לבחירה נכונה של עדשות המגע. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי לגבי עדשות למספרים גבוהים, והמלצות שיעזרו לכם להגיע לפתרון האופטימלי עבורכם.

מה זה מספר גבוה?

עוד לפני המידע אודות הדגשים הייחודיים של עדשות מגע למספרים גבוהים, כדאי כמובן לדעת מהו בעצם מספר גבוה.

כל מרשם לעדשות מגע (וגם למשקפיים, כמובן) כולל מספר לכל עין. במקרים של רוחק ראייה המספר יהיה חיובי, וככל שהוא גבוה יותר כך רוחק הראייה חמור יותר. במקרים של קוצר ראייה – כאמור קושי להבחין ולזהות פרטים במרחק גדול – המספר הוא שלילי. ככל שהערך האבסולוטי של המספר גדול יותר, כך הבעיה חמורה יותר. למשל, אדם שהמספר שלו הוא מינוס 6 סובל מקוצר ראייה חמור יותר בהשוואה לאדם שהמספר שלו הוא מינוס 3.

בטווח המספרים החיוביים מספר גבוה נחשב 4+ ומעלה. בטווח המספרים השליליים המספרים ממינוס 6 ומטה (כלומר גם 8-, 10- וכו’) נחשבים גבוהים.

היתרונות של עדשות המגע עם המספרים הגבוהים על פני משקפיים

בעלי ובעלות מספרים גבוהים שמעדיפים עדשות מגע על פני משקפיים נהנים ממספר יתרונות משמעותיים.

היתרון הראשון והחשוב מכולם הוא ששדה הראייה רחב יותר בהשוואה לזה שמספקים המשקפיים. הסיבה לכך היא שאין את המגבלה של מסגרת המשקפיים. גם העובדה שהעדשות נמצאות צמוד לקרנית (ולא במרחק של כסנטימטר או אפילו שניים ממנה כמו העדשות של המשקפיים) תורמת לשיפור מיטבי של הראייה.

עוד כדאי לזכור שעדשת מגע יציבה בתוך העין ואילו המשקפיים עלולים לזוז, ועוד יתרון לעדשות המגע הוא שאין סכנה להתעקמות או לשבירה שלהן.

כשהמספר גבוה, כלומר לקות הראייה משמעותית ואפילו חמורה, מתעצמת החשיבות של השגת תיקון אופטי מקסימלי – ולכן כדאי להיעזר בעדשות מגע, וכמובן להקפיד שהן תהיינה איכותיות ומותאמות באופן מושלם למצב העיניים.

אילו סוגים של עדשות מגע מתאימים למספרים גבוהים?

אופציה אחת של עדשות מגע למספרים גבוהים היא עדשות קשות נושמות. אופציה שנייה היא עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל, לרבות כאלה שמיועדות לשימוש ממושך (חודשי ואפילו תלת חודשי).

עדשות מגע קשות נושמות הן מוצר משוכלל. מצד אחד הן מתאפיינות ביתרון הבולט של עדשות קשות, העובדה שאין בהן נוזלים – ולכן הן לא סופחות אליהן שומנים, חיידקים וחלבונים, והסיכון להיווצרות זיהום בעין או דלקת מזערי. מצד שני הן מיוצרות מחומרים מתקדמים שמאפשרים מעבר חמצן, ולכן ההרכבה שלהן נוחה יותר בהשוואה לעדשות הקשות של פעם. ניתן להשתמש בעדשות קשות לפרקי זמן ארוכים מאוד. במקרים שבהם תוך כדי השימוש המספר משתנה, אפשר ללטש עדשה קשה כך שהיא תותאם גם למרשם החדש.

עדשות רכות מסיליקון הידרוג’ל מתאפיינות בגמישות מרבית, ועל כן תקופת ההסתגלות אליהן קצרה, לפעמים במידה ניכרת בהשוואה לעדשות מגע קשות. התוספת של הסיליקון להידרוג’ל מגדילה את העבירות של העדשות לחמצן ולכן משפרת את נוחות ההרכבה.

בדרך כלל הייצור של עדשות המגע למספרים גבוהים מורכב יותר, ולכן על-מנת שהמוצר יהיה משתלם יש עדיפות לעדשות לטווח ארוך – חודשיות, תלת-חודשיות וכו’. יחד עם זאת בחלק מהמקרים ניתן למצוא גם עדשות מגע יומיות מסיליקון הידרוג’ל למספרים גדולים. עדשות יומיות מקטינות מאוד את הסיכון לזיהום, בגלל החד-פעמיות שלהן.

למה חשוב במיוחד לוודא התאמה מושלמת של עדשות המגע לעיניים?

סוגיית הקטנת הסיכון לזיהום רלוונטית לכל מי שמרכיב עדשות מגע, ועוד יותר מהרגיל לבעלי ובעלות מספרים גבוהים. הסיבה לכך היא שהם ממילא חשופים לסיכונים רבים עקב לקות הראייה החמורה, כולל שכיחות גבוהה יותר של מחלות עיניים חמורות דוגמת היפרדות רשתית.

מעבר לרגישות של העיניים, והצורך לשמור עליהן, ישנה כמובן גם המטרה להבטיח ראייה אופטימלית. מרשם עדכני ומדויק מהווה באופן טבעי מפתח עיקרי לכך – ולכן ההמלצה היא להגיע לאופטומטריסטים מוסמכים ומנוסים, וכך לדעת בוודאות שהמרשם שלכם אכן יוביל לרכישה של עדשות מגע למספרים גבוהים בהתאמה מושלמת אליכם.

אולי יעניין אותך גם

עדשות מגע למספרים גבוהים
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
Call Now Button