כללי

ניתוח קרטוקונוס

אחד המאפיינים הבולטים של מחלת הקרטוקונוס היא ההחמרה שלה לאורך השנים. בנוסף היא מתפרצת בגיל צעיר יחסית – לרוב בין 15-16 ל-30-35. כשבשלב מוקדם כל כך של החיים ישנה פגיעה של ממש בראייה, ישנה גם כדאיות גבוהה לפתור את הבעיה באמצעות הליך כירורגי. בעמוד זה תמצאו מידע אודות האפשרויות השונות של ניתוח לתיקון קרטוקונוס, המצבים שבהם נדרש ניתוח וההחלמה בעקבותיו.

באילו מקרים מומלץ לבצע ניתוח קרטוקונוס?

מחלת הקרטוקונוס גורמת לעיוות בצורתה של קרנית העין – במקום מבנה דמוי כיפה מתקבל חרוט. העיוות משבש את האופן שבו נשברות קרני האור בעין, והתוצאה היא ראייה מטושטשת. בשלב ראשוני, כשהעיוות יחסית קל, ניתן לתקן את הלקות באמצעות עדשות מגע בהתאמה מדויקת למבנה העדכני של הקרנית.

עדשות איכותיות – ובפרט עדשות סקלרליות או עדשות קשות RGP, וגם עדשות פיגיבק – מספקות מענה מתאים במשך מספר שנים, עד שהעיוות הופך משמעותי במיוחד. במצב כזה הפתרון היחיד הוא ניתוח. כאמור קרטוקונוס היא מחלה שמתאפיינת בהחמרה הדרגתית, ומתחילה להתפתח כבר בגיל צעיר, ולכן חלק לא מבוטל מהחולים בה מגיעים בסופו של דבר לחדר ניתוח.

הסוגים השונים של ניתוחי קרטוקונוס

ישנם שני סוגים של ניתוח קרטוקונוס: השתלת טבעות והשתלת קרנית.

השתלת טבעות

ניתוח השתלת טבעות לתיקון קרטוקונוס מתבצע בעיקר כשהרכבת עדשות המגע נתקלת בקשיים מסוגים שונים. הטבעות הן פיסות פלסטיק שמושתלות לתוך הקרנית הקיימת. בזכות הטבעות הקרנית הופכת לשטוחה יותר ולכן העדשה תשב עליה טוב יותר. חשוב להדגיש שהשתלת הטבעות לכשעצמה לא מתקנת את הראייה וגם לא בולמת את התקדמות המחלה. יחד עם זאת הן מאפשרות במקרים רבים להמשיך ולהשתמש בעדשות מגע במשך מספר שנים – וזו כמובן תועלת בלתי מבוטלת. השתלת טבעות מתאימה למקרים של קמירות קלה או בינונית בקרנית, ומבוצעת באמצעות מכשיר לייזר מתקדם שמבטיח דיוק מרבי והחלמה מהירה ככל האפשר.

השתלת קרנית

ניתוח שמיועד לתקן מקרים חמורים במיוחד של קרטוקונוס ומתבצע אצל בערך 1 מכל 5 חולים. הקרנית המושתלת נלקחת מתורמים לאחר מותם, ובהקשר זה כדאי לציין שבישראל ישנם מעט אנשים יחסית שמוכנים לתרום קרנית לאחר המוות.

סוג זה של ניתוח קרטוקונוס נחלק ל-2 תת סוגים: השתלה מלאה, כלומר של כל שכבות הקרנית החדשה, או השתלה שכבתית – ניתוח שנקרא גם DALK ושבו המנתח משאיר את השכבה הפנימית של הקרנית הקיימת ומלביש עליה את השכבות החיצוניות של קרנית התורם. השתלה מלאה כוללת תפרים עדינים לחיבור הקרנית המושתלת לחלק ההיקפי של הקרנית הקיימת שאותו כן משאירים. 

החלמה בעקבות ניתוח לקרטוקונוס – דגשים חשובים

לניתוחי השתלת קרנית אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, בעיקר בזכות העובדה שבקרנית אין כלי דם ולכן המערכת החיסונית לא “מתעניינת” בה – והסיכוי לדחייה נמוך. הניתוח מתבצע כיום בעזרת ציוד משוכלל שמאפשר מינימום פגיעה בעין, כך שבדרך כלל נדרש אשפוז של לילה אחד ולאחר שבוע עד שבועיים ניתן לחזור לשגרה מלאה.

יחד עם זאת מבחינת תיקון הראייה יש צורך להתאזר בסבלנות. במרבית המקרים חולפים מספר חודשים עד שהראייה מתייצבת ואפשר ליהנות מתוצאות ההליך הכירורגי. גם לאחר השתלת קרנית יש צורך בעדשות מגע – וחשוב מאוד להתאים אותן בעזרת אופטומטריסטים מנוסים במיוחד.

 

אולי יעניין אותך גם:

ניתוח קרטוקונוס
3.6 (72%) 5 vote[s]

קרא עוד

מחלות עיניים רשתיות

הרשתית היא האזור בעין שבו מתורגמים אותות אופטיים לאותות עצביים. כדי למלא תפקיד רב חשיבות זה, כוללת רשתית העין סוגים שונים של תאים קולטי אור. מהרשתית עובר המידע אל המוח וזאת דרך עצב הראייה. החלק המרכזי ברשתית נקרא מקולה והוא זה שאחראי על חדות הראייה. החלק ההיקפי של הרשתית אחראי לראייה ההיקפית. מחלות עיניים רשתיות עלולות להוביל לפגיעה של ממש ביכולת הראייה ובחלק מהמקרים אף לעיוורון בעין אחת או בשתיהן. המחלות הנפוצות ביותר הן ניוון מקולרי על רקע גיל (AMD), רטינופתיה סוכרתית, רטיניטיס פיגמנטוזה וחסימה של כלי דם. בעמוד זה תמצאו מידע על מחלות אלה.

ניוון מקולרי על רקע גיל (AMD)

ניוון מקולרי גילי היא מחלה שפוגעת במקולה, כאמור האזור המרכזי ברשתית העין. הפגיעה במקולה באה לידי ביטוי בקושי למקד את המבט ולכן אובדן הדרגתי של יכולות חיוניות כמו קריאה, נהיגה, זיהוי פנים והמצב עלול להחמיר עד לכדי אובדן מלא של יכולת הראייה. המחלה פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים – רבע מכלל בני ובנות 65 ומעלה סובלים ממנה ואחרי גיל 75 השכיחות כבר מגיעה לכ-35%. 

הגורם ל-AMD הוא צמיחת כלי דם לא תקינים בשל נוכחות מוגברת של חלבון שנקרא VEGF. עקב אותם כלי דם מתרחשת מתחת לרשתית דליפה של נוזלים וכמו כן מופיעה הצטלקות שמובילה לאובדן התאים במקולה. ההתפתחות של המחלה הדרגתית, ולכן חשוב לזהותה מוקדם ככל האפשר ולפעול בדרכים שונות כדי לעכב את ההתנוונות במקולה. בפרט ניתן לעשות זאת באמצעות הזרקות תוך עיניות של תרופות שונות, שהמכנה המשותף שלהן הוא נטרול ה-VEGF.

רטינופתיה סוכרתית

מחלה זו פוגעת בכלי הדם ברשתית, כשהגורם לכך הוא רמת הסוכר הגבוהה מדי כתוצאה מהסוכרת. בדומה לניוון מקולרי על רקע גיל, גם הרטינופתיה הסוכרתית מתפתחת באופן הדרגתי, כך שניתן למזער את הפגיעה בראייה באמצעות זיהוי מוקדם וטיפול. 

בשלבים הראשונים הסימפטומים העיקריים הם קשיים בזיהוי אנשים ובצפייה בטלוויזיה עקב ירידה בחדות הראייה. בשלבים מתקדמים יותר מופיע גם טשטוש של הראייה וכמו כן הופעת אלמנטים צפים מול העיניים. כשהרטינופתיה חמורה במיוחד, נוצרים כלי דם חדשים ברשתית ומאחר שהם חלשים הם נוטים להיקרע ולדמם ולפגוע עוד יותר בראייה – עד כדי אובדן היכולת החשובה הזו.

במקרים שבהם מאובחנת רטינופתיה סוכרתית – באמצעות בדיקת אופטלמוסקופיה וצילום של קרקעית העין – הדגש העיקרי בטיפול הוא שמירה על רמות סוכר מאוזנות בדם. כשכלי דם ברשתית נקרעים, ייתכן צורך בניתוח לסילוק הדימום.

רטיניטיס פיגמנטוזה

מחלת רשתית שהסימפטום הבולט שלה הוא הצטמצמות הדרגתית של יכולת הראייה ההיקפית. ניתן לדמות זאת למצב שבו אדם מסתכל על העולם דרך צינור, כשבתחילה הקוטר שלו רחב מאוד ובהדרגה הוא הופך ליותר ויותר צר. מחלה זו אינה הפיכה ונכון לעכשיו אין לה טיפול.

חסימה של כלי דם ברשתית

כשישנה חסימה ורידית ברשתית, התוצאה היא האטה בקצב זרימת הדם ולכן גם ירידה באספקת החמצן לשכבה החשובה בעין. התוצאה: סיכון מוגדל לדימום ברשתית, לבצקת, לעלייה בלחץ התוך עיני ולהיווצרות כלי דם לא תקינים. במצב כזה תיתכן ירידה חדה ופתאומית בראייה. חסימה של כלי דם ברשתית פוגעת בעיקר במבוגרים מעל לגיל 50, ובפרט היא נפוצה אצל חולים בטרשת עורקים, חולי סוכרת ואנשים שסובלים מלחץ דם גבוה. האבחון מתבצע באמצעות צילום של קרקעית העין ובדיקת OCT והטיפול המתאים הוא ברוב המקרים הזרקה לעין של תרופות נגד בצקת. אם ישנה עלייה בלחץ התוך עיני ניתן לטפל בכך בעזרת לייזר.

אולי יעניין אותך גם:

מחלות עיניים רשתיות
3.5 (70%) 6 vote[s]

קרא עוד
אדם שם עדשת מגע

בחירה והתאמת עדשות מולטיפוקל

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לנצל את האופציה של עדשות מולטיפוקל למשקפיים. הרתיעה שהייתה קיימת בעבר – בגלל חוסר הנוחות בשימוש, הצורך בתקופת הסתגלות ממושכת וגם המראה הפחות מחמיא של המשקפיים עצמם – הולכת ונעלמת בזכות טכנולוגיות חדשניות ומוצרים איכותיים. על-מנת להפיק מקסימום תועלת וליהנות מראייה מיטבית לכל מרחק ובכל נקודת זמן, חשוב להקפיד על התאמה מדויקת של עדשות המולטיפוקל ועל בחירה מושכלת באופן כללי – והדגשים שמפורטים בעמוד זה יעזרו לכם לעשות זאת.

התאמת עדשות מולטיפוקל – רק על סמך מרשם מדויק ובדיקה עדכנית

הכלל הראשון שחשוב ליישם לצורך בחירת והתאמת עדשות מולטיפוקל הוא להסתמך על בדיקת ראייה עדכנית. העצה הזו תקפה מן הסתם לכל סוג של עדשות ומשקפיים, אבל כשבוחרים באופציה של מולטיפוקל הצורך להגיע בסופו של דבר לעדשות שמבטיחות ראייה תקינה גם למרחקים קצרים, גם למרחקים ארוכים וגם לטווח הביניים מחייב מקסימום דיוק.

בהתאם הצעד הראשון בדרך לעדשות מולטיפוקל מתאימות הוא הגעה לאופטומטריסטית עם ניסיון רחב היקף. אשת מקצוע כזו גם מכירה מן הסתם את הדגמים העדכניים ביותר של כל החברות המובילות בתחום ולכן יכולה לעזור לכם בבחירה באופן כללי.

מהי התעלה ואיך היא משפיעה על איכות עדשות מולטיפוקל?

התאמת עדשות מולטיפוקל היא רק השלב הראשון, וגם לאחר מכן ישנן עוד מספר בחירות שמשפיעות על נוחות השימוש ועל טיב הראייה. 

אחד המושגים שכדאי להכיר לקראת בחירת עדשות מולטיפוקל הוא “תעלה”. הכוונה היא למעשה לשדה הראייה שמספקת העדשה. מאחר שבאותה עדשה (לא גדולה מדי) ישנם כמה מוקדים, באופן בלתי נמנע נוצרים אזורים מעוותים בשוליים שלה. אם אותם עיוותים נמצאים בשטחים מתים מבחינת האדם בכל מקרה, הוא כלל לא ירגיש בכך – אבל אם התעלה צרה מדי, כלומר העיוותים משתלטים על שטח גדול יחסית, הראייה לא תהיה אופטימלית.

תכנון עדשה בהתאמה לשגרת היומיום של האדם

עדשות מולטיפוקל בהתאמה אישית לאדם מאפשרות לו שימוש נוח ויעיל במיוחד לאורך כל שעות היום. כך למשל מי שמבלה שעות ארוכות מול מחשב זקוק מן הסתם לשדה ראייה מרבי לטווח הבינוני ולטווח הקרוב, בעוד אדם שנמצא בחוץ רוב הזמן זקוק לשדה ראייה גדול יותר לרחוק ולשדה ראייה מצומצם יחסית לטווח הקרוב.

התכנון המדויק על סמך השגרה של כל אדם מחייב ניסיון – עוד סיבה טובה להגיע לאופטומטריסטית מיומנת.

סוג הליטוש

עוד סוגיה חשובה במיוחד לגבי בחירת עדשות מולטיפוקל היא צורת הליטוש שלהן. בעבר הגישה המקובלת הייתה ליטוש קדמי. בשנים האחרונות השתכללו כאמור הטכנולוגיות של ייצור העדשות ובפרט נוספה האופציה של ליטוש אחורי.

זוהי גם הטכנולוגיה הנבחרת עבור מרבית עדשות המולטיפוקל, וזאת משום שיש לה יתרון משמעותי: הליטוש הוא זה שמתאים למעשה את העדשות למצב של העין ולתיקוני הראייה הנחוצים. בהתאם, ליטוש אחורי מבטיח מקסימום קרבה בין העין לבין הגוף האופטי שדרכו מתבצעת הראייה. מאחר שחוק פיזיקלי בסיסי הוא שקרבה כזו מאפשרת שדה ראייה נרחב יותר, התוצאה היא שעדשות מולטיפוקל עם ליטוש אחורי מספקות ראייה אופטימלית.

עוד כדאי לדעת שככל שהמספר של העדשות גבוה יותר, כך נדרשת עדשה עבה יותר – וההבדל בין ליטוש קדמי לליטוש אחורי הופך למשמעותי יותר.

שיקולים נוספים במסגרת בחירת עדשות מולטיפוקל

זהות היצרנית היא שיקול שכדאי גם כן לקחת בחשבון ובפרט להעדיף את אלה המוכרות – כשמדובר על הראייה ועל בריאות העין רצוי לא להסתכן עם עדשות של חברה עלומת שם. שיקול אחר הוא סוג הציפוי כשחלק מהציפויים מונע סינוור ולכן משפר את נוחות השימוש. באופן טבעי גם למחיר של כל דגם של עדשות מולטיפוקל יש חלק בבחירה, אבל מומלץ לא לייחס לו משקל נכבד מדי.

אולי יעניין אותך גם:

בחירה והתאמת עדשות מולטיפוקל
3.8 (76%) 5 vote[s]

קרא עוד

מחלות עיניים נדירות

רוב בני האדם שמעו על מחלות עיניים כגון גלאוקומה או קטרקט. גם AMD פוגעת בבני אדם רבים יחסית, ובפרט בגיל מבוגר, וכך גם קרטוקונוס (שמופיעה דווקא אצל צעירים). לצד המחלות השכיחות יש גם מחלות עיניים נדירות – ובעמוד זה תמצאו מידע על 5 מהן: רטינובלסטומה, קולובומה, מחלת סטרגרדט, מחלת קואוטס ותסמונת דוויין.

רטינובלסטומה

רטינובלסטומה היא סרטן שמתפתח ברשתית העין. ברוב המקרים החולים הם ילדים עד גיל 5. חשוב להדגיש כי מדובר בסרטן עם אחוזי ריפוי גבוהים מאוד – כ-95%. בחלק מהמקרים מקור הרטינובלסטומה הוא גנטי אבל יש גם מקרים שבהם המחלה מפתחת בלי קשר לתורשה. אצל 2 מכל 3 חולים בסרטן רשתית העין מושפעת עין אחת. הסימפטום הבולט ביותר לעין הוא השתקפות בעייתית של הרשתית דרך האישון.

דרך הטיפול נקבעת בהתאם לגודל הגידולים ופיזורם ברשתית. האפשרויות הן צריבה בלייזר, קריותרפיה (הקפאה של הנגעים הסרטניים במטרה להביא למות אותן רקמות חולות) וכימותרפיה.

קולובומה

מחלת הקולובומה מתאפיינת בהפרעה להתפתחות העין עוד בשלב העוברות. בשלב זה, דיסק העין מתקער לאורך הזמן, על-מנת להגיע לצורת כדור בזמן סגירה בחלק התחתון. אצל חולים בקולובומה האישון לא נסגר באופן מושלם, ובחלק גדול מהמקרים גם קרקעית העין לא נסגרת היטב. תופעה אפשרית נוספת היא פגם באיחוי של עצב הראייה. תופעות אפשריות נוספות כתוצאה מהמחלה הנדירה הן אישון קטן מהרגיל, גלגל עין קטן (ולכן פגיעה קשה במיוחד בראייה) ולעיתים גם פיגור שכלי ו/או עצמות פנים לא תקינות.

מחלת סטרגרדט

סטרגרדט (Stargardt) גורמת לאובדן ראייה בעיקר בקרב בני נוער וגם אצל מבוגרים צעירים, אם כי לעיתים היא פורצת גם בגילאים מבוגרים יותר. זוהי מחלה תורשתית שהנזק כתוצאה ממנה הוא ניוון של המקולה – האזור שבמרכז הרשתית. הניוון גורם לכך שקולטני האור באזור זה של העין מתים ולא יכולים לבצע את תפקידם. בשלב ראשון הראייה הופכת למטושטשת, וייתכנו גם אזורים שבהם התמונה כהה מדי. סטרגרדט משפיעה כמעט תמיד “רק” על הראייה המרכזית ולא על ההיקפית. אין טיפול במחלה, אבל כן ישנם אביזרי עזר ופתרונות טכנולוגיים שיכולים לשפר את המצב.

מחלת קואוטס 

מחלה מולדת אבל לא תורשתית, ונדירה. מהות המחלה היא ליקויים בהתפתחותם של כלי דם מאחורי הרשתית, וכתוצאה מכך היפרדות רשתית, דימומים בזגוגית, גלאוקומה ובשלב אחרון – עיוורון (חלקי או מלא). בכ-90% מהמקרים מחלת קואוטס פוגעת “רק” בעין אחת. בנים נוטים לחלות במחלה זו יותר מבנות, והגיל הממוצע הוא 5. המדע עדיין לא הצליח לפענח מדוע מתרחשת התופעה שמובילה למחלה הקשה.

תסמונת דוויין

תסמונת מולדת ונדירה שפוגעת בשרירים בעיניים. מהות הפגיעה של המחלה היא התכווצות של שרירים אלה גם כשהם לא צריכים להתכווץ, או להפך – אי כיווץ שרירים בעין כשהם אמורים להתכווץ. ברוב בחלק מהמקרים הליקוי משבש תזוזת עין אחת בלבד, בדרך כלל השמאלית, ורק אצל כ-20% מהחולים שתי העיניים מושפעות מהמחלה.

תסמונת דוויין מחולקת ל-3 סוגים. הנפוץ ביותר הוא סוג 1, שבו יכולת הזזת העין לכיוון האוזן מוגבלת. סוג נוסף הוא כשהיכולת להזיז את העין לכיוון האף מוגבלת, והסוג השלישי הוא מגבלה בתנועה לשני הכיוונים.

אולי יעניין אותך גם:

מחלות עיניים נדירות
3.5 (70%) 6 vote[s]

קרא עוד

איך קרטוקונוס משפיע על הפרופיל הצבאי?

רוב מחלות העיניים מתפתחות בגיל מבוגר. כך למשל קטרקט מאובחנת בעיקר אצל בני ובנות 55 ומעלה, וגם גלאוקומה היא דוגמה למחלה שהשכיחות שלה עולה ככל שהגיל עולה. קרטוקונוס לעומת זאת מתפרצת בגיל צעיר, בחלק מהמקרים עוד בגיל ההתבגרות, ולכן היא עשויה להשפיע על הפרופיל הצבאי. מהו הפרופיל שנקבע לחולים בקרטוקונוס? האם ניתן לערער על הפרופיל? מהן אפשרויות השירות בצה”ל? תשובות לכל השאלות תמצאו בעמוד זה.

בהתאם למידת החומרה של המחלה

קרטוקונוס היא מחלה שעלולה להחמיר עם הזמן. מהות הפגיעה היא עיוות של צורת הקרנית, שהופכת בהדרגה מכיפה לחרוט, וככל שהקרנית חרוטית יותר, כך לקות הראייה קשה יותר. עוד חשוב להדגיש שאין טיפול למחלה, אם כי ניתן לנסות להאט את קצב ההחמרה באמצעות טיפול חדשני שנקרא קרוס לינקינג.

למידת העיוות של הקרניות בשתי העיניים יש חשיבות רבה מבחינת הפרופיל שנקבע למלש”בים. במקרים שבהם המחלה קלה יחסית, הפרופיל יהיה 82. קרטוקונוס מתקדם יותר מוביל לפרופיל 64. הקריטריון העיקרי הוא חדות הראייה (המתוקנת, כלומר עם עדשות או משקפיים) בעין הבריאה יותר. אם היא 6/9 ייקבע פרופיל 82 ואם היא 6/12 ומטה, הפרופיל יהיה 64.

איך מתבצע תהליך קביעת הפרופיל לחולים בקרטוקונוס?

בעלי פרופיל 82 מוגדרים כ”בריאים עם מגבלה קלה”, ובהתאם הם יכולים לשרת גם ביחידות השדה ובתפקידי לחימה. עם פרופיל 64 ניתן לשרת במערכים שמוגדרים כתומכי לחימה. ההבדל משמעותי, ולכן חשוב להגיע לוועדה הרפואית במסגרת הצו הראשון עם בדיקות עדכניות. בפרט נדרש מיפוי קרנית שבוצע ע”י אופטומטריסטית מוסמכת. אגב, גם במהלך הצו הראשון מתבצעת בדיקת חדות ראייה (לצד בדיקות נוספות), אבל היא לא מהווה תחליף לאבחון מקצועי של הקרטוקונוס.

מלש”בים שמרגישים שהפרופיל שנקבע להם לא תואם את מצבם רשאים להגיש ערעור. הערעור מוגש למיט”ב דרך מרכז השירות של יחידה זו (שמופקדת על הליכי המיון וכן השיבוץ בצה”ל), ויש לצרף אליו מסמכים רפואיים רלוונטיים, חתומים ע”י רופא עיניים מוסמך.

גם אם לאחר הצו הראשון ועד לגיוס לצבא חלה החמרה במצב הקרניות ובהתאם לקות הראייה החמירה, יש לפנות למיט”ב עם תוצאות בדיקה עדכנית ולבקש בדיקה מחודשת ולפיה קביעה מחדש של הפרופיל. בעלי קרטוקונוס מתקדם שרוצים בכל זאת לשרת בחי”ר יכולים להגיש בקשה מיוחדת להתקבל ליחידות אלה למרות הפרופיל הנמוך, באופן חריג, ולצרף חוות דעת של רופא עיניים.

עדשות מותאמות באופן מושלם

הפרמטר המשפיע ביותר על הפרופיל הוא כאמור חדות הראייה המתוקנת בשתי העיניים, כלומר היכולת לראות בחדות ובבירור אובייקטים רחוקים מהעין עם עדשות מגע (או משקפיים, במקרים של קרטוקונוס קל יחסית). בהתאם יש חשיבות רבה גם לבחירה מושכלת של עדשות ובפרט להתאמה מושלמת שלהן למצב הקרנית.

העדשות המתאימות לחולים בקרטוקונוס הן עדשות היברידיות, עדשות פיגיבק, עדשות סקלרליות וגם עדשות מגע קשות הן אופציה. מרשם לעדשות על סמך בדיקות עדכניות וניסיון רב הכרחי גם הוא, ולכן מומלץ בחום לצעירים לפני גיוס להגיע לאופטומטריסטית ותיקה ומיומנת – ובעזרתה גם למצוא את המענה האופטימלי ללקות הראייה וגם לדעת בוודאות שייקבע להם הפרופיל הנכון.

אולי יעניין אותך גם:

איך קרטוקונוס משפיע על הפרופיל הצבאי?
5 (100%) 1 vote[s]

קרא עוד
אבחון התפתחות קרטוקונוס אצל מבוגרים

מחלות עיניים הגורמות לעיוורון

ישנן 4 מחלות עיניים הגורמות לעיוורון: ניוון מקולרי גילי, גלאוקומה, רטיניטיס פיגמנטוזה ורטינופתיה סוכרתית. מודעות לנושא, אבחון מוקדם ככל האפשר וטיפול בהתאם עשויים להפחית את הסיכון לאובדן מוחלט של יכולת הראייה. בעמוד זה תמצאו מידע אודות מחלות אלה.

ניוון מקולרי גילי

הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בישראל – לפי נתונים של משרד הרווחה, שמנפיק תעודת עיוור, אצל 1 מכל 4 מקבלי תעודה זו בשנת 2019 הגורם לאובדן הראייה היה מחלה זו.

ניוון מקולרי גילי (AMD – ראשי תיבות של Age-related Macular Degeneration) מופיעה ברוב המקרים בגיל מבוגר: אצל בני ובנות ה-75 ומעלה השכיחות שלה היא 1 ל-3, ובלא מעט מקרים השלבים המוקדמים שלה מופיעים כבר בגילאי ה-50-60. AMD פוגעת במרכז הרשתית, אזור שנקרא מקולה. המקולה אחראית לחדות הראייה וליכולת לראות בצבע, ולכן חולים ב-AMD רואים כתם שחור במרכז שדה הראייה. 

זוהי מחלת עיניים תורשתית, אבל עישון מגדיל פי 4 את הסיכון ללקות בה. גורמי סיכון נוספים הם לחץ דם גבוה, השמנת יתר ורמה גבוהה של שומנים בדם. קצב ההחמרה של המחלה איטי בהתחלה אבל עלול להפוך למואץ. בשלב המתקדם, שנקרא גם השלב הרטוב, ניתן להאט את קצב ניוון הרשתית באמצעות הזרקת חומרים נוגדי VEGF אל זגוגית העין. 

גלאוקומה

המחלה השנייה בשכיחותה ברשימה של מחלות עיניים הגורמות לעיוורון – 15% מתוך מקבלי תעודות העיוור סבלו מגלאוקומה. 

בדומה ל-AMD גם גלאוקומה מאפיינת בעיקר מבוגרים ומבוגרות. מאפיין דומה נוסף הוא ההחמרה האיטית בשלבים הראשונים, ולכן המחלה זכתה לכינוי “הגנב השקט של הראייה” – 3 מכל 10 חולים בגלאוקומה יאבדו את יכולת הראייה באחת העיניים, וחלק לא מבוטל מהם גם בעין השנייה. הקפדה על בדיקות שנתיות של הלחץ התוך עיני מאפשרת לאבחן את הגלאוקומה מוקדם ככל האפשר, ולהתחיל את הטיפולים בה בשלב ראשוני. 

עוד כדאי לדעת שישנם טיפולים אפקטיביים למדי במחלה, ובפרט סוגים שונים של תרופות וטיפול בלייזר. כשישנה סכנה מוחשית לאובדן הראייה יתבצע ניתוח טרבקולקטומיה שמשפר את היכולת של העין לנקז נוזלים כך שהם לא יצטברו ויפעילו לחץ רב מדי על עצב הראייה.

רטיניטיס פיגמנטוזה

רטיניטיס פיגמנטוזה גרמה ל-9% מהמקרים של עיוורון ב-2019.

זוהי מחלה תורשתית הגורמת לניוון הרשתית. בשלב הראשון מתים התאים ברשתית שאחראים על ראיית הלילה, ובשלב הבא גם אלה שמייצרים את היכולת לראות ביום. מאפיין נוסף הוא היצרות של שדה הראייה – בדומה למצב שבו האדם מתבונן על העולם דרך צינור שהקוטר שלו הופך ליותר ויותר קטן עד שנסגר לגמרי. בחלק מהמקרים ניתוח קטרקט עשוי לשפר את המצב. חוקרים מנסים לפתח דרכים לתקן את הפגם הגנטי שגורם לרטיניטיס פיגמנטוזה.

רטינופתיה סוכרתית

גם רטינופתיה סוכרתית היא מרכיב משמעותי ברשימת מחלות עיניים הגורמות לעיוורון – עם שכיחות של 7%. 

מחלה זו היא סיבוך של סוכרת, והנזק לראייה הוא כתוצאה מהפגיעה בכלי הדם של הרשתית. בשלבים המוקדמים של הרטינופתיה הסוכרתית הסימפטומים העיקריים הם ירידה בחדות הראייה, ראייה מטושטשת והופעת מעין פסים או נקודות בצבע שחור בשדה הראייה. בשלבים מתקדמים יותר האדם עלול לאבד לחלוטין את יכולת הראייה. המפתח להאטת קצב החמרת המחלה הוא איזון רמות הסוכר בדם, ולכן נדרש מעקב צמוד גם ע”י רופא מומחה לסוכרת וגם ע”י רופא עיניים מנוסה.

אולי יעניין אותך גם:

מחלות עיניים הגורמות לעיוורון

3.5 (70%) 6 vote[s]קרא עוד
מסגרת מולטיפוקל

עדשות מולטיפוקל מחיר – כמה עולות עדשות Multifocal?

עדשות מולטיפוקל (Multifocal) הפכו בשנים האחרונות לאופציה פופולרית. הסיבה העיקרית לכך היא ההשתכללות המתמדת שלהם, ובהתאם איכות הפתרונות שהם מספקים למי שסובלים מלקות ראייה כפולה, גם לקרוב וגם לרחוק. עוד סיבה לכך היא שמחירי העדשות הפכו לידידותיים יותר למשתמשים, תופעה טבעית בשווקים שבהם הטכנולוגיה משתדרגת ומאפשרת ייצור זול יותר. בעמוד זה תמצאו מידע לגבי טווחי המחירים המקובלים לסוגים השונים של עדשות המולטיפוקל, וכן פירוט של הפרמטרים שלפיהם נקבעת העלות.

כמה צריך לשלם על עדשות מולטיפוקל?

עבור עדשות מגע מולטיפוקל לשימוש יומי תשלמו 150-250 ש”ח לאריזה של 30 יחידות (לעין אחת). כשקונים כמות גדולה יותר של אריזות, ניתן לקבל הנחות, כך שהעלות היומית של הרכבת עדשות מולטיפוקל יורדת לכ-10 ש”ח ואפילו פחות.

עדשות מולטיפוקל חודשיות יעלו לכם ברוב המקרים בין 60 ל-100 ש”ח, לכל עדשה. בהתאם העלות השנתית במקרים אלה נעה בין 1,500 ל-2,400 ש”ח. יש גם עדשות מולטיפוקל שנתיות במחירים של כ-1,000 ש”ח.

למי שמעדיף משקפי מולטיפוקל על פני עדשות מגע, המחיר של המוצר כולל המסגרת יכול להגיע גם ל-2,000-2,500 ש”ח ואף יותר, בהתאם למסגרת הנבחרת. יחד עם זאת יש גם עדשות מולטיפוקל למשקפיים במחירים של 1,000-1,500 ש”ח – מבלי להתפשר על איכות התיקון האופטי עצמו.

לפי מה נקבע מחיר עדשות Multifocal?

עדשות מולטיפוקל הן מוצר משוכלל מאוד. הן כוללות 3 מוקדים, אחד לראייה לרחוק, אחד לראייה לקרוב וביניהם עוד מוקד שמבטיח גם ראייה טובה מאוד לטווח הביניים (למשל בזמן שימוש במחשב) וגם מעבר חלק בין האזורים השונים (לדוגמה כשקוראים ספר ומרימים את המבט כדי לראות משהו בחדר, או כשהולכים ברחוב ורוצים להביט לרגע במסך הסמארטפון).

לנוחות ולאיכות יש כמובן מחיר, והפרמטרים שמשפיעים עליו הם הטכניקה שבה לוטשה העדשה וגם החברה שייצרה אותה.

לגבי הטכניקה, יש שתי אפשרויות – ליטוש קדמי וליטוש אחורי, שהוא האופציה המתקדמת ביותר. בהתאם עדשות מולטיפוקל עם ליטוש קדמי יהיו זולות יותר, אבל אלה עם הליטוש האחורי מספקות את התוצאות הטובות ביותר האפשריות.

עוד פרמטרים רלוונטיים לשאלה כמה עולות עדשות Multifocal הם האינדקס, שהוא למעשה העובי של העדשה (או ליתר דיוק כמה היא דקיקה, ולכן נוחה להרכבה), והגובה שלה. עדשות מולטיפוקל חייבות להיות גבוהות יחסית כדי שיהיה מקום לכל 3 המוקדים ומצד שני לא גבוהות מדי על-מנת להבטיח תנועת עין טבעית במעבר מאזור לאזור.

הנחות על בסיס שב”נ והחשיבות של התאמה מושלמת לכל עין

לפני שרוכשים עדשות מולטיפוקל כדאי לבדוק האם יש לכם זכאות להנחה או להשתתפות בתשלום, באמצעות שירותי הבריאות הנוספים של קופת החולים (כללית מושלם / מכבי זהב / מאוחדת שיא וכו’). דגש חשוב נוסף הוא החובה לבצע בדיקת התאמה לפני הקנייה, כדי שתוכלו לדעת בוודאות שהעדשות אכן מספקות את התיקון האופטי האופטימלי גם לבעיית קוצר הראייה (כלומר הקושי להבחין באובייקטים רחוקים) וגם לבעיית רוחק הראייה (הקושי לקרוא ולראות בחדות עצמים קרובים לעין). 

אולי יעניין אותך גם:

עדשות מולטיפוקל מחיר – כמה עולות עדשות Multifocal?

3.8 (76%) 5 vote[s]קרא עוד
אבחון וטיפול במחלת קרטוקונוס

אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס

כל מחלת עיניים מחייבת מעקב צמוד ומקצועי, ומקסימום תשומת לב למצב השכבות השונות בכל עין. כשמדובר על קרטוקונוס, מתעצמת החשיבות של המעקב ובפרט ההגעה לבדיקות תקופתיות אצל אופטומטריסט מומחה (או כמובן אופטומטריסטית מומחית) – בעמוד זה תמצאו הסברים לגבי הסיבות לחשיבות המומחיות, פירוט של שגרת המעקב והמלצות לדרכי טיפול אפשריות.

למה חשובה המומחיות הספציפית לקרטוקונוס של האופטומטריסט?

קרטוקונוס, לפחות נכון ל-2021, היא מחלה חשוכת מרפא. לא רק שלא ניתן לרפא אותה, היא גם מחמירה לאורך זמן, שכן צורתה של קרנית העין מתעוותת עוד ועוד והופכת מכיפה לחרוט. ככל שהצורה ממשיכה להשתנות, כך מחמירות ההשלכות והפגיעה בראייה הופכת לנרחבת יותר ויותר. עוד כדאי לקחת בחשבון את העובדה שקרטוקונוס מתפרצת בגיל צעיר יחסית – בגיל ההתבגרות או בשנות העשרים – כך שמי שלוקה במחלה סובל מהתסמינים שלה במשך שנים רבות מאוד.

כל אלה מחייבים התייחסות מקצועית מתמדת ומקיפה, והבסיס לה, עוד לפני רופאי העיניים, הוא אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס.

מה כוללת שגרת המעקב?

אופטומטריסטים הם באופן כללי הקו הראשון בשמירה על בריאות העין. השירות שמספקים נשות ואנשי המקצוע בתחום זה הוא בדיקות שונות שמאבחנות במדויק כל לקות ראייה ויכולות להצביע על הסיבות לה. במקרה של קרטוקונוס, גם לאחר האבחון הראשוני נדרשת הגעה לבדיקות בתדירות גבוהה יחסית, שכן כאמור המחלה מחמירה עם הזמן. שגרת הבדיקות מאפשרת לדעת בכל נקודת זמן מהו המצב העדכני של הקרניות בשתי העיניים, וכך לדעת גם מהו הפתרון הנכון ביותר לאותה נקודת זמן.

הבדיקות המתבצעות לצורך אבחון מצב הקרטוקונוס הן מיפוי קרנית ובחלק מהמקרים גם פאכימטריה – אולטרסאונד של קרנית העין כדי לדעת מהו העובי של הקרנית בכל נקודה. מיפוי ממוחשב של הקרנית מספק נתונים מדויקים לגבי מידת הקמירות של הקרנית בכל חלק שלה.

אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס אמון על פענוח הממצאים כך שיספקו מקסימום תועלת. כאמור הקמירות הופכת יותר ויותר א-סימטרית עם השנים, ותמונת המצב המפורטת והעדכנית מאפשרת ליצור את התיקון הנכון לליקוי.

איך מטפלים במחלה ולמה חשוב להגיע אל אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס?

בשלבים המוקדמים יחסית של מחלת עיניים זו, התיקון של העיוות בצורת הקרנית מושג באמצעות עדשות מגע. בשלבים ראשוניים ניתן להשתמש בעדשות “רגילות”, אבל ככל שהמחלה מתקדמת נוצר צורך בעדשות ייעודיות לקרטוקונוס.

יש מספר סוגים של עדשות שמספקות את המענה המתאים לבעלי ובעלות קרטוקונוס. אופציה אחת היא עדשות מגע סקלרליות – עדשות עם קוטר גדול יחסית כך שהן מונחות על הסקלרה (לובן העין) ולא על הקרנית. אופציה שנייה היא עדשות מגע קשות RGP שמספקות תיקון אופטי אופטימלי אבל עלולות להיות לא נוחות. סוגים אחרים של עדשות שמטפלים בנושא הנוחות הם פיגיבק ועדשות היברידיות – בשני המקרים מדובר בשילוב של עדשות רכות וקשות, כשהחלק הרך מבטיח נוחות והחלק הקשה נועד לתקן את לקות הראייה.

רק אצל אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס (או אופטומטריסטית מומחית) מובטחת לכם התאמה מדויקת של נתוני העדשה לנתוני העיניים. ככל שהמחלה מחמירה, כך ההתאמה המוחלטת והשמירה על נוחות השימוש הופכות לאתגר מורכב יותר, ולידע ולניסיון של האופטומטריסטים יש תפקיד קריטי יותר.

אולי יעניין אותך גם:

אופטומטריסט מומחה קרטוקונוס

4.7 (93.33%) 3 vote[s]קרא עוד
עדשות מגע יומיות סיליקון הידרוג'ל

עדשות ראייה מולטיפוקל – השוואת מחירים

עדשות המולטיפוקל הופכות למשוכללות יותר ויותר משנה לשנה בזכות טכנולוגיות ייצור מתקדמות וידע יקר ערך שמניבים מחקרים שעורכות חברות האופטיקה. כתוצאה מכך הולך וגדל גם הביקוש לעדשות אלה, ובמציאות שכזו השוואת מחירים מקיפה ומעמיקה היא חובה – כדי למצוא את העדשות שיספקו את יחס העלות-תועלת המשתלם ביותר. בעמוד זה תמצאו מידע אודות הפרמטרים שמשפיעים על עלות עדשות ראייה מולטיפוקל והמלצות שיעזרו לכם לערוך השוואה מדויקת ומועילה.

טווח המחירים הנרחב של עדשות ראייה מולטיפוקל

עדשות מולטיפוקל – כלומר עדשות שמספקות תיקון אופטי גם לרוחק ראייה (קושי להבחין באובייקטים קרובים) וגם לקוצר ראייה (קושי לראות למרחק של מספר מטרים), ובמקביל מבטיחות ראייה אופטימלית גם לטווח הביניים (למשל בזמן עבודה מול מסך מחשב) – יכולות לעלות כמה מאות שקלים, ובאותה מידה המחיר שלהן יכול גם לטפס לכמה אלפי שקלים.

כשהטווח כל כך נרחב, מבערך 600-700 ש”ח ועד 7,000-8,000 ש”ח, השוואת מחירים עשויה לחסוך לכם סכום כסף משמעותי. למעשה גם כשמנטרלים את הדגמים המאוד זולים ולא בהכרח איכותיים ומצד שני את אלה היקרים יתר על המידה שלא לצורך, נשארים עם עדשות מולטיפוקל במחיר של 1,000 עד 3,500-4,000 ש”ח – גם כן מנעד רחב שמצדיק השקעת זמן ותשומת לב בבחירה מושכלת, כזו שמבטיחה גם מקסימום תועלת וגם עלות מינימלית.

החשיבות של אופן ליטוש העדשה

אחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על המחיר של עדשות ראייה מולטיפוקל הוא הטכנולוגיה שבה לוטשה כל עדשה. בהיבט הזה עדשות המולטיפוקל נחלקות לשני סוגים – עדשות בליטוש קדמי ועדשות בליטוש אחורי. מבלי להיכנס להסברים פיזיקליים מעמיקים, ליטוש אחורי מייצר עדשות מדויקות יותר. הסיבה לכך היא שבדרך זו החלק המלוטש של העדשה קרוב יותר לעין, וכתוצאה מכך שדה הראייה נרחב יותר והתיקון האופטי שמתקבל הוא האופטימלי.

באופן טבעי האיכות הגבוהה יותר מגיעה עם תג מחיר גבוה יותר. ככל שלקות הראייה משמעותית יותר – הן מבחינת הקושי להבחין באובייקטים קרובים לעין (בעיה שמאפיינת כמעט כל אחד ואחת אחרי גיל 45) והן מבחינת היכולת לראות למרחק – כך כדאי יותר להשקיע סכום כסף נוסף כדי לזכות בעדשות מהדור החדש, זה עם הליטוש האחורי.

עובי העדשה וההשפעה על מחיר המולטיפוקל

פרמטר נוסף בעל השפעה ניכרת על עלות עדשות ראייה מולטיפוקל הוא עוביין. המונח המקצועי לעובי העדשות הוא אינדקס. אינדקס גבוה מעיד על עדשה דקה (מפני שצפיפות החומר גבוהה יותר). עדשה דקה מבטיחה במרבית המקרים נוחות הרכבה טובה יותר ובנוסף נתפשות העדשות בעלות האינדקס הגבוה כאסתטיות יותר.

אינדקסים נפוצים הם 1.5, 1.6, 1.67 ו-1.74. חשוב להדגיש שלא לכל מרשם ניתן לייצר עדשות בכל אינדקס, וגם למרחק בין האישונים יש השפעה על מנעד האפשרויות מבחינת עובי העדשות. כשהמספר של המשקפיים גבוה (כלומר נדרש תיקון אופטי משמעותי) עדשות עם אינדקס נמוך עלולות להיות עבות במיוחד, ולכן הכדאיות של השקעה בעדשות מולטיפוקל עם אינדקס גבוה עולה. גם כשהמסגרת של המשקפיים דקיקה יחסית ההמלצה תהיה על עדשות דקות גם כן כדי ליצור הרמוניה נעימה לעין.

האם כדאי להשקיע בציפוי איכותי?

ציפוי איכותי עשוי לייקר עדשות ראייה מולטיפוקל בכ-20%, כלומר בכמה מאות שקלים – בהחלט סכום לא מבוטל. למי שחלק משמעותי משגרת היומיום שלו מתנהל בחוץ, כלומר עם חשיפה לשמש, מומלץ להשקיע את הסכום הנ”ל וליהנות מציפוי שמסנן את קרינת השמש המסוכנת לעיניים ומפחית את תופעת הסנוור המציקה. ישנם גם ציפויים מתקדמים אשר מתכהים בתנאי תאורה בהירה וציפויים למניעת שריטות.

זהות היצרנית – למה כדאי לבחור עדשות ראייה מולטיפוקל של חברות מובילות?

כמו בכל תחום, המותג משפיע על המחיר. בניגוד לתחומים אחרים, כשבוחרים עדשות ראייה מולטיפוקל יש חשיבות למותג – משום שהוא מעיד על עמידות, אמינות ואיכות התיקון האופטי. כך למשל עדשות מולטיפוקל גרמניות של חברות כמו צייס או רודנשטוק מיוצרות על בסיס טכנולוגיות מתקדמות ובהתאם מבטיחות איזון מדויק בין שלושת אזורי הראייה ומעבר חלק ונוח ביניהם. גם עדשות של חברת שמיר הישראלית הן אופציה שכדאי לשקול, וכך גם עדשות המולטיפוקל של אסילור הצרפתית והויה היפנית.

מה חשוב לקחת בחשבון כשמבצעים השוואת מחירים לעדשות מולטיפוקל?

לקראת רכישת עדשות ראייה מולטיפוקל השוואת מחירים היא חובה. עוד קודם לכן חשוב מאוד להגיע לאופטומטריסטית מנוסה כדי לבצע בדיקת ראייה מקיפה ועדכנית – כך שהמרשם יהיה מדויק לחלוטין. אשת מקצוע מיומנת תדע גם להמליץ לכל אחד ואחת על הפתרון האידיאלי בהתאם למסגרת התקציב והמאפיינים הספציפיים של העיניים והראייה.

 

אולי יעניין אותך גם:

עדשות ראייה מולטיפוקל – השוואת מחירים

5 (100%) 3 vote[s]קרא עוד
שלבי התפתחות מחלת קרטוקונוס

החזר כספי על עדשות קרטוקונוס בקופות החולים

עדשות מגע הן הפתרון המומלץ לבעלי ובעלות קרטוקונוס, גם בשלבים המוקדמים של המחלה וגם כשהיא מחמירה עד כדי צורך בניתוח – לאחריו נמשך השימוש בעדשות. עוד חשוב להדגיש שבמרבית המקרים נדרשות עדשות מורכבות: עדשות מגע סקלרליות, עדשות היברידיות, עדשות Rose K, עדשות פיגיבק (Piggyback) או עדשות מגע קשות RGP. באופן טבעי עדשות מגע משוכללות הן מוצר לא זול – אבל כמובן שגם התמורה גבוהה מאוד, ובנוסף, אם יש לכם תוכנית שב”נ (כללית מושלם / מכבי זהב / לאומית כסף וכו’), תוכלו לקבל החזר על חלק מהסכום דרך קופת החולים שבה אתם חברים. בעמוד זה תמצאו פירוט של זכויות החברים בקופות החולים השונות.

קופת חולים כללית

חולים בקרטוקונוס מעל לגיל 18 שהם עמיתי כללית מושלם זכאים להחזר בגובה 75% מהסכום ששילמו עבור עדשות המגע המתאימות להם. ההחזר המקסימלי הוא 1,230 ש”ח לכל עדשה (כלומר לכל עין). את הזכאות הזו, ששווה לכם לא מעט כסף, תוכלו לממש אחת לשנה.

חשוב לציין שאם תצטרפו עכשיו לכללית מושלם תתבקשו להמתין 3 חודשים עד שתהיו זכאים להטבה המשמעותית הזו. ההחזר ניתן כנגד קבלה עם חותמת מקורית. בפעם הראשונה שמבקשים החזר יש לצרף הפניה של רופא עיניים.

מכבי שירותי בריאות

בעלי “מכבי כסף” משלמים עבור עדשות לקרטוקונוס סכום כסף מסוים בהתאם למחירון השתתפות עצמית שמפרט את התשלומים עבור הסוגים השונים של העדשות. ניתן לממש את האופציה פעם אחת בשנה קלנדרית.

בעלי “מכבי זהב” משלמים השתתפות עצמית מופחתת, וגם הם יכולים לנצל את ההטבה אחת לשנה קלנדרית. בעלי מכבי זהב וכסף נדרשים להציג אישור מאופטומטריסט/ית והפניה של רופא/ה.

ב”מכבי שלי” מופעלת תוכנית שנקראת “צ’ק כיסוי” ובמסגרתה ניתנת הנחה של 50% של עדשות מגע כשהסכום המצטבר במשך 3 שנים הוא 1,018 ש”ח.

קופת חולים לאומית

עמיתי “לאומית כסף” ו”לאומית זהב” זכאים להחזר בגובה 80% עבור 2 עדשות מגע לקרטוקונוס בכל שנה, כלומר עדשה לכל עין. סכום ההחזר המרבי בתוכנית הראשונה הוא 794 ש”ח לכל עדשה, ובתוכנית השנייה – 1,134 ש”ח. נדרשת הפניה של רופא עיניים לצורך מימוש הזכאות.

תקופת האכשרה היא 3 חודשים.

חולי קרטוקונוס עד גיל 18

קרטוקונוס היא מחלה שמתפרצת בגיל צעיר, כך שישנם גם חולים מתחת לגיל 18. בגילאים אלה סל הבריאות הממלכתי כולל מימון מלא של 2 עדשות מגע קשות בכל שנה קלנדרית. את הבקשה למימון יש להגיש למשרד הבריאות בצירוף הפניה של רופא עיניים מוסמך.

על מה חשוב להקפיד כשרוכשים עדשות קרטוקונוס?

מחיר כל מוצר הוא תמיד שיקול בכל קנייה. יחד עם זאת בגלל מורכבות הפתרון במקרים של קרטוקונוס, והצורך בעדשות מגע שמותאמות באופן מושלם למצב של הקרניות הספציפיות אצל כל מי שלקה במחלה זו, המשקל של המחיר צריך להיות נמוך יחסית – והדגש צריך להיות על איכות העדשות והתאמתן לאדם. מאחר שמדובר במחלה שנכון לעכשיו אין לה תרופה, כדאי לבחור קופת חולים גם על סמך הסיוע הכספי שהיא מעניקה עבור קניית עדשות קרטוקונוס – וכך לחסוך סכומים גבוהים לאורך השנים.

אולי יעניין אותך גם:

החזר כספי על עדשות קרטוקונוס בקופות החולים

3.5 (70%) 6 vote[s]קרא עוד
Call Now Button