אופטומטריסט - ארזה פרוכטר

שבעה דברים שלא ידעתם על אופטומטריסט ובדיקות ראייה

כל מי שעבר בדיקת ראייה מכיר את זה: האופטומטריסט מבצע שלל בדיקות, החל מבדיקה ממוחשבת וכלה בבדיקת ראייה קלאסית כולל קריאת המספרים הקטנים האלה בשורה התחתונה ביותר בלוח, ושואל אותנו הרבה שאלות. מה בדיוק עושה אופטומטריסט בבדיקה, באילו מכשירים הוא משתמש ואיך הוא יודע להתאים לנו בסופו של דבר את המשקפיים הנכונים לנו ביותר? הינה שבע עובדות על אופטומטריסט ובדיקות ראייה.

1. אופטומטריסט: מומחה במדידת העין

אופטומטריסט לומד ארבע שנים ועובר בחינות של משרד הבריאות. הוא עוסק באבחון, מעקב ומתן פתרונות ללקויות ראייה ופתולוגיות שונות. הוא מתמקד בבעיות הקשורות בראייה עצמה כמו בעיות ראייה מרחוק ומקרוב וגם בבעיות תפקודיות אחרות של העין כמו עין עצלה, פזילה, קשיי מיקוד ועוד.

2. האופטומטריסט הוא חוט מקשר בין מטופל לבין רופא עיניים

אופטומטריסט אינו רופא עיניים, ובכל זאת, פעמים רבות אופטומטריסט הוא זה שיהיה הראשון לראות שיש בעיה בראייה או שקיים חשד למחלת עיניים הדורשת בדיקות רפואיות וטיפול של רופא עיניים. אופטומטריסט מצוין הוא קודם כול מאבחן מצוין. הוא יתמקד בקרני אור הנכנסות לעין ומתקבלות ברשתית,

3. מכשירי האופטומטריסט: טכנולוגיות קצה

חוץ מאותו לוח מספרים מפורסם, משתמש האופטומטריסט במכשירים נוספים ומשוכללים יותר. אחד המכשירים הוא הרטינוסקופ, מכשיר הנראה כפנס ומאפשר לאופטומטריסט לראות את החזר קרני האור ושבירתן בעין,מכשיר זה נותן את ההיבט האובייקטיבי. מכשיר מקביל הוא האוטופרקטומטר, מכשיר חדשני וממוחשב שבאמצעותו מקבל האופטומטריסט מידע על בריאות העין באופן כללי, כולל הערכת מצבה של המערכת העצבית והשרירית של העין. התחום ממשיך כל הזמן להתפתח ולהציג עוד טכנולוגיות קצה לאבחון העין, כמו מכשיר ה-Visionix I80. הבדיקה הסופית היא תוצאה של שילוב הבדיקה האובייקטיבית עם הבדיקה הסובייקטיבית.

4. “ירוק או אדום”: למה זה חשוב?

אופטומטריסט טוב שואל הרבה שאלות במהלך הבדיקה, כיוון שהוא בודק את הניואנסים הקטנים של המרשם הסופי שלכם: כל רבע צילינדר קובע. חשוב מאוד להשיב לכל השאלות בסבלנות, גם אם אתם לא מבינים את משמעותן. לדוגמה: באחת הבדיקות שמבצע אופטומטריסט הוא מבקש מכם לומר מתי האות השחורה ברורה יותר – על רקע ירוק או על רקע אדום. גל אור אדום הוא ארוך יותר מגל אור ירוק וכך ניתן לבדוק היכן מתמקדת שבירת האור בעין ולתקן את הראייה בעזרת עדשות חיצוניות. התשובה שלכם מסייעת לאופטומטריסט לקבל החלטות. לאופטומטריסט מבחר רב של מבחנים והתוצאה הטובה נובעת מניסיונו המיומן של האופטומטריסט להרגיש את המטופל ולתת לו ראייה נוחה וחדה ללא סטרס, למרות ההסתמכות על הרבה נתונים טכניים שמתקבלים במהלך הבדיקה. בכל זאת, מדובר באומנות ולא רק במדע, מדויק ככל שיהיה.

5. אופטומטריסט חייב להיות רשום במשרד הבריאות

אופטומטריסט מוסמך חייב להיות רשום במשרד הבריאות. הוא מקבל את הרישיון רק לאחר שעבר בחינות ממשלתיות באופטומטריה, כולל בחינה מעשית, וזאת כמובן לאחר שהציג תעודה של סיום לימודי אופטומטריה במוסד מוכר, לימודים האורכים ארבע שנים. לאחר שעבר האופטומטריסט את הבחינות הוא מקבל היתר זמני בלבד, ורק לאחר שעבד במשך שנה במקצוע והציג חוות דעת חיובית ממעסיקו מקבל האופטומטריסט רישיון קבוע.

6. אופטומטריסט יודע גם גנטיקה, כימיה, ביולוגיה ופיזיקה

לימודי אופטומטריה עוסקים בתחומים נרחבים הרבה יותר מאשר תפקוד העין. כיוון שאופטומטריה היא מקצוע פרה-רפואי, הבסיס הניתן לסטודנטים לאופטומטריה הוא נרחב מאוד וכולל גם קורסים בפיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה, כימיה כללית ואורגנית, ביולוגיה, גנטיקה, ביוכימיה, ביופיזיקה, מחשבים ועוד.

7. אופטיקאי, ואפילו מדופלם, אינו אופטומטריסט

אם האדם המקבל את פניכם בחנות המשקפיים מציג לפניכם תעודת אופטיקאי והדמיון בין המילים מבלבל אתכם, כדאי לדעת כי אופטיקאי אינו אופטומטריסט. הוא לא הוכשר לבצע בדיקות עיניים, מדידות שונות והתאמת משקפיים או לתת פתרון אחר לראייה שלכם. האופטיקאי הוא המבצע: על פי הוראות האופטומטריסט הוא מבצע את הפעולה הטכנית של חיתוך העדשות על פי המרשם והתאמתן למסגרת שבחר הלקוח.

לסיכום: כדאי לגשת לבדיקת אופטומטריסט ואפילו לא צריך הפניה

כיוון שבדיקת האופטומטריסט אינה בדיקה פולשנית, ניתן לגשת אליה בכל רגע ללא הפניית רופא. רצוי לגשת לבדיקת אופטומטריסט מדי שנה, ובמקביל לבדוק את בריאות העין אצל רופא עיניים.

לתיאום בדיקת ראייה באמצעות המכשור המתקדם ביותר בישראל – פנו אליי
ארזה פרוכטר, אופטומטריסטית קלינית B.Sc
טל’ נייד 052-2512312

למידע נוסף מלאו פרטים בטופס

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

 

שבעה דברים שלא ידעתם על אופטומטריסט ובדיקות ראייה
5 (100%) 2 votes